Sayfa 50/51 İlkİlk ... 4048495051 SonSon
Arama sonucu : 406 madde; 393 - 400 arası.

Konu: Yatırım Fonu Portföyleri

Bunun gibi gel gel yapıp sirkeleyen başka fonlarda var , bu konuda iş ve ak daha iyi bence , kısmen de azimut

2. Merhaba.

Naçizane düz mantik biraz petrol biraz altın (galiba) biraz da yurtdışı fonu al diyor.

Kendi fikrini paylaşmak isteyen olur mu?

Sanırım eli de kulağında bir savaş var.

3. Yaklaşık bir aydır %100 hisse yoğun fon(%50 Hkh, %50 Kpu) olarak devam ediyorum.

Bir maaşlı çalışan olarak, portföy büyüklüğüm 5 yıllık gelirime(maaşıma) ulaşana dek %100 Hsyf olarak devam etmeyi düşünüyorum (şuan portföy büyüklüğüm yaklaşık yaklaşık 3.5 yıllık maaşıma denk düşüyor. Portföy büyüklüğüm 5 yıllık gelirime ulaşınca, Hsyf oranını %70-80'e, geri kalan kısmı da sabit getirili ve döviz, altın şeklinde bir varlık dağılım stratejisi düşünüyorum. Yatırım vadem uzun vade(+10 yıl), yatırım hedefim bu süre içinde 20 yıllık gelirime denk düşen bir büyüklüğe ulaşmak. Hedef 20 yıllık gelirim olduğu için-şuanki büyüklüğüm 3.5 yıl ile varlık tahsisi uygulamalarina kafa yormak benim için çok mantıklı değil. Bunun yerine düzenli her ay maaşımdan alımlara odaklanarak hızlı büyümeye ve 5 yıllık gelir büyüklüğüme ulaşmak.

Niye 5 yıllık gelirime denk oluncaya kadar %100 Hsyf, neden daha sonra varlık tahsisi dersek, borsa %50 düşmesi durumunda, 2.5 yıllık gelirime denk düşen miktarda bir portföy erimesi görmek benim psikolojik olarak maksimum dayanacağım eşik.

Hkh ve Kpu tercih etme nedenim: (katılım fonları olmaları dışında),

Hkh: Fon yöneticilerinin Yunus Şahin ve Yaşar Yıldırım olması, strateji olarak orta vadeli temel analiz, bilanço odaklı yatırım.

Kpu: Stratejileri Uzun vade büyüme ve değer hisseleri odaklı (Büyüme hisseleri ağırlıklı)

Aylık düzenli alımlarla sabır ve disiplinle yatırıma devam ediyorum.

Bireysel emeklilik yatırımlarımda da %100 Hsyf olarak devam ediyorum.

Yatırım tavsiyesi değildir.

Alıntı Originally Posted by tradestop Yazıyı Oku
    Yaklaşık bir aydır %100 hisse yoğun fon(%50 Hkh, %50 Kpu) olarak devam ediyorum.

Bir maaşlı çalışan olarak, portföy büyüklüğüm 5 yıllık gelirime(maaşıma) ulaşana dek %100 Hsyf olarak devam etmeyi düşünüyorum (şuan portföy büyüklüğüm yaklaşık yaklaşık 3.5 yıllık maaşıma denk düşüyor. Portföy büyüklüğüm 5 yıllık gelirime ulaşınca, Hsyf oranını %70-80'e, geri kalan kısmı da sabit getirili ve döviz, altın şeklinde bir varlık dağılım stratejisi düşünüyorum. Yatırım vadem uzun vade(+10 yıl), yatırım hedefim bu süre içinde 20 yıllık gelirime denk düşen bir büyüklüğe ulaşmak. Hedef 20 yıllık gelirim olduğu için-şuanki büyüklüğüm 3.5 yıl ile varlık tahsisi uygulamalarina kafa yormak benim için çok mantıklı değil. Bunun yerine düzenli her ay maaşımdan alımlara odaklanarak hızlı büyümeye ve 5 yıllık gelir büyüklüğüme ulaşmak.

Niye 5 yıllık gelirime denk oluncaya kadar %100 Hsyf, neden daha sonra varlık tahsisi dersek, borsa %50 düşmesi durumunda, 2.5 yıllık gelirime denk düşen miktarda bir portföy erimesi görmek benim psikolojik olarak maksimum dayanacağım eşik.

Hkh ve Kpu tercih etme nedenim: (katılım fonları olmaları dışında),

Hkh: Fon yöneticilerinin Yunus Şahin ve Yaşar Yıldırım olması, strateji olarak orta vadeli temel analiz, bilanço odaklı yatırım.

Kpu: Stratejileri Uzun vade büyüme ve değer hisseleri odaklı (Büyüme hisseleri ağırlıklı)

Aylık düzenli alımlarla sabır ve disiplinle yatırıma devam ediyorum.

Yatırım tavsiyesi değildir.
    Öncelikle portföy durumunuz ve genel bakış açınız ile ilgili her zamanki gibi detaylı anlatım ve bilgilendirmeniz için teşekkür ederim.

Benzer yatırım vadesine sahip ve uzun süredir yazdıklarınızı takip eden bir kişi olarak bu aşamada varlık tahsisinden tamamen vazgeçmenizi biraz radikal bulmakla beraber benim de son zamanlarda çokça düşündüğüm porftöyün hsyf kısmını artırma konusunda bana cesaret verdiğinizi söylemeliyim.

Sizin kadar cesur davranıp tamamını hsyf yapabileceğimi zannetmiyorum, fakat ben de halihazırda yaklaşık yüzde 55 Türk lirası (hsyf, bes hsyf), yüzde 45 döviz bazlı portföy dağılımını Kasım ayı itibariyle 65/35, bilahare ise 75/25 şeklinde değiştirmeyi düşünüyorum.

"Yazdıklarım kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir."

5.  Alıntı Originally Posted by tradestop Yazıyı Oku
    Yaklaşık bir aydır %100 hisse yoğun fon(%50 Hkh, %50 Kpu) olarak devam ediyorum.

..........................................

Bütün yumurtaları tek sepete koymuşsunuz gibi geldi bana. Birkaç farklı sepet yapsaydınız daha iyi olmaz mıydı. Hele de bundan sonra.

6. Ben teşekkür ederim Sn mask543, vade uzunsa, portföy reel olarak büyütmek isteniyorsa, risk almadan olmuyor. Tabi kişisel durumlara göre, herkes için farklı risk algısı var.

Sn Ege35, bir nevi tek sepet ama yatırım fonu mantığı çeşitlendirmeye dayalı. Portföyde 2 hisse fonu olsa da, yaklaşık 40 civarı farklı hisse senedi, bunun dışında da duruma göre %10-20 sabit getirili varlık oluyor.

Ayrıca en az 6 aylık giderlerimi karşılayacak miktarda bir acil durum fonunu, ayrı bir portföyde tutuyorum. Vadem 10 yıl üzeri olduğu için, piyasalar eninde sonunda düştüğü yere geliyor, hele de enflasyonist bir dönem varsa. Kısaca, sepet (varlık dağılımını) yapmayı biraz daha ileriye erteledim diyeyim. Şuan sabır, tasarruf ve disiplinli şekilde düzenli yatırıma odaklanmaya devam ediyorum. Gerisini zamana bırakıyorum.

Saygılar.

7. Varlık Fonunun BİST'e müdahalede kullandığı fonlardan Polish_20231025_154301702.pngçıkış devam ediyor

8. Yabancı ne alır satar yerine artık yerli fonları takip etme zamanı !!!

Fonlar ekimde hangi hisseleri aldı hangi hisseleri sattı ... Artık fonları takip etmek lazım

https://youtu.be/3KWHVqRiUJI?si=7pvTNjptTLK_qUEA

Sayfa 50/51 İlkİlk ... 4048495051 SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •