Special Days Image
Sayfa 683/1006 İlkİlk ... 183583633673681682683684685693733783 ... SonSon
Arama sonucu : 8042 madde; 5,457 - 5,464 arası.

Konu: Viop - XXII

1. Son Dakika ... Merkez Bankasi dolari dusurmek icin 10.000 adet buzdolabi piyasaya sürdü

endeks 135 bin seviyesindeyken alakasız kagıtlarla endeksi sürekli yükseltme ve hatta uzun süre yatayda tutma operasyonu çektiler.. endeks yukseldikçe siyasiler bunun mükemmeliği üzerine ahkam kestiler, ekonomide her şey iyiydi onlara göre.. 450 bin yeni yatırımcı bu coşkunun gölgesinde mal sahibi yapıldı..
    Son düzenleme : discretus; 08-08-2020 saat: 12:03.
    It is not because things are difficult that we do not dare, it is because we do not dare that they are difficult. (Seneca)

5-6 günde endeks 20 bin puanlık kırmızı kart gördü.. zirvedeyken benim için volatil olmasının yeterli olduğunu ifade etmiştim.. tahminimden daha çok volatil oldu..

gerçekten avlanmaya çıkmış bir kurt gibi avımı (endeks ve bileşenleri) iyi analiz ettim ve tüm işlemlerimi endekse dayalı ürünler üzerinden yaptım, sadece 2-3 tane banka dışı ve spekülatif (badem force) hisselerde short açmıştım.. şükür hepsini karlı kapattım.. o kadar yogun oldu ki gün içinde yazmak mümkün olmadı.. sürekli volatiliteyi opsiyon fiyatlamaları üzerinden ölçmeye çalıştım.. implied volatilite (IV) %30 seviyelerine kadar çıktı, hem call hem de put..

mart ayı düşüşünde put opsiyonlarda 40 gibi rakamlar görmüştüm.. ama 30 bile oldukça yuksek ki bu sefer yannış hatırlamıyorsam mart ayından farklı olarak (o zaman 20 gibi rakamlar hatırlıyorum call için) call opsiyonlarıda yuksek IV ile fiyatlandı.. bu durumu piyasa yapıcının hangi yöne gidilebileceği (ucuzluk?, haber? vb) konusunda şüpheleri var diye yorumladım.. her iki yönde olası gözükmüş olmalı, hatta arka planda doların zıplamaya başlaması ve dolar bazında hisse veya endeks kayıplarını çok daha yukseltmesi tl bazındaki endeksin tepkilerini daha coşkulu yapmasına neden olabilir diye yorumladım..

bu nedenle.. onumuzdeki donemde market neutral pozlarımı devam ettireceğim ama volatiliteyi her zaman satmaya yönelik fırsatları değerlendirmemek olmaz.. dolar konusunu ise takip edeceğiz.. eğer çılgın bir dolar hareketi olursa belki endeks ciddi bir şok düşüş yaşar ama sonrası coşkulu bir tepki gelebilir.. teminatı sağlam tutup dalgaları kullanmaya devam..
    It is not because things are difficult that we do not dare, it is because we do not dare that they are difficult. (Seneca)

volatilite demişken.. yurtdışında VIX endeksi var.. ülkemizde böyle direkt bir enstrüman bildiğim kadarıyla yok.. volatilite bazen vadeli fiyatlarına yansıyor kısmi olarak, bir de opsiyon fiyatlarında bir parametre olarak hesabın içinde.. volatil marketlerde oldukça önemli.. yetkililer bir düşünmeli bence..

5.  Alıntı Originally Posted by discretus Yazıyı Oku
    endeks 135 in seviyesindeyken alakasız kagıtlarla endeksi sürekli yükseltme ve hatta uzun süre yatayda tutma operasyonu çektiler.. endeks yukseldikçe siyasiler bunun mükemmeliği üzerine ahkam kestiler, ekonomide her şey iyiydi onlara göre.. 450 bin yeni yatırımcı bu coşkunun gölgesinde mal sahibi yapıldı..
    Eğer dolar bu bölgeye yerleşir ve kalıcı olursa 450 bin UZUN VADELİ yatırımcı oldu diyeceğiz..

6. Temelci olarak öyle düşünmüyorum. Ben saçma sapan ucan kaçan kağıtlar almıyorum, aldığın her kağıdın da bilançosuna satışlarına ihracatina ince ince çalışıyorum. Tekniğe de bakmaya gayret ediyorum o konuda öğrenci olsam da. Bence kalıcı olarak 8 lira ve üstü dolar kuru pek çok şirketimizin karlılıklarını son derece olumlu etkiler ve tl olarak fiyatları zaten ucuz iyice ucuz kalır. Tabi her şirket icin değil ama gayet dolarla artacak pek çok şirket mevcut. Ben artsın isterim. Yuksek kur düşük faizle fakirlesmeye devam etmeli, dengeli bir dış siyasetle sürekli pazarlar bulmalı, bu sayede hem işsizliği düşürmeli hem de dış ticaret açığını sıfırlamaya gayret etmeliyiz. Malesef bunu iktidar yapmadığı gibi, muhalefet de vaat etmiyor çünkü fakirlesme kısmı kimsenin işine gelmiyor halk fakir olmayı hak etmediğini düşünüyor.
     Alıntı Originally Posted by traderfx Yazıyı Oku
    Eğer dolar bu bölgeye yerleşir ve kalıcı olursa 450 bin UZUN VADELİ yatırımcı oldu diyeceğiz..

7. Böyle yaz işte başkan hem tebrikler hem de güzel bir analiz. Beni her zamanki gibi shortları erken kapatmak mahvetti, zarar arttıkça moralim bozuldu elim shortlamaya gitmedi ( ky psikolojisi ) ve zirvemden %12 lere kadar zararı gördüm anlık olarak. Kendimi tebrik edeceğim tek konu ise gerçekten de iyi direndim satmadım dünkü tabanda çoğu arkadaşım mal verdiler resmen palaya meze oldular. 15 e aselsan veren arkadaşım var mesela çok acı korkunç bir şey senden -5 te mali alıp dönüp tavan olması.

Erken short kapatma hastalığıma çözüm bulamıyorum şöyle sakin kafa düşünürken veya grafiğe bakarken orada kapanır mi canım diyeceğim yerde ekran basında iken iki üçtür aynı hataya düşüyorum. Sanırım otomatize etmeden de çözümü yok kişiliğim böyle istiyorum ki 20000 puan düşüşte shorttan 30000 kazanayım var mı öyle dünya..
     Alıntı Originally Posted by discretus Yazıyı Oku
    5-6 günde endeks 20 bin puanlık kırmızı kart gördü.. zirvedeyken benim için volatil olmasının yeterli olduğunu ifade etmiştim.. tahminimden daha çok volatil oldu..

gerçekten avlanmaya çıkmış bir kurt gibi avımı (endeks ve bileşenleri) iyi analiz ettim ve tüm işlemlerimi endekse dayalı ürünler üzerinden yaptım, sadece 2-3 tane banka dışı ve spekülatif (badem force) hisselerde short açmıştım.. şükür hepsini karlı kapattım.. o kadar yogun oldu ki gün içinde yazmak mümkün olmadı.. sürekli volatiliteyi opsiyon fiyatlamaları üzerinden ölçmeye çalıştım.. implied volatilite (IV) %30 seviyelerine kadar çıktı, hem call hem de put..

mart ayı düşüşünde put opsiyonlarda 40 gibi rakamlar görmüştüm.. ama 30 bile oldukça yuksek ki bu sefer yannış hatırlamıyorsam mart ayından farklı olarak (o zaman 20 gibi rakamlar hatırlıyorum call için) call opsiyonlarıda yuksek IV ile fiyatlandı.. bu durumu piyasa yapıcının hangi yöne gidilebileceği (ucuzluk?, haber? vb) konusunda şüpheleri var diye yorumladım.. her iki yönde olası gözükmüş olmalı, hatta arka planda doların zıplamaya başlaması ve dolar bazında hisse veya endeks kayıplarını çok daha yukseltmesi tl bazındaki endeksin tepkilerini daha coşkulu yapmasına neden olabilir diye yorumladım..

bu nedenle.. onumuzdeki donemde market neutral pozlarımı devam ettireceğim ama volatiliteyi her zaman satmaya yönelik fırsatları değerlendirmemek olmaz.. dolar konusunu ise takip edeceğiz.. eğer çılgın bir dolar hareketi olursa belki endeks ciddi bir şok düşüş yaşar ama sonrası coşkulu bir tepki gelebilir.. teminatı sağlam tutup dalgaları kullanmaya devam..

8.  Alıntı Originally Posted by ALPER Yazıyı Oku
    Kamil abi bu sefer geç kaldın. Düşüş yeni mi başlıyor yoksam.
    ben yerimden kımıldamadım ki hiç.... aslında çıkış yeni başlıyor

Sayfa 683/1006 İlkİlk ... 183583633673681682683684685693733783 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •