Sayfa 26/51 İlkİlk ... 16242526272836 ... SonSon
Arama sonucu : 406 madde; 201 - 208 arası.

Konu: Yatırım Fonu Portföyleri

%100 ppz .
    Son düzenleme : paramanya; 30-04-2021 saat: 14:59.

2.  Alıntı Originally Posted by hellistheothers Yazıyı Oku
    %40 faiz bazlı / %30 dolar bazlı / %30 hsyf ile devam ediyorum.
    Bu ay yaptığım tek fon değişiklik, 4'lü hsyf portföyümden mac'ı başka bir hsyf ile değiştirmek oldu. Endeks relatif anlamda berbatlığı tahammül edilmez hale geldi benim açımdan. Yaklaşık 6 yıldır taşıdığım bir fondu.
    Tüm sepetlerdeki fonları dönem dönem artırdığım/biriktirdiğim karmaşık bir ay oldu benim açımdan.
    Taşıdığım hsyfler açısından endeks relatif getiri zayıf, ancak döviz bazlı fonlarım açısından usdtry relatif getirisi iyi olan bir aydı.
    Herkese bol kazançlar.
    Selamlar Sn Hell,

Uzun zamandır aklımda olan bir konuydu, paylaşımınızı görünce gündeme getireyim. En uzun süre elinizde tuttuğunuz bir kaç fonun şu anki ortalama maliyet bilgisini verebilir misiniz? Herhangi bir özel bilgi ve yatırım tavsiyesi olmayacağından sakıncası yoktur umarım.

3. 1/3 Hisse, 1/3 Döviz, 1/3 Kıymetli Madenler'den oluşan portföyümün Nisan 2021(1-30 Nisan) değerlendirmesi.

Nisan Ayı Portföy Getirisi:

%33,3 Elz Katılım Hisse Fonu : % + 2,59
    % 33,3 Zpf Döviz Katılım Fonu: % - 1,00
    %11,1 Tca Altın Fonu: % + 3,13
    %11,1 Gümüş Gram/TL:% + 6,64
    %11,1 Platin Gram/ TL: % + 1,54

*Nisan 2021 Portföy Getirisi: % + 1,79

2021 4 aylık Bileşik getiri(1/1/2021 - 30/04/2021)

%33,3 Elz Katılım Hisse Fonu : % + 7,71
    % 33,3 Zpf Döviz Katılım Fonu: % + 9,25
    % 33,3 Kıymetli Madenler** : % + 9,12

*2021 Portföy Getirisi: % + 8,69

* Fon fiyatları verisi Tefas sitesinden, Gümüş ve Platin verileri tradingview sitesinden alınmıştır. Özellikle Tefas sitesine veriler 1 gün gecikmeli yansıdığı için, yaklaşık getiridir.

** Ocak ayında kıymetli madenler kısmı sadece Tca Altın Fonundan oluşurken, Şubat ayından itibaren bu kısım Tca Altın Fonu/ Gram Gümüş/ Gram Platin olarak bölünmüştür.

Volatil bir nisan ayı sonrası, uzun vade portföyümde % 1,79 ile para piyasası fonlarının bir miktar üzerinde bir getiri oluşmuş oldu. Nisan ayı içerisinde portföye az bir miktar gümüş gram/tl eklemesi yaptım. Bu ayda da elime geçen yeni nakit olursa ki gelirimin en az %20'sini tasarrufa ayırmaya çalışıyorum, yine gümüş gram/tl'ye veya duruma göre hisse yoğun fona yeni alım yapmayı planlıyorum.

Kategori bazında bakarsak bu ay portföyde getiride, kıymetli madenler başı çekerken, geçtiğimiz 2 ay yerinde sayan Gümüş, bu ay % 6,64 ile kıymetli madenler portföyümde öne çıktı. Daha öncede söylediğim gibi, kıymetli madenler kısmını çeşitlendirmemin, portföy getirisinde istikrar açısından olumlu etki edeceğini düşünüyordum, bu durumu tecrübe etmeye devam ediyorum. Önümüzdeki 10 yıllık periyotta kıymetli madenlerden beklentim yüksek.(Küresel enflasyon beklentisi, Gümüş ve platin'in endüstriyel kullanımının artması beklentileri vs.) Altını da portföyün pahalı bir sigortası olarak görüyorum, bir nevi yatırım sigorta poliçesi.

Hisse yoğun fon Elz'de nisan ayında bist 100 ve katılım endeksleri'nin +2-2,5 puan üzerinde bir getiri olmuş. Fon'un Portföy yönetimini ayda 1 kez, kendi sitelerinden ve kap'tan kontrol ediyorum, şuan aynı gözüküyor. Performansından memnunum, bulundurmaya devam edeceğim. Sonuçta hisse yatırımı, uzun vadeli yatırımda portföyde bulunması gereken varlık. Uzun vadeli yatırımın lokomotif kısmı.

Döviz fonu Zpf bu ay yerinde saymış. Tabiki Dolar'ın rezerv para oluşu ve bizim gibi ülkelerde yüksek enflasyon problemi olması, portföyde döviz bazlı yatırım aracı bulundurmam için tek başına yeterli neden.

Tasarrufa, yatırıma ve rotada kalmaya devam.

Hayırlı kazançların olacağı bir Mayıs ayı dilerim.

Yazdıklarım, yatırım tavsiyesi olmayıp, sadece uzun vade yatırım yolculuğumdaki tecrübelerimdir.

4.  Alıntı Originally Posted by meesut Yazıyı Oku
    Selamlar Sn Hell,

Uzun zamandır aklımda olan bir konuydu, paylaşımınızı görünce gündeme getireyim. En uzun süre elinizde tuttuğunuz bir kaç fonun şu anki ortalama maliyet bilgisini verebilir misiniz? Herhangi bir özel bilgi ve yatırım tavsiyesi olmayacağından sakıncası yoktur umarım.
    Selamlar hocam, en uzun süredir tuttuklarım tkf ve gbc . bunları tabii sürekli yıllardır biriktirdiğim için maliyetleri de bir miktar yukarıda ilk başladığım zamana göre. gbc 0.021 tkf 2.26
    Burada yer alan yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

5.  Alıntı Originally Posted by hellistheothers Yazıyı Oku
    %40 faiz bazlı / %30 dolar bazlı / %30 hsyf ile devam ediyorum.
    Bu ay yaptığım tek fon değişiklik, 4'lü hsyf portföyümden mac'ı başka bir hsyf ile değiştirmek oldu. Endeks relatif anlamda berbatlığı tahammül edilmez hale geldi benim açımdan. Yaklaşık 6 yıldır taşıdığım bir fondu.
    Tüm sepetlerdeki fonları dönem dönem artırdığım/biriktirdiğim karmaşık bir ay oldu benim açımdan.
    Taşıdığım hsyfler açısından endeks relatif getiri zayıf, ancak döviz bazlı fonlarım açısından usdtry relatif getirisi iyi olan bir aydı.
    Herkese bol kazançlar.
    Hocam iyi günler hsyf tarafında 4. fonunuz hangisi oldu? Ünlünün fonu nasıl sizce teşekkürler. Bol kazançlar.

6. 5 Mart ta 490 bin TL ile başladım. Şu anda 560 bin TL oldu. Sene sonuna kadar bu portföyle devam ederim. Kendi param yok fonlarda.

%33 IKL
    %19 TCA
    %18 IOG
    %18 YZG
    %12 GUM

7. Hsyf lardan mps ve rbh yatırımlarımı bugün itibari ile %7.3 zararla kapattım. 17 mayısta hesaba geçecekmiş. Yerlerine tcd almayı ve gmr,mac,oph paylarımı arttırmayı planlamaktayım.

Alıntı Originally Posted by Eragon61 Yazıyı Oku
    Hsyf lardan mps ve rbh yatırımlarımı bugün itibari ile %7.3 zararla kapattım. 17 mayısta hesaba geçecekmiş. Yerlerine tcd almayı ve gmr,mac,oph paylarımı arttırmayı planlamaktayım.
    Bir haftalık ppf kazancı da gitmiş sağlık olsun.
    Yeni yatırımcıyım. Benim yazdığımla yatırım yapmayınız. Selamlar.

Sayfa 26/51 İlkİlk ... 16242526272836 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •