Arkadaşlar merhaba.
Gördüğüm kadarıyla bizim gibi amatörlerin basit sorularına cevap yazılmıyor ama yinede şansımı denemek istedim
Akbank kullanıyorum. En iyi eşleşme için iki farklı emir tipi var:
Piyasa Emri
Piyasadan Limite

Bu ikisi arasındaki fark, tam olarak nedir? (cahile anlatır gibi

Elimdeki spor hissesinin bugün taban olma riskine karşı dün akşam 18:15 de "Piyasa Emri" girmiştim. Seans başladıktan hemen sonra, girip kontrol ettiğimde, emrimin iptal olduğunu gördüm. Aşırı satış sırası vardı, anladığım kadarı ile ilk açılışta sıra gelmediği için, iptal oldu. Sıram gelene kadar emrimi aktif tutması gerekmiyor muydu ?

Emir tipi seçim hatası mı yaptım acaba ? Yani "Piyasadan Limite" seçseydim. Sıram gelen kadar, aktif olarak bekletecek miydi satış emri mi ? Hadi sıram geldi diyelim, o anda hiç alıcı yoksa, alıcı çıkana kadar da bekletiyor mu emrimi ?

Şimdiden teşekkürler.

Bu arada, bir şey daha var öğrenmek istediğim:
Akbank bireysel internet şubesi için, akşam seans kapandıktan sonra, ertesi gün için girebileceğimiz en erken zaman 18:15:00 mıdır acaba ? Diğer bankalarda 18:10 olduğunu söyleyenler var. Bu durumda, başka banka müşterisi benden önce emir sırası alma hakkı mı oluyor ?
Birde, büyük yatırımcılar ve aracı kurumlar için durum nasıl ? Onlar daha da erken, emir girişi yapabiliyor mu, yani 18:00 dan itibaren ?