Sayfa 37/51 İlkİlk ... 27353637383947 ... SonSon
Arama sonucu : 406 madde; 289 - 296 arası.

Konu: Yatırım Fonu Portföyleri

1. Arkadaşlar Merhaba,
    AHU fon neden - %0.311, kayıp olmuş bilen var mı?

VKY-L29 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

2.  Alıntı Originally Posted by gogoman Yazıyı Oku
    Arkadaşlar Merhaba,
    AHU fon neden - %0.311, kayıp olmuş bilen var mı?

1 senelik Aktif Yatırım Tahvili 1 sene boyunca yüksek değerleme ile hesaplanmış, Hatayı yapan ve Atlas Fona yanlış bildiren kurum sözde Rasyonet miş Cuma vade dolumunda fatk etmişler bu sebeple hesap düzeltme yapıp 1 haftalık getiriyi silerek günahı Fonlarda olan yatırımcıya yüklemişler, 1 sene boyunca yüksek değerleme ile kar edip geçen hafta perşembeye kadar AHU dan çıkanların yanına kar kalmış oldu, sözde Oyak yatırım ile bu mağduriyeti nasıl çözeceklerini konuşuyorlarmış, fon da kalanlar mağdur olmuş oldu hele de yeni alım yapanlar için.. Daha iyi bilgi için AHU Fon Yöneticisi Alper Bey 05385042567

3. Portföydeki Hsyf oranımı %100'e çıkarma planımı iptal ettim. İptal etmemdeki neden, borsalarda 2008 gibi %50 lik bir düşüş yaşanırsa psikolojik olarak tolere edip edemiyeceğim hakkındaki tereddütlerim. Ayrıca portföyde düşüşlerde alım yapabilecek nakit(döviz, altın vs) bulundurmak bana psikolojik rahatlık veriyor, kıymetli madenler(altın, gümüş, platin) yatırımını da seviyorum.

Netice olarak %70 hsyf %30 kıymetli madenler ile devam ediyorum. %70 hsyf ile ileride olası bir borsa rallisinin getirisinden önemli şekilde istifade edebilirim, borsada %30 ve üzeri düşüş olursa da kıymetli madenler kısmından hsyf ye destek atabilirim. Uzun vadede (10 yıl üzeri) portföyde %70 hsyf bulundurma ile %100 hsyf bulundurma arasında çok ciddi farklar olmadığı ile ilgili araştırmalar okumuştum.

Bes planımdaki %33 hsyf, %33 döviz fonu, %33'lük altın fonu portföy dağılımınıda, %70 hsyf %30 altın fonu şekline güncelledim. Bes'ten faydalanma vademe yaklaşık 20 yıl daha olması sebebiyle, yüksek oranda hsyf taşımak mantıklı duruyor.(Tabiki başarılı yönetilen aktif hsyf olmak şartıyla).

4.  Alıntı Originally Posted by tradestop Yazıyı Oku
    Portföydeki Hsyf oranımı %100'e çıkarma planımı iptal ettim. İptal etmemdeki neden, borsalarda 2008 gibi %50 lik bir düşüş yaşanırsa psikolojik olarak tolere edip edemiyeceğim hakkındaki tereddütlerim. Ayrıca portföyde düşüşlerde alım yapabilecek nakit(döviz, altın vs) bulundurmak bana psikolojik rahatlık veriyor, kıymetli madenler(altın, gümüş, platin) yatırımını da seviyorum.

Netice olarak %70 hsyf %30 kıymetli madenler ile devam ediyorum. %70 hsyf ile ileride olası bir borsa rallisinin getirisinden önemli şekilde istifade edebilirim, borsada %30 ve üzeri düşüş olursa da kıymetli madenler kısmından hsyf ye destek atabilirim. Uzun vadede (10 yıl üzeri) portföyde %70 hsyf bulundurma ile %100 hsyf bulundurma arasında çok ciddi farklar olmadığı ile ilgili araştırmalar okumuştum.

Bes planımdaki %33 hsyf, %33 döviz fonu, %33'lük altın fonu portföy dağılımınıda, %70 hsyf %30 altın fonu şekline güncelledim. Bes'ten faydalanma vademe yaklaşık 20 yıl daha olması sebebiyle, yüksek oranda hsyf taşımak mantıklı duruyor.(Tabiki başarılı yönetilen aktif hsyf olmak şartıyla).
    Sn tradestop yazılarınızı ilgiyle takip ediyorum faiz hassasiyetinizden dolayı katılım fonlarında değerlendirme yapıyorsunuz. Eğer faiz hassasiyetiniz olmasaydı hangi fonları portföyünüze alırdınız.
    Uyuşmadı bir türlü dem'e "ben"de ki meşrep

5.  Alıntı Originally Posted by Lemon Yazıyı Oku
    Sn tradestop yazılarınızı ilgiyle takip ediyorum faiz hassasiyetinizden dolayı katılım fonlarında değerlendirme yapıyorsunuz. Eğer faiz hassasiyetiniz olmasaydı hangi fonları portföyünüze alırdınız.
    Selamlar Sn Lemon,

Faiz hassasiyetim olmasaydı şuan %70'lik hsyf'ye ayırdığım kısmı 2 ila 4 hsyf arasında pay ederdim sanırım. Tkf ve Mac bunların arasında yer alırdı.

Belki düşük bir ihtimal, %70lik hsyf kısmının %15'ini Afa ve Afv gibi pasif yabancı borsa endeks fonlarına bölebilirdim. Bu durumda %30 kıymetli madenlere ayırdığım kısmın bir bölümünü para piyasası gibi likit bir fona taşırdım.

Tematik hisse fonlar(Sağlık, turizm vs), Türkiye borsası endeks hisse fonları(Bankacılık, teknoloji vs) ilgi alanım dışında, faiz hassasiyetim olmasaydı, yine tercihlerim arasında olmazdı.

Saygılar.
    Son düzenleme : tradestop; 15-07-2021 saat: 19:46.

6.  Alıntı Originally Posted by tradestop Yazıyı Oku
    Selamlar Sn Lemon,

Faiz hassasiyetim olmasaydı şuan %70'lik hsyf'ye ayırdığım kısmı 2 ila 4 hsyf arasında pay ederdim sanırım. Tkf ve Mac bunların arasında yer alırdı.

Belki düşük bir ihtimal, %70lik hsyf kısmının %15'ini Afa ve Afv gibi pasif yabancı borsa endeks fonlarına bölebilirdim. Bu durumda %30 kıymetli madenlere ayırdığım kısmın bir bölümünü para piyasası gibi likit bir fona taşırdım.

Tematik hisse fonlar(Sağlık, turizm vs), Türkiye borsası endeks hisse fonları(Bankacılık, teknoloji vs) ilgi alanım dışında, faiz hassasiyetim olmasaydı, yine tercihlerim arasında olmazdı.

Saygılar.
    Değerlendirmeniz için teşekkürler.
    Uyuşmadı bir türlü dem'e "ben"de ki meşrep

7. TFF fonu sp500demi işlem görüyor yoksa nasd** damı?

Mi 9T Pro cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

8. Yeni başlayanlar için yatırım fonları ile ilgili ufak tefek bilgiler, devam;

Yatırımlarda oynaklık – İyi mi?

Volatilite nedir?

Anlayacağınız gibi bir şey uçucu olduğunda lineer(doğrusal) bir hareketi yoktur. Birkaç faktöre bağlı olarak yukarı ve aşağı gitme eğilimindedir.

Oynaklık ve Yatırımlar

Yatırımlar ve piyasaları doğası gereği değişkendir. Bunlardan herhangi birini alırsanız – petrol, altın, bakır, gümüş, hisse senedi vb., her birinin fiyatları inişli çıkışlı olma eğilimindedir.

Bu bakış açısıyla, bir vadeli mevduat hesabına yapılan yatırım uçucu DEĞİLDİR. Güvenli ve istikrarlıdır ve herhangi bir şart ve koşula tabi olarak sermaye ve faiz getirisini garanti eder.

Bununla birlikte, bir hisse senedi yatırım fonu, hisse senetlerine yatırım yapar. Bir hisse senedi yoğun fonu(Hsyf) aynı nedenle uçucudur.(Volatil)

Aşağıdaki tablolara bir göz atın.

Brent Petrol

Altın ons

Bist100 endeski

Grafiklerin her birindeki oynaklığı fark ettiniz mi?

Volatilite iyi mi?

Oynaklık, risk için başka bir isim olan belirsizliği getirir. Riskin nedeni, değerde veya sermayede geçici kayıplara yol açabilmesidir. Aklınızdaki hedeflerle ilgili planlarınız varsa, oynaklık onları engelleyebilir.

Ancak, volatiliteye - iniş ve çıkışlara - maruz kalabiliyorsanız, sizi volatil olmayan - sabit ve getirisi kesin - bir yatırıma kıyasla daha yüksek getirilerle ödüllendirebilir.

Böyle bir yatırımın bir örneği, hisse senetleri veya bir hisse senedi yatırım fonudur.

Yukarıdaki Bist 100 endeksi tablosuna bakın. Neredeyse her zaman volatilite oldu. Aslında, bazı akut evreler (2008 yılı, 2020 mart ayı gibi dönemler) olmuştur.

Ancak inişler ve çıkışlar ile uzun yıllar içinde getirileri enflasyonu aştı, böylece paranızın satın alma gücünü artırabildiniz.

Peki, yatırımlarda ne kadar oynaklık iyidir?

Bunun 2 kısımda cevaplanması gerekiyor.

#1 Belirli bir zaman dilimi için bir yatırımın oynaklığı nedir?

#2 Ne kadar oynaklığı sindirebilirsin?

İlk soruyu ele alalım.

Daha önce de görüldüğü gibi, hisse senedine veya hisse senedi yatırım fonuna yapılan bir yatırım çok değişken olabilir. 1, 2 veya 3 yıllık, hatta bazen daha uzun zaman dilimlerindeki aylarda KIRMIZI mumları veya kayıpları görebilirsiniz .

Likit fon veya kısa vadeli fonlar gibi saf borç fonlarına yapılan bir yatırım, nispeten çok istikrarlı davranır. Kötü bir yatırım veya ekonomik koşullarda ciddi bir değişiklik açısından bir saçmalık olmadıkça, likit, kısa vadeli fonlar(Para piyasası fonları, kısa vade borçlanma/kısa vade kira sertifikası fonları) istikrarlı olma eğilimindedir.

Yine de borçlanma fonlarının(Özellikle orta/uzun vadeli borçlanma araçları fonları) Sabit Mevduat gibi olmadığını unutmayın (sabit, güvenli)

O zaman , hem öz sermaye(hisse senetleri) hem de borcun(tahvil/kira sertifikası) bir karışımı olan ve aynı zamanda hibrit olarak da adlandırılan yatırımlara sahipsiniz . Hibrit yatırımın borç kısmı toplam portföyün oynaklığını azaltmaya çalışır.

Ne ölçüde? Borçlanma ve öz sermaye oranına bağlıdır. Borç kısmı ne kadar fazla olursa, portföyünüzün değeri o kadar istikrarlı olur. Aynı zamanda bu durum borçlanma araçlarının türüne de bağlıdır. Tekrar etmek gerekirse uzun vadeli borç yatırımları veya Uzun vadeli Devlet tahvilleri de çok değişken olabilir.

Yani, kısa sürede yatırımlarınızın oynaklık nedeniyle zarar görebileceğini anlıyorsunuz. Paraya ihtiyacınız olduğunda yatırımınızın değeri düşebilir. Bu geçici olabilir, ancak yine de zararlı olabilir. Dolayısıyla, fikir hedeflere ulaşmaksa, yatırımlarınızı oynaklığa maruz bırakmanın bir anlamı yoktur.

Şimdi, daha uzun bir zaman çerçeveniz varsa, volatiliteyi portföyünüze dahil edebilirsiniz. Daha uzun süreler boyunca, oynaklık size daha iyi getiri sağlayabilir. Oynaklıktan muzdarip olmanın karşılığını, ödülünüz olarak düşünün.

Şimdi ikinci soruyu ele alalım. Ne kadar oynaklığı sindirebilirsin?

* Kısa veya uzun vadeden bağımsız olarak volatilite konusunda rahat olmayan biri olabilirsiniz; Yatırımlarınızı, hiçbir oynaklık belirtisi olmadan doğrusal bir şekilde büyüyerek güvenli bir şekilde görmeniz gerekir.

* Ne pahasına olursa olsun, satın alma gücü kaybına uğramaya razısınız, ancak sermaye kaybına değil - geçici de olsa.

* Öte yandan, her an volatiliteyi üstlenmeye istekli biri olabilirsiniz. Geçici sermaye kaybı sizin için bir endişe değil. Bunun için mideniz var.

Her zaman oynaklık(volatilite) üstlenmek genellikle tavsiye edilmez. Bazı durumlarda düpedüz aptalca olabilir.

Bir işi yapmak için bir parmak bulabiliyorsan, neden tüm vücudu kullanıyorsun.

Böylece, yatırım ufkunuz(vadeniz), yatırımın değişkenliği ve iniş ve çıkışlara karşı kendi toleransınızın birleşimiyle, portföyünüzde ne kadar oynaklığa sahip olabileceğinize kendiniz karar verebilirsiniz.

Son olarak, oynaklık/volatilite uzun vadeli faydalara yönelik kısa vadeli bir dikkat dağıtıcıdır. Oynaklığı/volatiliteyi arkadaşınız yapın.

Saygılar.

Sayfa 37/51 İlkİlk ... 27353637383947 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •