Sayfa 6/51 İlkİlk ... 4567816 ... SonSon
Arama sonucu : 406 madde; 41 - 48 arası.

Konu: Yatırım Fonu Portföyleri

1.  Alıntı Originally Posted by ayurdakok Yazıyı Oku
    O zaman bun bunları ortak fon türü olarak degerl ndirebilirim. İkiside hisse bazlı.

Mi 9T Pro cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    İkiside derken ortada 2 tane yok zaten hepsi aynı şey.
    Hisse Senedi Şemsiye Fonu adı altında hepsi.

2.  Alıntı Originally Posted by myfinans Yazıyı Oku
    İkiside derken ortada 2 tane yok zaten hepsi aynı şey.
    Hisse Senedi Şemsiye Fonu adı altında hepsi.
    Tefastan xml çektiğimde yön türü altında iki farklı grup karşıma çıktı.IMG_20200914_195315.jpg

3.  Alıntı Originally Posted by ayurdakok Yazıyı Oku
    Tefastan xml çektiğimde yön türü altında iki farklı grup karşıma çıktı.IMG_20200914_195315.jpg
    Onlar AFT gibi yabancı hisse fonlarıdır.

4. Portföyüm biraz daha detaylı oluştuğu için güncelleyim.

% 45 ( FİL; SUA; EIB )- ppf ve defansif değişkenler
    % 35 ( IPV ; DBH ) - eurobond fonlar
    % 20 ( TKF; MAC; NNF; MPS ) - hisse yoğunlar
    Burada yer alan yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

5. Katı bir mevduatçı olarak bir yıldır fonlara yatırım yapıyorum. Mevcut fon portföyüm şu şekilde:
    Sabit getirili (VK6+PPZ+AHU): %40,1
    Defansif değişken (EIB+EIC+SUA): %39,5
    Dengeli değişken (FNO+GMA): %10,8
    Hisse yoğun (EID+TKF): %5,3
    Eurobond (TDG+IPV): %4,3

Mevduat karşılığı %19-22 aralığında seyrediyor.

Uygun zamanı yakalayabilirsem aşağıdaki şekilde güncellemeyi düşünüyorum:
    Sabit getirili (VK6+PPZ+AHU): %26,6
    Defansif değişken (EIB+EIC+SUA): %42,6
    Dengeli değişken (FNO+GMA): %10,6
    Hisse yoğun (TKF+MAC+belki NNF): %9,6
    Eurobond (TDG+IPV): %10,6

6. Sn Dr. Boone, anladığım kadarıyla, katı mevduatçılıktan, başarılı bir şekilde defansif sepet yardımcılığına geçmişsiniz, fırsatını buluncada yatırım fonu sepetinizde biraz daha risk alacaksınız. Vadenizi bilmiyorum ama orta vadede eski günlerinizi aramazsınız diye düşünüyorum.

Başarılarınızın devamını dilerim.

7.  Alıntı Originally Posted by tradestop Yazıyı Oku
    Sn Dr. Boone, anladığım kadarıyla, katı mevduatçılıktan, başarılı bir şekilde defansif sepet yardımcılığına geçmişsiniz, fırsatını buluncada yatırım fonu sepetinizde biraz daha risk alacaksınız. Vadenizi bilmiyorum ama orta vadede eski günlerinizi aramazsınız diye düşünüyorum.

Başarılarınızın devamını dilerim.
    Çok teşekkür ederim. Bu tecrübemde sizlerin katkıları büyük. Negatif reel faiz mecburen bizi başka maceralara sürüklüyor. Vadeyi en az 1 yıl olarak tutuyorum. Aslında birikimimin yarıdan fazlası burgan dijitalde (eskiden tamamı mevduattaydı, artık mevduata ekleme yapmıyorum). Maaşımdan artırdığım ve mevduattan gelen parayla fonlara ilave yapıyorum. Altın düşerse gram ilave etmeyi planlıyorum. Uzun vade düşününce gramın altın fonundan daha avantajlı olduğunu düşünüyorum.

İlk fon maceram FIL ve OKT ile olmuştu. Sonra VK6, OSL, IST, OKP, AHU, OSD, KRC ile devam etti. Bir ara trende uyup sembolik miktarda TCD aldım, baktım çok volatil, bana göre değil deyip sattım. %0,7 kâr edip çıkmıştım. Salgın öncesi FID ve OPB aldım, iyi giderken piyasalar çökünce baktım endekste 75 binler konuşuluyor, zararına satıp çıktım. Qinvest'in değişkenlerinden şu ana kadar memnunum. Salgında rakiplerine göz az düştüğü için EID almıştım, ama bir ay sonra aldığım TKF EID'ye %10 fark attı. O yüzden hisse yoğun fonlarımı TKF ve MAC üzerine kurmaya karar verdim. Uzun lafın kısası, bir yılda risk algım oldukça değişti
    Son düzenleme : Dr. Boone; 19-09-2020 saat: 15:47.

8. Ben teşekkür ederim Dr. Boone. Yatırım yapılabilir seviyesinin altında olan bir ülkede gelirimizden(maaşımızdan) tasarruf edip, bunun erimemesini sağlayıp üzerine de getiri sağlamaya çalışıyoruz. İşimiz gerçekten kolay değil.

Sürekli tekrar ediyorum ama, benim için uzun vadede bunun olmazsa olmazı ve en kolay yolu, çeşitlendirme yapmak, az çok demeden sürekli düzenli alım yapmak, portföyü periyodik olarak kontrol ederek, gerekirse denegeleme yapmak.

En önemliside stratejiyi sabırla uygulamak. Grafik vs'lere kısa vade dalarak, söylentilere göre hareket ederek sabırsız davranmak, genelde hatalı kararlar vermeye neden oluyor. Orta uzun vade düşünen biri, piyasa zamanlaması yapıp, al-sat yapacak ve bunu teknik analizle grafik bakarak yapacaksa, aylık ve haftalık grafiklere ağırlık vermeli diye düşünüyorum.

Sayfa 6/51 İlkİlk ... 4567816 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •