Sayfa 154/240 İlkİlk ... 54104144152153154155156164204 ... SonSon
Arama sonucu : 1919 madde; 1,225 - 1,232 arası.

Konu: BRISA - Brisa Bridgestone

1.  Alıntı Originally Posted by Kelebek14 Yazıyı Oku
    Dostum işin içinde biri olarak söylüyorum.Yaz boyunca iki kere zam geldi.Dediğinde kısmi olarak haklısın fakat geçen seneki hammadde fiyatları o kadar düşüktüki şuan uçmuş olan hammadde fiyatlarına karşılık ürünlerine o oranda zam koyamaz.En azından bianda olmaz.
    Zaten bu olay goodynin bilancosunda açığa çıktı.Kârın düşük gelmesinin başlıca sebebi bu.Brisada böyle olurmu umarım olmaz.Şirketin maliyet azaltma konusunda epey yatırımları oldu özellikle aksaray fabrikası.Bundan sonraki bilançolarda maliyet artişlarini nasil dengelemisler görecegiz.Kârı negatif etkileyecektir kesin.Sadece etkisi ne kadar büyüklükte onu merak ediyorum.
    Yine bilgisi ve araştırması olan arkadaşlar varsa bu konuda benide aydınlatabilir.

Bunun dışında edindiğim bilgi şirket gerek aksaray gerek izmit fabrikalarında %100 kapasite çalışıyor bu çok olumlu.Ptesi günkü gelicek bilançoda satışlarda zirve bekliyorum.Umarım yanılmam.
    Değerli dostum, detaylı açıklamalar için çok teşekkürler. Brisa'yı doğrudan ilgilendiren kauçuk fiyatlarını geçtiğimiz dönemlerden bu zamana kadar görebileceğim bir link ve grafik var mı?

Ve işin içinde biri olduğunuzu söylediğiniz için fikrinizi sormak isterim; kauçuk fiyatlarındaki bu dalgalanmaları nasıl değerlendiriyorsunuz? Covid'e de bağlı olarak bir süre üretim ve tüketim yavaşlayınca hammadde fiyatları dip yaptı, sonra normale dönüş olunca bu fiyatlar tekrar yukarı yönde revize oldu. Bundan sonrası için düşüncenizi merak ediyorum. Fiyatlar nasıl bir yön izler?
    ...

2. Fiyatlara baktığımda, aslında 2015 yılında da bugünkü fiyatlardan çok yüksek bir seyir izlediğini görüyorum kauçuk fiyatlarının. Yanlış hatırlamıyorsam, 2015 karı, o döneme göre gayet güzeldi. Dönem dönem $3.000 seviyesine çıktığı oluyor. Önemli olan, şirketin bunlara adapte olabilmesi ve fiyatlarına yansıtabilmesi diye düşünüyorum. Buralardan bir %50 daha yukarı çıkar mı? Geçmişte hiç o kadar yüksek fiyatları görmemiş... Hammadenin arzı tarafında bir dengelenme olursa, şu an en kötüyü yaşayıp atlatacağız diyebilir miyiz...
    ...

3. Ben yatırım hesabımdan takip ediyorum.Zaten doğru araştırma yapmışsınız 2015 ve 2018de 3000'i aşmıştı fiyatlar.Benim naçizane fikrim fiyatların en az bir sene 2500-3000 arasında gidip geleceği.Geçen seneki fiyatlarıda görmez(1500-1700) şuanki fiyatlardan uçuk fiyatlarada çıkmaz.Şirketlerin en istemeyeceği şey dalgalanmalardır.Yoksa dediğiniz "adapte olma" olayını yapamazlar.Burda asıl önemli olan soru bence şu; Brisa geçen sene beklenti üstü kârlar getirirken düşük hammadde fiyatlarının ne kadar etkisi olduğu.Bu sorunun cevabını dolaylı yoldan iki gün önce goody bilançosunda (satışlar patlamış kâr düşmüş) gördük.Ptesi brisada göreceğiz.170-190 arası benim tahminim.Çoğu olsun azı olmasın inşallah
    Aynen dediğiniz gibi covid ile başladı bu hammadde sorunları.O yüzden bundan sonrasına bence genel bakmak lazım.Bunun için çindeki hammadde arzının ve dahada önemlisi navlun fiyatlarının normale dönmesi lazım.Bu zaman alacaktır.Kanaatimce Brisanın önünde iki tane kendisinden kaynaklanmayan sorunu var..
    1-Hammadde fiyatlarında geçen seneye göre ciddi artış.
    2-Çip krizinden dolayı oe kanalındaki talep sıkıntısı.

4. Cumhuriyet bayramımız kutlu olsun.Bu toprakları kurtaran ve Cumhuriyeti kuran başta Atatürk olmak üzere bütün İstiklâl kahramanlarından ALLAH binlerce kez razı olsun🇹🇷

5. Amin ustad

6.  Alıntı Originally Posted by JoNaThAn Yazıyı Oku
    Değerli dostum, detaylı açıklamalar için çok teşekkürler. Brisa'yı doğrudan ilgilendiren kauçuk fiyatlarını geçtiğimiz dönemlerden bu zamana kadar görebileceğim bir link ve grafik var mı?

Ve işin içinde biri olduğunuzu söylediğiniz için fikrinizi sormak isterim; kauçuk fiyatlarındaki bu dalgalanmaları nasıl değerlendiriyorsunuz? Covid'e de bağlı olarak bir süre üretim ve tüketim yavaşlayınca hammadde fiyatları dip yaptı, sonra normale dönüş olunca bu fiyatlar tekrar yukarı yönde revize oldu. Bundan sonrası için düşüncenizi merak ediyorum. Fiyatlar nasıl bir yön izler?
    Buraya atamadım kaucuk investing yazın çıkıyor..
    1700 dolar lardan 2750 lara kadar çıktıktan sonra şu an 2550 dolarlarda seyrediyor
    OMAHALI

7.  Alıntı Originally Posted by JoNaThAn Yazıyı Oku
    Fiyatlara baktığımda, aslında 2015 yılında da bugünkü fiyatlardan çok yüksek bir seyir izlediğini görüyorum kauçuk fiyatlarının. Yanlış hatırlamıyorsam, 2015 karı, o döneme göre gayet güzeldi. Dönem dönem $3.000 seviyesine çıktığı oluyor. Önemli olan, şirketin bunlara adapte olabilmesi ve fiyatlarına yansıtabilmesi diye düşünüyorum. Buralardan bir %50 daha yukarı çıkar mı? Geçmişte hiç o kadar yüksek fiyatları görmemiş... Hammadenin arzı tarafında bir dengelenme olursa, şu an en kötüyü yaşayıp atlatacağız diyebilir miyiz...
    2008 yılında endeks 1000 seviyelerinde iken 2014 ve 2017 yılllarında 2 kere 3000 atakları oldu.. Ancak ilkinde hem bedelsiz sürecinde olduğumuz için hisse fiyat olarak; hemde dolar kuru içeride düşük olduğu için pek hisseyi favök olarak zorlamadı.. 2017 de yatırım sürecinde olduğumuz için hisse en kötüsğ olarak güçlü bir Boğa piyasasını yatay geçirdi..
    Şu anki sıkıntımız hem şirketin finansman giderlerine ek artan ham madde fiyatları ile favök marjındaki daralma beklentisi..kaucuk fiyatlarının dengelenmesi favök için oldukça önemli ben 2200 doları yeterli görüyorum ama finansman giderlerinin azalması için önümüzdeki ödeme takviminde 2023 yılı atlatılmalı.. Zaten 2023 den sonra arazinin geri kalanında kapasite artışı için yeni adımlar atılacak yeni yatırım planı açıklanacaktır muhtemelen
    OMAHALI

8.  Alıntı Originally Posted by Mykskstar Yazıyı Oku
    2008 yılında endeks 1000 seviyelerinde iken 2014 ve 2017 yılllarında 2 kere 3000 atakları oldu.. Ancak ilkinde hem bedelsiz sürecinde olduğumuz için hisse fiyat olarak; hemde dolar kuru içeride düşük olduğu için pek hisseyi favök olarak zorlamadı.. 2017 de yatırım sürecinde olduğumuz için hisse en kötüsğ olarak güçlü bir Boğa piyasasını yatay geçirdi..
    Şu anki sıkıntımız hem şirketin finansman giderlerine ek artan ham madde fiyatları ile favök marjındaki daralma beklentisi..kaucuk fiyatlarının dengelenmesi favök için oldukça önemli ben 2200 doları yeterli görüyorum ama finansman giderlerinin azalması için önümüzdeki ödeme takviminde 2023 yılı atlatılmalı.. Zaten 2023 den sonra arazinin geri kalanında kapasite artışı için yeni adımlar atılacak yeni yatırım planı açıklanacaktır muhtemelen
    Değerli dostlarım, çok teşekkürler değerli fikirleriniz için. Anladığım kadarıyla bu çeyrek biraz vasat geçebilir. Ama bir yerlerde okuduğum kadarıyla, lastiklere son birkaç ayda ciddi zam gelmiş ve daha da gelmesi bekleniyormuş. Bu beni mutlu etti. Sanırım önümüzdeki çeyreklerde dengelemiş oluruz bu durumu. Bir diğer detay; iç piyasada istendiği kadar lastik bulunmuyormuş, şirketler yurt dışına satıyormuş daha avantajlı olduğu için. Buraya zamları geç yansıtabiliyorlar. Aslında aralarında anlaşıp, devletten de onay alıp, gelecek 2 yıllık zamları tek seferde yansıtsalar, bir de ilk yılın sonunda revize edip bir daha yansıtsalar... Hem halk bunu sever hem de biz yatırımcılar..

Sayfa 154/240 İlkİlk ... 54104144152153154155156164204 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •