Special Days Image
Sayfa 24/51 İlkİlk ... 14222324252634 ... SonSon
Arama sonucu : 406 madde; 185 - 192 arası.

Konu: Yatırım Fonu Portföyleri

1.  Alıntı Originally Posted by ozdess Yazıyı Oku
    Umarım bu dağılım ile yakalanmadınız.

% 50 zenci hsyf ( %10 akbank+%10 ykb+%10 vakıfbank+%20 tavhl+%20 krvgd+%20 yksln+%5 pgsus+% 5 selec)
    % 5 tcd
    % 5 oph
    % 5 nnf
    % 5 aoy
    % 5 tge
    % 5 tmg
    % 5 gbg
    % 10 tca
    % 5 tzl

son durum bu.....zenci fon ekside...diğerleri artıda...(TL bazlı yeni aldım.. )....UZUN VADE yatırımcı oldum artıkın....kambiyo rejimi filan değişimi vs vs olmaz ,paramıza çökmezlerse uzun vade duracaz bakalım....inşallah....saygılarımla...
    Son düzenleme : zenci42; 28-03-2021 saat: 21:31.

2. 1/3 Hisse, 1/3 Döviz, 1/3 Kıymetli Madenler'den oluşan portföyümün Mart 2021(1-31 Mart) değerlendirmesi.

Mart Ayı Portföy Getirisi:

%33,3 Elz Katılım Hisse Fonu : % - 0,13
    % 33,3 Zpf Döviz Katılım Fonu: % + 11,34
    %11,1 Tca Altın Fonu: % + 7,36
    %11,1 Gümüş Gram/TL:% + 1,74
    %11,1 Platin Gram/ TL: % + 10,86

*Mart 2021 Portföy Getirisi: % + 5,95

2021 3 aylık Bileşik getiri(1/1/2021 - 31/03/2021)

%33,3 Elz Katılım Hisse Fonu : % + 4,76
    % 33,3 Zpf Döviz Katılım Fonu: % + 10,34
    % 33,3 Kıymetli Madenler** : % + 6,58

*2021 Portföy Getirisi: % + 7,23

* Fon fiyatları verisi Tefas sitesinden, Gümüş ve Platin verileri tradingview sitesinden alınmıştır. Özellikle Tefas sitesine veriler 1 gün gecikmeli yansıdığı için, yaklaşık getiridir.

** Ocak ayında kıymetli madenler kısmı sadece Tca Altın Fonundan oluşurken, Şubat ayından itibaren bu kısım Tca Altın Fonu/ Gram Gümüş/ Gram Platin olarak bölünmüştür.

Ocak ve Şubat ayında enflasyon ve Tl mevduat/kar payı getirilerine oranla portföyüm geride kalmış durumdaydı, mart ayındaki % 5,95'lik getiri ile ocak ve şubat ayları telafi edilmiş oldu. Kısa vade yerine uzun vadeye odaklanmanın ne kadar önemli olduğunu bir kez daha görmüş oldum. Tabiki bu süreçte dolar bazında bakıldığında kayıpta olduğumu dipnot olarak eklemeliyim.

Varlık çeşitleri bazında bakarsam hisse fon olarak ELZ Mart ayı itibariyle Bist 100 endeksinden yaklaşık %5, Katılım endekslerinden de % 2- 2,5 pozitif bir getirisi olmuş. Kap sitesinden ve portföy şirketinin kendi sitesinden baktığımda Fon yönetim ekibinde Şubat ayına göre değişiklik gözükmüyor, Nisan ayında da portföyde bulundurmaya devam edeceğim.

Döviz Fon olarak ZPF, dolar kurunun Mart ayı performansının etkisiyle portföyü yukarı taşıyan fon oldu. Uzun vade de Dolar/Tl kurunun ülkemizdeki enflasyonu 3 aşağı 5 yukarı yansıttığını düşünüyorum, bu sebeple portföyü çeşitlendirmek için nisan ayında da portföyde bulundurmaya devam edeceğim.

Kıymetli madenler kısmı ile ilgili olarak, dolar kuru etkisi ile Platin Gram/TL ve Altın fonu TCA pozitif getiriler sağlamış, Gümüş Gram Tl ise yerinde saymış, 2 aylık performansa baktığımda sadece Altın bulundurmak yerine Altın/Gümüş/Platin şeklinde sepet yapmanın, kıymetli madenler kısmında volatilite/oynaklığı azalttığını görüyorum. Sürdürülebilir, istikrarlı büyüme için, aldığım riske göre portföydeki oynaklığın düşük olması önemli bir kriterim.

Önümüzdeki Nisan ayı içinde de, portföyde ağırlığı artan fon, kıymetli maden olmadığı sürece, herhangi bir fonu satmayı düşünmüyorum. Ağırlığı belirlediğim aralıkta artan olursa, aşan miktarı satıp azalanı alarak dengeleme yapmak" uzun vade yatırımımda istikrarlı sürdürülebilir bir getiri için ön planda tuttuğum kriterlerden bir diğeri.

Son zamanlarda giderlerim nedeniyle yüksek tasarruf oranlarına ulaşamasamda, aylık gelirimin %20 sinin(En az) yatırıma yönlendirmeye çalışıyorum. Mart ayı içinde az bir miktar TCA Altın fonu, geri kalan miktar oldukça da acil durumlar için valorsüz ZPK fonuna atmaya devam ettim..

Bu ay elime yeni geçen ekstra bir nakit olursa Bir miktar Gümüş Gram(TL) almayı planlıyorum, tabiki ay içerisinde büyük yükseliş olursa, bu planı iptal edebilirim. Ay içinde elime nakit geçtiğinde bu durumu tekrar gözden geçireceğim. Stopaj indirimi 31 mayısa kadar uzatıldı, bu durumu da dikkate alarak acil durum fonuma takviye yapmaya devam ediyorum, şuan 3,5-4 aylık giderlerimi karşılayacak durumda. Orta vade planım, daha önce belirttiğim gibi, bunu 6 aylık giderlerimi karşılayacak hale getirmek. Acil durum fonlarım olarak PDD ve ZPK tutmaya devam ediyorum, şuan yıllık % 17-18 civarı getirileri var. Bu kısımdan reel getiri beklemiyorum, gerektiğinde hızlı bir şekilde ulaşabilmeliyim.(Likit) Tüfe ve Kar payı getirilerinin bir miktar üzerinde olması yeterli.

Sabırlı bir şekilde rotada kalmaya devam.

Herkese hayırlı kazançların olacağı, sağlıklı bir ay dilerim.

Yatırım tavsiyesi değildir.

MASKE - MESAFE - HİJYEN

Alıntı Originally Posted by zenci42 Yazıyı Oku
    % 50 zenci hsyf ( %10 akbank+%10 ykb+%10 vakıfbank+%20 tavhl+%20 krvgd+%20 yksln+%5 pgsus+% 5 selec)
    % 5 tcd
    % 5 oph
    % 5 nnf
    % 5 aoy
    % 5 tge
    % 5 tmg
    % 5 gbg
    % 10 tca
    % 5 tzl

son durum bu.....zenci fon ekside...diğerleri artıda...(TL bazlı yeni aldım.. )....UZUN VADE yatırımcı oldum artıkın....kambiyo rejimi filan değişimi vs vs olmaz ,paramıza çökmezlerse uzun vade duracaz bakalım....inşallah....saygılarımla...
    Bu zenci fon sizin portföy mü?
    Yeni yatırımcıyım. Benim yazdığımla yatırım yapmayınız. Selamlar.

Arkadaşlar 50 bin için nasıl portföy yapabilirim? Elimde 10000 TL'lik Lüks Kadife'de var.
    Yeni yatırımcıyım. Benim yazdığımla yatırım yapmayınız. Selamlar.

5.  Alıntı Originally Posted by Market Soul Yazıyı Oku
    Arkadaşlar 50 bin için nasıl portföy yapabilirim? Elimde 10000 TL'lik Lüks Kadife'de var.
    Nisan ayı için yabancı fonlara ağırlık vermenizi tavsiye edebilirim. Önümüzdeki hafta Hsyf'lerden biraz uzak durmak iyi olabilir.

6.  Alıntı Originally Posted by Nida Yazıyı Oku
    Nisan ayı için yabancı fonlara ağırlık vermenizi tavsiye edebilirim. Önümüzdeki hafta Hsyf'lerden biraz uzak durmak iyi olabilir.
    Hangi yabancı fonları önerirsiniz?

7. İyi gunler. Yatirim fonlarinda şirketlerin dağıttığı temettunun tamami hesabimiza ekleniyormu? hesabimizda gorebiliyor muyuz? Nasil teyit edebiliriz bunu? Bu konuda çok bilgi yok malesef.

Sayfa 24/51 İlkİlk ... 14222324252634 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •