Sayfa 1/2 12 SonSon
Arama sonucu : 10 madde; 1 - 8 arası.

Konu: 2030-2050 İklim Değişikliği / Ekonomi ve Şirketlere Etkisi

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Manisa-İzmir
    Gönderi
    410
    Blog Entries
    1

2030-2050 İklim Değişikliği / Ekonomi ve Şirketlere Etkisi

Merhaba dostlar!

Uzun zamandır aklımı kurcalayan bir konuyu burada sizlerin görüşüne açıp farklı fikirlerden yararlanmak istiyorum.

Tabi tüm okuyanların da fayda sağlamasını umuyorum.

Konu Güneş'teki patlamaların belirli periyotlarda azalması sonucu Dünya'nın aşırı soğuması ve mini buzul çağına girmesidir.

Bu konuyu şans eseri 2012 yılında ilk okuduğumda konuştuğum insanlar bana çok güldü.

Bunun üzerine anlatmayı kestim. 2015 yılında yapılan yeni çalışmalar sonrasında(matematiksel modelleme) anlattığım insanlar da bana gülmeye devam etti. Ağzını bırakıp başka türlü gülenler de oldu. Fakat ben anlatmayı bu sefer kesmedim.

Şimdi ise ana haber bültenlerine çıkmaya başlamış. İnsanlar acaba doğru olabilir mi demeye/sormaya başladılar.

Kısaca odanın ortasında yanan bir kömür sobası olduğunu düşünün. Soba güm güm yanıyor. Ancak bu yanış sırasında sobanın içindeki gaz-oksijen dengesi bazen bozulur ve soba geçici olarak yanmayı keser. 3-5 saniye sonra müthiş bir gürültü ile poflayarak tekrar yanmaya başlar. İşte güneş bu soba ve güneş belirli aralıklarla(döngü) 3-5 saniyeliğine duruyor. Ancak güneşin 3-5 saniyesi bizlerin 30-50 yılı oluyor. Olay bu.

Daha önce 16. ve 17. yüzyılda etkili olan mini buzul çağı buna en yakın örnektir.

Günümüz matematikçileri ve uzay araştırmacıları güneşin faaliyetlerinin yavaşladığını 2030'a kadar yavaş yavaş bir soğuma olacağını, sonrasında asıl etkinin 2030-2050 arasında görüleceğini belirtiyor.

Bu olay gerçekleştiğinde şirketlerde/ekonomilerde neler yaşanabileceği ile ilgili fikirlerinizi öğrenmek istiyorum:

Hangi sektörler bundan olumsuz etkilenir?

Hangi sektörler etkilenmez ya da olumlu etkilenir?

Örneğin klima ve soğutma sektörü olumsuz etkilenirken enerji şirketleri olumlu etkilenmez mi?

Şirketlerin geleceği bu senaryoya göre nasıl şekillenir?

Saygılar...

Not: Her görüş benim için önemlidir. Aklınıza gelen her türlü fikri yazmanızı rica ediyorum.
    Yazdıklarımı lütfen yatırım tavsiyesi olarak almayınız. Pala'dan yediğim kazıkların haddi hesabı yok. Körle yatan şaşı kalkarmış.

2. İlginç bir konu ama kimse ilgi göstermemiş. Günübirlik yaşamayı seven bir toplumuz, 20 yıl sonra kim öle kim kala

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Manisa-İzmir
    Gönderi
    410
    Blog Entries
    1
     Alıntı Originally Posted by D R A G O N Yazıyı Oku
    İlginç bir konu ama kimse ilgi göstermemiş. Günübirlik yaşamayı seven bir toplumuz, 20 yıl sonra kim öle kim kala
    Evet sayın DRAGON. Günlük yaşayan toplumumuzda bu konular çok yakın gelecekte de olsa ağır geliyor. Üstelik hisse.net topluluğunun içinde fikir alışverişi yapabilecek olan birçok insan da var. Neyse zararı yok. En azından başkalarının düşüncelerini alabilmek adına denemiş oldum. Yönetime bildirelim, kapansın. Boşuna yer işgal etmesin.

Saygılar...
    Yazdıklarımı lütfen yatırım tavsiyesi olarak almayınız. Pala'dan yediğim kazıkların haddi hesabı yok. Körle yatan şaşı kalkarmış.

4.  Alıntı Originally Posted by SERCAYOLKAN Yazıyı Oku
    Evet sayın DRAGON. Günlük yaşayan toplumumuzda bu konular çok yakın gelecekte de olsa ağır geliyor. Üstelik hisse.net topluluğunun içinde fikir alışverişi yapabilecek olan birçok insan da var. Neyse zararı yok. En azından başkalarının düşüncelerini alabilmek adına denemiş oldum. Yönetime bildirelim, kapansın. Boşuna yer işgal etmesin.

Saygılar...
    Başlığı daha yeni gördüm ilginç bı yaklaşım ve ya ilkginç bı merak konusu diyebilirim...
    Şuan sektörler şirketler ve tüm işletmeler bir ihtiyaçtan doğduğunu düşünüyorum, gelecekte de bu ihtiyaçların olacağını düşünürsek duruma ve şartlara göre genel olarak bütün sektörler aynı oranda yerine gelmezler mi ?

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Manisa-İzmir
    Gönderi
    410
    Blog Entries
    1
     Alıntı Originally Posted by Daxi Yazıyı Oku
    Başlığı daha yeni gördüm ilginç bı yaklaşım ve ya ilkginç bı merak konusu diyebilirim...
    Şuan sektörler şirketler ve tüm işletmeler bir ihtiyaçtan doğduğunu düşünüyorum, gelecekte de bu ihtiyaçların olacağını düşünürsek duruma ve şartlara göre genel olarak bütün sektörler aynı oranda yerine gelmezler mi ?
    Evet sayın Daxi söylediklerinizde haklısınız.

Burada önemli olan insanların hangi ihtiyaçlarını daha öne alacağıdır.

Örneğin 6 ay önce de N91 maskesi vardı, ihtiyaçtı. Eczanelerde satılıyordu. Ama ben bu yaşıma gelene kadar arabamın torpido gözünde 5 li bir paket bulunsun dememiştim. Ne oldu? İhtiyaçlar ve öncelikler değişti.

Değişen önceliklere göre ekonomi de farklılaşacaktır. Zaten tüm soru bunun üzerine kurulu. Ekonomi ve şirketler nasıl etkilenecek? Hangi yöne evrilecek? Mevcut şirketlerden hangileri yok olacak ya da değerlerini katlayacak?

Saygılar...

6.  Alıntı Originally Posted by SERCAYOLKAN Yazıyı Oku
    Evet sayın Daxi söylediklerinizde haklısınız.

Burada önemli olan insanların hangi ihtiyaçlarını daha öne alacağıdır.

Örneğin 6 ay önce de N91 maskesi vardı, ihtiyaçtı. Eczanelerde satılıyordu. Ama ben bu yaşıma gelene kadar arabamın torpido gözünde 5 li bir paket bulunsun dememiştim. Ne oldu? İhtiyaçlar ve öncelikler değişti.

Değişen önceliklere göre ekonomi de farklılaşacaktır. Zaten tüm soru bunun üzerine kurulu. Ekonomi ve şirketler nasıl etkilenecek? Hangi yöne evrilecek? Mevcut şirketlerden hangileri yok olacak ya da değerlerini katlayacak?

Saygılar...
    Nacizane düşüncem yönelecek ve ya daha çok ilgi görecek tek sektör ağırlıklı elektrik ve enerji sektörleri olabilir... Herşey o kadar teknolojiye bağlandı ki elektrik her yanımızda fakat ileri tarihler için merak ettiğim bir şey daha var, tarih tekerrür eder mi ? Ederse tabiri caiz ise ortada sektör diye birşey kalmayabilir...

7. Yakın Gelecekte(20 yıl sonrası için düşünürsek)
    İçelebilir su
    Organik tarım ve Gıda
    Yenilenebilir enerji
    Savunma sanayi
    Elektrikli araç
    Sağlık sektörü
    Turizm
    İnanılmaz derecede önemli hale gelicek
    Şu kriz zamanlarında doğru yatırım yapabilen ve ekonomik olarak bu süreci finanse eden( hayatta kalan ekonomik olarak)
    20 sene sonraki yakın gelecekte ihya olabilir

8. Çok kısa bir örnek vericem
    1990 larda İstanbul’dan arazi toplayanların hepsi ihya oldu mesela!!!!
    Ve toplanan arazilerin TL karşılığı inanılmaz bedava idi,
    Emlak doydu sıra diğer bu önemli sektörlede
    Kendi düşüncelerimdir beni bağlar

Sayfa 1/2 12 SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •