Sayfa 727/1006 İlkİlk ... 227627677717725726727728729737777827 ... SonSon
Arama sonucu : 8042 madde; 5,809 - 5,816 arası.

Konu: Viop - XXII

1.  Alıntı Originally Posted by JAS Yazıyı Oku
    Bu yazıda o zamanki MB rezervleri ile şimdiki MB rezervleri karşılaştırılmamış. O zamanki ve şimdiki kısa-orta-uzun vade borçlar da karşılaştırılmamış. Sizce durum aynı mı?

Lenovo P1a42 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    Ekonomist değilim ama bildiğim kadarıyla MB rezervleri, büyüme hızları, enflasyon oranları tamamen farklıydı. Mevcut durum o güne göre negatif anlamda ayrışsa bile TL'ye pozitif reel faiz uygulanmasının ateşi söndüreceğine inanmak istiyorum.

O dönemde politika faizinde 5,5 (4,5'den 10'a) puanlık artış pozitif reel faiz için yeterliymiş. Şimdi TÜİK verisini bile baz alsak 10 puan civarında artış gerekir. Tek seferde olamayacağı aşikar, çok seferde yapılabileceği bile şüpheli bir oran.

İlk yazımda da belirttiğim gibi kısa vadede böyle bir hamle beklemem. Tek vurgulamak istediğim MB ve Hükümet istediği noktada faiz yoluyla dövize ciddi müdahelelerde bulunabilir ve bu müdahaleler etkili olacaktır.

Alıntı Originally Posted by manif Yazıyı Oku
    ben her zaman senin grafiklerini önemserim.
    Kesinlikle ben de çok önemserim. Zamanı tam hatırlamıyorum, çok zaman geçti. Endeksin her iki yöne de gitme olasılığının eşit olduğu bir zamanda, Sn cml'in yukarı hareket gösteren grafikleri, olumsuz haber bombardımanı nedeniyle şiddetli short açma isteğimi törpülemiş, zarar etmemi engellemişti. O günden beri haberler yerine sadece çizgilere bakıyorum.

Lenovo P1a42 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

3. 2019 Nüfus Piramidi

- Gençlerde erkek yaşlılarda kadın fazlalığı var.
    - Her sene 1 milyon yeni emekli gelebilir.

https://www.populationpyramid.net/turkey/2019/

Tüm yorumlarım asla/zinhar alım veya satım tavsiyesi değildir.
    "Zayif devamli adalet ister, halbuki bu kuvvetlinin umurunda bile değildir."

4. eskiden orta direk tabiri vardı...
    bunların hedefi 10 milyardı..devirdi mi 10 milyarı doğru bankaya... aylık asgari ücret düzeyinde (500bin) getirisi vardı... otomatikman aylığğa bağlarlardı kendilerini...

birde tamponları (Anne, baba, dayı emmi vs.) kuvvetli oldumu ilem tamam...paldır küldür hayata devam.
    İnanılmaz Dediğiniz Hisse, Gün Gelir; Dayanılmaz Olur.
    FORMDA YAZDIKLARIM KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. ZARAR EDEBİLİRSİNİZ.

5.  Alıntı Originally Posted by ariston Yazıyı Oku
    2019 Nüfus Piramidi

- Gençlerde erkek yaşlılarda kadın fazlalığı var.
    - Her sene 1 milyon yeni emekli gelebilir.

https://www.populationpyramid.net/turkey/2019/

Ülkede genel anlamda nüfus fazlalılığı var.
    Rahmi Koç bir röportajında kaldı ki bu adam şirket sahibi daha çok insan ister ancak, bu ülkenin bakabileceği max nüfus 60 milyon demişti..
    Üstü ülkenin kaynaklarını yer, refah düşer demişti..
    Çokta haklı..

Dünyada demokrat partiler keynes ekonomi modelini uygular. Yani istihdama yönelik..
    Diğer aşırıcı sağcı, sağcı partiler cari açıkla büyüme yani tüketime yönelik politika uygular..
    Borsa işini bıraktım. Foruma öylesine yazıyorum, sakın kaale almayın.

6. 1980 lerde Sirkeci Doğubank civarında hamallar vardı, sırtlarında çamaşır makinası taşıyorlardı diye hatırlıyorum çünkü inanamamıştım.

Şimdi hamaliye işleri kalktı onun yerine her sitede bol miktarda güvenlik görevlisi, hizmetli, kurye dağıtıcıları var. Turizm de çok insan istihdam ediyor. En az 350 bin aktif güvenlik görevlisi vardır. Katma değeri var mı bilemiyorum.

Yetenekli az sayıda insana ihtiyaç var, ama gerçekten yetenekli olan zaten yabancı dil biliyor ve yurt dışını düşünüyordur, oralara cesaret etmeyenler genelde benim gibi rahatını düşünenler olabilir. Rahat adamı memnun etmek de zordur.
    Tüm yorumlarım asla/zinhar alım veya satım tavsiyesi değildir.
    "Zayif devamli adalet ister, halbuki bu kuvvetlinin umurunda bile değildir."

Beşiktaşlılar pamuk eller cebe.
    Bırakmam yazıp 1903 e gönderince 20 tl bağış yapmış oluyorsunuz.

8.  Alıntı Originally Posted by mertus Yazıyı Oku
    Ekonomist değilim ama bildiğim kadarıyla MB rezervleri, büyüme hızları, enflasyon oranları tamamen farklıydı. Mevcut durum o güne göre negatif anlamda ayrışsa bile TL'ye pozitif reel faiz uygulanmasının ateşi söndüreceğine inanmak istiyorum.

O dönemde politika faizinde 5,5 (4,5'den 10'a) puanlık artış pozitif reel faiz için yeterliymiş. Şimdi TÜİK verisini bile baz alsak 10 puan civarında artış gerekir. Tek seferde olamayacağı aşikar, çok seferde yapılabileceği bile şüpheli bir oran.

İlk yazımda da belirttiğim gibi kısa vadede böyle bir hamle beklemem. Tek vurgulamak istediğim MB ve Hükümet istediği noktada faiz yoluyla dövize ciddi müdahelelerde bulunabilir ve bu müdahaleler etkili olacaktır.
    Önemli olan faiz hamlesi değil ki ekonomik istikrar faizleri isterse hemen yükselsin ama sonrasında hemen de düşürebilir zaten bizde oynaklikta bu yüzden dikiş tutmuyor artık ekonomik istikrar yok hani konjekturel dalgalanmalar olabilir ekonomilerde bu mümkündür ama keyfi sefa uygulamalari afetmezler

DUB-LX1 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

Sayfa 727/1006 İlkİlk ... 227627677717725726727728729737777827 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •