Sayfa 1/51 12311 ... SonSon
Arama sonucu : 405 madde; 1 - 8 arası.

Konu: Yatırım Fonu Portföyleri

1. Yatırım Fonu Portföyleri

Buradan oluşturduğumuz fon pörtföylerimiz hakkında konuşabiliriz.

İlk ben başlayayım,

%33,3 TCA Ziraat Altın Katılım Fonu
    %33,3 ZPF Ziraat Döviz Katılım Fonu
    %33.3 MPS Katılım Hisse Yoğun Fonu

Pörtföyün 28.7.2020 itibariyle Tefastan alınan ortalama getirisi;

Son 1 Ay Getirisi: %9,06

Son 3 Ay Getirisi: %16,82

Son 6 Ay Getirisi: %28,41

Son 1 Yıl Getirisi: %67,82

Ücretli kamu çalışanıyım, TL olarak sadece aylık ihtiyaçlar için ZPK Ziraat kısa vade fonda aylık 1 maaşım kadar bırakıp, üzerini portföyde %'si geride kalmış olanlara gönderiyorum. Portföy tercihim mümkün olduğunca basitlik üzerine kurulu. Mümkün olduğu kadar al sat yapmamak, stopaj kesintisini geciktirebildikçe geciktirmek, bileşik getiriden olduğunca faydalanmak ve yeni katkılar ile pörtföyü dengelemek üzerine.

Katkılar zaman içindeki değişime göre portföyü dengelemeye yetmezse; dengelemek için müdahale etmede kendime belirlediğim aralık %10. Örneğin bir fon %33'ten %43'e çıktığında, bu fondan %10 satıp portföyü dengelemek.(Veya zaman içinde %23'e düşen olursa, yükselmiş olanlardan satış yapıp, düşük olanı alarak dengelemek)

Vadem uzun vade(En az 15 yıl). 50'li yaşlarda erken emeklilik, yada bu olmazsa o yıllarda ekonomik olarak rahat yıllar geçirmek.

Stratejim %33 hisse, %33 Altın, %33 Döviz. Döviz ve Altın kısmen birbirine bağımlı aynı yönde hareket etseler de, orta ve uzun vadede hisse senetleri ile kısmen ters hareket ediyorlar.

Ülkemizde Altın yatırımı hem ons hem dolar artışından etkilendiği için her 2'sinin artış yaşadığı yıllarda yüksek getiri getiriyor. Altın Fonları'nın ülkemizde şuan hedefi altına paralel getiri. Teorik olarak Fon'da altına dayalı sermaye piyasası araçları içerenler altın getirisini geçmeli ama, altına dayalı kira sertifikası vs. getirileri düşük olması ve fon giderleri nedeniyle şuan altın getirisini geçen fon yok gibi.

Döviz olarak ta, dövize dayalı kira sertifikası, eurobond, dış borçlanma araçları içerenler, dönemlik kupon ödemeleri vs. nedeniyle teorik olarak uzun vadede dolar üzeri getirmesi gerekiyor. Dolar ve Altın'a uzun vade geçmişe baktığımızda Tüfe'yi yendiği görülüyor, özellikle uzun durgunluk zamanlarından sonra yükselişleri, aradaki kayıpları telafi ettiği görülüyor.

Hisse senetleri kısmı soru işareti; dolar bazında baktığımızda endeks tarihi zirvelerinin oldukça uzağında. Dolar ile ters korele hareket ettiğini düşündüğüm için pörtföyde bulunduruyorum. Hisse kısmında kısmen başarılı fonları seçerek ya da yurtdışı hisse fonları da pörtföye ekleyerek riski azaltabiliriz. Yurtdışı hisse fonlar da dolar'a endeksli olduğu için, altın,döviz fonlar ile bağımlı olması sebebiyle bunlar portföyde bir arada bulundurulacaksa %'si iyi ayarlanmalı, yoksa portföy dolara yüksek duyarlı hale gelecektir.

Kategori içi Fon seçiminde, Aylık olarak Fonbul Sitesi ratinglerini ve Sharpe oranlarını dikkate alıyorum. Getiri hedefim her yıl için Tüfe + %5 . Tabi tüfeyi kıstas almak ne kadar doğru tartışılır ama maaşımı tüfeye endeksli aldığım için şimdilik kıstasım bu. Kıstas olarak meslek örgütlerinin enflasyon çalışmaları da alınabilir, tabi bu durumda reel getiri hedefini yakalamak için daha fazla çaba gerekebilir.

Şimdilik bu plana uygun hareket ediyorum. Zaman içinde okur yazarlık arttıkça, strateji değişebiliyor. Fazla sık olmazasa da mümkün oldukça portföy değişimini buradan yazarım. Yukarıda yazdıklarım bir yatırım tavsiyesi olmayıp, sizin risk, getiri beklentiniz ve zaman algınıza uygun olmayabilir.

Başlık hayırlı olsun diyorum, sizlerinde kısa, orta, uzun vade portföylerini merakla bekliyorum, bilgi paylaştıkça güzel.

2. SEPETİM

%90 DOVİZ
    %10 TDG

şimdilik...sepetde denmez ya..

3.  Alıntı Originally Posted by zenci42 Yazıyı Oku
    SEPETİM

%90 DOVİZ
    %10 TDG

şimdilik...sepetde denmez ya..
    Döviz sepeti denilebilir, uzun vadede güzel getirisi olması muhtemel. Kısa vadede de elinizdeki dövizden kur şoku yaşanması halinde, ihya eder.

guzel topic hayirli olsun

5. Sn. Tradestop'un portföyü son derece akılcı ve mantıklı olmuş.

Benim portföy stratejim şu

Periyot olarak benim de aynı şekilde 50'li yaşlarda emeklilik amacım var. O yüzden satmıyorum. 50 yaşımdan itiabren aylık getirinin yarısını düzenli çekmek gibi bir hayalim var.

toplam portföyüm 430 k civarı. ( içinde birikmiş 13 k civarı stopaj var )

%50 civarı ppf , %30 civarı hisse yoğun , %20 civarı diğer fonlar var ( bu kısım değişebiliyor, gbc gibi yabancı yatırım fonlarına yatırım yapan fonlar da olabiliyor, değişken ya da eurobond fonu da olabiliyor )

ppf fon seçerken aralarında performansı en iyi, mevduatla en iyi rekabet edebilen fili seçtim, çok uzun zamandır değiştirmedim.
    hisse yogun fonlarda olmazsa olmazım, bist100 getirisini düzenli geçebilmesi. şu anda tkf , mac, mps taşıyorum. SÖzgelimi eid fonu zamanla bist100'ü yenemez oldu mps ile değiştirdim.

diğer kısmı zaman zaman değişebiliyor. şu anda diğer kısmında gma, okd, opb gibi değişkenler, ipv ve dbh gibi eurobond fonları var.

birikimi nasıl yapıyorum. Günlük ( her iş günü ) 55-60 lira civarı fonlara ekliyorum. O gün endeks kırmızı ise, hisse yogun fon, endeks cok artmışsa, ppf, ya da dolar durgunsa eurobond fonu vs alıyorum Bu mantıkla hareket edince, portföydeki yüzdeler de değişemiyor, çünkü entrümanlardan biri bir dönem artıyorsa, diğeri başka dönem artıyor. .

Altının uzun vadede tüfe üstü getirse de ben altının herhangi bir vadede, tüfeye eşit olacağına ve tekrar döneceğine inanıyorum ekonomi teoriği açısından. Çünkü hala yogun olarak yeryüzünde üretilen arzı durmayan bir ürün. Altın getirisini relatif olarak geçebilen bir fon görsem düşünmeden alırdım ama.

Hisse fonlara yatırımdaki genel mantığım şu. bist100'ün de uzun vadede tüfe kadar artacağını nominal olarak artsa da dolar bazında aynı yerlerde kalacağını düşünüyorum. ( 40 yıldır 0.5 cent, 3.5 cent arası gidip geliyor ) Bist100'ü yıllık yaklaşık 20-25% geçebilen başarılı fonlar ile reel getiri elde etmeye çalışıyorum.

6. Sn. hellistheothers, tebrik ederim.

Üzerinde iyi düşünülmüş uzun vade sisteminiz var. Elinize para geçtiğinde ne yapacağınızı düşünmüyorsunuz, geriye plânınıza sadık kalmak kalıyor.

Fon işinde dediğiniz gibi ısrarcı olmamak lazım, yeterli zamanı verdikten sonra bir fon geçmişini artıyorsa, aynı kategoride daha başarılı olanla değiştirmek lazım. Özellikle hisse yogun fonlarda stopaj olmaması bu açıdan avantaj. Stopaj olanlarda ise değişikliklerde biraz daha sabırlı olunabilir.

Sisteminizi olması, diğerlerinden her zaman 1-0 önde olacağınız anlamına gelir. Umarım hedeflerimize ulaşabiliriz.

7. Güzel konu, hayırlı olsun. Fonlara gireli 3 ay oldu. Bireysel emeklilik birikimimin bile fonlarına daha önce bakmamıştım.
    +Şu an bir strateji geliştiremedim. Çalışıyorum.
    ÷20 fil
    ÷30 mac+ oph(memnun değilim)
    ÷10 aft
    ÷30 sua +gma(memnun degilim)
    ÷10 osl

8. Sn Kemtuz, kendinizi geliştirmeye devam, doğru yoldasınız.

Saygılar.

Sayfa 1/51 12311 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •