Sayfa 47/240 İlkİlk ... 3745464748495797147 ... SonSon
Arama sonucu : 1916 madde; 369 - 376 arası.

Konu: BRISA - Brisa Bridgestone

1. Goody 2. Çeyrekte 28 milyon zarardan,3. Çeyrek 100 milyon kâra dönmüş.beklenti brisa için 3. Çeyrek 140 milyon civarında.kârin beklenti üstü gelmesi sürpriz olmaz.yarin da bunun fiyatlandırmasi bence piyasa tarafından yapılacak.

Redmi Note 7 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

2. Bilançoyu merakla bekliyoruz sayın jnothan

3. Bilançoyu merakla bekliyoruz sayın jnothan

4. Brisa yabancı ülkelere döviz karşılığı satiyor malını. Gelsin bilancoyuda inceleyelim

5.  Alıntı Originally Posted by JoNaThAn Yazıyı Oku
    Bu haberler çok hoşuma gitmedi. Ama bizim açımızdan olumlu yönleri de olabilir. Bekleyip görmek lazım.

Şöyle bir mesele var... O kapatılan fabrikalar, Bridgestone'un doğrudan sahibi olduğu fabrikalar. Karı tamamen kendisinin. Brisa'nın ise yarısından daha azı kendisinin. Bridgestone açısından %100'ünün kendisine ait olduğu fabrikaları kapatıp %40 civarının kendisine ait olduğu fabrikaya bütün üretimleri kaydırması ne kadar mantıklı olur, düşünmek lazım. Adamlar zaten sırf bu nedenle Avrupa'daki belli pazarları Bridgestone markasını satması için Brisa'ya vermiyordu diye biliyorum, yanlış bilmiyorsam. %100 kendisine ait olan fabrikanın ürünlerini satmak istiyor.

Fabrika kapamaların ana nedenlerini araştırmalı. Çünkü her fabrikanın kendi pazarı var. Belki de artık rekabet edemiyor ve küçülmeye gitmesi gerekiyor. Michelin, Continental güçlü markalar. Bunun yanında Güney Koreli güçlü oyuncular da var. Çinli oyuncular da mevcut.

Diğer yandan, Türkiye'deki konjonktürü iyi okumuş olabilirler. Benim gördüğüm, Türkiye devleti bundan sonraki süreçlerde dışarı daha kapalı politika izlemek istiyor. Bu politika dahilinde kendi vatandaşlarının dışarıya açılmasını da istemiyor fazla. Bununla beraber kendi vatandaşına karşı güçlü devlet, zayıf halk politikası mevcut. Bu artık uzun yıllar boyu böyle devam edecek; belki birkaç asırlık yol. Bu politikanın önemli unsurlarından biri çok güçlü dolar. Ve kalıcı olarak bu yönde ilerleyen dolar. Belli bir zaman diliminde 1 liralardan 8 liralara dayanan doların, 10 yıl sonrasında nerelere dayanacağını iyi görüyorlardır. Zannım o ki, buraya üretim kaydırma planları varsa, işin içinde bu hesap da vardır. Çünkü hiçbir Avrupa ülkesi, para birimi bugün 1'e 8-9 aralığında bir pariteye sahip ülkenin üretimiyle kolay baş edemez. Yıllar sonra bu oran 1'e 100-150 olacaksa, hiç baş edemez. Türkiye, Avrupa'nın Çin'i olarak pekala işlev görebilir. Altyapısı ve insan kaynağı da buna müsait. İşte bu tür bir hesap arka planda varsa, o zaman Bridgestone için buradaki fabrikasını güçlendirmek hiç mantıksız olmaz.

Aksaray tahminim bir 15 milyon adet üretimi daha üstlenebilir. Yani toplamda Aksaray 20 milyon civarı, İzmit 11 milyon civarı olursa, toplamda 30-35 milyon adetlik bir üretim söz konusu olabilir. Ha, zaten benim Aksaray fabrikası özelinde, Bridgestone fabrikalarını kapatsa da, kapatmasa da beklediğim üretim kapasitesi bu. Çünkü Aksaray'da yapılan yatırımın sadece 1. fazının bu olduğu, 2 ve 3'ün geleceği açıklandı. Hani bu bilgi gizli saklı, tahmini bir bilgi değil. Bu böyle. Aksaray'ın devamı gelecek. Önce bu yatırımın sindirilmesi lazım.

Muhtemelen Sabancılar Türkiye devletinin dolara karşı olan politikasını, mevcut yönetimin önümüzdeki 10-15 yıl hangi yolu izleyeceğini biliyordur. O nedenle, ellerinde net bir çalışma vardır diye tahmin ediyorum. En azından şuna da eminiz şu an için; Bridgestone buradaki fabrikasını kapamayı düşünmeyecek. Aslına bakarsanız, bu devletin izlediği yüksek kur politikasının bir artısı.
    JoNaThAn hocam, 2023 yılında 1 milyar $ ciro, 100 milyon $ kar yazması makul bir beklenti sayılmaz mı?

6.  Alıntı Originally Posted by uyuyan Yazıyı Oku
    JoNaThAn hocam, 2023 yılında 1 milyar $ ciro, 100 milyon $ kar yazması makul bir beklenti sayılmaz mı?
    benim geçmişte yaptığım analizde 110 milyon dolar kar yapma potansiyeline ulaşacağını söylemiştim..bu potansiyel var tabi bu potansiyele kademeli olarak ulaşacaktır..

goodyear malumunuz daha çok ihracat bazlı çalışmaktadır avrupada kapanan fabrikaların bıraktığı boşluğu iyi doldurmuş olmalı iki yi bir bilanço açıkladı...brisa ise genel itibari ile yurtiçine çalışıyor üçüncü çeyreklerde otomobillerin yok sattığı bir ortamda bilanço iyi da iyi gelecektir...yurtdışı satışlarında ise daha çok lassa markasını kullanıyordu şirket...ordan da iyi bir satışın olması gerekiyor...

kısacası çok iyi bir bilanço beklenmesi mantığa uygundur..
    ALLAH ım bana doğruyu doğru, yanlışı da yanlış olarak göster ve bana doğru ile amel etmeyi nasip et

7. geçmişte bu hissede borçlar azaldıkça kar performansının artacağını ve zamanla dolar bazlı grafiğine gireceğini söylemiştim...özelikle 2021 yılının sonundan itibaren borçlarının iyicene azalması ile göze hoş gelen ve agresif çıkışların olacağını söylemiştim..

geçmişte verdiğimiz fiyatları çok uçuk gören arkadaşlar vardı...onlar o vakitler hep ereğli ve hektaşa yöneliyorlardı ben de kısada da uzunda da brisa bu iki hisseden de iyi olacak demiştim.. o vakitler hektaş gerçekten de kısa vadede bizi geçti ve fark da attı ..ama yapılan bu fark geçici oldu...güneş doğunca doğru ve yanlış gün gibi ortaya çıktı...

şu anda baktığımızda ereğli 9,29 da ki ilk karşılaştırma yaptığımızda bizim önümüzdeydi..hektaş ise 12,36 da ilk karşılaştırdığmızda bir miktar bizim gerimizde idi...brisa ise şu anda 14,51 dedir ve önünde de iyi gelmesi beklenen bir bilanço var..

görüldüğü üzere her iki hisseye de fark atmışız..bu farkın önümüzdeki yıllarda daha da artmasını bekliyorum...özelikle 2022 yılından itibaren çok hoş hareketler bekliyorum...o vakit tl bazlı grafik değil de dolar bazlı grafik gündeme gelecektir ve herkes ona odaklanacaktır...
    ALLAH ım bana doğruyu doğru, yanlışı da yanlış olarak göster ve bana doğru ile amel etmeyi nasip et

8. evet arkadaşlar ilk brisaya yazdığımda o vakitler 7,00 tl civarlarında idi o vakitler en kötünün artık geride kaldığını brisanın artık gittikçe iyiye gideceğini 2015 yılında oluşmuş olan 10,00 tl lik zirvenin komik kaldığını yarıştırılan hektaş ve ereğliyi uzun vadede geçeceğini söylemiş ve alınan lotların çok değerli olduğunu bir gün bu elinizdeki lotlar ile küçük bir spek muamelesi göreceğinizi söylemiştim..

tabi bunları ilk söylediğimde beni henüz tanımayan bir çok arkadaş beni pazarlamacı olarak damgalamıştı...önümüzdeki süreçte artık brisa tavanlar görmeye başlayacağını söylediğimde ise içten içe bana gülmüşlerdi...5 yıl boyunca doğru dürüst %5 lik çıkışlar bile yapmayan bir brisa nasıl olur da tavanlar yapabilecekti ??

sonradan çok da zaman geçmeden 5-7 civarında tavanlarını gördük..

şimdilik de brisa rakiplerine fark atarak belli bir yere gelmiştir..şu anda bulunduğu yer bir çok kişiye çok umut vermektedir...o vakitler 2022 yılı sonunda 45 tl ler görülecek demem sanırım bir çok kişiye artık mantıklı görünmeye başladığını tahmin ediyorum..

bunun en büyük nedeni artık brisanın yatırımlarının bitmiş olmasıdır...zaman geçtikçe borçlarının da azalması bilançolarını gitikçe iyileştirecektir..bunlar mantığa uygun olan düşünceler idi...

geçmişte de dediğim gibi brisa önümüzdeki süreçte tekrardan krallık koltuğuna oturacaktır..yine en çok temettü veren hisseler arasına girecektir..yine en çok kar yapan ve istikrarlı büyüyen bir ciroya sahip olacaktır...

elinizdeki hisselerin kıymetini bilin...çünkü gelecekte şu anda çok kıymetsiz görünen lot adetleriniz ,gelecekte bir spek muamelesi görecektir...

neyse dostlar ben sizlere başarılar diliyorum...brisayı gördümde hep anılarım tazeleniyor..gönlüm daima yorum yaptığım hisselerden yanadır....ister elimde olsun isterse de olmasın...

Sayfa 47/240 İlkİlk ... 3745464748495797147 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •