Sayfa 29/51 İlkİlk ... 19272829303139 ... SonSon
Arama sonucu : 406 madde; 225 - 232 arası.

Konu: Yatırım Fonu Portföyleri

1. size Hisse fon yerine emtia fonu mu alayim yoksa gums/altın fonumu alayım?
     Alıntı Originally Posted by myfinans Yazıyı Oku
    Orta ve uzun vade için üzmez, güzel olmuş.

2.  Alıntı Originally Posted by ayurdakok Yazıyı Oku
    size Hisse fon yerine emtia fonu mu alayim yoksa gums/altın fonumu alayım?
    İkisinden de belli oranda almanız daha iyi bence
    Hatta altın ve gümüş fonu yerine gram altın ve gram gümüşte alınabilir.

3. Peki bir sorum daha olacak suc , ppz ,osd den alacak olsanız hangisini alirsiniz
     Alıntı Originally Posted by myfinans Yazıyı Oku
    İkisinden de belli oranda almanız daha iyi bence
    Hatta altın ve gümüş fonu yerine gram altın ve gram gümüşte alınabilir.

4.  Alıntı Originally Posted by ayurdakok Yazıyı Oku
    Peki bir sorum daha olacak suc , ppz ,osd den alacak olsanız hangisini alirsiniz
    Bistin gideceğini düşünürsem SUC
    Gel git yapacağını düşünürsem SUC ve PPZ
    Geri gidecek dersem PPZ
    Bist'in ne yapacağını tahmin edemiyorum.

Ben OSD'ye ısınamadım.Çok kez aldım, pek parlak olmadı, onun yerine garanti olsun diye PPZ alırdım.

5.  Alıntı Originally Posted by myfinans Yazıyı Oku
    Bistin gideceğini düşünürsem SUC
    Gel git yapacağını düşünürsem SUC ve PPZ
    Geri gidecek dersem PPZ
    Bist'in ne yapacağını tahmin edemiyorum.

Ben OSD'ye ısınamadım.Çok kez aldım, pek parlak olmadı, onun yerine garanti olsun diye PPZ alırdım.
    Son portföy düşüncem şöyle:

%65ppz (TL defans)
    %10IPB (TL defansif atak)
    %10KUb( döviz defansif atak )
    %7,5Gum(risk gümüş)
    %7,5tge(risk emtia)

Sizce aylık %2 getirir mi bu portföy?

6. Elimde uzun süredir tuttuğum SUA ve EIB fonlar ppf kadar bile getirmez oldu bunların yerine yabancı emtia, altın ve yabancı borsa fonları almayı düşünüyorum ne derece doğru olursa artık.
    Aynı şekilde EIC ve SUC da bulunuyor bunları ne yapsam bilemedim şimdilik. Hsyf ve değişken olarak azar miktarda ( nnf, mps, gmr, tcd, ıpb, ıdh, tkf, elz, oph, tau, yef) bulunuyor.
    Ayrıca çeşitli oranlarda GMA, GTZ, GTF, GZH, AOY, KTM, KUB, ODV, OPB, OPL, OSD var.
    Çeşit biraz fazla sanırım takip etmesi de zor oluyor, hangisini azaltayım veya arttırayım, hangilerini tamamen satıp ne alayım karar veremedim böyle kaldı, ikisi ana paradan zararda (AOY ve GZH)
    Toplam portföyü haftalık 19.50 mevduat getirisi ile kıyaslayınca bir hafta üzerine çıkıyor, bir hafta gerisinde kalıyor, sonuçta pek mevduat üstü olmuyor, tabi bunları 3 aylık veya 6 aylık değerlendirmek daha doğru olur sanırım.

7. Kripto paraların mevcut durumda Binance Coinbase vs vs tarafından yürütülen ponzi sistemi olduğu kesinleşti. Meydan tekrar altına gümüşe kalacak bu haftadan itibaren.

Tether says its reserves are backed by cash to the tune of 2.9%

https://www.ft.com/content/529eb4e6-...4-5967bbe3b4d9

8.  Alıntı Originally Posted by ersunan Yazıyı Oku
    Elimde uzun süredir tuttuğum SUA ve EIB fonlar ppf kadar bile getirmez oldu bunların yerine yabancı emtia, altın ve yabancı borsa fonları almayı düşünüyorum ne derece doğru olursa artık.
    Aynı şekilde EIC ve SUC da bulunuyor bunları ne yapsam bilemedim şimdilik. Hsyf ve değişken olarak azar miktarda ( nnf, mps, gmr, tcd, ıpb, ıdh, tkf, elz, oph, tau, yef) bulunuyor.
    Ayrıca çeşitli oranlarda GMA, GTZ, GTF, GZH, AOY, KTM, KUB, ODV, OPB, OPL, OSD var.
    Çeşit biraz fazla sanırım takip etmesi de zor oluyor, hangisini azaltayım veya arttırayım, hangilerini tamamen satıp ne alayım karar veremedim böyle kaldı, ikisi ana paradan zararda (AOY ve GZH)
    Toplam portföyü haftalık 19.50 mevduat getirisi ile kıyaslayınca bir hafta üzerine çıkıyor, bir hafta gerisinde kalıyor, sonuçta pek mevduat üstü olmuyor, tabi bunları 3 aylık veya 6 aylık değerlendirmek daha doğru olur sanırım.
    Aynı durumda bir soru diğer başlikta da vardı sn ersunan. Görüşümü burayada eklemek istedim. Saygılar.

Alıntı Originally Posted by tradestop Yazıyı Oku
    Sn. Istanbullu1963, size öncelikle şunu ekle şunu çıkar, şunu arttır şunu azalt diyecek durumda değilim.

Sadece bu konuda ve aklıma gelen başka konularda bir kaç cümle yazmak istedim. Öncelikle aynı kategoriden, aynı tarz fonlardan 3ten fazla portföyde bulundurmak bana mantıklı gelmiyor. Çeşitlendirme(varlık dağılımı) getiriyi belirleyen en önemli kriter ama ayni tarz fonlardan fazla çesitlendirme yapmakta, özellikle hisse senetleri fonlarında getiriyi endekse yaklaştırabiliyor.

Kendi adıma bir diğer kuralımda, sektörel ve tematik fonlardan uzak duruyorum. Bu fonları bireysel hisse senedi seçme konusunda uzman olanların tercih etmesi gerektiğini düşünüyorum. Kendimde bu yetkinlik yok.

Bunun yerine kendini sektörel ve tematik olarak sınırlandırmayan, büyük küçük demeden, bist 30/100 ve bist 100 dışına aynı anda pörtföyüne alabilen çeşitlendirilmiş hisse fonların kendi adıma doğru fonlar olduğunu düşünüyorum.

Yeri gelmişken, Gelişmiş ülkelerde(Abd vs) pasif endeks hisse fonlara yatırım yapmak mantıklı iken, ülkemizde(gelişmekte olan ülkelerde) aktif yönetilen başarılı fonlar endeksi uzun vadede geçebiliyor. Ülkemizde endeks üzeri getiren fonlarımız halen var. Pörtföy şirketi ve fon yöneticisi bu konuda çok önemli.

Hisse yoğun fonlara yatırım yapacak biri için de, minimum süre 5 yıl olmalı. Yatırım ufku 5 yıldan önce ise, hsyf lere yatırım yapmamalı. Bu durumda olanlar kısa vade, düşük riskli fonlarda birikimlerini değerlendirmeli.

Yatırım vadesi ne kadar uzunsa, portföyde daha fazla oranda hsyf bulundurmalı. Zaman içinde portföy oranlarındaki değişimler yakından takip edilerek, gerektiğinde yendiden dengeleme yapılmalı. Zamanla hedefe yakınlaştıkça hisse fon oranı azaltilmali. Portföyunde Yüksek hsyf bulundurmak nedeniyle, büyük düşüşlerdeki oynaklıkta heyecan stres yapanlar, sağlam bir acil durum fonu oluşturmalı(minimum 6 aylık), büyük borsa düzeltmelerinde hsyf fon satılmaması, aksine yeniden dengeleme yaparak yeni alimlarla hisse fon oranı baştaki seviyeye getirilmeli. Büyük düşüşlerden sonra genelde en geç 1 yıl içinde endeksler eski seviyesine gelebilmekte, panik yapılmamalı. Varlık dağılımı kadar tasarruf edebilmekte çok önemli. Düzenli olarak tasarruflarda yatırımlara sistematik bir sekilde yönlendirilirse hedeflere ulaşmak daha kolay olacaktır.

Özetle kısa vadede ihtiyaç duyulmayacak bir para hsyf lere yatırılmalı.

Saygılar.

Sayfa 29/51 İlkİlk ... 19272829303139 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •