Sayfa 36/51 İlkİlk ... 26343536373846 ... SonSon
Arama sonucu : 406 madde; 281 - 288 arası.

Konu: Yatırım Fonu Portföyleri

1. Yeni portföy dağılımım % 70 Hsyf(Elz) / % 30 Kıymetli madenler (%10 Tca, %10 Gümüş gr, %10 Platin gr) - Vade 10 yıl üzeri.

Uzun süre yeniden dengeleme hariç, dağılımı değiştirmeyi düşünmüyorum, yıllar geçtikçe hafif hsyf oranını azalabilirim.(Örneğin her yıl % 1 oranında)

Bes portföyüm ise aynen devam.(%33 Hsyf, %33 Döviz fonu, %33 Altın fonu)

Ytd.

2. son ve güncel portföyüm şu şekilde
    %30 faiz bazlı ( ppz/osd/opl/suc)-ppz ve osd yoğun
    %40 döviz bazlı ( gbc/kub/tff/gbg)- gbc ve kub yoğun
    %30 hisse bazlı (tkf/nnf/oph/uph)- tkf ve nnf yoğun
    Burada yer alan yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

3. Haziran ayı portföy değerlendirmem;

Şuanki mevcut stratejim;

% 70 Hsyf (Elz)
    % 30 Kıymetli Madenler(% 10 Tca Altın Fonu, % 10 Gümüş Gram/TL, % 10 Platin Gram/TL)

2020 yılını yaklaşık % 54, 2021'in ilk 5 ayını yaklaşık %12 nominal getiri sağlamış olan portföy düzenimden(1/3 hisse fonu, 1/3 döviz fonu, 1/3 kıymetli madenler) haziran ayı içinde değişikliğe gittim.

17 haziran günü merkez dolar kuru 8,64 seviyesinden portföydeki tüm döviz fonlarına(Zpf) satış verdim. Maliyet olarak büyük çoğunluğunu geçtiğimiz yıl ağustos ayında 7 lira ve az bir miktarını da yıl sonu 7.40 seviyesinden almıştım. Elde edilen getiriden ötürü de %10 stopaj alınmış oldu.

Zpf T+3 valörlü bir fon, 22 haziranda hesaba geçen miktarın tamamı ile Hisse fonu(Elz)'ye alım yaptım. Ay sonuna doğruda az bir miktar stopajsız Tca fonlarından satış vererek hisse fona ilave ettim. Hisse fon oranım şuan %67,5.

Hisse fon için yeni dengeleme eşiğim %5 sapma(70-5=65 / 70+5=75). Bu ne anlama geliyor dersek, hisse fon ağırlık oranı %65 ile %75 arasında dolaştığı sürece dengeleme yapmayacağım, ağırlık %75 üzerine çıkarsa, %5 satıp tekrar %70'e indireceğim, gelen %5 miktarla kıymetli madenlere takviye yapacağım. Tersi olarakta %65 altına düşerse, kıymetli madenlerden %5 satarak gelen miktarla hisse fon alarak %70e dengeleyeceğim. %5 göreceli olarak az gelebilir ama portföyün hisse fonu hariç diğer kısmı sabit kaldığı bir durumda, portföyde hisse fon ağırlığın %70'ten %75 üzerine çıkabilmesi için hisse fonun %30 yükseliş kaydetmesi gerekir. ( örneğin 100 birimlik portföyde 70'in %30 = % 21. 91/121 = %75,2 )

Kıymetli madenler için dengelem eşiğim hedefin %25. Bu ne anlama geliyor dersek, Örneğin altın fonu Tca için portföyde ayırdığım miktar %10. Bunun %25'i 2,5 yapar. 10-2,5=7,5 / 10+2,5=12,5. Yani Altın fonu için portföyde sapmasını normal karşılayacağım, oynamasına izin vereceğim aralık % 7,5-12,5 aralığı. Bu rakamlar hesaplamalar sıkıcı gelebilir, ama uzun vade yatırımcısı için(ki benim vadem minimum 10 yıl) portföyü dengeleme adına, portföy ağırlıklarını takip etmek önemli.

Gelelim strateji değiştirmemin sebebine, ilk etmenler, uzun vadeli finansal hedeflerime ulaşabilmek adına(50'li yaşlarda erken emeklilik, finansal özgürlük vs.) daha fazla reel getiri elde edebilmek için daha fazla risk almam gerektiğine karar verdim ve hedefime 10 yıldan uzun bir süre bulunması da böyle bir değişiklik yapmam da etkili oldu. Döviz fonları(Döviz bazlı borçlanma araçları, eurobond, döviz sukuk) ile de uzun vadede düzenli bir getiri elde edilebiliyor, ama hedeflerime ulaşmam adına reel büyüme sınırlı oluyor. Gerçek anlamda reel getiri sağlayabilecek enstrümanların başında hisse senetleri geliyor, kendi açımdan vaktim olmadığı için hisse senedi yatırımında bireysel hisse senedi alımı yerine, Hsyf'ler(Özellikle de aktif yönetilenler) benim için en doğru seçenek. İkincil etmen ise, bu iş için portföyde satış yapabileceğim döviz fonu bulunması ve dolar kurunun tarihi zirveler civarında olup, Bist100 endeksinin dolar bazında geçmiş 10 yıla bakarsak zirve yerine diplere yakın olması. Daha da düşebilir niye beklemiyorsun diyenler olabilir, dip ve zirveleri bulma gibi bir amacım yok.

Neden hisse fon olarak Elz diyenler olabilir, katılım esaslı enstrümanlar dışında yatırım yapmıyorum. Katılım Hsyf'ler arasında kriterlerime göre(Değer yatırımı, standart sapma, sharpe oranı, Aynı şirketin emeklilik tarafında yönettiği katılım hsyf'lerin 5 yıllık geçmiş performansı vs.) daha başarılı bulmam sebebiyle. Aynı zamanda Elz içeriğinde sürekli yaklaşık %10 oranında TL varlık(sukuk) bulunduruyor olması da, hsyf oranımım %70 çıkarmamda etken, yoksa %100 hisse bulundursa idi, portföydeki ağırlığını %70 yerine %60-65 te belirleyebilirdim. Niye %70 sorusunada mevcut yaşım, hedefime olan vade ve risk algım diye cevap verebilir. ileriki yıllarda %70 oranını her yıl %1 azaltarak bu gelen %1'i tl bazlı likit varlıklara geçirebilirim, bu konuda henüz tam karar vermedim.ÜZerine okudukça, kendini geliştirdikçe zaman içinde strateji değişebiliyor, yine de sık ve keskin sert değişiklikler portföyde negatif etkileri olabileceği ihtimali akıllarda tutulmalı.

Kıymetli madenler'de devam etmemin nedenlerini, parasal genişleme, bol likidite, uzun vadede küresel enflasyon beklentisi, arzının sınırlı olması, gümüş ve platinin endüstriyel kullanımının artabileceği ihtimali, fiyatlamalarının dövize endeksli olması, kıymetli madenlerin hisse portföyünü uzun vadede ters korelasyonla hedge ederek portföye istikrar kazandırabileceği ve ekonomik şok dönemlerinde kayıpları sınırlayabileceği şeklinde sıralayabilirim.

Yakın vade hedeflerim(3 yıllık) tasarruf oranımı olabildiğince arttırmaya odaklayarak, portföye takviyeye devam etmek.

Bir bakıma arazimi, paramı şirkete teslim ettim(portföy şirketi/fon yöneticisi), fidanlar dikildi, geriye düzenli olarak bakım işlemleri için(gübreleme, sulama, ilaçlama vs.) için gereken miktarı(yeni alımlar, dengeleme) ayırmak ve fidanlarımın şirket tarafından(fon yöneticisi) iyi yetiştirilip yetiştirilmediğini takip etmek kalıyor(Benchmark kıyaslama). Bu arada komşu bahçelerde durumlar ne bunuda takip edeceğim.(Diğer Hsyfler). Tabiki bu süreçte karda yağacak, doluda yağacak, selde, kuraklıkta olacak.

Gerekirse, bahçemi bakanı beğenmezsem, komşu bahçenin yöneticisini işe alabilirim.

Biraz uzun oldu, umarım hepimize hayırlı bir şekilde meyveleri toplamak nasip olur.

Saygılar.

Yatırım tavsiyesi değildir.

4.  Alıntı Originally Posted by hellistheothers Yazıyı Oku
    son ve güncel portföyüm şu şekilde
    %30 faiz bazlı ( ppz/osd/opl/suc)-ppz ve osd yoğun
    %40 döviz bazlı ( gbc/kub/tff/gbg)- gbc ve kub yoğun
    %30 hisse bazlı (tkf/nnf/oph/uph)- tkf ve nnf yoğun
    Üstat TFF aktif yönetilen bir fon mudur ?

5. Benim fon portfoyü şu şekilde,

%25 KUB
    %15 GBG
    %10 GBC

%20 (TKF/TCD/MAC/GSP)

%15 IPB
    %15 OPB

Ayrica hisse portfoyu de var.
    4 sene önce 5 firmayi biriktirerek başlamiştim.Şimdi 15 firmayla aylık alimlarla devam ediyorum.
    Saygilar.

SM-G610F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

6.  Alıntı Originally Posted by lanxcelot Yazıyı Oku
    Üstat TFF aktif yönetilen bir fon mudur ?
    yok hocam sadece teknolojik bir alternatif de olsun, çeşitlendireyim diye koydum. döviz spetimin bile %5'i kadar. çok çok cüzi aldım
    Burada yer alan yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

7. Bu aralar sık portföy değişikliği yapıyorum. En son değişiklik ile portföyün hızlı büyümesi adına % 100 Hsyf oranına çıkmayı planlıyorum. Hedef portföy büyüklüğüm, mevcut yıllık gelirimin 20 katı büyüklüğe ulaşmak. Portföy büyüklüğü, yıllık gelirimin 5 katına çıktıktan sonra portföyde varlık tahsisi( tl varlık, döviz, emtia vs. ekleme) yapmayı düşünüyorum. Bist'in 30yıllık Geçmiş 6 aylık periyotlarda baktığımda endeks düşüşleri %95 olasılıkla %15-25 civarı oluyor. Geriye kalan %5'lik zaman dilimlerinde yerel/global çöküş(siyah kuğu vs)'lerde ise endekste yıllık %50 düşüş olabiliyor.( Geri dönüş 1-2 yılı bulabiliyor.) Bu acı düşüşler 10 yıllık periyotlarda 1 yada 2 defa olabiliyor.

Örnek ile açıklarsam, 20 yıllık gelirime eşit portföy hedefim, 5 yıllık gelirime eşit portföy büyüklüğüne erişene kadar %100 hsyf portföy büyüklüğü ile devam, bu süreç içinde 2008 krizi gibi %50'lik bir düşüşte, 2,5 yıllık bir kaybım olacak. Gelecekteki portföy büyüklüğüne oranla yaşanabilecek böyle maksimum bir kayıp 2,5/20: - %12,5. %100 hsyf portföyünün kısa vadede hızlı büyüme ve uzun vade getirisi ile kıyaslanınca aslında daha az korkutucu görünüyor.

%100 Hsyf fikri nereden çıktı diye bakarsam, ana dayanağım Yatırım vadem minimum 10 yıl, muhtemelen 15 yıl. Bu süreç içerisinde aylık gelirimden her ay düzenli alım(özellikle ilk yıllarda artan oranlarda) yapmayı planlıyorum.

Örnek ile açıklarsam, aylık gelirim 10x dersek

1. yıl her ay 2x
    2. yıl her ay 2,5x
    3. yıl her ay 3x
    4.yıl her ay 3,5x
    5. yıl her ay 4x şeklinde düzenli olarak aylık yatırım yapmak. Maaş enflasyon oranında arttığı için, maaştan düzenli yatırım için sabit oran kullanmak muhafazakar kalacağını düşündüğümden, her yıl en az %5 oranında bir artış yapmak, portföy büyümesine olumlu etkileyecektir(Aynı zamanda kademeli alım vs anlamına gelecek). Zaman içinde 5. yıldan sonra %40 ila %50 tasarruf oranında sabitlemeyi düşünüyorum.

Bu gelecekte düzenli maaşımdan yapacağım yatırımlar bir bakıma gizli bir likit fon görevi görecek. Örneğin 10.000 tl gelirimiz olduğun farzetsek, yukarıdaki yatırım planı ile gelecekteki maaşlardan yapılacak tasarruflarla 15 yılda toplam 660,000 tl portföye katkı yapılabilecek. Bir bakıma zaman içinde yatırıma aktarılacak 660,000 gizli likit fon bulunuyor.

Mevcut portföy büyüklüğümüz 100.000 tl dersek, bunu %100 hsyf'ye aktarsakta aslında 100/666: %15 hsyf / %85 likit fon.

Portföy büyüklüğümün 5 yılllık toplam gelirime ulaşana kadar varlık dağılımı yapmayıp, bundan sonra varlık dağılımı yapmayı düşünmeye sevk eden neden ise, yıllık katkıların portföy bu büyüklüğe ulaştıktan sonra portföy içinde az yer tutacağı ve pörtföyün büyük kısmının artık getirilerden oluşacağı. Aynı zamanda bu büyüklükte bir portföyde yıllık %50'lik bir düşüş yaşanırsa 2,5 yıllık maaşıma denk bir miktarın bir anda toz olması sebebiyle psikolojik sınırımı zorlanacaktır.

Bu süreçte önem arz eden konular; plana sadık kalmak, rotadan ne olursa olsun sapmamak, 6 aylık periyotlarda olabilecek %15-25 düşüşleri ve yıllıkta- bu süreçte denk gelirse- %50 düşüşü olağan karşılamak, düzenli alımlara devam etmek, basit olmak, varlık dağılımına kafa yormayıp(bunu portföy büyüklüğüm 5 yıllık gelirime ulaşana kadar ertelemek), Piyasa haber, tahmin vs lere takılı kalmamak.

Bu durum bir checklist haline getirip, 6 aylık periyotlarda kontrol etmeyi düşünüyorum; şöyle bir liste olabilir.

* Her ay yatırım yaptım mı?
    * Tasarruf miktarımı her yıl arttırdım mı?
    * Borsa iniş ve çıkışlarını eşitlemek için uzun bir zaman ufkum var mı?
    * Genel performans, 6 aylık getiri beklenti aralığımda ilerliyor mu?
    * Fon yöneticisinde herhangi bir değişiklik var mı?
    * Fon yöneticisi belirtilen yatırım tarzına sadık kaldı mı?
    * Orijinal yatırım mantığı geçerli mi?
    * Özetle Fon Performansı ne durumda
    * Risk (Varlık dağılımı gerekiyor mu?)

Uzun vade yatırım ile ilgili çeşitli açılardan yaptığım araştırmaları yazmak istedim. Yazdıklarım yatırım tavsiyesi olmayıp, Uzun vade yatırımcısı olarak benim risk toleransım, risk eşiğim sizin için uygun olmayabilir.

8. Yabancı gelmediği sürece borsanın yükselmeyecegini bunun için mevcut Türkiye'nin yönetimin değişmesi gerektiğini düşünenlerdenim. Onun için hsyf portföyümde yok. Onun yerine defansif olarak portföyümün %11 i EIC ile devam etmekteyim. %11 KUB ve %54 OSD ve %22 altın ile defansif davranmaktayim. S&P500 halen yükselir mi bilmiyorum nereye kadar devam eder kestiremiyorum. EIC yerine AFS ,AOY veya TFF düşünüyorum ama kararsızım.

Mi 9T Pro cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Sayfa 36/51 İlkİlk ... 26343536373846 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •