Sayfa 44/240 İlkİlk ... 3442434445465494144 ... SonSon
Arama sonucu : 1916 madde; 345 - 352 arası.

Konu: BRISA - Brisa Bridgestone

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    ANKARA'nın batısı
    Gönderi
    2,702
     Alıntı Originally Posted by emin Yazıyı Oku
    Bu Gedik Yatırım var ya tam bir süzme.. Al vermişti birkaç gün önce. Bugün111 bin lot mal çıkmış takasından.. Anla ki Gedik al tut vs. olumlu mu konuştu, sat gitsin..

Emin hocam satan senin gibi kallavi bir yatırımcı belkide, vatandaşın paraya ihtiyacı olmuştur satmıştır olamazmı.

111 bin lot dediğin bir ev parası
    Malının üstünde oturamayan, oturup kalkmasını bilmeyen borsada NAH kazanır.
    İnandığı hissede kaşıntısı tutan, bir günde 30 dilberi becermeye yeltenen kazanovalar KAZANDİBİ olurlar. (Sultan1.Krokodil)

Sayın forumdaşım, aynı geminin yolcusu kardaşım
    bu Gedik'in yaptığı benim hatılrladığım kadarıyla dördüncü al, tut vs olumlu tavsiyesi. hep öyle oldu, Gedik olumlu yazdı hisse ardından sert satış yedi. belki de beş defadır böyle. Hani Spk ya şikayet etsem mi diye düşünüyorum.
    Diyelim ki senin dediğin gibi kallavi portföylü biri mal satacak, ya kurumda büyük portföyü olmalı, ya Gedik'in sahibi olmalı ya da kurum namı hesabına işlem yapılıyor olmlaı veya yabancı adına işlem yapılıyor olmalı.
    Aksi halde,
    bir yatırımcının sözü ile kurum araştırma rapaoru mu yayınlar.. Dediğin gibi ben açsam telefonu, ben Brisa'da porföy boşaltıcam bir araştırma yazın da olağanüstü alış talebi olsun, çat pat diye birkaç hamlede satabileyim, desem. de get lem işine derler herhalde )

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    ANKARA'nın batısı
    Gönderi
    2,702
    Sayın forumdaşım, aynı geminin yolcusu kardaşım
    bu Gedik'in yaptığı benim hatılrladığım kadarıyla dördüncü al, tut vs olumlu tavsiyesi. hep öyle oldu, Gedik olumlu yazdı hisse ardından sert satış yedi. belki de beş defadır böyle. Hani Spk ya şikayet etsem mi diye düşünüyorum.
    Diyelim ki senin dediğin gibi kallavi portföylü biri mal satacak, ya kurumda büyük portföyü olmalı, ya Gedik'in sahibi olmalı ya da kurum namı hesabına işlem yapılıyor olmlaı veya yabancı adına işlem yapılıyor olmalı.
    Aksi halde,
    bir yatırımcının sözü ile kurum araştırma rapaoru mu yayınlar.. Dediğin gibi ben açsam telefonu, ben Brisa'da porföy boşaltıcam bir araştırma yazın da olağanüstü alış talebi olsun, çat pat diye birkaç hamlede satabileyim, desem. de get lem işine derler herhalde )

Emin hocam kızma yav kurum hakkında yazdıklarına katılıyorum benim demek istediğim 100 bin lotun bi ehemmiyeti yok onu anlatmaya çalıştım, sen bile verirsin okadar malı tahtaya. Salla gitsin biz baklavaları ne zaman yiyaceğiz ona bakalım.

BRİSA sakinleri hayırlı boool kazançlı bir gün dilerim, hayırlı cuma'lar.
    İnandığı hissede kaşıntısı tutan, bir günde 30 dilberi becermeye yeltenen kazanovalar KAZANDİBİ olurlar. (Sultan1.Krokodil)

Ne kızcam yaw..
    Dün düşen piyasada hisseyi tuttular mı, yoksa düşen piyasada mal mı topladılar.
    Velhasılı iki taraflı keskin bıçak. Kısa vadede kestiremediğim için tahtaya bulaşmıyorum. Son zamanlarda yaptığım en doğru iş Brisa hissesi almış olmam.. Ufak ufak elime para geçtikçe hep alıyorum, dün yine aldım belki bugün de alırım bakıcam artık..
    Ama orta uzun vadede şirketin borcu bitene kadar bu hisse çıkmaya devam edecek gibi. Yani her yeni bilançoda borç azalıp şirketin kazancı arttıkça hisse fiyatı yukarıya gitmeye devam edecektir.
    Sen Keko'dan paylaşım yapmışsın kısmen katılıyorum. Eğer buradaki yatırımın toplam maliyeti hisse başına bu rakamlar çıkıyor ise muhtemeldir ki bu yazılan fiyatlar görülebilir. Görücez artık, hayırlı Cuma'lar..
    YTD değildir!

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    ANKARA'nın batısı
    Gönderi
    2,702

Ne kızcam yaw..
    Velhasılı iki taraflı keskin bıçak. Kısa vadede kestiremediğim için tahtaya bulaşmıyorum. Son zamanlarda yaptığım en doğru iş Brisa hissesi almış olmam.. Ufak ufak elime para geçtikçe hep alıyorum, dün yine aldım belki bugün de alırım bakıcam artık..
    Ama orta uzun vadede şirketin borcu bitene kadar bu hisse çıkmaya devam edecek gibi. Yani her yeni bilançoda borç azalıp şirketin kazancı arttıkça hisse fiyatı yukarıya gitmeye devam edecektir.
    Sen Keko'dan paylaşım yapmışsın kısmen katılıyorum. Eğer buradaki yatırımın toplam maliyeti hisse başına bu rakamlar çıkıyor ise muhtemeldir ki bu yazılan fiyatlar görülebilir. Görücez artık, hayırlı Cuma'lar..
    YTD değildir!

Emin hocam sakıncası yoksa birde 2020 yılı kârından ne kadar temettü beklentin var ?

Hiçbir rakam tahminim fikrim yok. Ama her yeni gelen bilançoda borçlar azaldığına göre geçen yıldan fazla temettü verirler muhtemelen..

7. Ey Torik dostum, nerelerdesin?

Söyle bize, kaderimiz ne olacak? Kimler gülecek halimize, kimler ağlayacak? Hangi handa ne yiyecek, ne içeceğiz? Yediklerimiz zehir mi olacak, yoksa tatlıdan hallice mi olacak?

Söylendiği gibi 10 liraya geri dönüp 1 yıl bekleyecek miyiz, yoksa küçük düzeltmeler sonrasında yeni yükselişler olacak da gülmez yüzümüz bir nebze olsun gülecek mi?
    ...

8.  Alıntı Originally Posted by emin Yazıyı Oku

Ne kızcam yaw..
    YTD değildir!
    Brisa'ya bugüne kadar yapılan toplam yatırımın 1.5 milyar usd dolaylarında olduğu zaman zaman dile getiriliyor. Doğru.

Ama olay şu açıdan ele alınmalı... Sen fabrikayı kurarsın, yatırımlarını yaparsın, pazarını hedefler, üretime başlarsın. Fakat bundan sonraki süreçte, senin piyasa değerini belirleyecek olan unsur elde ettiğin kar rakamıdır. Ben buraya 1.5 milyar dolar yatırım yaptım, benim değerim en az bu olacak diyemezsin.

Petkim'e bakın mesela.. Koskocaman bir yarımada, milyarlarca dolarlık bir arazi ve üzerindeki tesisler, on yıllardır yapılan yatırımlar, her yıl 50-100 milyon doları bulan modernizasyon yatırımları... Sonuç? Şirket 100 milyon dolar kar edeceğim diye ıhhh mıhhh.. Ne oluyor peki? Piyasa o yatırımlara falan bakmıyor, anlamı yok. Koçum diyor, elde ettiğin kar ne? Petkim de diyor ki abi yıllık 100 milyon dolar. Peki diyor, geç şöyle, senin değerin 1 milyar dolar civarı. Eğer karını 150-200 milyon dolar yapabilirsen bir daha gel, sana yeni değer biçeriz diyor. Peki abi diyor, geçiyor Petkim.

Ama gerçekte milyarlarca dolar eden o yarımada ve tesisler nasıl bir yarar sağlıyor borsada? Piyasa kötüyken, Petkim kar elde edemezken, piyasa değerini de belli bir seviyenin altına düşürmüyor. İşte anlamayanlar, o dönemler için söylüyorum, Petkim 40 f/k'dan işlem görüyor diyorlar ama öyle değil. O artık asgari değerinden, kara göre hesaplanmayan ölü değerinden işlem görüyor. Karlılık düzeldiğinde elbette 40 f/k etmeyecek, 8 f/k edecek.

Brisa'ya gelelim. Piyasa o 1.5 milyar dolara bakmaz. Kara bakar, bu bir. İkincisi, Brisa için geçerli olan o asgari değer neydi? 5 liralardı. Yani 1.5 milyar tl. Piyasa Brisa'ya dedi ki, sen yatırım matırım yaptın ama ben sonucu görene kadar ona bakmam, kara bakarım. Var mı karın? Var abi dedi Brisa.. Ne kadar dedi? O dönem için konuşuyorum; 80 milyon yıllık. Piyasa dedi ki, ben şimdi sana 800 milyon tl piyasa değeri biçerim, kağıdını da 2.5-3 liraya getiririm ama olmaz dedi. Senin bir ölü değerin var. Ne kadar o? O anki kurla 1.5 milyar tl. Bunun altına düşürmedi Brisa'yı. Görenler ve işten anlamayanlar pahalı dedi. 20, hatta zaman zaman 27 f/k var dediler. Oysa ki piyasa o anda Brisa'yı f/k'ya göre fiyatlamıyordu. O denklemin dışındaydı. Çünkü kar yoktu.

Ama artık kar var ve o denklemin içinde.. O nedenle, karı veya gelecek yıllardaki kar tahminlerini göz ardı ederek sadece yapılan yatırımlara göre bir hedef biçemeyiz. O 1.5 milyar dolarlık yatırım ve ödenen değer duraca kenarda, ona bakmayacağız. O diplerde işimize yarar. Biz kara bakacağız. Avantajımız şu; Brisa holding ve iştirak yapılanmasına sahip olmadığından dolayı f/k 15'lerden işlem görebilir. Yıllık 400 milyon tl, çeyrek başına 100 milyon tl kar rakamının kokusu alınırsa, bu yıl veya 2021 içinde olsun, fark etmez... Gerekli teknik düzeltmeleri yaptıktan sonra 6 milyar tl pd için kağıdı hazırlamaya başlarlar. Sonrası, sonraki yıllara ve beklentilere kalır. Bir bakarlar 2 yıl sonrasında 600-700 milyon tl kar hedefleniyor, o zaman ona göre bir değerleme yapılır ve bahsedilen rakamlara merhaba deriz. Ama bu zaman alacak.
    ...

Sayfa 44/240 İlkİlk ... 3442434445465494144 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •