Sayfa 2/3 İlkİlk 123 SonSon
Arama sonucu : 19 madde; 9 - 16 arası.

Konu: Profesyonel bir borsacı arayışı

1.  Alıntı Originally Posted by fatihbarut Yazıyı Oku
    Mesela Günlük belli bir işlem hacminin üstünde olan, relative volume'u 3'ün üstünde, şu fiyat aralığında olan hisseleri filtrele diyerek bir liste oluşturduk.
    (indikatörleri pek sevmiyorum ama örneğimiz bunun üstünden olsun)
    Bu takip listesinde olup da, RSI 25'in üstüne çıktığı an eğer MACD de yukarıyı işaret ediyorsa ve level2'de resistance yaratacak miktarda satış yoksa, saatlik periyotta EMA20'nin üstünde ilk kapanan mumda işleme gir, stoploss'u 1.5 ATR'ye, kar alı 3 ATR'ye koy gibi kompleksitesi istendiği kadar arttırılabilen stratejilerle otomatik al sat yapmak, amaç bu.
    Bu tür işlemler anca kısa vadeli olur ve piyasa dinamikleri maalesef buna uygun değil.
    Hem devre kesici var, hem de gap faktörü var..
    Bu tür algoritmik robotlarda başarılı olan bir tek piyasa yapıcılar var..

Onlarında ellerinde bolca robot var..
    Dünyanın hiç bir yerinde böyle otomatiğe bağlıyayım, robot işlem yapsın, para kazanayım olayı yok. Örneği 1980 lerde var fakat bu iş 1990 da öldü. Çünkü yaratılan sistem buna müsait değil.. başarılı olabileceğiniz alan viop olabilir, ancak o da çok riskli.. her şeyin başı temel analiz.. temelindeki fiyatı bulur, fiyat hareketlenmesinde “aha fiyatlamaya başladı” diyebilecek yetide olup, robotu o şekilde çalıştırmanız lazım..
    Yinede deneyebilirsiniz tabii, ancak sonucun uzun vade de hüsran olacağını temin edebilirim.
    Sormak istediğiniz ekstra bir şey olursa, cevaplayabilirim.
    Selamlar.

2. Bu arada Göreceli hacim farklı bir ustalık sanatıdır. Doğru kullanmak için hisselerin temel değerlerine hakim olmalısınız.
    Çünkü yüksek hacimli hisseyi filtreliyecek size.
    Bu yüksek hacimi yaptı ancak bu güçlü bir sata geçecek hisseninde ilk sinyali olabilir..
    Heleki rsi 25 deyken kullanmak 10 işlemden 6 sını zarar yazdırır..

Hacimler kullanabilene çok şey ifade eder..

Macd zaten sıfır alt/üst şeklinde kullanılır..

Sizin için en uygun istatiksel bir uygulama olan rsquared olacaktır..
    Kolay gelsin.

3. Ben sadece şunu merak ediyorum. Başarılı bir borsacı doğru kararı alırken mantıksal çıkarımlar yanında Allah'tan ilham alarak mı hareket ediyor.
    Sonuçta mutlaka iş metematiksel hesaplamalar ve istatistiki analize dayanıyor olmalı öyleyse bu neden otomatize edilemiyor?
    Fundamental analiz ile bir hissenin belli bir mesafede hareket edeceğini tespit eden bir borsacı aynı aralıkta doğrusal bir işlem yaparak beklemek yerine fiyat düştükçe alıp yükseldikçe satan böylece akordiyon gibi daha çok kazanan bir robot yazamaz mı?

4.  Alıntı Originally Posted by fatihbarut Yazıyı Oku
    Ben sadece şunu merak ediyorum. Başarılı bir borsacı doğru kararı alırken mantıksal çıkarımlar yanında Allah'tan ilham alarak mı hareket ediyor.
    Sonuçta mutlaka iş metematiksel hesaplamalar ve istatistiki analize dayanıyor olmalı öyleyse bu neden otomatize edilemiyor?
    Fundamental analiz ile bir hissenin belli bir mesafede hareket edeceğini tespit eden bir borsacı aynı aralıkta doğrusal bir işlem yaparak beklemek yerine fiyat düştükçe alıp yükseldikçe satan böylece akordiyon gibi daha çok kazanan bir robot yazamaz mı?
    Evet ama borsa formasyonlarla dolu. Bir çok lugat var..
    Başarılı olabilmek için hepsine hakim olabilmek şart..
    Ben 11 senedir işlem yapıyorum, ve her gün yeni bir şey keşfediyorum. Mevcut birikimimi sayfalarca yazsam kod haline çevirip işlem yapamazsın..
    Fiyatlamalar aslında çok basit.

Bütün bu hesapları bozan 3 şey var;

Karanlık oda
    Gap
    Devre kesici

Kuracağın sistem bu 3 şey ile baş edemez.

5. Düştükçe al, çıktıkça al..
    Şöyle söyliyeyim..
    Aldığın hisse ki var böyle hisseler..
    Taban kapattı.
    Tabandayken zaten satamazsın.
    Açılışı tekrar tabandan yaptı..
    Hoop sistemin param parça..
    Yüzde 20 zarar..
    Çıkarmak için sistemin kaç gün çalışması lazım?

6. Bir yerde hata var, şimdiye kadar yıllardır birçok sistem yazdım. İçlerinden bazıları günlerce yapılan işleri saniyelere bazıları da haftalarca yapılan işleri saniyelere çevirdi.
    Benzer bir durum borsada da olmalı.
    İnsan gibi yorulmayan, bıkmayan ve tekrarlamaktan usanmayan bir yardımcı her zaman gerekli.

7. Güncel
    ---

Kesinlikle olur... Hatta ben de " kafamdan " boyle bi sistemi uyguluyorum
    Sadece duygusuz olmak gerekiyor. İnsani olarak da bir haftada binlerce lira kaybeden biri olmaz.

Sayfa 2/3 İlkİlk 123 SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •