Sayfa 46/240 İlkİlk ... 3644454647485696146 ... SonSon
Arama sonucu : 1919 madde; 361 - 368 arası.

Konu: BRISA - Brisa Bridgestone

1.  Alıntı Originally Posted by emin Yazıyı Oku
    2020 Üçüncü Dönem Bilanço Tahmini:
    FOREKS ANKETİ-BRISA 2020 YILI 3.ÇEYREK BEKLENTİSİ 133,0 MİLYON TL(2019 3Ç 57,6 MİLYON TL)
    ve
    Ünlü Menkul'ün teknik analizinde önde çıkan üç hisse içinde BRİSA için hedef fiyat 14.90 TL. - Stop Loss 14.16 TL.

Neden bahsettiklerine emin olmak için açıp 2019 çeyrek bazlı bilançolara baktım, bahsedilen 57 milyonluk kar tek bir çeyrek mi, 3 çeyrek toplamı mı diye... Çünkü bu yıl beklenen rakamı da ona göre kıyaslayacaktım. Tek çeyrekmiş. Yani geçen yıl 57,6 milyon olarak açıklanmış olan sadece 7-8-9. ayları kapsayan 3. çeyrek karını bu yıl 133 milyon bekliyorlar? Yani çeyrek başına 133 milyon kar?

Bakın, bu olur ve böyle devam ederse... 14.90'lık hedef fiyat falan, geçsinler bunları.

Çeyrek başı 133 milyon demek, yılda 500 milyonun üzerinde net kar demektir. Benim 2022 sonrası beklediğim kar rakamlarını sen 2020'de açıklayacaksın ve 14 lira hedef fiyatın olacak? Brisa f/k 15 üzerinden değerlendirilebilecek bir şirket. Yıllık 500-550 milyon tl kar geleceği anlaşılırsa, 4 milyar tl pd yetmez; 7-8 milyar tl piyasa değerine yönelecek demektir. Ama tahtadaki teknik nasıl işler, onu bilmiyorum.
    ...

2.  Alıntı Originally Posted by güccükyatırımcı Yazıyı Oku
    Jonathan hocam seyir bedava değilm mi ?

Yok değil elbette. Parası olmayan adamı kendi ülkesinde sokaktaki banklarda yatırmazlar. Kalk buradan derler. Bir ağaç dibi bile bulamaz kendine, kendi ülkesinde.

Parası olan adam, kendisine ait olmayan ülkede oranın her nimetinden yararlanır, oranın öz evlatlarından daha fazla erkek, adam muamelesi görür. Her yer onun vatanıdır.

Şimdi durum böyleyken... Bizi baklava dükkanının önünde barındırırlar mı? Camdan bakarız belki ama sadece geçerken. Biraz dursak, hadi kardeşim derler, burada bekleme.. Sürekli yürü.

İşte o noktada, ayağının altında dört teker varsa, teker döner. Yoksa yaya.
    ...

3.  Alıntı Originally Posted by Torik Yazıyı Oku
    Sayın jnothan o baklava dükkanının sahibi sen olmayasin

Biz unutmuşuz baklavanın tadını, adını, görünüşünü.

Bugün misafir gelecek, sordu.. Tatlı getireyim mi.. Dedim gerek yok. Bir daha sordu, ama bu sefer getirmeyeyim mi diye.. Ya dedim, Karaköy Güllüoğlu falan yakınsa bir şeyler getir. Ama hayal edemedim. Aklımda canlanamadı baklavalar. Diyemedim fıstıklı baklava getir. Şöbiyet getir.

Bize uzak bu hayaller, düşünceler.
    ...

Evvelce de yazdım belki, tekrarlıyorum.
    Ben bu hisseye ikinci kere geldiğim 2016 darbe sonrasında 7.15 den ilk alıma geçtiğimde hedefim 18-20 lerden satıp çıkmaktı. Öyle bir noktaya geldim ki hiç kağıt satmadan, bir kere sattım aşağıdan tekrar fazlasıyla yerine koydum, imkanım, param oldukça sürekli aldım üzerine koydum, şükürler olsun..Neyse..
    Tabi çokça düşünür oldum nereye kadar çıkar ne zaman satmalı kaçmalıyım..

Ama birkaç hafta önce Fransa fabrikasını okudum, Fransa Brisa fabrikası kapanmış, üretim Türkiye'ye kaymışsa.. Fransa'nın kapatılması beklenmedik bir şey mi, yoksa planlı mıydı. Zaten İzmit'te çalışan bir fabrika vardı Aksaray'a neden gerek duyuldu üstelik çok büyük bir arsa üzerine kurulu gittim gördüm iki yıl evvel..
    Organize Sanayide örnek vermek gerekirse 1000 metre arsa var, bu arsanın 500 ünde yüzlerce irili ufaklı fabrikalar var, kalan 500 metre sadece Brisa'ya ait, devasa bir arsa verilmiş Brisa'ya..Şu anki mevcut Brisa fabrikasının arka tarafı bir fabrika yapacak kadar boş, muhtemelen boş kalmayacaktır, önümüzdeki zamanlarda bir şeyler lanlanmıştır diye sesli düşünüyorum.

Velhasılı, Japon ortak bazı ülkelerdeki fabrikalarını Aksaray'da topluyorsa, tekrarlıyorum plan Aksaray'ı operasyonun merkezi yapmaksa ve Fransa ilk operasyon ise, burada yazılıyor ya hani dondurma, ballı kaymak, börek vs. diye mükemmel, şahane bir durum bu hem Brisa özelinde hem Türkiye özelinde. Hepimizin bildiği gibi otomobil, kamyon, otobüs ana ve yan sanayi bakımından ülkemiz önemli hale geldi, gelmeye devam ediyor. Şimdi tek tek saymaya lüzum yok bu şirketleri, gelecek olanlar, siyasi ekonomik nedenlerle gelmeyen ne olduğu belli olmayan WW gibi. Ama birkaç gün önce WW/Ford ortaklığında bir işbirliği olduğu, yatırımın Kocaeli olduğunu gözüme ilişti, detayını hatırlamıyorum şimdi. Yani yabancının otomotiv konusunda Türkiye aşkını FMZIP, BOSH Fren gibi diğer şirketlerde görüyoruz zaten..

Tekrarlıyorum Japon ortak, bizim şu an bilmediğimiz bazı ülkelerdeki, bölgelerdeki operasyonlarını üretimi devam etmekte olan Aksaray'a kaydıracaksa ve bu birleşime Fransa ile başlamışsa ve umarım devam edecekse, valla şahane günler bizi bekliyor.
    Hal böyleyse benim 18-20 hedefim hikaye masal olur artık.
    Birkaç ülke daha kapansın üretimleri buraya kaysın siz deyin 40-50 ben diyeyim 70-100.. Biraz daha zaman ve şans verelim Brisa'ya.
    Abi uçmuşsun deyin bana, eyvallah! O zaman sorarım size Bu Aksaray fabrikası niye yapıldı?

YDT Değildir..

5. Of offf sayın jnothan. Bilmiyorum diyorsun bütün baklava çeşitlerini sayıyorsun. Afiyet olsun. Sen bu işi biliyorsun. Yatırım tavsiyesi değil. Sayın jnothan çok tatlı yeme. Şekerin filan vardır senin. Tansiyonun çıkmasın.

23 Eylül 2020 https://www.lastiktr.com/Haber/bridgestone-fransa-fabrikasini-kapatiyor-277

Bridgestone, Fransa Bethune Fabrikasındaki tüm faaliyetlerini durduracağını açıkladı. 2021 yılının 2. Çeyreğinden sonra uygulanacak kapatma kararı 863 çalışanı etkileyecek. Kapatma kararına rağmen Bridgestone 3.500 çalışanı ile Fransa'daki satış operasyonlarına devam edecek.
    Bridgestone, bu kararın sosyal sonuçlarının hesapladığını ve her çalışan için destek planları yapılacağını açıkladı. Kapatma operasyonunun çalışan temsilcileriyle ortak çalışma yapılarak planlanacağını, çalışanların diğer Bridgestone operasyonlarında görevlendirilmelerinin organize edilmeye calışacağını bildiren Bridgestone; çalışanları için elinden gelen tüm imkanların kullanılacağını bildirdi.

Fabrika kapatmalar Fransa'dan ibaret değil sanki, Bridgestone global web sitesine baktım buyrun siz de gözatın. Benim gibi İngilizce bilmeyenler web tarayıcınız Türkçe'ye çevirebilir. Önümüzdeki günlerde belki yeni başka yerlerden de kapatma operasyonları gelebilir. Bekleyip göreceğiz artık!

https://www.bridgestone.com/corporate/news/index.html

21 Ağustos 2020, Bridgestone Port Elizabeth, Güney Afrika'daki lastik üretim tesisini kapatma önerisini açıkladı.
    16 Eylül 2020, Bridgestone Fransa'daki Bethune fabrikasında faaliyet durdurma projesini duyurdu.

https://www.sabah.com.tr/ekonomi/202...uluacagi-sehir

Ford ve Volkswagen, Kocaeli'ye fabrika kuruyor. Ford ve VolksWagen kararını verdi! İşte fabrikanın kurulacağı şehirSon dakika haberine göre; Bir süredir otomotiv piyasasında konuşulan Ford- VW ortaklığında üretilecek ticari araçların adresi belli oldu. Türkiye'de Kocaeli'de üretecekleri netlik kazandı. Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, "Yaklaşık 800 milyon euroluk dev yatırımın adresi Türkiye oldu. 110 dönüm arazi üzerinde dev tesis kurulacak.

https://kosano.org.tr/basin-aciklamasi

Ama haber yalanlandı:
    Kocaeli Sanayi Odası Basın Açıklamasıdır

21 Ekim 2020 tarihinde çeşitli medya organlarında Volkswagen ve Ford’ un Kocaeli’de yapacakları yatırıma ilişkin olarak Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu’na atfen çeşitli haberler yer almış, bu haberlerde yatırım tutarı, yatırım yeri vb hususlara yer verilmiştir. Kocaeli Sanayi Odası’ndan Başkan Ayhan Zeytinoğlu adına bu haberin detayında bahsi geçen herhangi bir resmi ya da gayri resmi açıklama yapılmadığını kamuoyu ile paylaşmak isteriz. Saygılarımızla,

Keşke doğru olsa, hayırlısı bakalım..

8.  Alıntı Originally Posted by emin Yazıyı Oku
    23 Eylül 2020 https://www.lastiktr.com/Haber/bridgestone-fransa-fabrikasini-kapatiyor-277

Bridgestone, Fransa Bethune Fabrikasındaki tüm faaliyetlerini durduracağını açıkladı. 2021 yılının 2. Çeyreğinden sonra uygulanacak kapatma kararı 863 çalışanı etkileyecek. Kapatma kararına rağmen Bridgestone 3.500 çalışanı ile Fransa'daki satış operasyonlarına devam edecek.
    Bridgestone, bu kararın sosyal sonuçlarının hesapladığını ve her çalışan için destek planları yapılacağını açıkladı. Kapatma operasyonunun çalışan temsilcileriyle ortak çalışma yapılarak planlanacağını, çalışanların diğer Bridgestone operasyonlarında görevlendirilmelerinin organize edilmeye calışacağını bildiren Bridgestone; çalışanları için elinden gelen tüm imkanların kullanılacağını bildirdi.

Fabrika kapatmalar Fransa'dan ibaret değil sanki, Bridgestone global web sitesine baktım buyrun siz de gözatın. Benim gibi İngilizce bilmeyenler web tarayıcınız Türkçe'ye çevirebilir. Önümüzdeki günlerde belki yeni başka yerlerden de kapatma operasyonları gelebilir. Bekleyip göreceğiz artık!

https://www.bridgestone.com/corporate/news/index.html

21 Ağustos 2020, Bridgestone Port Elizabeth, Güney Afrika'daki lastik üretim tesisini kapatma önerisini açıkladı.
    16 Eylül 2020, Bridgestone Fransa'daki Bethune fabrikasında faaliyet durdurma projesini duyurdu.

Bu haberler çok hoşuma gitmedi. Ama bizim açımızdan olumlu yönleri de olabilir. Bekleyip görmek lazım.

Şöyle bir mesele var... O kapatılan fabrikalar, Bridgestone'un doğrudan sahibi olduğu fabrikalar. Karı tamamen kendisinin. Brisa'nın ise yarısından daha azı kendisinin. Bridgestone açısından %100'ünün kendisine ait olduğu fabrikaları kapatıp %40 civarının kendisine ait olduğu fabrikaya bütün üretimleri kaydırması ne kadar mantıklı olur, düşünmek lazım. Adamlar zaten sırf bu nedenle Avrupa'daki belli pazarları Bridgestone markasını satması için Brisa'ya vermiyordu diye biliyorum, yanlış bilmiyorsam. %100 kendisine ait olan fabrikanın ürünlerini satmak istiyor.

Fabrika kapamaların ana nedenlerini araştırmalı. Çünkü her fabrikanın kendi pazarı var. Belki de artık rekabet edemiyor ve küçülmeye gitmesi gerekiyor. Michelin, Continental güçlü markalar. Bunun yanında Güney Koreli güçlü oyuncular da var. Çinli oyuncular da mevcut.

Diğer yandan, Türkiye'deki konjonktürü iyi okumuş olabilirler. Benim gördüğüm, Türkiye devleti bundan sonraki süreçlerde dışarı daha kapalı politika izlemek istiyor. Bu politika dahilinde kendi vatandaşlarının dışarıya açılmasını da istemiyor fazla. Bununla beraber kendi vatandaşına karşı güçlü devlet, zayıf halk politikası mevcut. Bu artık uzun yıllar boyu böyle devam edecek; belki birkaç asırlık yol. Bu politikanın önemli unsurlarından biri çok güçlü dolar. Ve kalıcı olarak bu yönde ilerleyen dolar. Belli bir zaman diliminde 1 liralardan 8 liralara dayanan doların, 10 yıl sonrasında nerelere dayanacağını iyi görüyorlardır. Zannım o ki, buraya üretim kaydırma planları varsa, işin içinde bu hesap da vardır. Çünkü hiçbir Avrupa ülkesi, para birimi bugün 1'e 8-9 aralığında bir pariteye sahip ülkenin üretimiyle kolay baş edemez. Yıllar sonra bu oran 1'e 100-150 olacaksa, hiç baş edemez. Türkiye, Avrupa'nın Çin'i olarak pekala işlev görebilir. Altyapısı ve insan kaynağı da buna müsait. İşte bu tür bir hesap arka planda varsa, o zaman Bridgestone için buradaki fabrikasını güçlendirmek hiç mantıksız olmaz.

Aksaray tahminim bir 15 milyon adet üretimi daha üstlenebilir. Yani toplamda Aksaray 20 milyon civarı, İzmit 11 milyon civarı olursa, toplamda 30-35 milyon adetlik bir üretim söz konusu olabilir. Ha, zaten benim Aksaray fabrikası özelinde, Bridgestone fabrikalarını kapatsa da, kapatmasa da beklediğim üretim kapasitesi bu. Çünkü Aksaray'da yapılan yatırımın sadece 1. fazının bu olduğu, 2 ve 3'ün geleceği açıklandı. Hani bu bilgi gizli saklı, tahmini bir bilgi değil. Bu böyle. Aksaray'ın devamı gelecek. Önce bu yatırımın sindirilmesi lazım.

Muhtemelen Sabancılar Türkiye devletinin dolara karşı olan politikasını, mevcut yönetimin önümüzdeki 10-15 yıl hangi yolu izleyeceğini biliyordur. O nedenle, ellerinde net bir çalışma vardır diye tahmin ediyorum. En azından şuna da eminiz şu an için; Bridgestone buradaki fabrikasını kapamayı düşünmeyecek. Aslına bakarsanız, bu devletin izlediği yüksek kur politikasının bir artısı.
    ...

Sayfa 46/240 İlkİlk ... 3644454647485696146 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •