Sayfa 52/240 İlkİlk ... 242505152535462102152 ... SonSon
Arama sonucu : 1919 madde; 409 - 416 arası.

Konu: BRISA - Brisa Bridgestone

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    35,070
     Alıntı Originally Posted by wracker Yazıyı Oku
    bugun daglar yıkılıyor kagıt artı 3 ya artık ne zaman ınsıdr olayları bıtecek yada onune gecılcek neden ezılen arkada kalan kucuk yatırımcı olcak
    Tiksinti geldi gercekten...

Syg,
    Sabir ve zaman: iste benim bahadir askerlerim.. TOLSTOY

2. Sene sonuna 20 yi görür mü acaba?

MI 6 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

3.  Alıntı Originally Posted by güccükyatırımcı Yazıyı Oku
    Jonathan hocam mesaj alınmıştır zaten belirttiğim üzere ben GUDİ'yi hep yan tahta olarak gördüm, şimdi asıl soru bu gelen kar rakamına göre temettü tahminin değiştimi birde sana zahmet ayrıntılı bir bilanço analiz yaparsan tam süper olacak.

1.70 GUDİ 1 BRİSA ediyordu keko ama şuanda 2.30 larda dolaşıyor parite yani zaman geçtikçe BRİSA fark atıyor.
    Kar dağıtımıyla ilgili olarak pandemi nedeniyle şirketlere bir kısıtlama getirildi mi, bu hala geçerli mi, emin değilim. Ona bakmak lazım.

Ama bu durumu yok sayar da, genel duruma bakarsak; şirketin borç ödemeleri ile ilgili ne planladığı önemli, eğer refinansman yaparsa, borçlar 2024 değil, daha sonraki yıllara uzayacaktır. Diğer yandan bu durum şirketin nakit akışı konusunda rahatlamasını sağlar. Artık kendileri ne uygun görürse. Normalde 400 milyon kar elde etse, 300 milyonunu dağıtmasını beklerim Brisa'dan. Ama bunu 150-200 milyonda da tutabilir.

Uzun süre önce borçlarla ilgili bir şey yazmıştım. Bizi enflasyon kurtarır diye. Aynen öyle oldu. Borçlar sabit kalırken (belli oranda arttı gerçi ama), ciromuz arttı. Ve borçları belli oranda ezdik. Borçlar gerçekte de azalırsa, belli ödemeler yapılır faizlerden kurtulursak durum daha da düzelebilir.

Bu çeyrek açıklanan 200 milyonluk kar tek seferlik mi, devamı gelecek mi görmek lazım. Ancak her ne olursa olsun, sevgili Keko'nun dediği gibi Brisa farklı bir yörüngeye girmiştir. Diğer çeyreklerde, bu çeyrek açıklanan 200 milyonun yarısını bile açıklasa, bu bile önemli bir şey bizim için.

Tahminim şöyle bir şey olacak. Kar iyi geldi diye uçacak-kaçacakçıları buraya yüksek fiyatlardan doldurup, aşağılardan dökmeye çalışabilirler. Belli bir süre bu kar rakamlarını sindirip gelecek çeyrekleri bekleriz. Eğer gelecek çeyrekteki karlar aynı seviyelerde gelirse, o zaman yeni fiyatlamaları konuşuruz.

Bu yol 2-3 aylık yol değil. Ömürlük bir yol. Sattığımızda giden, tahminimizin çok ötesine geçen bir sürü kağıt gördük. Şirket büyüyorsa, pazarı iyiyse, bize sadece beklemek düşer. Şirketin verilerinden emin olup, başka konularla ilgili fazla detay düşünmeyeceğiz.
    ...

4. Bu arada dikkatimi çeken başka bir şey var..

Faaliyet raporuna göz ucuyla baktım. Üretilen lastik adedi yıllıkta toplama vurursak 10 milyon civarı olacak. Bizim toplamda 15 milyonluk kapasitemiz olacak önümüzdeki yıllarda. Zaten bu kapasite hazır sayılır da, belli eklemeler yapılması lazım.

Dikkat edilmesi gereken nokta şu; faiz giderleri hala daha astronomik ama bunu finansal gelirler dengeliyor. Şirket bir şekilde hedgeini oluşturmuş. Kasada da 1.2 milyar tlye yakın nakit var. Bu dengenin bozulmasını istemem. Şirket eğer finansal gelirlerle faiz giderlerini dengeleyemezse, karını yine kaybedebilir. Hassas bir denge. O nedenle, faiz ödemelerinin artık yıllıkta 200 milyon civarına inmesi lazım. O zaman güvende oluruz. Ciro ise artmalı. Tabii bunun için piyasanın düzelmesini beklemeliyiz.

Borçta tl bazlı azalma yok. Aynı seviyelerde. Finansal giderlerimiz ise 9. ayda 238 milyon tl. Finansal gelirler ise 169 milyon görünüyor. Bizi koruyan bu. Finansal giderler muhtemelen yıllıkta 350 milyon tl olur. Veya 400. Finansal gelirler de 220-250 milyon seviyesinde gerçekleşip bunu dengelemeli. Her ne olursa olsun, beni rahatsız eden hala daha yıllıkta yarım milyara yakın finansal giderimiz olması.

Şöyle bir avantajımız olabilir; şirketlerin pandemi nedeniyle temettü dağıtmasına dair kısıtlama var diye biliyorum. Detaylı bilgileri olan arkadaşlar bunu detaylandırabilir. Eğer böyle olursa, bu yıl 400 milyon kar açıklasak (mütevazi yaklaşıyorum) ve bunun 100 milyonunu dağıtsak, 300 milyon kasada kalır. Borç ödeme konusunda artık refinansman ile değil, kendi özsermayemiz ile yol alır, borçlarımızı hafifletiriz.

Borçlar gerçek anlamda hafiflerse.. Kapasite full olursa.. Farklı şeyler görürüz. Ben her yıl belli mevsimlerde fabrikanın çevresini 7 kere turlamaya çıkarım mesela. Yürüyerek. Üstüme de bir şey giymem.
    ...

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    ANKARA'nın batısı
    Gönderi
    2,703
     Alıntı Originally Posted by JoNaThAn Yazıyı Oku
    Bu arada dikkatimi çeken başka bir şey var..

Faaliyet raporuna göz ucuyla baktım. Üretilen lastik adedi yıllıkta toplama vurursak 10 milyon civarı olacak. Bizim toplamda 15 milyonluk kapasitemiz olacak önümüzdeki yıllarda. Zaten bu kapasite hazır sayılır da, belli eklemeler yapılması lazım.

Dikkat edilmesi gereken nokta şu; faiz giderleri hala daha astronomik ama bunu finansal gelirler dengeliyor. Şirket bir şekilde hedgeini oluşturmuş. Kasada da 1.2 milyar tlye yakın nakit var. Bu dengenin bozulmasını istemem. Şirket eğer finansal gelirlerle faiz giderlerini dengeleyemezse, karını yine kaybedebilir. Hassas bir denge. O nedenle, faiz ödemelerinin artık yıllıkta 200 milyon civarına inmesi lazım. O zaman güvende oluruz. Ciro ise artmalı. Tabii bunun için piyasanın düzelmesini beklemeliyiz.

Borçta tl bazlı azalma yok. Aynı seviyelerde. Finansal giderlerimiz ise 9. ayda 238 milyon tl. Finansal gelirler ise 169 milyon görünüyor. Bizi koruyan bu. Finansal giderler muhtemelen yıllıkta 350 milyon tl olur. Veya 400. Finansal gelirler de 220-250 milyon seviyesinde gerçekleşip bunu dengelemeli. Her ne olursa olsun, beni rahatsız eden hala daha yıllıkta yarım milyara yakın finansal giderimiz olması.

Şöyle bir avantajımız olabilir; şirketlerin pandemi nedeniyle temettü dağıtmasına dair kısıtlama var diye biliyorum. Detaylı bilgileri olan arkadaşlar bunu detaylandırabilir. Eğer böyle olursa, bu yıl 400 milyon kar açıklasak (mütevazi yaklaşıyorum) ve bunun 100 milyonunu dağıtsak, 300 milyon kasada kalır. Borç ödeme konusunda artık refinansman ile değil, kendi özsermayemiz ile yol alır, borçlarımızı hafifletiriz.

Borçlar gerçek anlamda hafiflerse.. Kapasite full olursa.. Farklı şeyler görürüz. Ben her yıl belli mevsimlerde fabrikanın çevresini 7 kere turlamaya çıkarım mesela. Yürüyerek. Üstüme de bir şey giymem.

Jonathan hocam yani 30 kuruş cepte diyorsun ama bu hisse başı 1 tl ye kadar çıkabilir demişsin ben böyle anladım, 30 kuruş ve üstü her rakam bana uyar. Hocam yorumların için çok teşekkürederim.

BRİSA sakinlerine booool kazançlı bir gün ve hafta geçirmelerini dilerim.
    Malının üstünde oturamayan, oturup kalkmasını bilmeyen borsada NAH kazanır.
    İnandığı hissede kaşıntısı tutan, bir günde 30 dilberi becermeye yeltenen kazanovalar KAZANDİBİ olurlar. (Sultan1.Krokodil)

6. Sayın jnothan acıyı çok yersen ateş başar. Çıplak dolaşma lütfen sen bize lazımsın.

7. Gedik sınırlı pozitif demiş bu olumlu 😀

Beklenti önceden satın alındığı için bu kez doğru mu söyler acaba. Yanlış saat günde bir kez doğru gösterirmiş.

Sayfa 52/240 İlkİlk ... 242505152535462102152 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •