Sayfa 21/51 İlkİlk ... 11192021222331 ... SonSon
Arama sonucu : 406 madde; 161 - 168 arası.

Konu: Yatırım Fonu Portföyleri

1.  Alıntı Originally Posted by hisseakay Yazıyı Oku
    Borsa yatırım fonları (BYF), adından da anlaşılacağı üzere payları borsada ticarete konu olan yatırım fonlarıdır. Bu fonlar bir endeksi baz almakla birlikte endeksin nasıl bir performans izlediğini yatırımcılara aktarmaya yarar.

Melez bir finansal varlık olarak düşünülebilen borsa yatırım fonlarının tüzel kişiliği bulunmamaktadır. Ayrıca borsa yatırım fonuyla oluşturulan mal varlığı, kurucunun mal varlığından farklıdır. Fonun kurucusu, fon katılımcılarının haklarını koruyacak şekilde temsil eder ve yönetir.

Borsa yatırım fonu, yatırım ortaklığı ve hisse senetlerinin özelliklerini bir araya getiren bir araçtır.

Bu enstrümanlarla tıpkı bir yatırım fonuna benzer şekilde çeşitlendirilmiş hisse senedi sepetine yatırım yapılabilmektedir. Ama bu fonlar, diğer yatırım fonlarından kesinlikle farklıdır. Hisse senetlerine benzer şekilde işlem görürler. Buradan da tüm detayları öğrenebilirsiniz.
    ​Yatırım fonlarına göre avantajları olmasına rağmen, yurtdışında yüksek oranda kullanılan bu ETF'ler bizde niye bu kadar az ?

2. Ocak ayını eksiyle tamamladım. Ağustos'tan beri devam eden portföyü her ay ortalama %3 büyütme stratejii de bu ay itibariyle yara almış oldu. Umalım da bu ay standarttan sapılan bir ay olmuş olsun, standarda doğru evrilmesin.

Dönem Aylık Gelişim Kümülatif Gelişim
    Ağustos-Aralık 2020 3,21% 14,69%
    Ocak 2021 -0,60% -0,60%

Şu an için portföy ağırlığım;

%10 Yerli Hisse (NNF, IPB)
    %15 Altın (TCA)
    %15 Yabancı Hisse (GBC,IPJ,AOY,ITP)
    %15 Likit (Yerli-Yabancı Hisselerde düşüş için tutuyorum)
    %45 Değişken (IBB)

Yerli hisse fonlarında IPB'nin ağırlığı az, biraz hangi durumlarda nasıl tepki verdiğini görmek için aldım, ancak çok fazla yüklenmeden ters pozisyonlar için ağırlığını arttırmayı düşünüyorum. NNF'den memnunum, BİST geri çekilmelerinde (1450-1390-1350-1200) ağırlığını arttırırım. Ağırlığını arttırmak için IBB'yi azaltırım.

Altında, artık dengelenmenin olduğunu, doların etkisiyle belki bir miktar daha sarkabileceğini ancak 2021 yılı içerisinde yukarı yönlü hareketleri görmeye başlayacağımızı düşünüyorum. Şu an zararda olduğumdan ve stopaj avantajını haketmek için al-sat yapıyorum. Yarısının dönüşümü bitti, uzun vadeli düşündüğüm için bir miktar daha gelirse ağırlığını IBB satarak %20'ye çıkarabilirim.

Yabancı Hisse'de%90'ı GBC'de, AOY ve ITP'yi işleyişlerini tepkilerini görmek için çok ufak tutarda aldım, piyasaların gidişine göre, büyük düzeltmeler gelirse yine IBB'den azaltarak yabancı hisse oranını %20-25'e arttırabilirim. Bunları da GBC dışında kalan fonlara yönlendirmeyi düşünüyorum. Şu anda aşırı değerlendiği düşünülüyor olabilir ama uzun vadede önü açık sektörler düye düşünüyorum.

Değişken olarak IBB'nin son dönem hareketlerini beğenmemeye başladım. Çalkantılı dönemlerde ne yapacağı çok belli olmamaya başladı. Yarıya bölüp alternatif bir fona kaydırmayı düşünüyorum, kafamda GMA belirmeye başladı ama tam kararımı vermedim. Şubat ayında da sanırım IBB ile devam edeceğim.

Piyasa yönü olarak Şubatta çok sakin geçeceğini düşünmüyorum. Özellikle Biden ve ekibi önümüzdeki 4 yıl için kafalarındaki planlarını, ajandalarındaki maddeleri açık etmeye başlayacaklar. Mart ayı zaten bunların uygulamaya dökülmeye başlandığı ay olacak. Önümüzdeki 2 ay piyasaların yön arayışının olacağı, dolayısıyla dalgalı seyrin devam edeceğini öngörüyorum.

Pandemi nedeniyle beklemeye alınan Suriye meselesi, Biden yönetiminin İran'la hangi çizgide devam edeceği, Akdeniz'de, Libya'da Trump yönetiminin devamı mı yoksa farklı bir strateji mi izleneceği bizim piyasalarımızı yakından ilgilendiriyor. Çin ve Rusya konusunda az çok tavırları netleşti zaten, özellikle Rusya konusunda da bizim tavrımızı değiştireceğimizi düşünüyorum. Ancak bölgede Rusya ile zaten hem dost hem düşman gibi devam eden politikamız, Rusya'yı tamamen karşımıza aldığımızda bizi nasıl etkiler, önümüzdeki 4 yılda bizi en çok meşgül edecek meselelerden biri olacak diye düşünüyorum.

Enseyi tamamen karartmayalım. Pandemiden çıkış beklendiği gibi bu yılın ortalarından sonra olursa, en çabuk toparlanacak ekonoilerden olacağımızı düşünüyorum. Özellikle turizm ve Çin mallarının ikamesi konularında oldukça avantajlı konumdayız. Havacılık sektöründe tüm dünyada en iyi dayanan şirketlere sahibiz, açıkçası borsa defterine son vermiştim ama THY için istisna yapıp, bir miktarıyla alıma geçsem mi diye düşünmeden edemiyorum. Sektörde 2-3 yıl toparlanma süresi öngörülüyor ama beklentiler çok daha önceden satın alınıyor malumunuz, o yüzden 2021 olmasa da 2022 THY-Pegasus yılı olabilir borsada, acele etmemekle birlikte kafamın bir köşesinde bu plan olacak.

Tüm yazdıklarıma rağmen, can-ı gönülden Şubat ayının beklentilerim dışında, yanıldığım bir ay olmasını diliyorum. Herkese bol kazançlar.
    Son düzenleme : meesut; 31-01-2021 saat: 13:26.

3. Portföye bugün bir miktar gümüş alımı yaptım, bir miktar Tca Altın fonu satışı yaptım.

Altın fonuna ayırdığım kısmı Altın/Gümüş/Platin eşit olarak kıymetli maden sepeti yapacağım. Altın'ı fon olarak, Gümüş ve Platin'i Kuveyt Türk üzerinden gram olarak değerlendireceğim.

Yarın nihai portföyüm şöyle olacak.

%33,3 Elz Katılım Hisse Fonu
    % 33,3 Zpf Döviz Katılım Fonu
    %11,1 Tca Altın Fonu
    %11,1 Gümüş Gram/TL
    %11,1 Platin Gram/ TL

Yatırım tavsiyesi değildir.

4.  Alıntı Originally Posted by Saf_sata Yazıyı Oku
    Merhabalar,

Geçtiğimiz ay itibariyle ABD seçimi sonrası oluşabilecek hareketlerde likit olabilmek için (%18 TL + %22 USD) GMA ve EIB leri bozarak %40 nakde geçmiştim. Beklediğim dalgalanma olmayınca GMA ları yerine koydum ve EIB den gelen tutarı HSYF'lere eşit dağıttım. Nasd** tarafında ve Altında düşüş beklentilerim doğrultusunda AFT ve FIB lere tepeden satış verdim ve yerine her düşüşte GBC ilavesi yaptım. AFS planımı şimdilik erteledim ve yerine çok uzun vadeli olarak IPJ toplamaya başladım. Bunda Biden'ın seçimi kazanması ve yenilenebilir enerji konusundaki politikaları etkili oldu.

Kasım ayı sonu itibariyle Güncel portföy durumu ve aylık gelişim şu şekilde;

HSYF Sepeti (MAC, TKF, NNF) %49
    Değişken Sepeti (GMA) %7
    Yabancı HSYF Sepeti (IPJ, GBC) %15
    Altın Sepeti (GR) %6
    Döviz Sepeti (USD) %10
    PPF (HLL) %13

Aylık Getiri; %3,85

Bu ay için planım; PPF'de ve bir miktar USD'de bulunan miktarı uygun zamanlarda (muhtemel BİST düzeltme hareketlerinde) HSYF lere ilave yaparak portföye nihai halini vermek ve Ocak/2021 itibariyle günlük/haftalık takipleri bırakarak sadece aylık ilaveler ve aylık/3 aylık getiri kontolleri ile yatırımcılık hayatımda yeni bir sayfa açmak. Bu hedef doğrultusunda emin adımlarla ilerliyorum ve 2 aylık uygulamada dahi şimdiye kadar hiç başaramadığım şeyleri gerçekleştirmek kendime olan inancımı arttırıyor. Hakkımızda hayırlısı olsun. Herkese bol kazançlar dilerim.

2021 Genel Portföy Planım ile ilgili paylaşımım;

https://www.hisse.net/topluluk/showthread.php?p=4950901

(Yazdıklarım tamamen acemice deneysel uygulamalar olup yatırım tavsiyesi içermez)
    Ocak ayı sonu itibariyle Güncel portföy durumu ve aylık gelişim şu şekilde;

HSYF Sepeti (MAC, TKF, NNF, OPH, TCD) %65
    Değişken Sepeti (GMA) %6
    Yabancı HSYF Sepeti (IPJ, GBC, AOY) %18
    Kıymetli Maden Sepeti (GR, GTZ) %8
    PPF (HLL) %3

Aylık Getiri; %1,25

Bu ay itibariyle portföye nihai halini verdim sayılır. Aralık sonunda kar alma amacıyla satış yaptığım paylar ile TCD ve OPH alımları yaptım. Gr altınların çoğunu bozdum ve bir miktarda GBC satıp Yabancı HSYF tarafına AOY, Kıymetli Metal tarafına GTZ ekledim. GMA lara ayın son günü satış talimatı verdim, böylelikle kalan gr ve ppf ile birlikte %10 luk bir nakit yarattım. Bu miktar olası sert düşüşlerde ilave alım için kullanılacak. BES tarafında ise eurobond fonlarını Altın'a çevirdim. Hakkımızda hayırlısı olsun. Herkese bol kazançlar dilerim.
    Bilgi paylaştıkça artar... Yazdıklarım, yorumlarım kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

5.  Alıntı Originally Posted by meesut Yazıyı Oku
    Ocak ayını eksiyle tamamladım. Ağustos'tan beri devam eden portföyü her ay ortalama %3 büyütme stratejii de bu ay itibariyle yara almış oldu. Umalım da bu ay standarttan sapılan bir ay olmuş olsun, standarda doğru evrilmesin.

...........

Enseyi tamamen karartmayalım. Pandemiden çıkış beklendiği gibi bu yılın ortalarından sonra olursa, en çabuk toparlanacak ekonoilerden olacağımızı düşünüyorum. Özellikle turizm ve Çin mallarının ikamesi konularında oldukça avantajlı konumdayız. Havacılık sektöründe tüm dünyada en iyi dayanan şirketlere sahibiz, açıkçası borsa defterine son vermiştim ama THY için istisna yapıp, bir miktarıyla alıma geçsem mi diye düşünmeden edemiyorum. Sektörde 2-3 yıl toparlanma süresi öngörülüyor ama beklentiler çok daha önceden satın alınıyor malumunuz, o yüzden 2021 olmasa da 2022 THY-Pegasus yılı olabilir borsada, acele etmemekle birlikte kafamın bir köşesinde bu plan olacak.

Tüm yazdıklarıma rağmen, can-ı gönülden Şubat ayının beklentilerim dışında, yanıldığım bir ay olmasını diliyorum. Herkese bol kazançlar.
    Bu ay hepimiz için bir nazar boncuğu olsun inşallah sn. meesut Yorumlarınızı ilgiyle takip ediyoruz. Kazancınız bol ve daim olsun.
    Bilgi paylaştıkça artar... Yazdıklarım, yorumlarım kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

6.  Alıntı Originally Posted by tradestop Yazıyı Oku
    Portföye bugün bir miktar gümüş alımı yaptım, bir miktar Tca Altın fonu satışı yaptım.

Altın fonuna ayırdığım kısmı Altın/Gümüş/Platin eşit olarak kıymetli maden sepeti yapacağım. Altın'ı fon olarak, Gümüş ve Platin'i Kuveyt Türk üzerinden gram olarak değerlendireceğim.

Yarın nihai portföyüm şöyle olacak.

%11,1 Tca Altın Fonu
    %11,1 Gümüş Gram/TL
    %11,1 Platin Gram/ TL

GTZ alımı ile şahsen trendi doğru okuyarak yanlış karar verdiğim bir dönemde, Gr gümüş ve platin tercihiniz için sizi tebrik ederim. Orta uzun vadede her iki üründe de hikayenin altına göre daha tutarlı ve altı dolu olduğunu düşünüyorum. İnşallah reddit çiler çarşıyı daha fazla karıştırmazlar..

7. 1/3 Elz, 1/3 Tca, 1/3 Zpf portföyümün Ocak ayı(1-31 Ocak) getiri durumu;

ELZ : % +4.14
    TCA: % -3.40
    ZPF: % -0.27
    Pörtföy Getirisi: % +0.16

Yeni yılda portföyüm yerinde sayarak başladı. Gerçi dolar/Tl kurundaki düşüş sebebiyle dolar bazında bir önceki aya göre pozitif bir ay oldu. TL olarak maaşlı çalıştığım için böyle durumlarda, Tl'nin dolar karşısında değer kazanması, saman alevi gibi olsada, ayrıca teselli oluyor.

Bu ay neler yaptım, öncelikle stopaj avantajını değerlendirmek adına altın fonunu al sat yaptım, ay içinde elime geçen yeni nakit ile de aynı stopaj sebepli yeni alımlar yaptım. Biraz altın fonu aldım, büyük kısımda acil durumlar için Pdd katılım fonu aldım.

Şubat ayına stratejimde ufak bir değişiklik yaparak başlıyorum. 1/3 hisse fon olarak Elz ile devam ediyorum. 1/3 döviz olarak Zpf ile devam ediyorum. Değişikliği portföyümün 1/3'lük altın yatırımını, çesitlendirerek kıymetli madenler sepeti(Altın, gümüş, platin) olarak degiştiriyorum. Yukarıda da belirttiğim üzere Altın'ı fon olarak, Gümüş ve Platin'i Kuveyt Türk üzerinden gram olarak değerlendireceğim.

Şubat ayında yeni pörtföyüm;

%11,1 Tca Altın Fonu
    %11,1 Gümüş Gram/TL
    %11,1 Platin Gram/ TL

Şubat ayında olağandışı hareketler olmazsa,(dengeleme ihtiyaçı olmazsa) elime geçen ekstra nakit olduğunda ocak ayındaki gibi stopaj düzenlemesini dikkate alarak duruma göre Tca altın katılım fonu ve Pdd katılım fonuna alım yapmayı planlıyorum.

Herkese hayırlı kazançların olacağı bir ay dilerim.

8. Başlık cok faydalı. Umarım amacından sapmaz.

OCAK getirisi +0.66

En iyi ppf +%1.35 !

Son haftaya kadar hedeflere parelel giderken hem döviz hem de Bist düşüşüyle nominal olmasa da reel anlamda eksi yazdık

Döviz %44, Ağırlıklı risk düzeyim aybasinda 7 üzerinde 4.22 iken 4.78'e çıkmış.
    -%25 Döviz (USD, EUR ve 2040Eurobond)
    -%18 Emtia. Tamamı altın malesef WSB tayfası gümüş fırsatını kovalarken ortalığı bulandırdı.
    -%1 Yabanci hisse fon.

TL bacağı
    - %41 Değişken sepeti: Kendi hesaplarıma gore yüksek rasyolu yani istikrarlı bulduğum üç fon ile devam. Bunlardan sadece biri Stopaj avantajına sahip. 23 Aralık'tan beri elimdeki fonlar ile malum muafiyeti olanları inceliyorum fakat performansları yeterli görmüyorum avantaja rağmen. Stopaj düzenlemesi beni teget geçti şimdilik.
    -%11 Hisse ve HSYF: Burada da maalesef şişen bazı fonlardan arkama bakmadan kaçarak bir takım değişiklikler yapmaya çalışıyorum.
    -%4 TL Nakit.

TL'nin daha fazla değer kaybetmesi beni şaşırtmaz. Aşırı değerleme bölgesine girdiğimizi düşünsem de galiba en iyi ihtimalle yatay ve aslında en sağlıklısı olan yatay bir kur hareketi yaşamamız mümkün. Uzun vadeli olarak Döviz enstrümanlara ağırlık verme zamanı geldiğini düşünüyorum. Kasım başından itibaren elimdeki yabancı fonların neredeyse hepsini sattım (AFT, AFS, TGE, AES). Bu alanda umarım tekrar fırsatlar olur. Kur düşüşüne ragmen oldukça iyi dayanmış iyi fonlar var son 3 ay iyi incelenmeli.

Mevcut piyasanın her anlamda dengelenme sürecinde olduğunu ve 2021'in nasıl bir yıl olacağını hala çözemedigim için TEFAS'in bana gore en guzel nimeti olan Değişken fonlara ağırlık vermek durumunda kaldım.

Bist konusunda ümitliyim. Düzeltmeler de kademe kademe alimlarla ilerlemeye devam etme niyetindeyim.

Sayfa 21/51 İlkİlk ... 11192021222331 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •