Sayfa 1/2 12 SonSon
Arama sonucu : 10 madde; 1 - 8 arası.

Konu: Temettü Emekliliği Nedir?

1. Temettü Emekliliği Nedir?

Doğru araştırmalar, ön görüler neticesinde satın aldığınız hisse senetlerinin bir süre sonra hayat masraflarınızı karşılayacak seviyeye ulaşmasına temettü emekliliği ismi veriliyor. Tabii ki bu seviyeye ulaşmak kolay bir işlem değildir.

Yüksek kar oranları, istikrarlı büyüme, doğru yatırımlar ile gücüne güç katabilecek firmaları analiz edip onların üzerinden hisse sahibi olmak için ya çok şanslı ya da çok ciddi bir araştırma yapabilme imkanlarına sahip olmak gerekiyor.

Tüm bu kavramlara sahip olup doğru adımları atan kişiler kendileri için bir nevi emeklilik planı oluşturmuş olabilmektedir. Temettü emeklisi olabilmek için bahsettiğimiz kriterlerde bir yatırım yapmak gereklidir.

Temettü Emekliliği Nedir
    Daha geniş bir şekilde inceleyecek olursak satın alımını yaptığınız hisselerden elde ettiğiniz pasif gelirler bir süre sonra yatırım yapılan şirketin hedefleri, kar oranları, büyüme hacmi de ele alınarak ciddi rakamlara ulaşabilir.

İşte bu durumun gerçekleşmesi durumunda hisse senetlerinden elde ettiğiniz kazançlarda artacaktır. Bu bahsi geçen kazanç bir süre sonra öyle bir seviyeye ulaşacak ki yaşam masraflarınızı karşılayabilecek, ciddi bir ek gelir imkanı sunacak hatta ek olmaktan çıkıp belki de ana gelirinizin çok daha üst seviyelerine ulaşabilecektir.

Alınan hisseler bu doğrultuda ilerlediği zaman kendinizi temettü emeklisi olarak görebilir ve hayatınıza devam edebilirsiniz. Peki temettü emekliliği nasıl yapılır sorusuna cevap aramaya çalışalım.

temettu-emekliligi-nedir-768x488.jpg

Temettü Emekliliği Nasıl Yapılır

Temettü emeklisi olabilmek için yapılacak ilk adım doğru firmalardan hisse sahibi olmak olarak karşımıza çıkar. Öyle ki bu işlem hayali ile borsaya girdiğiniz zaman gerçekten güven veren, finansal ve yönetim becerilerine güvendiğiniz yöneticiler tarafından yönetilen firmaları tespit edip ufak adımlar ile başlangıcı yapmanız gereklidir.

Tabii ki bu aşamanın sizler için bir başlangıç aşaması olduğunu, ilk adımlarınız olduğunu da unutmamak gerekiyor. Böyle bir şirket çok büyük bir şirket olmayabilir bu nedenle belki ilk birkaç yıl hayal ettiğiniz tutarlarda bir pasif gelir elde etmek çok mümkün olmayabilir.

Ufak ama ivmesini her geçen gün artıran firma veya firmalardan ettiğiniz gelir sizi çok tatmin etmeyecektir. Bu aşamada pes etmiyor olup sabır göstermeniz çok önemlidir. Öyle ki hele de borsa kavramında yeni iseniz temettü emekliliği kavramı sizin için hemen ulaşılamayacak bir hayal olarak bekleyecektir. Bu işlemin aylar içinde gerçekleşmesi ve hedeflerinize ulaştırması mümkün olamayabilir.

Başlangıç aşamasında artık yavaştan kendinizi geliştirmeli, analiz yeteneklerinizi artırmalı sektöre ilişkin her kaynağı takip etmeli ve bol bol okumalısınız. Bu bahsettiğimiz özellikler zaman geçtikçe geliştikçe size kazancı ve faydası çok büyük olacak olup temettü emeklisi olma hayalinizi çok uzun sürmeden mümkün kılabilecektir. Fakat vurguladığımız üzere bu seviyeye ulaşabilmek kendinizi geliştirmeniz, kendinize çok şey katmanız ile alakalıdır.

Zaman geçtikçe elde ettiğiniz ufak gelirler artmaya ve emeklilik hayaliniz için gerekli olabilecek tutarlara ulaşabilecektir.

Kaynak: https://www.serbestpiyasa.net/temett...-nasil-olunur/

2. 2021 yılında ne kadar temettuden sonra vergi çıkıyor
    Son ırmak kuruduğunda, son ağaç yok olduğunda, son balık öldüğünde; beyaz adam paranın yenmeyen bir şey olduğunu anlayacak.

Herkese merhabalar
    Pandemi ile beraber, babası vakti zamanında tazminatını borsada kaybetmiş biri olarak borsaya girdim. Tabiki onun yaptığı hataları yapmamak için. Bir abimin tavsiyesi ile temettü emekliliğini araştırmaya başladım. Tuncay Turşucu’nun çocuğunuza borsa hesabı videosu beni çok etkiledi. Felsefemi de buna göre kurdum. 8 aydır düzenli olarak 3 temettü hissesine yatırım yapıyorum. Sonra twitter’da bu şekilde yatırımı tavsiye eden, bu yola baş koymuş üstadların finansal raporları yorumlamasıyla ve benim de o hissenin 10 yıllık her ay düzenli olarak alım yaparak temettüleri de ekleyerek kazancını excel’de çıkartıp görmemle bu hisselerin sayısı 12’ye çıkıverdi. Çok uzattım kusura bakmayın. Şimdi ben maaşımın %10’unu ayırıyordum bu 3 hisseye. 12 olunca ne yapacağımı şaşırdım. Ayırdığım bütçeyi 12’ye bölünce az pay alacağım her seferinde. Ama 3 hisse olunca biraz elle tutulur lot alıyorum. Sizce ne yapmalıyım? Böyle devam mı edeyim? Ya da bu sayıyı en azından 5-6 hisse yapıp öyle mi devam etmeliyim? Yoksa 12 hisse olsun ne fark eder mi deyip yola başlayayım? (Bu hisseler farklı sektörlerden)

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    34,925
    Farketmez donem donem hisseler artar eksilir, yenisi gelir, daha iyisi bulunur v.s
    Onemli olan surekli ve zamana yayilmis, biriktirme suresi uzin tutulmus olmasidir.
    Sen bas koydugun yolda ilerle.
    Bir gun fark edeceksin ki o varmak istedigin hedef hic de baslangicdaki kadar uzak degilmis.
    Syg,
    Sabir ve zaman: iste benim bahadir askerlerim.. TOLSTOY

Alıntı Originally Posted by Dudu Yazıyı Oku
    Farketmez donem donem hisseler artar eksilir, yenisi gelir, daha iyisi bulunur v.s
    Onemli olan surekli ve zamana yayilmis, biriktirme suresi uzin tutulmus olmasidir.
    Bir gun fark edeceksin ki o varmak istedigin hedef hic de baslangicdaki kadar uzak degilmis.
    Syg,
    teşekkür ederim
    syg

6. dudu hocam selamlar,
    ben de eregl toaso enka bim enerjsa aksa arçelik akgrt temettü yönünde alkim aselsan cemts büyüme yönünde her ay 7-8 tanesinden her ay toplamda tasarruflarımdan ayırdığım 5 k ciivarı alım yapıyorum.4 ay önce başladım inşallah sabırla devam ettirmek istiyorum. sizce bu portföy uygun mu temettü emekliliği ve finansal özgürlük amacı için. onun dışında ben olsam şunlardan veya bu sektörden de eklerim dediğiniz oldu mu kontr vardı çıkardım sise vardı temettü verimi düşük diye onu da çıkardım. hektaş ve froto çok sevdiğim şirketler ama froto biraz hektaş baya pahalı geliyor. bir de teknoloji yazılım sektörü de eklemek gerek sanki? aklımda deli sorular...

7.  Alıntı Originally Posted by Dudu Yazıyı Oku
    Syg,
    Hocam müsait olunca yukardaki soruma bakar mısınız

8.  Alıntı Originally Posted by serbest piyasa Yazıyı Oku
    Doğru araştırmalar, ön görüler neticesinde satın aldığınız hisse senetlerinin bir süre sonra hayat masraflarınızı karşılayacak seviyeye ulaşmasına temettü emekliliği ismi veriliyor. Tabii ki bu seviyeye ulaşmak kolay bir işlem değildir.

Yüksek kar oranları, istikrarlı büyüme, doğru yatırımlar ile gücüne güç katabilecek firmaları analiz edip onların üzerinden hisse sahibi olmak için ya çok şanslı ya da çok ciddi bir araştırma yapabilme imkanlarına sahip olmak gerekiyor.

Tüm bu kavramlara sahip olup doğru adımları atan kişiler kendileri için bir nevi emeklilik planı oluşturmuş olabilmektedir. Temettü emeklisi olabilmek için bahsettiğimiz kriterlerde bir yatırım yapmak gereklidir.

Temettü Emekliliği Nedir
    Daha geniş bir şekilde inceleyecek olursak satın alımını yaptığınız hisselerden elde ettiğiniz pasif gelirler bir süre sonra yatırım yapılan şirketin hedefleri, kar oranları, büyüme hacmi de ele alınarak ciddi rakamlara ulaşabilir.

İşte bu durumun gerçekleşmesi durumunda hisse senetlerinden elde ettiğiniz kazançlarda artacaktır. Bu bahsi geçen kazanç bir süre sonra öyle bir seviyeye ulaşacak ki yaşam masraflarınızı karşılayabilecek, ciddi bir ek gelir imkanı sunacak hatta ek olmaktan çıkıp belki de ana gelirinizin çok daha üst seviyelerine ulaşabilecektir.

Alınan hisseler bu doğrultuda ilerlediği zaman kendinizi temettü emeklisi olarak görebilir ve hayatınıza devam edebilirsiniz. Peki temettü emekliliği nasıl yapılır sorusuna cevap aramaya çalışalım.

temettu-emekliligi-nedir-768x488.jpg

Temettü Emekliliği Nasıl Yapılır

Temettü emeklisi olabilmek için yapılacak ilk adım doğru firmalardan hisse sahibi olmak olarak karşımıza çıkar. Öyle ki bu işlem hayali ile borsaya girdiğiniz zaman gerçekten güven veren, finansal ve yönetim becerilerine güvendiğiniz yöneticiler tarafından yönetilen firmaları tespit edip ufak adımlar ile başlangıcı yapmanız gereklidir.

Tabii ki bu aşamanın sizler için bir başlangıç aşaması olduğunu, ilk adımlarınız olduğunu da unutmamak gerekiyor. Böyle bir şirket çok büyük bir şirket olmayabilir bu nedenle belki ilk birkaç yıl hayal ettiğiniz tutarlarda bir pasif gelir elde etmek çok mümkün olmayabilir.

Ufak ama ivmesini her geçen gün artıran firma veya firmalardan ettiğiniz gelir sizi çok tatmin etmeyecektir. Bu aşamada pes etmiyor olup sabır göstermeniz çok önemlidir. Öyle ki hele de borsa kavramında yeni iseniz temettü emekliliği kavramı sizin için hemen ulaşılamayacak bir hayal olarak bekleyecektir. Bu işlemin aylar içinde gerçekleşmesi ve hedeflerinize ulaştırması mümkün olamayabilir.

Başlangıç aşamasında artık yavaştan kendinizi geliştirmeli, analiz yeteneklerinizi artırmalı sektöre ilişkin her kaynağı takip etmeli ve bol bol okumalısınız. Bu bahsettiğimiz özellikler zaman geçtikçe geliştikçe size kazancı ve faydası çok büyük olacak olup temettü emeklisi olma hayalinizi çok uzun sürmeden mümkün kılabilecektir. Fakat vurguladığımız üzere bu seviyeye ulaşabilmek kendinizi geliştirmeniz, kendinize çok şey katmanız ile alakalıdır.

Zaman geçtikçe elde ettiğiniz ufak gelirler artmaya ve emeklilik hayaliniz için gerekli olabilecek tutarlara ulaşabilecektir.

Kaynak: https://www.serbestpiyasa.net/temett...-nasil-olunur/
    Doğru düzgün temettü veren çok fazla hisse yok, zaten çoğu hisse temettü vermek yerine bedelli bölünmeler yaparak yatırımcıdan para istiyor. Ama borsa stresi yaşamak istemeyen, güvenilir ve sağlam temettü veren şirketlerin hissesini alıp uzun vadede kazanabilir.

Sayfa 1/2 12 SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •