Sayfa 153/240 İlkİlk ... 53103143151152153154155163203 ... SonSon
Arama sonucu : 1919 madde; 1,217 - 1,224 arası.

Konu: BRISA - Brisa Bridgestone

1.  Alıntı Originally Posted by metyusanus Yazıyı Oku
    Analistlerin beklentisi 187 milyon..sizinki ne?

Redmi Note 7 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    Biteriz öyle olursa. Bütün şirketler tüm zamanların karlarını açıklıyor. Dilerim o kadar düşük gelmez.

2.  Alıntı Originally Posted by emin Yazıyı Oku
    Geçen 2020 yılı kasım ayında yapılan bir işlem, yeni değil..

TEB Banka 02.11.2020 de 16,33 tavandan 200 değil 357500 lot satış yaptı. 200 bin Lotu 5,60-6,30 aralığı almıştı, takip ediyordum.
    16,33 tavandan TEB Banka satınca ben de aynı gün sattım. Oysa az daha beklesem bir kat daha üzerine koyabilecekmişim, nasip işte. Ben de de hallice mal vardı valla şuraya resmini bir koysam zar zor sattım 16,33 tavandan, gıdım gıdım.. Sonra zaten aşağı gelmişti 15 lere, tekrar almadım işte.. Oysa evvelce 11,60-11,65 ten sattığım malları 10,90-11,05 aralığında yerine koymuştum işte bu kez elim varmadı tekrar almaya, bereket versin, dedim.
    Gerçekten çok iyi sayıda bir lotmuş. Eğer satıp daha iyi yere geçebildiyse ne mutlu ona.

Ereğli'nin karlar falan muhteşem geldi. Ne temettü verir şimdi onlar. Bu bari, bizi ele güne muhtaç etmese. 100 milyonluk karlarla uğraştırmasa.

3. Geçen sene ve bu senenin başında kârlar beklenenden yüksek gelirken çip krizi yoktu.Faizlerde kampanyalar vardı(Koronadan dolayi) buda araba satışlarını pozitif anlamda etkiledi.Ve bence en önemlisi hammadde maliyeti bu kadar yüksek değildi.Geçen sene kauçuk fiyatlariyla bu seneki kaucuk fiyatları arasında dağlar kadar fark var petrol keža öyle.Bugun goodynin bilancosuna baktım.Beklentilerden çok düşük kâr açıklamış.Elbette benden daha iyi okuyan üstadlar vardır ama dikkatimi çeken başlıca unsurlar satışların arttığı hasılatın yükseldiği ( tabiki bunda doların yükselmesinin çok payı var ) fakat marjların ve kârın ciddi anlamda düştüğü.Bilançodaki maliyet kalemlerinde %125 artış var.Kârın ve marjların düşmesinde en etkili olan budur kanaatimce.Bu aynı sektörde oldukları için brisadada böyle gelecektir.Dilerim yanılırım.Bunun dışında doların biran önce belli bir çizgide kalması lazım diyeceğim ama eminim güleceksiniz.Çünkü gerçekten gülüncek durumdayız ülkece.Ve günden güne fakirleşiyoruz ALLAH yardımcımız olsun.

4.  Alıntı Originally Posted by Kelebek14 Yazıyı Oku
    Geçen sene ve bu senenin başında kârlar beklenenden yüksek gelirken çip krizi yoktu.Faizlerde kampanyalar vardı(Koronadan dolayi) buda araba satışlarını pozitif anlamda etkiledi.Ve bence en önemlisi hammadde maliyeti bu kadar yüksek değildi.Geçen sene kauçuk fiyatlariyla bu seneki kaucuk fiyatları arasında dağlar kadar fark var petrol keža öyle.Bugun goodynin bilancosuna baktım.Beklentilerden çok düşük kâr açıklamış.Elbette benden daha iyi okuyan üstadlar vardır ama dikkatimi çeken başlıca unsurlar satışların arttığı hasılatın yükseldiği ( tabiki bunda doların yükselmesinin çok payı var ) fakat marjların ve kârın ciddi anlamda düştüğü.Bilançodaki maliyet kalemlerinde %125 artış var.Kârın ve marjların düşmesinde en etkili olan budur kanaatimce.Bu aynı sektörde oldukları için brisadada böyle gelecektir.Dilerim yanılırım.Bunun dışında doların biran önce belli bir çizgide kalması lazım diyeceğim ama eminim güleceksiniz.Çünkü gerçekten gülüncek durumdayız ülkece.Ve günden güne fakirleşiyoruz ALLAH yardımcımız olsun.
    Türkiye'nin kaderi bu. Mesele sadece bu yönetim değil. Her zaman böyleydi, bundan sonra da her zaman böyle olacak. Halk bu durumdan şikayetçi değil zaten. Benim 2030 usd hedeflerim çok yukarılarda, ona göre yaparım bütün hesaplamalarımı.

Şirketin satışları konusuna gelirsek... Bütün maliyet artışlarını satış rakamlarına yansıtmaları gerekir. Bunu bütün büyük şirketler aralarında anlaşarak yükseltmeli. Çevrede gördüğüm araçlar arasında milyon liranın altında bedeli olan araç neredeyse yok. Ama lastikler? Aylar önce lastik taktırmıştım, tanesi 550 tl idi. Bugün 500 liraya yemek yiyemezsiniz, kovarlar sizi restauranttan. Torik'in söylediği gibi tatlı falan da sipariş edemezsiniz. Ama milyon liralık aracınıza 500 liraya lastik taktırabiliyorsunuz. En düşük segmentteki lastiğin fiyatı 1.500-2.000 tl bandına gelmeli artık. Millette para bol, biraz bol keseden harcasınlar artık paraları; 300-500 tlnin hesabı yapılmaz, hepimiz aynı gemideyiz. Ortalama 3 yılda bir değişen bir parça bu. Aracın sahibi de bir zahmet toplamda 1.000 dolara yakın para versin lastiklere.
    ...

5. Haklısın hocam,ama sektördeki rekabetten ötürü dediğin yol epey engebeli ve zor(Şirketlerin ortak hareket etmesi) kesinlikle fiyat kıran çakal çukal çıkar meydana..

Bu maliyetler bu şekilde devam ederse ki bence edicek(hatta artadabilir) acıyı baya baya hissettiricekler sanırım

6.  Alıntı Originally Posted by Kelebek14 Yazıyı Oku
    Haklısın hocam,ama sektördeki rekabetten ötürü dediğin yol epey engebeli ve zor(Şirketlerin ortak hareket etmesi) kesinlikle fiyat kıran çakal çukal çıkar meydana..

Bu maliyetler bu şekilde devam ederse ki bence edicek(hatta artadabilir) acıyı baya baya hissettiricekler sanırım
    İşte şirketler birlik olmalı. Ne varsa vatandaşta var. Sıcak, canlı para vatandaşın, aziz milletin cebinde. Önemli olan bunu oradan alıp sisteme katmak. O nedenle, önde gelen şirketlerin bu konuda bilinçli politikaları olması önemli.

Diğer yandan... Bildiğim kadarıyla (lütfen yanlışım varsa düzeltin), kauçuğa gelen zam ve dolar bazlı fiyat artışı, şirketin bu artışları takip eden zamanlarda fiyatlarına yansıyor. Satış fiyatları yükseltiliyor ve marj dengeleniyor. Sadece biraz geriden takip ediyor bu artış. Ve nihayetinde şirketin cirosu ve karı artmış oluyor. Bu konuda yanıldığım noktalar var mı? Konuyu bilen arkadaşlar yorumlarını yazarsa memnun olurum.
    Son düzenleme : JoNaThAn; 28-10-2021 saat: 17:47.
    ...

7. Dostum işin içinde biri olarak söylüyorum.Yaz boyunca iki kere zam geldi.Dediğinde kısmi olarak haklısın fakat geçen seneki hammadde fiyatları o kadar düşüktüki şuan uçmuş olan hammadde fiyatlarına karşılık ürünlerine o oranda zam koyamaz.En azından bianda olmaz.
    Zaten bu olay goodynin bilancosunda açığa çıktı.Kârın düşük gelmesinin başlıca sebebi bu.Brisada böyle olurmu umarım olmaz.Şirketin maliyet azaltma konusunda epey yatırımları oldu özellikle aksaray fabrikası.Bundan sonraki bilançolarda maliyet artişlarini nasil dengelemisler görecegiz.Kârı negatif etkileyecektir kesin.Sadece etkisi ne kadar büyüklükte onu merak ediyorum.
    Yine bilgisi ve araştırması olan arkadaşlar varsa bu konuda benide aydınlatabilir.

Bunun dışında edindiğim bilgi şirket gerek aksaray gerek izmit fabrikalarında %100 kapasite çalışıyor bu çok olumlu.Ptesi günkü gelicek bilançoda satışlarda zirve bekliyorum.Umarım yanılmam.

Sayfa 153/240 İlkİlk ... 53103143151152153154155163203 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •