Special Days Image
Sayfa 46/51 İlkİlk ... 364445464748 ... SonSon
Arama sonucu : 406 madde; 361 - 368 arası.

Konu: Yatırım Fonu Portföyleri

Bazi bankalarda aksam saatlerinde gorunuyor, bende ole gorursem buraya kopy liyorum, bir kac arkadasima da aldirdim onlara excel ile getiri hesap edip atiyorum kazanc olunca mutlu oluyolar uheue

Keske tum bankalar bu imkani verse, sadece kendi para piyasa ve belki borclanma araclarinda bu imkani veriyolar gibi...

Alıntı Originally Posted by SNOOPY Yazıyı Oku
    Merhaba sn servetbey. Yarınki getiriler nereden görünüyor?
    yatirim tavsiyesi degil bilgi amacli yazilmistir

Evet bende siz diyince baktim yuzde 5 e varan mal almislar..

Alıntı Originally Posted by tradestop Yazıyı Oku
    Gelen cevabı paylaştığınız için teşekkürler servetbey.

Ekf'de bu ay kamu kira sertifikası satışları da bu beklenti ile demekki.

Tefastan bakınca, Ekf de dün tekrar bir miktar kamu kira sertifikalarına alım yapılmış gibi duruyor.

Yarin ki degerler..

FONLAR Fiyat Mevduat Orani
    EKF 0,032461 28,43
    PDD 1,666322 142,86

Vedalastim bunlar ile

Alıntı Originally Posted by servetbey Yazıyı Oku
    Yarin ki degerler..

FONLAR Fiyat Mevduat Orani
    EKF 0,032461 28,43
    PDD 1,666322 142,86

5. Üç yıl sonra portföyüme ne oldu ?

2022 Yıl sonu portföy değerlendirmem (01/07/2022 - 31/12/2022)

Erken emeklilik veya uzun vadeli bir birikim amaçlı, hisse senedi ağırlıklı, katılım esaslı bir portföy yürütüyorum. Bu başlık altında 2,5 yıldır, dönem dönem portföy gelişim durumunu canlı olarak paylaşıyorum. Her şeyin nasıl başladığını merak ediyorsanız hikayeyi bu başlıktaki ilk mesajdan okuyabilirsiniz. Yeniyseniz ve tüm bunların neden ve nasıl çalıştığını net bir şekilde anlamak istiyorsanız, bu başlık altında önceki yazılarıma bakabilirsiniz.

Bu başlığı açalı 2,5 yıl oldu, Portföyüm bakalım nasıl gidiyor ?

Portföyün yaklaşık getirileri;

1 Yıllık getiri: % 142
    2 Yıllık getiri: % 251
    3 Yıllık getiri: % 440

6 aylık incelemem için, mini bir check-in/kontrol listesi;

1 - Her ay yatırım yaptım mı?
    Cevap: Evet!
    2 - Tasarruf miktarını her yıl artırdınız mı?
    Cevap: Evet! Normalde Yılda 1 kez, portföye düzenli yeni alımlar için enflasyon üzeri bir şekilde güncelleme yapıyorum. Fakat ülkemizdeki şuan yaşanan yüksek enflasyon nedeniyle güncellemeyi 6 ayda bir olarak yapıyorum. (Enflasyon verisinde şuan Enag'ı dikkate alıyorum)
    3 - İniş ve çıkışları tolere etmek için uzun bir zaman ufkum var mı?
    Cevap: Evet. Yatırım vadem 10-15 yıl, bu konuda şimdilik rahatım.
    4-Genel performans, 6 aylık getiri beklenti aralığınıza giriyor mu?
    5-Fon yöneticisinde herhangi bir değişiklik var mı?
    6-Fon yöneticisi belirtilen yatırım tarzına sadık kaldı mı?
    7-Orijinal yatırım mantığı geçerli mi?
    8-Stratejilerini iletmeye devam ediyorlar mı?

4-8 arası soruları ele alalım

Performans Kontrolü

31/12/2022 tarihi itibariyle sonuçları kontrol edelim;(01.07.2022 – 31.12.2022)

Portföyümün %70'i hisse senetleri fonu (ELZ, IVF ve HKH), % 30 (kıymetli madenler fonu(KUT) ve Kira sertifikası fonu(EKF)

Bist 100 endeksi 2022 2. 6 aylık getiri: % 128
    Katılım 100 endeksi 2022 2. 6 aylık getiri: %123

ELZ Hisse senedi fonu 2022 2. 6 aylık yaklaşık getiri: % 125
    IVF Hisse senedi fonu 2022 2. 6 aylık yaklaşık getiri: % 114
    HKH Hisse senedi fonu henüz yeni bir fon olduğu için 6 aylık veri yok.(20.07.2022-31.12.2022: %147)
    KUT kıymetli madenler fonu 2022 2. 6 aylık yaklaşık getiri : % 20
    EKF Kira fonu 2022 2. 6 aylık yaklaşık getiri : % 28

2022 6 aylık(01.07.2022-31.12.2022) portföy yaklaşık getirisi: %100

Geçmiş mesajlarda 6 aylık beklenti belirlemek ile ilgili bir çerçeve paylaşmıştım.

% 95 olasılıkla %-21 ile %+42 aralığını portföyüm için normal davranış olarak belirlemiştim.

6 aylık sonuç bu beklediğim değer dışında(% +100). Bu durumu portföyüm için normal olamayan davranış olarak kabul ediyorum. Ve önümüzdeki 6 aylık periyotlarda, bu şekildeki getirilerin sürdürülebilir olmayacağı bilincindeyim.

Değer beklenen aralığımız içinde olmasa da pozitif olarak güzel bir getiri, su akarken testimizi doldurmak lazım.

Tarihsel olarak bakıldığında, hisse senedi varlık sınıfı kısa vadede istatistiksel beklentime göre normal davranmasa da, daha “uzun zaman dilimlerinde yatırım yapmaya devam ettikçe getiriler iyi olacağıyla†ilgili görüşümü ise destekliyor.

Genel olarak portföydeki hsyf fonlarının performans ortalaması, kendi kıstaslarını dikkate aldığımda, üzerindeydi. Toplam 3 yıllık performansa bakıldığında da, portföyde bileşik getiri etkisi hissedilmeye başladı.

Dolayısıyla varlık sınıfı beklendiği gibi işliyor, anahtar düşünce, beklenenden daha yüksek cari getirilere fazla kapılmamak ve sürece odaklanmaya ve işleri basit tutmaya devam etmemize izin vermektir.

Şimdi bunun dışında, fon seçimlerimize dalalım…

Fon 1: ELZ Qinvest Portföy Katılım Hisse Senedi Fonu

En son Kasım Ayı portföy dağılımına baktığımda, yaklaşık 25 hisseden oluşan konsantre bir portföyü var. Aynı ekibin uzun zamandır yönettiği EID hisse fonu ve Bireysel Emeklilik tarafında yönettikleri AGH ve KEH hisse senedi fonları da bulunuyor.

Fonda yüzdesel olarak ilk 10 hisse(Ki bunların büyük çoğunluğu Asels, Bimas, Thyao, Eregl, Tuprs gibi bist 30 hisseleri) portföyün yaklaşık %60 ını oluştururken, geri kalan 15 hisse fonun %40 ını oluşturuyor. Konsantre bir hisse portföyü derken birazda bunu kastediyorum. Takip etmesi kolay bir portföy.

Hisse stratejisi, daha önce yaptığım görüşmede özetle, değer yatırımı/temel analiz odaklı bir yönetim şeklinde tarafıma ifade edilmişti, halen fon içeriği/benchmark olarak baktığımda aynı stratejiye devam ediyorlar. Umarım aynı şekilde değer yatırımı/temel analiz bazlı stratejilerine yeni dönemde de devam ederler.

Portföydeki yaklaşık 20 hisse 1 yıldır portföylerinde bulunuyor, çok sık değişiklik yapmıyorlar. Daha çok sabırlı bir şekilde uzun vade al-tut stratejisi izliyorlar, hedef fiyata gelen hisselerde değişim yapıyorlar, benim izlenimim bu yönde.

Fon Yöneticilerine Qinvest Portföy sitesinden baktığımda, herhangi bir değişiklik bulunmuyor.(Maruf Ceylan, Buğra Bilgi, Serdar Vatansever) bu yüzden endişelenmeme gerek yok.

Fonda % 88-92 arası hisse, % 8-12 arası nakit(Kira sertifikası/katılma hesabında) tuttuklarını gözlemledim. Fon büyüklüğü 75 milyon TL civarı, fon büyüklüğü ile ilgili bir sıkıntı şimdilik bulunmuyor.

ELZ için eksi puan olarak; sosyal medya vs. bilgi kanallarını aktif kullanmamalarını hanelerine yazıyorum, bu konu önemli, umarım ileride kendilerini geliştirirler. (Bu konuda başarılı örnek olarak verebileceğim fon nedir derseniz MAC fonunu verebilirim, hem sosyal medyayı hem de aylık raporlar ile web sitelerini etkili kullanıyorlar.)

Sonuç olarak 2022 2. 6 aylık performansta, bir önceki 6 ayda olduğu kıstasının altındaki durumdan kıstasının üzerine(bu 6 aylık süreçte kıstasının yaklaşık 10 puan üzerinde) çıkmış gözüküyor. Bu da sabırlı davranmamın doğru bir adım olduğunu ve kısa vade de meyve vermeye başladığını görüyorum. Önümüzdeki 6 ayda da portföyde bulundurmaya devam edeceğim.

Fon 2: IVF İstanbul Portföy Katılım Hisse Senedi Fonu:

Yeni bir fon olduğu için(Henüz 12 aylık verisi bulunmuyor) bir önceki 6 aylık incelememde performans ile ilgili değerlendirmeyi bu döneme bırakmıştım. Bu 6 aylık dönemde, yaklaşık olarak kıstasına paralel bir getiri elde etti, bir önceki dönemde 6 aylık verisi olmasa da, fon iyi bir başlangıç yapamamıştı. Aynı ekibin yönettiği IIH hisse senedi yoğun fonu da bulunuyor.(yaklaşık 3 yıllık geçmişi bir fon) IIH fonu bu dönemde kıstasını geçmiş.

En son Kasım Ayı portföy dağılımına baktığımda, 20-25 hisseden oluşan konsantre bir portföyü var. Elz ile kıyaslarsam değer yatırımı yerine daha büyüme odaklı bir yönetim anlayışı var, daha aktif sık hisse değişiklikleri yapıyorlar, bir önceki döneme göre hisse sayısında azaltıma giderek, portföyde konsantrasyonu arttırmışa benziyor. Dönem dönem Hisse oranını %80’e çekiyorlar, dönem dönemde %100e çıktıkları oluyor.

Fon Yöneticilerine İstanbul Portföy sitesinden baktığımda, herhangi bir değişiklik bulunmuyor.( Alkım Biket, Tufan Deriner, Tuncay Subaşı, Alper Ertekin,) bu yüzden endişelenmeme gerek yok. Orijinal izahnamelerindeki stratejilerinde bir değişiklik gözükmüyor. Fon büyüklüğü 80 milyon TL civarı, fon büyüklüğü ile ilgili bir sıkıntı şimdilik bulunmuyor.

Sosyal medya ve iletişim konularına gelirsek, Alkım Biket ve özellikle Tufan Deriner( tv ve video sitelerinde) boy gösteriyor. Fon yönetiminin ve portföy şirketinin piyasaya bakış açısını az da olsa takip edilebiliyor. İleride web sitelerini de umarım etkili kullanılar.

İçinde bulunduğumuz dönemin ekstrem dönemlerden biri olması, fon’un henüz bir yılı doldurmaması, bu altı dönemde aylık nispeten kıstasına paralel bir getiri(ayrıca aynı ekibin yönettiği IIH fonunun kıstas üzeri performansı) nedeniyle, ayrıca 2023 yılında hisse senedi piyasalarında tecrübenin daha fazla önplana çıkabileceğini düşündüğüm için(fon yönetimi oldukça tecrübeli isimler) önümüzdeki 6 aylık dönemde de portföyümde bulundurmaya devam edeceğim. Bir dahaki 6 aylık dönemde üzerinde daha dikkatle eğileceğim fon bu olacak.

Fon 3: HKH Hedef Portföy Katılım Hisse Senedi Fonu:

Bir önceki incelememde belirtmiştim,

“Önümüzdeki hafta içinde de Hedef Portföy Katılım hisse senedi fonu(HQQ) alıma açılacağı fon analisti Yunus Şahin tarafından ifade edildi. NNF fonla aynı ekip tarafından(Yunus Şahin ve Yaşar Yıldırım'ın bulunduğu ekip), aynı felsefe ile yönetileceği ifade edilen bu fon alıma açıldığında kademeli olarak hisse senedi kısmını ELZ, IVF ve HQQ arasında bölüştüreceğim. 2022 yılının geri kalanı için, yapmayı planladığım değişiklik bu.â€
    20.07.2022 tarihinde hedef portföy’ün katılım hisse senedi fonu(HKH, fon ismi önce HQQ olarak açıklanmışken isim değişikliğine gidildi.) alıma açıldı. Portföyün hisse senetlerine ayrılan kısmını kademeli ELZ, IVF ve HKH arasında bölüştürdüm.

HKH yeni bir fon olduğu için(Henüz 6 aylık verisi bulunmuyor) performans değerlendirmesini bir sonraki döneme bırakıyorum. Yine de hayatına yeni başlayan bir fon olarak (20.07.2022) etkileyici bir performansı olduğunu göz ardı edemem.

En son Kasım Ayı portföy dağılımına baktığımda, 25-30 hisseden oluşan konsantre bir portföyü var. Hisse seçiminde değer yatırımını ön plana çıkarıyorlar, aynı ekibin NNF hisse fonu da oldukça popüler. Fon yönetiminde yer alan ekipte Yunus Şahin ve Yaşar Yıldırım devam ediyor, bu nedenle endişelenmeme gerek yok. (Fonun sosyal medya hesaplarından tv programlarından anladığım kadarıyla durum böyle, kapta ise sadece portföy şirketinin analisti olarak Yunus Şahin gözüküyor, yada ben kap bilgilerinde fon yöenticileri kısmında isimlerini bulamadım.).

Sadece bir soru işareti olarak portföy büyüklüğü hızlı bir şekilde 1 milyar Tl’yi geçti, hatta bir ara fon doluluk oranı %80’i geçti, pay arttırım yaptılar şuan doluluk oranı %20 civarında. Piyasa büyüklüğü yönetim açısından sorun yaratıp yaratmayacağını hep beraber göreceğiz.

Sosyal medya ve iletişim konularına gelirsek, Yunus Şahin ve Yaşar Yıldırım hem sosyal medyayı hemde tv leri oldukça etkili kullanıyorlar. Piyasalara bakış açılarını ve fon yönetimi ile ilgili sık sık bilgi veriyorlar. Umarım web sitelerinide ileride daha etkin kullanırlar.(Fon ile ilgili, yorum beklentilerini içeren Aylık rapor vs. gibi bilgiler)

Portföyümde bulundurmaya devam edeceğim.

Bir önceki incelememde,

“* Önümüzdeki 1 yılın en iyi performansını belirleyemeyecek olsak da, 5-7 yıllık bir süre boyunca başarılı olacak, çeşitli ve uzun vadeli tutarlı performans gösteren oldukça güçlü ve güvenilir bir ekip oluşturmaya devam edeceğiz.

*Fon seçiminde ne kadar akıllı olursak olalım hepimiz, seçilmiş fonlarımızın düşük performans göstereceği dönemlerden geçmek zorunda kalacağız.

* Anahtar, tüm ekibin genel uzun vadeli performansına odaklanmaktır (bireysel fonun kısa vadeli performansına kapılmak yerine)â€

Bakış açımı özetlemiştim. Aynı düşüncelerle hisse senedi fonlarına yatırımlara devam ediyorum

Fon 4 : KUT KT Portföy Katılım Kıymetli Madenler Fonu

Bir önceki incelememde ,

Kıymetli madenlere portföyden % 30 yer ayırmamın nedeni, daha önceki mesajlarımda belirttiğim gibi tamamen portföyü çeşitlendirme maksatlı, fon içeriğinde fiziki altın ve gümüş bulunduruyor. Uzun vadede global ve yerel enflasyona karşı koruma sağlayabilmesi, hisse senetleri ile düşük/negatif korelasyon sergilemesi nedeniyle bulundurmaya devam edeceğim.
    ifade ettiklerimden farklı söyleyeceğim bir şey yok, bulundurmaya devam edeceğim, sadece kıymetli madenlere ayırdığım miktarı %30 dan %15 civarına düşürüyorum.

Şant Manukyan / İş Yatırım Uluslararası Piyasalar Müdür Yardımcısı

Altın sadece getirisi açısından değil portföyün volatilitesini azaltması ve koruma sağlaması açısından da önemli.â€

Fon 5 : EKF Qinvest Portföy Katılım Kira Sertifikası Fonu

Bu dönemde yaptığım değişikliklerden bir diğeri, portföyde % 30 olan kıymetli madenler ağırlığını azaltarak bunun yerine düşük riskli bir TL enstrümanlı fon eklemek oldu. Bu değişiklikteki amacım kısa süre önce bu başlık altındaki mesajlarımda belirttiğim gibi, bir ayı piyasası olması durumunda bir fırsat kovası yaratmak adına bir değişiklik. Endekslerde zirveden %20 ve üzeri geri çekilme yaşanması halinde, kademeli olarak portföydeki HSYF’lere para aktarmak ve yüzdesini artırmak adına önce EKF sonra KUT fonlarını bu iş için kullanmayı planlıyorum.

EKF fonu, en az % 80 kısa ve orta vadeli TL kamu/özel sektör kira sertifikalarından oluşuyor. Burada getiri beklentim yok, esas portföyde yoğunlaştığım kısım hisse yoğun fonlar olduğu için, bir düzeltme/ayı piyasası oluştuğunda fırsatı değerlendirecek miktarın elimin altında hazır olması yeterli.

Ayrıca portföyde %100 Hisse yoğun fon bulundurmak yerine, %70 hisse fon bulundurmak psikolojik olarak bir düşüşte bana bir miktar rahatlık veriyor.

Şuan %6’lar civarında EKF bulunduruyorum, portföye yeni alımlarla veya HSYF’lerden dengeleme durumu oluşması halinde , zaman içinde EKF ağırlığını %15 e çıkarmayı planlıyorum. (%15 EKF , %15 KUT) 2023 yılının ilk yarısı için yapmayı düşündüğüm değişiklik bu.

01/01/2023-01/07/2023 dönemi için - 6 Aylık Getiri Beklentisi

Gerçek şu ki, uzun dönem; getirilerin çok çeşitli sonuçlara sahip olduğu birkaç kısa dönemden oluşuyor. Birkaç kısa vadeli dönem biriktikçe, makul getiriler sağlamak için çok çeşitli iniş ve çıkışlar eşitlenir.

Bu yüzden, kısa vadeli beklentilerin doğru belirlendiğinden ve uzun vadede dayanabileceğimizden emin olmak için basit bir önceki altı aylık değerlendirmemde yeni bir çerçeveden bahsetmiştim.

“Önümüzdeki 6 ayda da portföyümden beklentim %95 olasılıkla % - 21 ile % + 42 aralığında. Bu da portföyüm için normal davranış olarak kabul ediyorum.â€

Bu düşüncemde de bir değişiklik yok.

Bununla birlikte, büyük bir piyasa çöküşü olursa (ki bunu açıkçası tahmin edemiyorum), o zaman portföyüm bundan çok daha fazla düşebilir. Her on yılda bir veya iki büyük kriz olayı beklemek mantıklıdır. (2020'nin covid kazası bunun iyi bir hatırlatıcısı)

İşte bunun için 10-15 yıllık bir zaman dilimim var. Bu, yatırım yapmak için 20 ila 30 altı aylık dönemim olduğu anlamına geliyor. Hisse tarihine göre birkaç dönem kaybetsem bile, altı aylık dönemlerin çoğunluğu benim lehime olacak ve bu nedenle uzun vadede daha iyi getiriler elde edeceğim.

Benzer şekilde, uzun vade portföyünüz için önümüzdeki 6 aylık dönemde makul volatilite beklentileri oluşturmaya başlayabilirsiniz.

Ana fikir, her seferinde - altı aylık bir dönem olmak -üzere uzun vadeli getiriler için oyunda kalmaktır!

Kontrolüm Altındaki Şeyler – Zaman & Disiplin

Şimdi piyasalar üzerinde kontrolüm yokken, gelecekteki portföyümün en büyük belirleyicisi şükür ki hala kontrolüm altında – Zaman + Disiplin

Zaman – Kolayca 10-15 yıllık bir zaman dilimine sahibim. Bu, kısa vadeli oynaklığın çoğunu halleder ve ben onu atlatabilirim.

Disiplin - Ne olursa olsun, Tutarlı bir şekilde tasarruf etmeye ve yatırım yapmaya devam ediyorum

Yukarıdaki ikisine odaklanmaya devam ediyorum - Zaman ve Disiplin ve umarım 10-15 yıl içinde yeterince iyi bir sonuca sahip olur

Bütün fikir sizden bu fonları seçmenizi istemek değil. Kesinlikle değil. Asıl amaç, sizi çalışma hayatınız boyunca tutarlı bir şekilde tasarruf etmeye ve yatırım yapmaya teşvik etmek. 10-15 yıl sonra, hangi fonu seçerseniz seçin (çok fazla batırmadığımız sürece) harika bir sonuç elde edeceğiz.

Bir sonraki incelemem kısmet olursa, 6 ay sonra Temmuz 2023'te olacak. Mutlu Yatırımlar!

Buraya kadar okuduysanız, sabrınız için teşekkürler.

Saygılar.

Yatırım tavsiyesi değildir.

Bir not: Daha önce bu başlıkta yazdığım kitap tavsiyelerine ek olarak, bu dönemde okuduğum ve beğendiğim bir kitabı daha tavsiye edebilirim, Kitabın adı: Paranın Psikolojisi – Yazarı: Morgan Housel

Teşekkürler, her zamanki gibi çok detaylı ve bilgilendirici.
     Alıntı Originally Posted by tradestop Yazıyı Oku
    Üç yıl sonra portföyüme ne oldu ?

2022 Yıl sonu portföy değerlendirmem (01/07/2022 - 31/12/2022)

Erken emeklilik veya uzun vadeli bir birikim amaçlı, hisse senedi ağırlıklı, katılım esaslı bir portföy yürütüyorum. Bu başlık altında 2,5 yıldır, dönem dönem portföy gelişim durumunu canlı olarak paylaşıyorum. Her şeyin nasıl başladığını merak ediyorsanız hikayeyi bu başlıktaki ilk mesajdan okuyabilirsiniz. Yeniyseniz ve tüm bunların neden ve nasıl çalıştığını net bir şekilde anlamak istiyorsanız, bu başlık altında önceki yazılarıma bakabilirsiniz.

Bu başlığı açalı 2,5 yıl oldu, Portföyüm bakalım nasıl gidiyor ?

Portföyün yaklaşık getirileri;

1 Yıllık getiri: % 142
    2 Yıllık getiri: % 251
    3 Yıllık getiri: % 440

6 aylık incelemem için, mini bir check-in/kontrol listesi;

1 - Her ay yatırım yaptım mı?
    Cevap: Evet!
    2 - Tasarruf miktarını her yıl artırdınız mı?
    Cevap: Evet! Normalde Yılda 1 kez, portföye düzenli yeni alımlar için enflasyon üzeri bir şekilde güncelleme yapıyorum. Fakat ülkemizdeki şuan yaşanan yüksek enflasyon nedeniyle güncellemeyi 6 ayda bir olarak yapıyorum. (Enflasyon verisinde şuan Enag'ı dikkate alıyorum)
    3 - İniş ve çıkışları tolere etmek için uzun bir zaman ufkum var mı?
    Cevap: Evet. Yatırım vadem 10-15 yıl, bu konuda şimdilik rahatım.
    4-Genel performans, 6 aylık getiri beklenti aralığınıza giriyor mu?
    5-Fon yöneticisinde herhangi bir değişiklik var mı?
    6-Fon yöneticisi belirtilen yatırım tarzına sadık kaldı mı?
    7-Orijinal yatırım mantığı geçerli mi?
    8-Stratejilerini iletmeye devam ediyorlar mı?

4-8 arası soruları ele alalım

Performans Kontrolü

31/12/2022 tarihi itibariyle sonuçları kontrol edelim;(01.07.2022 â�� 31.12.2022)

Portföyümün %70'i hisse senetleri fonu (ELZ, IVF ve HKH), % 30 (kıymetli madenler fonu(KUT) ve Kira sertifikası fonu(EKF)

Bist 100 endeksi 2022 2. 6 aylık getiri: % 128
    Katılım 100 endeksi 2022 2. 6 aylık getiri: %123

ELZ Hisse senedi fonu 2022 2. 6 aylık yaklaşık getiri: % 125
    IVF Hisse senedi fonu 2022 2. 6 aylık yaklaşık getiri: % 114
    HKH Hisse senedi fonu henüz yeni bir fon olduğu için 6 aylık veri yok.(20.07.2022-31.12.2022: %147)
    KUT kıymetli madenler fonu 2022 2. 6 aylık yaklaşık getiri : % 20
    EKF Kira fonu 2022 2. 6 aylık yaklaşık getiri : % 28

2022 6 aylık(01.07.2022-31.12.2022) portföy yaklaşık getirisi: %100

Geçmiş mesajlarda 6 aylık beklenti belirlemek ile ilgili bir çerçeve paylaşmıştım.

% 95 olasılıkla %-21 ile %+42 aralığını portföyüm için normal davranış olarak belirlemiştim.

6 aylık sonuç bu beklediğim değer dışında(% +100). Bu durumu portföyüm için normal olamayan davranış olarak kabul ediyorum. Ve önümüzdeki 6 aylık periyotlarda, bu şekildeki getirilerin sürdürülebilir olmayacağı bilincindeyim.

Değer beklenen aralığımız içinde olmasa da pozitif olarak güzel bir getiri, su akarken testimizi doldurmak lazım.

Tarihsel olarak bakıldığında, hisse senedi varlık sınıfı kısa vadede istatistiksel beklentime göre normal davranmasa da, daha â��uzun zaman dilimlerinde yatırım yapmaya devam ettikçe getiriler iyi olacağıylaâ� ilgili görüşümü ise destekliyor.

Genel olarak portföydeki hsyf fonlarının performans ortalaması, kendi kıstaslarını dikkate aldığımda, üzerindeydi. Toplam 3 yıllık performansa bakıldığında da, portföyde bileşik getiri etkisi hissedilmeye başladı.

Dolayısıyla varlık sınıfı beklendiği gibi işliyor, anahtar düşünce, beklenenden daha yüksek cari getirilere fazla kapılmamak ve sürece odaklanmaya ve işleri basit tutmaya devam etmemize izin vermektir.

Şimdi bunun dışında, fon seçimlerimize dalalımâ�¦

Fon 1: ELZ Qinvest Portföy Katılım Hisse Senedi Fonu

En son Kasım Ayı portföy dağılımına baktığımda, yaklaşık 25 hisseden oluşan konsantre bir portföyü var. Aynı ekibin uzun zamandır yönettiği EID hisse fonu ve Bireysel Emeklilik tarafında yönettikleri AGH ve KEH hisse senedi fonları da bulunuyor.

Fonda yüzdesel olarak ilk 10 hisse(Ki bunların büyük çoğunluğu Asels, Bimas, Thyao, Eregl, Tuprs gibi bist 30 hisseleri) portföyün yaklaşık %60 ını oluştururken, geri kalan 15 hisse fonun %40 ını oluşturuyor. Konsantre bir hisse portföyü derken birazda bunu kastediyorum. Takip etmesi kolay bir portföy.

Hisse stratejisi, daha önce yaptığım görüşmede özetle, değer yatırımı/temel analiz odaklı bir yönetim şeklinde tarafıma ifade edilmişti, halen fon içeriği/benchmark olarak baktığımda aynı stratejiye devam ediyorlar. Umarım aynı şekilde değer yatırımı/temel analiz bazlı stratejilerine yeni dönemde de devam ederler.

Portföydeki yaklaşık 20 hisse 1 yıldır portföylerinde bulunuyor, çok sık değişiklik yapmıyorlar. Daha çok sabırlı bir şekilde uzun vade al-tut stratejisi izliyorlar, hedef fiyata gelen hisselerde değişim yapıyorlar, benim izlenimim bu yönde.

Fon Yöneticilerine Qinvest Portföy sitesinden baktığımda, herhangi bir değişiklik bulunmuyor.(Maruf Ceylan, Buğra Bilgi, Serdar Vatansever) bu yüzden endişelenmeme gerek yok.

Fonda % 88-92 arası hisse, % 8-12 arası nakit(Kira sertifikası/katılma hesabında) tuttuklarını gözlemledim. Fon büyüklüğü 75 milyon TL civarı, fon büyüklüğü ile ilgili bir sıkıntı şimdilik bulunmuyor.

ELZ için eksi puan olarak; sosyal medya vs. bilgi kanallarını aktif kullanmamalarını hanelerine yazıyorum, bu konu önemli, umarım ileride kendilerini geliştirirler. (Bu konuda başarılı örnek olarak verebileceğim fon nedir derseniz MAC fonunu verebilirim, hem sosyal medyayı hem de aylık raporlar ile web sitelerini etkili kullanıyorlar.)

Sonuç olarak 2022 2. 6 aylık performansta, bir önceki 6 ayda olduğu kıstasının altındaki durumdan kıstasının üzerine(bu 6 aylık süreçte kıstasının yaklaşık 10 puan üzerinde) çıkmış gözüküyor. Bu da sabırlı davranmamın doğru bir adım olduğunu ve kısa vade de meyve vermeye başladığını görüyorum. Önümüzdeki 6 ayda da portföyde bulundurmaya devam edeceğim.

Fon 2: IVF İstanbul Portföy Katılım Hisse Senedi Fonu:

Yeni bir fon olduğu için(Henüz 12 aylık verisi bulunmuyor) bir önceki 6 aylık incelememde performans ile ilgili değerlendirmeyi bu döneme bırakmıştım. Bu 6 aylık dönemde, yaklaşık olarak kıstasına paralel bir getiri elde etti, bir önceki dönemde 6 aylık verisi olmasa da, fon iyi bir başlangıç yapamamıştı. Aynı ekibin yönettiği IIH hisse senedi yoğun fonu da bulunuyor.(yaklaşık 3 yıllık geçmişi bir fon) IIH fonu bu dönemde kıstasını geçmiş.

En son Kasım Ayı portföy dağılımına baktığımda, 20-25 hisseden oluşan konsantre bir portföyü var. Elz ile kıyaslarsam değer yatırımı yerine daha büyüme odaklı bir yönetim anlayışı var, daha aktif sık hisse değişiklikleri yapıyorlar, bir önceki döneme göre hisse sayısında azaltıma giderek, portföyde konsantrasyonu arttırmışa benziyor. Dönem dönem Hisse oranını %80â��e çekiyorlar, dönem dönemde %100e çıktıkları oluyor.

Fon Yöneticilerine İstanbul Portföy sitesinden baktığımda, herhangi bir değişiklik bulunmuyor.( Alkım Biket, Tufan Deriner, Tuncay Subaşı, Alper Ertekin,) bu yüzden endişelenmeme gerek yok. Orijinal izahnamelerindeki stratejilerinde bir değişiklik gözükmüyor. Fon büyüklüğü 80 milyon TL civarı, fon büyüklüğü ile ilgili bir sıkıntı şimdilik bulunmuyor.

Sosyal medya ve iletişim konularına gelirsek, Alkım Biket ve özellikle Tufan Deriner( tv ve video sitelerinde) boy gösteriyor. Fon yönetiminin ve portföy şirketinin piyasaya bakış açısını az da olsa takip edilebiliyor. İleride web sitelerini de umarım etkili kullanılar.

İçinde bulunduğumuz dönemin ekstrem dönemlerden biri olması, fonâ��un henüz bir yılı doldurmaması, bu altı dönemde aylık nispeten kıstasına paralel bir getiri(ayrıca aynı ekibin yönettiği IIH fonunun kıstas üzeri performansı) nedeniyle, ayrıca 2023 yılında hisse senedi piyasalarında tecrübenin daha fazla önplana çıkabileceğini düşündüğüm için(fon yönetimi oldukça tecrübeli isimler) önümüzdeki 6 aylık dönemde de portföyümde bulundurmaya devam edeceğim. Bir dahaki 6 aylık dönemde üzerinde daha dikkatle eğileceğim fon bu olacak.

Fon 3: HKH Hedef Portföy Katılım Hisse Senedi Fonu:

Bir önceki incelememde belirtmiştim,

20.07.2022 tarihinde hedef portföyâ��ün katılım hisse senedi fonu(HKH, fon ismi önce HQQ olarak açıklanmışken isim değişikliğine gidildi.) alıma açıldı. Portföyün hisse senetlerine ayrılan kısmını kademeli ELZ, IVF ve HKH arasında bölüştürdüm.

HKH yeni bir fon olduğu için(Henüz 6 aylık verisi bulunmuyor) performans değerlendirmesini bir sonraki döneme bırakıyorum. Yine de hayatına yeni başlayan bir fon olarak (20.07.2022) etkileyici bir performansı olduğunu göz ardı edemem.

En son Kasım Ayı portföy dağılımına baktığımda, 25-30 hisseden oluşan konsantre bir portföyü var. Hisse seçiminde değer yatırımını ön plana çıkarıyorlar, aynı ekibin NNF hisse fonu da oldukça popüler. Fon yönetiminde yer alan ekipte Yunus Şahin ve Yaşar Yıldırım devam ediyor, bu nedenle endişelenmeme gerek yok. (Fonun sosyal medya hesaplarından tv programlarından anladığım kadarıyla durum böyle, kapta ise sadece portföy şirketinin analisti olarak Yunus Şahin gözüküyor, yada ben kap bilgilerinde fon yöenticileri kısmında isimlerini bulamadım.).

Sadece bir soru işareti olarak portföy büyüklüğü hızlı bir şekilde 1 milyar Tlâ��yi geçti, hatta bir ara fon doluluk oranı %80â��i geçti, pay arttırım yaptılar şuan doluluk oranı %20 civarında. Piyasa büyüklüğü yönetim açısından sorun yaratıp yaratmayacağını hep beraber göreceğiz.

Sosyal medya ve iletişim konularına gelirsek, Yunus Şahin ve Yaşar Yıldırım hem sosyal medyayı hemde tv leri oldukça etkili kullanıyorlar. Piyasalara bakış açılarını ve fon yönetimi ile ilgili sık sık bilgi veriyorlar. Umarım web sitelerinide ileride daha etkin kullanırlar.(Fon ile ilgili, yorum beklentilerini içeren Aylık rapor vs. gibi bilgiler)

Portföyümde bulundurmaya devam edeceğim.

Bir önceki incelememde,

â��* Önümüzdeki 1 yılın en iyi performansını belirleyemeyecek olsak da, 5-7 yıllık bir süre boyunca başarılı olacak, çeşitli ve uzun vadeli tutarlı performans gösteren oldukça güçlü ve güvenilir bir ekip oluşturmaya devam edeceğiz.

*Fon seçiminde ne kadar akıllı olursak olalım hepimiz, seçilmiş fonlarımızın düşük performans göstereceği dönemlerden geçmek zorunda kalacağız.

* Anahtar, tüm ekibin genel uzun vadeli performansına odaklanmaktır (bireysel fonun kısa vadeli performansına kapılmak yerine)â�

Bakış açımı özetlemiştim. Aynı düşüncelerle hisse senedi fonlarına yatırımlara devam ediyorum

Fon 4 : KUT KT Portföy Katılım Kıymetli Madenler Fonu

Bir önceki incelememde ,

ifade ettiklerimden farklı söyleyeceğim bir şey yok, bulundurmaya devam edeceğim, sadece kıymetli madenlere ayırdığım miktarı %30 dan %15 civarına düşürüyorum.

Fon 5 : EKF Qinvest Portföy Katılım Kira Sertifikası Fonu

Bu dönemde yaptığım değişikliklerden bir diğeri, portföyde % 30 olan kıymetli madenler ağırlığını azaltarak bunun yerine düşük riskli bir TL enstrümanlı fon eklemek oldu. Bu değişiklikteki amacım kısa süre önce bu başlık altındaki mesajlarımda belirttiğim gibi, bir ayı piyasası olması durumunda bir fırsat kovası yaratmak adına bir değişiklik. Endekslerde zirveden %20 ve üzeri geri çekilme yaşanması halinde, kademeli olarak portföydeki HSYFâ��lere para aktarmak ve yüzdesini artırmak adına önce EKF sonra KUT fonlarını bu iş için kullanmayı planlıyorum.

EKF fonu, en az % 80 kısa ve orta vadeli TL kamu/özel sektör kira sertifikalarından oluşuyor. Burada getiri beklentim yok, esas portföyde yoğunlaştığım kısım hisse yoğun fonlar olduğu için, bir düzeltme/ayı piyasası oluştuğunda fırsatı değerlendirecek miktarın elimin altında hazır olması yeterli.

Ayrıca portföyde %100 Hisse yoğun fon bulundurmak yerine, %70 hisse fon bulundurmak psikolojik olarak bir düşüşte bana bir miktar rahatlık veriyor.

Şuan %6â��lar civarında EKF bulunduruyorum, portföye yeni alımlarla veya HSYFâ��lerden dengeleme durumu oluşması halinde , zaman içinde EKF ağırlığını %15 e çıkarmayı planlıyorum. (%15 EKF , %15 KUT) 2023 yılının ilk yarısı için yapmayı düşündüğüm değişiklik bu.

01/01/2023-01/07/2023 dönemi için - 6 Aylık Getiri Beklentisi

Gerçek şu ki, uzun dönem; getirilerin çok çeşitli sonuçlara sahip olduğu birkaç kısa dönemden oluşuyor. Birkaç kısa vadeli dönem biriktikçe, makul getiriler sağlamak için çok çeşitli iniş ve çıkışlar eşitlenir.

Bu yüzden, kısa vadeli beklentilerin doğru belirlendiğinden ve uzun vadede dayanabileceğimizden emin olmak için basit bir önceki altı aylık değerlendirmemde yeni bir çerçeveden bahsetmiştim.

â��Önümüzdeki 6 ayda da portföyümden beklentim %95 olasılıkla % - 21 ile % + 42 aralığında. Bu da portföyüm için normal davranış olarak kabul ediyorum.â�

Bu düşüncemde de bir değişiklik yok.

Bununla birlikte, büyük bir piyasa çöküşü olursa (ki bunu açıkçası tahmin edemiyorum), o zaman portföyüm bundan çok daha fazla düşebilir. Her on yılda bir veya iki büyük kriz olayı beklemek mantıklıdır. (2020'nin covid kazası bunun iyi bir hatırlatıcısı)

İşte bunun için 10-15 yıllık bir zaman dilimim var. Bu, yatırım yapmak için 20 ila 30 altı aylık dönemim olduğu anlamına geliyor. Hisse tarihine göre birkaç dönem kaybetsem bile, altı aylık dönemlerin çoğunluğu benim lehime olacak ve bu nedenle uzun vadede daha iyi getiriler elde edeceğim.

Benzer şekilde, uzun vade portföyünüz için önümüzdeki 6 aylık dönemde makul volatilite beklentileri oluşturmaya başlayabilirsiniz.

Ana fikir, her seferinde - altı aylık bir dönem olmak -üzere uzun vadeli getiriler için oyunda kalmaktır!

Kontrolüm Altındaki Şeyler â�� Zaman & Disiplin

Şimdi piyasalar üzerinde kontrolüm yokken, gelecekteki portföyümün en büyük belirleyicisi şükür ki hala kontrolüm altında â�� Zaman + Disiplin

Zaman â�� Kolayca 10-15 yıllık bir zaman dilimine sahibim. Bu, kısa vadeli oynaklığın çoğunu halleder ve ben onu atlatabilirim.

Disiplin - Ne olursa olsun, Tutarlı bir şekilde tasarruf etmeye ve yatırım yapmaya devam ediyorum

Yukarıdaki ikisine odaklanmaya devam ediyorum - Zaman ve Disiplin ve umarım 10-15 yıl içinde yeterince iyi bir sonuca sahip olur

Bütün fikir sizden bu fonları seçmenizi istemek değil. Kesinlikle değil. Asıl amaç, sizi çalışma hayatınız boyunca tutarlı bir şekilde tasarruf etmeye ve yatırım yapmaya teşvik etmek. 10-15 yıl sonra, hangi fonu seçerseniz seçin (çok fazla batırmadığımız sürece) harika bir sonuç elde edeceğiz.

Bir sonraki incelemem kısmet olursa, 6 ay sonra Temmuz 2023'te olacak. Mutlu Yatırımlar!

Buraya kadar okuduysanız, sabrınız için teşekkürler.

Saygılar.

Bir not: Daha önce bu başlıkta yazdığım kitap tavsiyelerine ek olarak, bu dönemde okuduğum ve beğendiğim bir kitabı daha tavsiye edebilirim, Kitabın adı: Paranın Psikolojisi â�� Yazarı: Morgan Housel
    "Yazdıklarım kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir."

7. Ben teşekkür ederim sn mask543. saygılar.

Bu arada Ivf fonu ile ilgili halk yatırım sitesinde "model portföy ile yönetiliyor" şeklinde bir ibare gördüm, nasıl gözümden kaçmış bilmiyorum. Hisse senedi fon seçimi ile ilgili, fon yöneticisi en önem verdiğim konulardan biri. Fon yönetimiyle yaptığım mailleşmeden de tam net bilgi alamadım ama IVF'de IIH ile aynı fon yöneticileri olmasına rağmen fon yöneticisi etkinliği ( Alkım Biket-Tufan Deriner) bu fonda aynı şekilde değil, daha komite yapısı şeklinde sanırım.

IVF'de olan miktarı eşit olarak HKH ve ELZ'ye taşımayı planlıyorum.

Katılım hisse fon olarak yeni fonlarda GKV ve OHK'de var, büyük ihtimalle bu fonlarda yönetiminde bir yatırım komitesi şeklinde yönetiliyor. Hisse fon tercihimde komite yerine kilit fon yöneticisinin aktif olduğu fonları tercih ediyorum.

Bildiğim kadarıyla ELZ'de Maruf Ceylan, HKH'de Yunus Şahin ve Yaşar Yıldırım kilit fon yöneticisi olarak hisse seçiminde rol alıyorlar.

8. Portföyün son şekli aşağıdaki gibi;

%70 hisse yoğun fon(%35 Hkh, %35 Elz)
    %15 Zpk
    %15 Kut

Ekf'yi Zpk ile değiştirdim, bu değişiklikteki amacım daha likit olması(bankamın kendi fonu, valör t+0) ve daha stabil getiri sunması. Bu kısımda daha yüksek getiri aramıyorum, getiriyi ve riski hisse fonlar kısmında yeterince alıyorum. Burdaki ana amaç portföy çeşitlendirme, dengeleme ve borsadaki olası düzeltme hareketlerinden-planım dahilinde- yararlanmak adına, gereken miktarın elimin altında hazır bulunması yeterli.

Zaten portföyün %15'inde, yıllık %20 getiri olması ile %30 getiri olması durumundaki fark toplamda neticede %1,5 puan oluyor, bu fark için gerginlik yaşamaya gerek yok.

İkincil derecede ise, Zpk tercihim, fon büyüklüğünün yeterince büyük olması, (bu nedenle fondan büyük çıkışlar olması halinde itfalarda getirinin olumsuz etkilenmesi ihtimali düşük olması), içerdiği kağıtların vadesi maksimum 90 gün olması nedeniyle, faiz hareketlerine kısa vadede ayak uydurabilmesi.

Sayfa 46/51 İlkİlk ... 364445464748 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •