Sayfa 3/51 İlkİlk 1234513 ... SonSon
Arama sonucu : 405 madde; 17 - 24 arası.

Konu: Yatırım Fonu Portföyleri

Kesinlikle ben de tüm is arkadaşlarıma ve dostlarıma önerdim. Özellikle daha benim gibi 20li yaslarda olanlar için Bes'e gore daha avantajlı bana göre. İkisi bir arada olursa ne ala.

Girdiğiniz vergi dilimi ne kadar yukardaysa o kadar onemli bir konu bu.

Doğrudan vergi matrahından düşebiliyorsunuz.

Bu konuyu merak edenlere yardimci olabilirim. Benim tavsiyem primleri sozlesme de asgari tutup. Asil birikimi ek ödeme üzerinden yaparak kesintiden bir miktar kurtulabilirsiniz.
     Alıntı Originally Posted by mask543 Yazıyı Oku
    Siz de benim gibi birikimli hayat sigortası primi ödüyorsunuz, özellikle maaşlı çalışanlar için ciddi bir vergi avantajı oluşturuyor.

Redmi Note 8 Pro cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

Benim üç ayrı prim iadeli, USD bazlı sigorta poliçem var, başlayalı yaklaşık bir buçuk yıl oldu, ikisi 12, biri 14 yıllık, çocukların üniversiteye başlangıç zamanlarını düşünerek yaptırmıştım. Şu ana kadar çok memnunum, vergi iadesinden gelen miktara da hiç dokunmayıp üç ayrı hisse senedi alıyordum, yakın zamanda söz konusu hisselerin büyük kısmını sattım, fakat takibimdeler, düşüşlerde uzun vadeli biriktirmeye devam edeceğim.

Ben de maaşlı emekliliği 60 yaşında, maaşsız emekliliği (kamu görevinde 25 yılın doldurulması ile) 12 sene sonra, 54 yaşında hakedeceğim. 19 yaşımdan beri, 23 senedir tam zamanlı çalışıyorum, 60 yaş benim için çok geç ve ürkütücü gözüküyor. Bunda temel belirleyici faktör çocukların okul başarısı olacak, benim kişiselleştirilmiş eğitim projeksiyonuma göre çocuklar ilk okulda eve yakın iyi bir devlet okuluna, orta okulda nitelikli bir özel okula, lise de ise nitelikli bir devlet lisesine (fen, Anadolu, proje sosyal bilimler vs.,) yahut ciddi bir burs oranıyla başarısını kanıtlamış bir özel okula gitmeli. Yani üç çocuğun orta okulda özel okul masrafı olacak, büyüğüyle ( bu sene dörde gidecek) ortaokul bursluluk için çalışmaya başladık, yüzde elli burs dahi ciddi şekilde kardeşlerinin önünü açacaktır. İstanbul'da doğup büyümeme rağmen dört senedir meslekte pek tercih edilmeyen ufak bir Anadolu şehrinde yaşıyorum. Böyle şehirlerde ve muadili orta ölçekli yerlerde iyi araştırılırsa gerek kurumsal gerek butik olarak büyük şehirleri yakalayabilecek mahiyette okullar var, tabi neredeyse yarı fiyatına. Seneye tayin olurum diye düşünüyorum, muhtemelen gittiğim yerde lojman olmayacak, özel okul masrafları da eklenince biraz sıkıştırarak ama ben elimden geldiğince önce tasarrufa sonra yatırıma devam etmeye çalışacağım.
     Alıntı Originally Posted by tradestop Yazıyı Oku
    Prim iadeli usd hayat sigortası, çalışanlar için vergi iadesi açısından gerçekten avantajlı.

Bir ara Bes'te de vergi iadesi vardı, kaldırdılar.

Bende %25 devlet katkılı Bes'e aylık maaşımın %10u kadar yatırıyorum. Bes ödemem olduğu için prim iadeli hayat sigortası üzerinde fazla durmadım. İmkanı olanların prim iadeli hayat sigortasını incelemelerini ben de tavsiye ederim.

Bes'teki devlet katkısı da 56 yaşına kadar devam edecekler için, kalkmazsa bu haliyle gayet avantajlı.

Benim emeklilik maaşını elde etme yaşım 60.
    56 yaşıma kadar Bes'e devam ederek devlet katkısının tamamını haketmeyi ve emeklilik yaşımı 60'tan 56'ya indirmeyi planliyorum. Belki fon porföyümdeki birikimlerle de 3-4 yaş daha düsürebilirim. Hayırlısı.

Altı yıl bireysel emeklilik ödeyip ev alırken sistemden çıkmıştım, 46 yaşında tekrar 10 yıllık başlamayı düşünüyorum, devlet katkısı gayet cezbedici duruyor.

4.  Alıntı Originally Posted by mask543 Yazıyı Oku
    Altı yıl bireysel emeklilik ödeyip ev alırken sistemden çıkmıştım, 46 yaşında tekrar 10 yıllık başlamayı düşünüyorum, devlet katkısı gayet cezbedici duruyor.

Allah bağışlasın. Çocuklarınızin eğitimi ekonominizde önemli yer tutuyor, inşallah hepsi emeklerinin karşılığını görürler.

Bende 14 yıldır kamuda çalışıyorum. 11 yıl sonra maaşsız emekliliği hak edeceğim ama, maaş için 13 sene beklemek benim için uzun.

Bende vergi avantajı varken bes'e girmiştim. Sonra kaldırılınca çıktım. Sonra tekrar girdim.

Hiçbirzaman geç değil ama, tasarrufa ve yatırıma ne kadar erken başlanırsa o kadar iyi. İlk yıllarda anlaşılmasa da, uzun vadede bileşik getirinin etkisi muazzam oluyor.

Özellikle tek maaş çalışanlar için ve ek geliri olmayanlar için(ek iş, aileden yardım vs.) Tasarruf çok önemli. 10 yıl önceki maaşıma baktığımda altın karşısında %50 erimiş durumda. Üstelik bu süreçte kadro derece vs artışlarına rağmen. Geçmiş yıllarda plansız yatırımlar yaptığım için kendimi eleştiriyorum ama en azından bu süreçte oturduğum evi edindim.
    Kadrom teknik personel olduğu için kısmen idare edebiliyorum ama Allah asgari ücretle geçinenlerin yardımcısı olsun.

Kastettiğim cimri bir yaşam sürmek değil tabi ama böyle orta direk ve alt gelirli kesim için bu ve bundan sonraki yıllar ayağını yorganına göre uzatma dönemi. Bu yüzden tasarruf olarak kenara atılan her kuruşun iyi değerlendirilmesi çok önemli.

5.  Alıntı Originally Posted by matac Yazıyı Oku
    Kesinlikle ben de tüm is arkadaşlarıma ve dostlarıma önerdim. Özellikle daha benim gibi 20li yaslarda olanlar için Bes'e gore daha avantajlı bana göre. İkisi bir arada olursa ne ala.

Girdiğiniz vergi dilimi ne kadar yukardaysa o kadar onemli bir konu bu.

Doğrudan vergi matrahından düşebiliyorsunuz.

Bu konuyu merak edenlere yardimci olabilirim. Benim tavsiyem primleri sozlesme de asgari tutup. Asil birikimi ek ödeme üzerinden yaparak kesintiden bir miktar kurtulabilirsiniz.
    Bahsettiğiniz konu hakkında hiç bir fikrim yok konu hakkında temiz sade net bilgilere nereden ulaşabilirim acaba?
    Burada yazmış olduğum bilgi,yorum ve düşünceler tavsiye ve yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Lütfen kurumunuzdaki profesyonel yatırım uzmanlarınıza danışın.

Bu konu hakkında yaklaşık bir buçuk sene önce bir arkadaşın sorusu üzerine forumda yazdığım cevabın bir kısmını aşağıya kopyalıyorum.
     Alıntı Originally Posted by sevinen Yazıyı Oku
    Bahsettiğiniz konu hakkında hiç bir fikrim yok konu hakkında temiz sade net bilgilere nereden ulaşabilirim acaba?
    "Benim yaptırdığım poliçelerde herhangi bir getiri-birikim yok, dolayısıyla anaparanızın üzerine bir getiri elde etmediğiniz için süresinden önce ayrılmamanız durumunda stopaj vb. vergi kesintisi de olmuyor. Döviz bazında ödeme yapıp, poliçe süresi sonunda (asgari 12 yıl) risk (ölüm) gerçekleşmezse, yaşam teminatı adı altında ödediğiniz tutarı döviz olarak geri alıyorsunuz. Avantajları: 1-Hayat sigortanız oluyor, yaş ve sağlık durumuna göre ciddi teminatları var. Allah gecinden versin, hak vaki olursa geride kalanlara oldukça iyi bir birikim kalıyor. 2-Tabi ki hayırlı uzun ömür istiyor ve poliçe süresi sonunda hayatta olduğumuzu düşünüyoruz. Bu durumda ödediğimiz tutarın tamamını döviz olarak geri alıyoruz. Ama asıl avantajlı kısmı, ödenen tutarların belli koşullar ve limitler dahilinde, aylık vergi matrahından düşüyor olması. Böylece hem içinde bulunduğunuz aydaki vergi dilimine göre daha az vergi ödemiş oluyorsunuz, hem de aylık vergi matrahları kümülatif olarak hesaplandığı için üst vergi dilimlerine de daha geç girmiş oluyorsunuz. Farklı sigorta şirketlerinde benzer isimlerde farklı versiyonları var, iyice araştırmanızı öneririm. Nüanslar vergi açısından çok farkediyor. Örneğin birikimli (anaparanın üzerine getiri elde edilen) sigorta olursa ödediğiniz tutarın yüzde ellisini, birikimsiz olursa tamamını belirli limit ve koşullar altında vergi matrahından indirebiliyorsunuz. (Bu söylediklerim ücretli çalışanlarla ilgili, diğer gelir türlerini elde edenlerle ilgili bir araştırma yapmadım.) Sonuçta benim ödeme tutarım ve ücretime göre kabaca bir hesaplama yaptığımda, ödediğim sigorta priminin yıllık olarak ortalama yüzde yirmi beşini devlet bana iade etmiş olacak. "

7.  Alıntı Originally Posted by mask543 Yazıyı Oku
    Bu konu hakkında yaklaşık bir buçuk sene önce bir arkadaşın sorusu üzerine forumda yazdığım cevabın bir kısmını aşağıya kopyalıyorum."Benim yaptırdığım poliçelerde herhangi bir getiri-birikim yok, dolayısıyla anaparanızın üzerine bir getiri elde etmediğiniz için süresinden önce ayrılmamanız durumunda stopaj vb. vergi kesintisi de olmuyor. Döviz bazında ödeme yapıp, poliçe süresi sonunda (asgari 12 yıl) risk (ölüm) gerçekleşmezse, yaşam teminatı adı altında ödediğiniz tutarı döviz olarak geri alıyorsunuz. Avantajları: 1-Hayat sigortanız oluyor, yaş ve sağlık durumuna göre ciddi teminatları var. Allah gecinden versin, hak vaki olursa geride kalanlara oldukça iyi bir birikim kalıyor. 2-Tabi ki hayırlı uzun ömür istiyor ve poliçe süresi sonunda hayatta olduğumuzu düşünüyoruz. Bu durumda ödediğimiz tutarın tamamını döviz olarak geri alıyoruz. Ama asıl avantajlı kısmı, ödenen tutarların belli koşullar ve limitler dahilinde, aylık vergi matrahından düşüyor olması. Böylece hem içinde bulunduğunuz aydaki vergi dilimine göre daha az vergi ödemiş oluyorsunuz, hem de aylık vergi matrahları kümülatif olarak hesaplandığı için üst vergi dilimlerine de daha geç girmiş oluyorsunuz. Farklı sigorta şirketlerinde benzer isimlerde farklı versiyonları var, iyice araştırmanızı öneririm. Nüanslar vergi açısından çok farkediyor. Örneğin birikimli (anaparanın üzerine getiri elde edilen) sigorta olursa ödediğiniz tutarın yüzde ellisini, birikimsiz olursa tamamını belirli limit ve koşullar altında vergi matrahından indirebiliyorsunuz. (Bu söylediklerim ücretli çalışanlarla ilgili, diğer gelir türlerini elde edenlerle ilgili bir araştırma yapmadım.) Sonuçta benim ödeme tutarım ve ücretime göre kabaca bir hesaplama yaptığımda, ödediğim sigorta priminin yıllık olarak ortalama yüzde yirmi beşini devlet bana iade etmiş olacak. "

Teşekkür ederim açıklama için

8.  Alıntı Originally Posted by zenci42 Yazıyı Oku
    SEPETİM

%90 DOVİZ
    %10 TDG

şimdilik...sepetde denmez ya..

%85 DOVİZ
    %14 tdg
    %1 ZIRAAT PORTFOY ALTIN BYF (ZGOLD)

GÜNCELLEME...

Sayfa 3/51 İlkİlk 1234513 ... SonSon

Yer İmleri