Sayfa 25/51 İlkİlk ... 15232425262735 ... SonSon
Arama sonucu : 406 madde; 193 - 200 arası.

Konu: Yatırım Fonu Portföyleri

1.  Alıntı Originally Posted by bidbas Yazıyı Oku
    İyi gunler. Yatirim fonlarinda şirketlerin dağıttığı temettunun tamami hesabimiza ekleniyormu? hesabimizda gorebiliyor muyuz? Nasil teyit edebiliriz bunu? Bu konuda çok bilgi yok malesef.
    Selamlar sn. bidbas

Benim bildiğim 1 adet temettü ödeyen fon var, GSP, izahnamesinde şöyle denilmiş;

Buna göre fon, düzenli olarak nakit temettü ödeyen ortaklık paylarına yatırım yaparak, yatırımcısına orta-uzun vade perspektifinde bu payların değer artışlarından elde edilen sermaye kazancı ile dağıttıkları temettülerden oluşacak bir nakit akışı sağlamayı hedeflemektedir. Söz konusu nakit akışı, her yılın Ocak ayının ilk iş günü ile Temmuz ayının ilk işgünü yapılacak kupon ödemeleri ile sağlanacaktır. Kupon ödemesinin oranı; 6 aylık dönemde tahsil edilmiş olan nakit temettülerin toplamının, dönem sonu itibariyle fonun dolaşımda bulunan pay adedine bölümü ile bulunur. Fonun ödeyeceği kupon, fonda oluşan karın dağıtımı değil, elde edilen nakdin uzun vadeli yatırımcılara yansıtılmasıdır. Bu tutarın ödenmesi ile fonun toplam değerinde kupon tutarı kadar azalış gerçekleşecek ve bu azalış katılma payı fiyatına oransal olarak yansıyacaktır.
    Fonların izahnamesinde bu durumlar yazar, yukarıdaki belirtilen fon dışında, hisse yoğun fonlarda temettü dağıtımı söz konusu değil, gelen temettüleri fonun yöneticisi, fonun stratejisine göre yeni hisse alımında vs. değerlendirmekteler. Kaptaki fon sayfasından, aylık portföy dağılım raporlarından, fona temettü geldiyse miktarı görülebiliyor.

Saygılar

2. Ay başında belirttiğim üzere, bu ay elime geçen nakitle acil durum için ayırdığım fonlara(düşük riskli) takviye yapmaya devam ettiğim gibi, 15 nisan gibi az bir miktar Gümüş gram/Tl aldım.

Önümüzdeki ay için de, elime yeni nakit geçerse(tasarruflardan, maaş gelirimden vs), acil durum için ayırdığım düşük riskli fonlara takviyeye devam ederken az bir miktar hisse yoğun fon takviyesi yapabilirim.

Ana Portföyden herhangi bir satış yapmayı düşünmediğim gibi, bu süreçte bir kur şoku yaşanırsa, portföyü tekrar dengeleme adına döviz fonu ve kıymetli madenlerden bir miktar satış yaparak hisse yoğun fonu alımı yapacağım.

Durumu ay başında tekrar değerlendirmeye çalışacağım. Stratejiden ve rotadan sapmadan uzun vadeli birikimlere devam.

Yatırım tavsiyesi değildir.

3.  Alıntı Originally Posted by tradestop Yazıyı Oku
    Selamlar sn. bidbas

Benim bildiğim 1 adet temettü ödeyen fon var, GSP, izahnamesinde şöyle denilmiş;

Fonların izahnamesinde bu durumlar yazar, yukarıdaki belirtilen fon dışında, hisse yoğun fonlarda temettü dağıtımı söz konusu değil, gelen temettüleri fonun yöneticisi, fonun stratejisine göre yeni hisse alımında vs. değerlendirmekteler. Kaptaki fon sayfasından, aylık portföy dağılım raporlarından, fona temettü geldiyse miktarı görülebiliyor.

Saygılar
    İlgimi çekti, GSP fonu temettü verdiği gün ,hisse senetlerinde olduğu gibi fon fiyatına yansıtıp verdiği miktar kadar fon fiyatı düşüyormu?

saygılar

4.  Alıntı Originally Posted by ozbek Yazıyı Oku
    İlgimi çekti, GSP fonu temettü verdiği gün ,hisse senetlerinde olduğu gibi fon fiyatına yansıtıp verdiği miktar kadar fon fiyatı düşüyormu?

saygılar
    Bu tutarın ödenmesi ile fonun toplam değerinde kupon tutarı kadar azalış gerçekleşecek ve bu azalış katılma payı fiyatına oransal olarak yansıyacaktır.
    Düşüş olduğu belirtilmiş, daha önce portföyünde bu fon bulunan arkadaşlar daha net cevap verecektir.

Saygılar.

5. Gsp de temettü alımında ek stopaj da ödenmiyor diye okudum

6. Cok teşekkürler.
     Alıntı Originally Posted by tradestop Yazıyı Oku
    Selamlar sn. bidbas

Saygılar

7.  Alıntı Originally Posted by tradestop Yazıyı Oku
    Düşüş olduğu belirtilmiş, daha önce portföyünde bu fon bulunan arkadaşlar daha net cevap verecektir.

Saygılar.
    Evet dusuyor arkadaslar

Turk Telekom TT175 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

8. %40 faiz bazlı / %30 dolar bazlı / %30 hsyf ile devam ediyorum.
    Bu ay yaptığım tek fon değişiklik, 4'lü hsyf portföyümden mac'ı başka bir hsyf ile değiştirmek oldu. Endeks relatif anlamda berbatlığı tahammül edilmez hale geldi benim açımdan. Yaklaşık 6 yıldır taşıdığım bir fondu.
    Tüm sepetlerdeki fonları dönem dönem artırdığım/biriktirdiğim karmaşık bir ay oldu benim açımdan.
    Taşıdığım hsyfler açısından endeks relatif getiri zayıf, ancak döviz bazlı fonlarım açısından usdtry relatif getirisi iyi olan bir aydı.
    Herkese bol kazançlar.
    Burada yer alan yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Sayfa 25/51 İlkİlk ... 15232425262735 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •