Merhaba dostlar!

Uzun zamandır aklımı kurcalayan bir konuyu burada sizlerin görüşüne açıp farklı fikirlerden yararlanmak istiyorum.

Tabi tüm okuyanların da fayda sağlamasını umuyorum.

Konu Güneş'teki patlamaların belirli periyotlarda azalması sonucu Dünya'nın aşırı soğuması ve mini buzul çağına girmesidir.

Bu konuyu şans eseri 2012 yılında ilk okuduğumda konuştuğum insanlar bana çok güldü.

Bunun üzerine anlatmayı kestim. 2015 yılında yapılan yeni çalışmalar sonrasında(matematiksel modelleme) anlattığım insanlar da bana gülmeye devam etti. Ağzını bırakıp başka türlü gülenler de oldu. Fakat ben anlatmayı bu sefer kesmedim.

Şimdi ise ana haber bültenlerine çıkmaya başlamış. İnsanlar acaba doğru olabilir mi demeye/sormaya başladılar.

Kısaca odanın ortasında yanan bir kömür sobası olduğunu düşünün. Soba güm güm yanıyor. Ancak bu yanış sırasında sobanın içindeki gaz-oksijen dengesi bazen bozulur ve soba geçici olarak yanmayı keser. 3-5 saniye sonra müthiş bir gürültü ile poflayarak tekrar yanmaya başlar. İşte güneş bu soba ve güneş belirli aralıklarla(döngü) 3-5 saniyeliğine duruyor. Ancak güneşin 3-5 saniyesi bizlerin 30-50 yılı oluyor. Olay bu.

Daha önce 16. ve 17. yüzyılda etkili olan mini buzul çağı buna en yakın örnektir.

Günümüz matematikçileri ve uzay araştırmacıları güneşin faaliyetlerinin yavaşladığını 2030'a kadar yavaş yavaş bir soğuma olacağını, sonrasında asıl etkinin 2030-2050 arasında görüleceğini belirtiyor.

Bu olay gerçekleştiğinde şirketlerde/ekonomilerde neler yaşanabileceği ile ilgili fikirlerinizi öğrenmek istiyorum:

Hangi sektörler bundan olumsuz etkilenir?

Hangi sektörler etkilenmez ya da olumlu etkilenir?

Örneğin klima ve soğutma sektörü olumsuz etkilenirken enerji şirketleri olumlu etkilenmez mi?

Şirketlerin geleceği bu senaryoya göre nasıl şekillenir?

Saygılar...

Not: Her görüş benim için önemlidir. Aklınıza gelen her türlü fikri yazmanızı rica ediyorum.