Sayfa 59/241 İlkİlk ... 949575859606169109159 ... SonSon
Arama sonucu : 1923 madde; 465 - 472 arası.

Konu: BRISA - Brisa Bridgestone

1.  Alıntı Originally Posted by JoNaThAn Yazıyı Oku
    Elbette, ben de işin esprisindeyim. Oralar artık zor.

Ancak bilançoya bakınca, faiz giderlerimizin hala daha ağır olduğunu görüyorum ve bununla başa çıkma yöntemimiz kasada tuttuğumuz nakit. Bu her zaman sürdürülebilir olmayabilir, o nedenle borçlar ve faiz giderleri azaltılmalı. Eğer olur da belli sebeplerle 10-13 arasına gelirse, lot artırmak için hazır bekleyeceğim.

Diğer yandan, şu tür haberler hiç hoşuma gitmiyor:

https://tr.euronews.com/2020/11/11/g...gerceklestirdi

Dünyada drone ile ulaşım konusundaki gelişmeler hızla artıyor ve bu araçlar tekerleksiz. Gelecekte lastik üreticileri için bir tür tehlike. Bunu birkaç yıllık kısa vade için değil, 2030-2040 yıllarını bulacak yatırım stratejisi için söylüyorum. Dünyadaki lastik kullanımını, talepleri ve geleceğe dönük beklentileri dikkatli bir şekilde takip etmeli.
    Dogrudur bir Borsaci elindeki hissenin temelini etkileyecek gelişmeleri takip etmelidir..yalnız o tarihe kadar Brisa tam kapasite çalışır. .belki o sıralarda yeni bir yatırım yapma ihtiyacı duyabilir. .bu ihtiyacı karşılamak için de gerekli tahlilleri yapacaktır. .bence dönem elektrikli otomobil dönemidir. .bu dönemde de lastikler yine olacaktır. .drone teknolojisi bence bu büyük dünya nüfusunun taşınmasında pek de işlevsel olamayacaktır. .bir şehirde 100 bin araç aynı anda çeşitli yönlere doğru hareket edebiliyorlar. .bin tane dron bile havada serbest dolaşması çok zor..kaza ihtimali çok yüksek. .ben çok zayıf bir ihtimal görüyorum. .
    ALLAH ım bana doğruyu doğru, yanlışı da yanlış olarak göster ve bana doğru ile amel etmeyi nasip et

2. daha önce 12 den alıp 13.85 den vermişdim demekki uzun vadeli bakmak lazım.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    ANKARA'nın batısı
    Gönderi
    2,705
     Alıntı Originally Posted by pamuk01 Yazıyı Oku
    daha önce 12 den alıp 13.85 den vermişdim demekki uzun vadeli bakmak lazım.

Sen keko'nun yazdıklarını hiç okumamışsın demekki, sağlık olsun.
    Malının üstünde oturamayan, oturup kalkmasını bilmeyen borsada NAH kazanır.
    İnandığı hissede kaşıntısı tutan, bir günde 30 dilberi becermeye yeltenen kazanovalar KAZANDİBİ olurlar. (Sultan1.Krokodil)

4.  Alıntı Originally Posted by güccükyatırımcı Yazıyı Oku
    Sen keko'nun yazdıklarını hiç okumamışsın demekki, sağlık olsun.
    sonradan okudum ayrıca sabırsızlık ve hırsda yaptık kaçan balık büyük oldu

5. Alou kimse kalmadı..nerde baklavacılar??

Redmi Note 7 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    Bazen koca ordular bile inancın,cesaretin ve bilgeliğin önünde eğilirler....biz!biat etmeyenler...

6. Benim de dikkatimi çekti. Kimse yok.

Ama hazır gelmişken temettü ile ilgili bir konuyu aydınlatayım. Aklımdaydı birkaç gündür. Burada temettü konusunu konuştuk ya, ne kadar dağıtır vs. diye...

Şu an 300 milyon civarı kar var son açıklanan bilançoda. Ve yıl sonu muhtemelen 400 milyonu geçik kar açıklar diye bekliyoruz. Doğru. Ancak şunu atlamayın... Spk kuralları uyarınca, kar payı dağıtımı Ufrs bilançolara göre yapılmaz. VUK tablolarına göre yapılır. O tabloda kaç milyon kar geleceği önemli.

Mesela çoğunuz geçen yılki kar dağıtımı, yıl sonunda açıklanan 100 milyon civarı net karı olan bilançoya göre yapıldı zannediyor, dimi? Ama hayır. VUK'a göre yapıldı. Geçen yıl ufrs 100 milyon civarı gelirken, VUK 30 milyon gibi bir rakamdı. Ve onun 21 milyon civarını dağıttı. Bu hem iyi, hem kötü...

Şu şekilde bakarsak iyi: Şirket, VUK tablolarında açıklanan rakamın çoğunu dağıtmak istiyor diyebiliriz. 30 milyon civarı açıklıyor, 20 milyonunu dağıtıyor. Belki 400 açıklarsa, 300 milyonunu dağıtabilir.

Şu şekilde bakarsak kötü: VUK karları, diğer bilançolarda açıklanan karlar kadar fazla gelmeyebilir. UFRS'de 500 milyon kar varken, VUK'da 100 milyon kar görürsek, 1 lira falan temettü alamayız. Alacağımız en fazla 30 kuruşa yakın bir şeydir. O da hepsini dağıtırsa.

Bu hesaplarda, amortisman giderleri gibi farklar var iki bilanço arasında. Vergiden kaçınmak için VUK'da amortismanlar daha kısa sürede ve fazla rakamlarda gösterilirken, UFRS'de uzun yıllara yayılabiliyor (daha düşük rakamlarla). Mesela, Thy'de UFRS'deki karlar milyarlarca lira gelirken, VUK tablosunda tam tersi olarak milyarlarca zarar geliyordu. Bu yüzden, en son hatırladığım kadarıyla Thy hiç temettü dağıtamazdı. Bunun gibi başka farklar da var. Konuya hakim arkadaşlar daha detaylı açıklayabilirler. Kısacası, temettü için VUK'a mecburuz. Onu bekleyeceğiz. Kar payımız da o tablodaki rakam baz alınarak dağıtılacak.
    ...

Alıntı Originally Posted by JoNaThAn Yazıyı Oku
    Benim de dikkatimi çekti. Kimse yok.

Ama hazır gelmişken temettü ile ilgili bir konuyu aydınlatayım. Aklımdaydı birkaç gündür. Burada temettü konusunu konuştuk ya, ne kadar dağıtır vs. diye...

Şu an 300 milyon civarı kar var son açıklanan bilançoda. Ve yıl sonu muhtemelen 400 milyonu geçik kar açıklar diye bekliyoruz. Doğru. Ancak şunu atlamayın... Spk kuralları uyarınca, kar payı dağıtımı Ufrs bilançolara göre yapılmaz. VUK tablolarına göre yapılır. O tabloda kaç milyon kar geleceği önemli.

Mesela çoğunuz geçen yılki kar dağıtımı, yıl sonunda açıklanan 100 milyon civarı net karı olan bilançoya göre yapıldı zannediyor, dimi? Ama hayır. VUK'a göre yapıldı. Geçen yıl ufrs 100 milyon civarı gelirken, VUK 30 milyon gibi bir rakamdı. Ve onun 21 milyon civarını dağıttı. Bu hem iyi, hem kötü...

Şu şekilde bakarsak iyi: Şirket, VUK tablolarında açıklanan rakamın çoğunu dağıtmak istiyor diyebiliriz. 30 milyon civarı açıklıyor, 20 milyonunu dağıtıyor. Belki 400 açıklarsa, 300 milyonunu dağıtabilir.

Şu şekilde bakarsak kötü: VUK karları, diğer bilançolarda açıklanan karlar kadar fazla gelmeyebilir. UFRS'de 500 milyon kar varken, VUK'da 100 milyon kar görürsek, 1 lira falan temettü alamayız. Alacağımız en fazla 30 kuruşa yakın bir şeydir. O da hepsini dağıtırsa.

Bu hesaplarda, amortisman giderleri gibi farklar var iki bilanço arasında. Vergiden kaçınmak için VUK'da amortismanlar daha kısa sürede ve fazla rakamlarda gösterilirken, UFRS'de uzun yıllara yayılabiliyor (daha düşük rakamlarla). Mesela, Thy'de UFRS'deki karlar milyarlarca lira gelirken, VUK tablosunda tam tersi olarak milyarlarca zarar geliyordu. Bu yüzden, en son hatırladığım kadarıyla Thy hiç temettü dağıtamazdı. Bunun gibi başka farklar da var. Konuya hakim arkadaşlar daha detaylı açıklayabilirler. Kısacası, temettü için VUK'a mecburuz. Onu bekleyeceğiz. Kar payımız da o tablodaki rakam baz alınarak dağıtılacak.
    --bu tam doğru olmayabilir...AKSA nın 2018 karı VUK a göre 141 milyon iken 204 milyon küsür, temettü ödedi...özsermayede birikmiş geçmiş yıl karı var ise dağıtabilir diye biliyorum..
    https://www.kap.org.tr/tr/Bildirim/740790

Türk Ticaret Kanunu Madde:509/2 de Kâr payı ancak net dönem kârından veserbest yedek akçelerden dağıtılabilir denilmektedir.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın 09.08.2012 tebliğinde kâr payı,net dönem kârı veya serbest yedek akçeler üzerinden ortaklara ve kâra katılan diğer kimselere genel kurulca dağıtılmasına karar verilen tutarı ifade eder.(Md.4/1-b)

Serbest yedek akçeler, genel kanuni yedek akçelerin, sermayenin veya çıkarılmış sermayenin yarısını aşan kısmı ile kanun ve sözleşme gereği ayrılanlar dışında genel kurulca ayrılmasına karar verilen yedek akçeleri ifade eder.Serbest yedek akçe, yedek akçelerin kâr dağıtımına konu edilebilecek kısımlarıdır.(MD.4/1-d) denilmektedir.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    ANKARA'nın batısı
    Gönderi
    2,705
     Alıntı Originally Posted by JoNaThAn Yazıyı Oku
    Benim de dikkatimi çekti. Kimse yok.

Jonathan hocam bak temettü dedinmi hemen damlarım foruma 30 kuruş inşaallah cebte üstünü sen düşün, BAKAMBALAJ!da bir kaç yıl önce Vergi Usul Kanuna göre kârından fazla temettü dağıtmıştı.

Kocam bak hiç bu kağıt nereye gider nereye düşer dediğimi gördünmü yok ama temettüye gelince herkesin fikrini almak isterim, benim işim temettüyle nokta.
    Malının üstünde oturamayan, oturup kalkmasını bilmeyen borsada NAH kazanır.
    İnandığı hissede kaşıntısı tutan, bir günde 30 dilberi becermeye yeltenen kazanovalar KAZANDİBİ olurlar. (Sultan1.Krokodil)

Sayfa 59/241 İlkİlk ... 949575859606169109159 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •