Sayfa 11/51 İlkİlk ... 91011121321 ... SonSon
Arama sonucu : 405 madde; 81 - 88 arası.

Konu: Yatırım Fonu Portföyleri

1.  Alıntı Originally Posted by Lemon Yazıyı Oku
    Elinize emeğinize sağlık Sn. Tradestop
    Teşekkür ederim Sn. Lemon. Hayırlı günler dilerim.

Saygılar.

2. Elinize sağlık. Yatırım notlarınızı okudum. Sizin basit yatırım mantiginiz ve sn hellistheothers in bize sunduğu bilgilerle harmanlayarak bir yatırım mantığı kurgulamaya çalışıyorum.
    Birikimleri kabaca üçe boluyorum.
    Döviz, hisse ve diğer şeklinde döviz kısmında nakit döviz veya dövize dayalı fonlar, hisse kısmında türk ve yabancı borsaları içerecek fonlar diğer kısmında fiziksel emtilar ya da hissesiz veya çok az hisseli değişken veya para piyasası fonları. Bunları da günlük veya haftalık arttiriyorum

3.  Alıntı Originally Posted by Kemtuz Yazıyı Oku
    Elinize sağlık. Yatırım notlarınızı okudum. Sizin basit yatırım mantiginiz ve sn hellistheothers in bize sunduğu bilgilerle harmanlayarak bir yatırım mantığı kurgulamaya çalışıyorum.
    Birikimleri kabaca üçe boluyorum.
    Döviz, hisse ve diğer şeklinde döviz kısmında nakit döviz veya dövize dayalı fonlar, hisse kısmında türk ve yabancı borsaları içerecek fonlar diğer kısmında fiziksel emtilar ya da hissesiz veya çok az hisseli değişken veya para piyasası fonları. Bunları da günlük veya haftalık arttiriyorum
    Teşekkür ederim sn. Kemtuz

Size bir bakış açısı sunabildiysem kendi adıma ne mutlu.

4. Ağustos-Eylül-Ekim 3 aylık dönemi için.

hsyf sepetim (4 fon) işgünü ortalama 0.22%
    yabancı hisse senedi fonu ( 1 fon ) iş günü ortalama 0.27 %
    eurobond sepetim işgünü ortalama ( 2 fon ) 0.25 %
    sabit getirili fonlarım iş günü ortalama ( 3 fon ) 0.06 %

şeklinde oluştu.
    Burada yer alan yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

5. 1/3 Mps, 1/3 Tca, 1/3 Zpf portföyümün Ekim ayı(1-31 Ekim) getiri durumu;

MPS: % -0.96
    TCA: % +7.49
    ZPF: %+5.00
    Pörtföy Getirisi: % +3.84

Stratejide değişiklik yapmadan kasım ayında da aynı fonlarla devam ediyorum.

Portföyün 2020 aylık getirileri
    Ocak: % +5.13
    Şubat: % +0.54
    Mart: % -3.41
    Nisan: % +15.53
    Mayıs: % +1.82
    Haziran: % +4.60
    Temmuz: % +8.71
    Ağustos: % +0.92
    Eylül: % +6.79

Herkese hayırlı kazançların olacağı bir ay dilerim.

Yatırım tavsiyesi değildir.

6. tca ya yatırım yapmakla bir nevi dolara da yatırım yapmış oluyorsunuz ... fon dağılımınız 1/3 er gibi görünse de gerçkte risk dağılımınız 1/3 er değil ...
    samurayların pirinç tarlalarındaki çay seremonilerinde, çay kaselerinin içine dalıp, suikast için vakit kollayan hain ninjalardık.
    hamza sütbıyık; rasyonel akla atılan imza.

7.  Alıntı Originally Posted by HMZ STBYK Yazıyı Oku
    tca ya yatırım yapmakla bir nevi dolara da yatırım yapmış oluyorsunuz ... fon dağılımınız 1/3 er gibi görünse de gerçkte risk dağılımınız 1/3 er değil ...
    Doğru tespit Sn. HMZ STBYK, saygılar.

Döviz ağırlıklı bir portföy. 10 yıl üzeri bir yatırım vadem var.(Hedefim ortalamada minimum yıllık tüfe+%3)

Yaşım ve risk algıma göre hisse senetlerine portföyümde 1/3 yer vermek uygun geliyor. Portföyümün üstünde maksimum kontrolüm olsun istiyorum. Portöydeki fonlar minimum %80 hisse,döviz, altın taşıyan fonlar. Yaklaşık %20'de fon yöneticilerine bırakıyorum. Belki tl varlıklara yatırım yaparlar ya da bilgi becerilerine göre bir miktar piyasa okurlar, bu kadarı yeterli

Dolar/tl ile borsamızın uzun vade de genelde ters korelasyon gösterebildiğine, dxy ile altın ons'un da ayni şekilde ters korelasyon gösterebildiğini düşünüyorum.

Ülkemizdeki enflasyonist etki nedeniyle Zpf'yi sigorta olarak görüyorum. İçeriğindeki kira sertifikalari sebebiyle, uzun vade de dolar/tl mevduatı üzerinde getirisi olacaktır.

Altın fonu'nu ise küresel risklere karşı bir sigorta olarak görüyorum. Uzun vadede, enflasyona karşı koruyucu etkisi olabilse de, enflasyon üzeri getirisi olacağını pek düşünmüyorum.(belki altın kira sertifikasi vs getirileri ileride artar, durum değişir bilemiyorum)

Uzun vadede, esasen portföyde büyümeyi sağlayacak fon, hisse fon. Bu sebeple, Dolar/tl düşüşe geçtiği, Tl'nin değerlendiği ve dezenflasyonist süreçler için de, Mps'yi tutuyorum. Standart sapma ve sharp oranları fena değil. Yüksek standart sapması, borsa yükselişe geçtiğinde patlayıcı potansiyel özellikler gösterebiliyor. Tabi ileride performansa göre mantalite aynı kalsada fonlar değişebilir.

Al sat yapmıyorum(vaktim, psikolojimin ve bilgimin buna müsait olmadığını düşünüyorum), al/tut ve dengeleme üzerine bir strateji izliyorum.

Aynı zamanda inancımdan dolayı, faiz hassasiyetim olduğu için, katılım fonları dışına çıkmıyorum.

Yatırım tavsiyesi değildir.

8. Fon yatırımında ilk ayımı geride bıraktım. Kendime verdiğim kesin sözleri tuttum ve satış yapmadan ayı tamamladım. Gerçekten trade etmeden (edemeyeceğini bilerek) bir varlıkta beklemek çok ilginç bir deneyimdi. Hatta Borsa 12** seviyelere geldiğinde elim çok gitti hsyf lerde satış yazmaya ama yapmadım. Biraz pişmanlık, biraz mutluluk, biraz tedirginlikle ayı bitirdim. Önümüzdeki aylar daha huzurlu ve sakin geçer inşallah.

Güncel portföy durumu ve aylık gelişim şu şekilde;

HSYF Sepeti (MAC, TKF, NNF) %38
    Değişken Sepeti (EIB, GMA) %17
    Yabancı HSYF Sepeti (AFT, GBC) %9
    Altın Sepeti (FİB, GR) %14
    Döviz Sepeti (USD) %22

Aylık Getiri; %3,43

Cuma günü itibariyle GMA ve EIB lere satış verdim. Amacım baştaki sözüme sadık kalarak HSYF lere dokunmadan oluşacak global/yerel düşüşlerde olabildiğince likit olmak, olası fırsatlarda hem TL hem de YP HSYF lere ilave yapmak. Özellikle YP tarafında ağırlıklı GBC olmak üzere birazda AFS (ABD seçimi sonrası gelişmekte olan ülkelere fon girişi beklentisi) eklemek istiyorum. Şuan TL ve YP olarak yaklaşık %40 (%18 TL + %22 USD) oranında nakitteyim. ABD seçimleri ve yurt içi gelişmeleri (olası faiz artışı vs.) takip edeceğim.
    Bilgi paylaştıkça artar... Yazdıklarım, yorumlarım kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

Sayfa 11/51 İlkİlk ... 91011121321 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •