Sayfa 22/51 İlkİlk ... 12202122232432 ... SonSon
Arama sonucu : 406 madde; 169 - 176 arası.

Konu: Yatırım Fonu Portföyleri

1.  Alıntı Originally Posted by matac Yazıyı Oku
    Başlık cok faydalı. Umarım amacından sapmaz.

OCAK getirisi +0.66

En iyi ppf +%1.35 !

Son haftaya kadar hedeflere parelel giderken hem döviz hem de Bist düşüşüyle nominal olmasa da reel anlamda eksi yazdık

Döviz %44, Ağırlıklı risk düzeyim aybasinda 7 üzerinde 4.22 iken 4.78'e çıkmış.
    -%25 Döviz (USD, EUR ve 2040Eurobond)
    -%18 Emtia. Tamamı altın malesef WSB tayfası gümüş fırsatını kovalarken ortalığı bulandırdı.
    -%1 Yabanci hisse fon.

TL bacağı
    - %41 Değişken sepeti: Kendi hesaplarıma gore yüksek rasyolu yani istikrarlı bulduğum üç fon ile devam. Bunlardan sadece biri Stopaj avantajına sahip. 23 Aralık'tan beri elimdeki fonlar ile malum muafiyeti olanları inceliyorum fakat performansları yeterli görmüyorum avantaja rağmen. Stopaj düzenlemesi beni teget geçti şimdilik.
    -%11 Hisse ve HSYF: Burada da maalesef şişen bazı fonlardan arkama bakmadan kaçarak bir takım değişiklikler yapmaya çalışıyorum.
    -%4 TL Nakit.

TL'nin daha fazla değer kaybetmesi beni şaşırtmaz. Aşırı değerleme bölgesine girdiğimizi düşünsem de galiba en iyi ihtimalle yatay ve aslında en sağlıklısı olan yatay bir kur hareketi yaşamamız mümkün. Uzun vadeli olarak Döviz enstrümanlara ağırlık verme zamanı geldiğini düşünüyorum. Kasım başından itibaren elimdeki yabancı fonların neredeyse hepsini sattım (AFT, AFS, TGE, AES). Bu alanda umarım tekrar fırsatlar olur. Kur düşüşüne ragmen oldukça iyi dayanmış iyi fonlar var son 3 ay iyi incelenmeli.

Mevcut piyasanın her anlamda dengelenme sürecinde olduğunu ve 2021'in nasıl bir yıl olacağını hala çözemedigim için TEFAS'in bana gore en guzel nimeti olan Değişken fonlara ağırlık vermek durumunda kaldım.

Bist konusunda ümitliyim. Düzeltmeler de kademe kademe alimlarla ilerlemeye devam etme niyetindeyim.
    Değişken fonlarınızı paylaşmanız mümkün mü?

2. Ben finansal okur yazarlığı yüksek biri değilim, bu sayfalardan öğrenmeye devam ediyorum. Fon yatırımına Haziran gibi başladım. On yıllar önce likit fonlara yatırım yapmıştım, bes fonlarında yılda bir iki değişiklik yapardım. Sisteme bütün asinaligim bu kadardı.
    2018 yılında dövizde çok kötü terste kaldığım için Kasım ayında tarih tekerrür edeceğinden korktuğumdan elimdeki aft ve tdg fonlarını sattım. Bunlar portföyümün yüzde 70 idi. Geri kalan yüzde 30 ise eib idi.
    Sonradan yüzde 70 ppf oldu haliyle. Döviz düştükçe eurobond fonları ve yabancı hisse fonları aldım, BIST düştükçe hsyf aldım. Ama istediğim portföy dağılımına ulaşamadım çünkü BIST pek düşmedi.
    Ocak 2021 getirim %+1.85
    Fon dağılımı %55 ppf, %10 yabancı hisse, %1 emtia (altın), %1 döviz bazlı değişken, %33 değişken
    Altın ve döviz portfoyumde %-3 zarardayım

3.  Alıntı Originally Posted by zenci42 Yazıyı Oku
    en son son son son son son son son durum:

%85 ppz
    %10 dolares
    % 5 hisse

yatırım tavsiyesi değildir.
    %85 ppz
    % 5 tdg
    %10 dolares

4. %25 TCD %25 MAC %50 de eurobond fonu almayı düşünüyorum hayırlısıyla.

Bir temettü hisseleri portföyüm var şu anda ama

onları alırken harcadığım parayı gözden çıkarmıştım tamamen bu yüzden temettü hisselerimi satmayı düşünmüyorum.

5.  Alıntı Originally Posted by zenci42 Yazıyı Oku
    %85 ppz
    % 5 tdg
    %10 dolares
    %100 ppz......

6. %80 ppz
    %10gbc
    %2 hsyf
    %8 yabancı hsyf

7. 1/3 Hisse, 1/3 Döviz, 1/3 Kıymetli Madenler'den oluşan portföyümün Şubat 2021(1-28 Şubat) değerlendirmesi.

Şubat Ayı Portföy Getirisi:

%33,3 Elz Katılım Hisse Fonu : % + 2,72
    % 33,3 Zpf Döviz Katılım Fonu: % - 2,07
    %11,1 Tca Altın Fonu: % - 5,02
    %11,1 Gümüş Gram/TL:% + 0,42
    %11,1 Platin Gram/ TL: % + 12,62

*Şubat 2021 Portföy Getirisi: % + 1,11

2021 2 aylık Bileşik getiri(1/1/2021 - 28/02/2021)

%33,3 Elz Katılım Hisse Fonu : % + 5,45
    % 33,3 Zpf Döviz Katılım Fonu: % - 2,94
    % 33,3 Kıymetli Madenler** : % - 0,73

*2021 Portföy Getirisi: % + 0,59

* Fon fiyatları verisi Tefas sitesinden, Gümüş ve Platin verileri tradingview sitesinden alınmıştır. Özellikle Tefas sitesine veriler 1 gün gecikmeli yansıdığı için, yaklaşık getiridir.

** Ocak ayında kıymetli madenler kısmı sadece Tca Altın Fonundan oluşurken, Şubat ayında bu kısım Tca Altın Fonu/ Gram Gümüş/ Gram Platin olarak bölünmüştür.

Bu konu altında daha önceki sayfalarda belirttiğim üzere özetle, yatırım vadem 10 yıl ve üzeri, öncelikle birikimleri korumak, sonra büyütmek. İnançlarım gereği katılım esası dışında kalan enstrümanlara yatırım yapmıyorum.

2020 yılında %50 üzeri bir nominal getiriye ulaşmıştım, tabiki önemli olan enflasyondan arındırılmış reel getiri rakamları. Şubat ayında portföy durumuma yakından baktığımda ilk göze çarpan Kıymetli madenlere ayırdığım miktarı çeşitlendirmenin doğru bir karar olduğu. Her ne kadar, fazla çeşitlendirme getiriyi törpüleyebildiği gibi, riski azalttığını ve uzun vade yatırımda istikrarlı sürdürülebilir bir getiri için ön planda tuttuğum kriterlerden biri. Portföye yeni alım olarak, Şubat ayında elime geçen nakitten az bir miktar stopaj avantajını düşünerek Altın fonu aldım.

Şubat ayında da ocak ayında olduğu gibi, enflasyon ve mevduat/kar payı getirilerine oranla portföyüm geride kalmış durumda. Uzun vade yatırımcısı olarak, geçen yılki getirileride göz önünde bulundurarak, aldığım risk/beklenti'ye göre çokta memnuniyetsiz sayılmam. Sabırlı bir şekilde rotada kalmaya devam.

Şubat ayında da ocak ayındaki gibi, kıymetli madenlere ayırdığım kısım sadece Tca Altın Fonunda bulunsaydı, portföye - 5,02'lik bir etkisi olacaktı. Özellikle altının değer kaybına rağmen, platinin ciddi yükselişi, gümüşün yerinde sayması, kıymetli madenler kısmından portföye şubat ayında + 2,67'lik bir katkı sağladı. Her ay böyle olmayacağı kesin, fakat bu çeşitlendirmenin portföyümdeki volatilite/oynaklığı daha aşağı çekeceğini düşünüyorum. Gümüş ve Platin'i Kuveyttürk hesabımdan Gram olarak değerlendiriyorum. Kıymetli Madenlerin önümüzdeki 5-10 yıl, dolar bazında güzel performans göstereceğine inanıyorum, şimdilik görüşüm bu, görüşüm değişene kadar da portföyümde bulundurmaya devam edeceğim.

Hisse Fon kısmına geldiğimde ELZ Qinvest Portföy Katılım Hisse Senedi Fonu % + 2,72'lik bir getiri(1-28 şubat) ile katılım endeksi ve Bist 100'ün yaklaşık 2-2,5 puan üzerinde bir performans göstermiş. Aralık ve Ocak portföy dağılımına baktığımda, risk algıma göre Bist 30/50/100 ve Bist 100 dışı dengeli bir portföy olduğunu düşünüyorum. Hisse seçimi konusunda kendimi yetkin bulmamakla birlikte, kendi kategorisinde diğer katılım hisse fonlara göre standart sapması düşük olması da, döviz ve kıymetli madenlerle çeşitlendirilmiş portföyümde, geceleri yastığa başımı koyduğumda daha da rahat uyuyabileceğim anlamına geliyor. Bu kısmada Mart ayında dokunmadan aynı şekilde devam edeceğim.

Döviz kısmına geldiğimizde ZPF Ziraat Portföy Kira Sertifikaları Fonu, - 2,94'lük Şubat ayı performansıyla portföyü aşağı çeken fon olduğu görülüyor.(Döviz piyasası son günlerde çok hareketli, verileri tefastan aldığım için son gün getirisi bu getiride bulunmuyor.) Fon'un içeriğine tefas üzerinden baktığımda, son günlerde katılım hesabı:%8 - %86,37 Kamu Kira sertifikalarından oluştuğu görülüyor. Geçmiş verilerden tahmin yaparsam Bu katılım hesabının TL olarak tutulduğunu düşünüyorum, şubat portföy dağılımında böylemi,değilmi ortaya çıkacak. Önceki aylarda %90 üzeri döviz kira sertifikaları taşırken, bu ay böyle bir durumda olması dövizde düşüş beklentisiyle olabilir, eğer böyleyse dövizin artışı ile getiri törpülenmiş olabilir, biraz ters köşe oldu gibi duruyor. Cds artışı da olumsuz etkilemiş olabilir. İçeriğindeki T.C Hazine kamu kira sertifikaları, özel sektör kira sertifikalarına göre getirileri de düşük. Fon özel kira sertifikası fonu bulundurmuyor. Alternatif Qinvest'in KIS fonu var, niye buna geçmiyorsun diyenler olabilir, Al/sat tan kaynaklanan stopaj miktarını, t+3 valör süresini ve yerli/yabancı özel sektör kira sertifikalarının riskini almak istemediğim için şimdilik bu kısımda da değişiklik yapmayı düşünmüyorum. Uzun vade de Dolar/Tl kurunun ülkemizdeki enflasyonu 3 aşağı 5 yukarı yansıttığını düşünüyorum, bu sebeple portföyü çeşitlendirmek için bulundurmaya devam edeceğim.

Önümüzdeki mart ayı içinde, portföyde ağırlığı artan fon, kıymetli maden olmadığı sürece, herhangi bir fonu satmayı düşünmüyorum. Ağırlığı belirlediğim aralıkta artan olursa, aşan miktarı satıp azalanı alarak dengeleme yapmak" uzun vade yatırımımda istikrarlı sürdürülebilir bir getiri için ön planda tuttuğum kriterlerden bir diğeri.

Bu ay elime yeni geçen ekstra bir nakit olursa, 31 Marta kadar geçerli olan stopaj indirimi ve risksiz Tl varlıklardaki getiriler nedeniyle, acil durum fonlarım olan; valörsüz ZPK ve t+1 valörlü PDD'ye alım yapmayı planlıyorum. Sayın @yuji'nin tablolarından gördüğüm kadarıyla(bu arada kendisine faydalı veri paylaşımları için teşekkür ediyorum), yıllık Zpk'da % + 16-16,50 , PDD'de %16,5-17 civarı getiri potansiyeli şimdilik var. Bu kısım acil durumlar için ayırdığım ve her an elimin altında ulaşılabilir durumda olmasını istediğim için, yüksek getiri beklentim olmamasına rağmen, enflasyona çokta ezilmemesini istiyorum. Ana portföye yeni alım yapmayı düşünmüyorum. Sadece, Altında mart ayında da düşüş yaşanırsa, stopaj avantajını düşünerek az bir miktar daha Tca fonuna alım yapabilirim.

Bu arada bireysel emeklilik sistemi yatırımınada devam ediyorum. Orada değişiklik yok, 1/3 hisse, 1/3 döviz, 1/3 altın fonlarından oluşuyor.(Sırasıyla Keh, Kes ve Kef fonları)

Bu ay biraz uzun oldu, sabırlı bir şekilde mart ayında yatırıma devam ediyorum.

Herkese hayırlı kazançların olacağı bir ay dilerim.

Yazdıklarım yatırım tavsiyesi değildir.
    Son düzenleme : tradestop; 27-02-2021 saat: 14:28.

8.  Alıntı Originally Posted by zenci42 Yazıyı Oku
    %100 ppz......
    %60 ppz
    %40 zenci bankacılık endeks fonu (%40 ykb +%40 garan+%20 vakıf)

Sayfa 22/51 İlkİlk ... 12202122232432 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •