Special Days Image
Sayfa 51/51 İlkİlk ... 41495051
Arama sonucu : 406 madde; 401 - 406 arası.

Konu: Yatırım Fonu Portföyleri

1. 6 aylık değerlendirme(01/07/2023-31/12.2023)

Fon portföyüm %100 Hsyf(%50 Hkh, %50 Kpu)

6 aylık getiriler

Hkh: %47.4
    Hkh $ bazlı: %29.9
    Kpu: %61.6
    Kpu $ bazlı: %43.1
    Bist 100: %29.7
    Bist 100 $ bazlı:%14.2
    Dolar/Tl : %13.5
    Gram altın/Tl: %21.5

12 aylık getiriler

Hkh: %81.4
    Hkh $ bazlı: %15.1
    Kpu:Yok(yeni kuruldu)
    Kpu $ bazlı:-
    Bist 100: %35.6
    Bist 100 $ bazlı: %-14.4
    Dolar/Tl : %58.1
    Gram altın/Tl: %78.4

Bir yılı daha geride bıraktık, öncelikle herkese sağlık ve mutluluk dolu bir yıl diliyorum.

Portföy getirimi tam olarak hesaplamak biraz zor. Daha önce bu başlıkta belirttiğim şekilde, düzenli her ayın 15'inde yüksek düşük demeden, aylık alımlar yapıyorum. Bu nedenle fonların geçmiş getirileri üzerinden 6/12 aylık bir değerlendirme yapmayı uygun biliyorum.

Öncelikle fonları kıyaslamadan önce, varlık sınıfı Bist 100 üzerinden konuşursak, daha önce de belirttiğim şekilde, endeksin geçmiş getirilerinden yola çıkarak %95 aralık ile 6 aylık getirilerde %+60 ile %-30 arasında olduğunu bulmuştum. (%5, %50 üzeri kayıp ihtimali var)

Bist 100 endeksinin 6 aylık getirisine baktığımızda %29.7 ile belirlediğim aralık içerisinde yer alıyor(%60 ile %-30 arasında). Bu neyi ifade ediyor; varlık sınıfı beklenildiği gibi hareket ediyor.

Portföydeki fonlara geçersek,

KPU:
    Öncelikle yeni bir fon olduğu için Kpu ile başlarsam, ilk 6 aylık performansı etkileyici. Fon kıtasının üzerinde bir getirisi oluşmuş.Fon hem büyüme ve hem değer hisselerine yer veriyor. Fon 3 yıllık bir bakış açısıyla, Temel analiz yöntemiyle istontolu işlem gördüğü belirlenen, ilerleyen yıllarda güçlü büyüme potansiyeli olan, net aktif değerine göre yüksek iskonto içeren uzun vadeli yatırıma uygun şirketlerin oluşturduğu bir portföy hedefliyor. Fon uzun vade temalı olduğu için biraz daha fazla sabır isteyen fonlardan biri.

HKH:
    Yunus Şahin ve Yaşar Yıldırım yönetiminde, bilanço odaklı temel analiz ile belirlenen hisselerden oluşan bir fon. Proaktif yönetilen, hızlı karar alan bir fon. Kuruluşundan bu güne etkili bir performansı var. Son 1 yıllık getiride kendi kategorisinde (katılım hisse fonlar) 1. Sırada. 6 aylık getirisine de kıtasının üzerinde getiri oluşmuş durumda.

Portföydeki %100 Hsyf oranına gelirsek, vadem uzun(10 yıl üzeri). Henüz ulaşmayı düşündüğüm yatırım hedefimin oldukça uzağındayım. Bu nedenle varlık dağılımına odaklanmak yerine düzenli alımlara odaklaniyorum. Bordrolu bir çalışan olarak portföy büyüklüğüm, yıllık maaşımın 5 katına ulaştığında varlık dağılımı üzerine kafa yormaya başlayacağım, bu noktada yıllık portföy getirilerim, yıllık alım miktarimi oldukça geçecektir.

Yeni yılda da %100 hsyf olarak aynı fonlarla devam ediyorum. Sabırlı bir şekilde düzenli alımlarla yatırıma devam. Zaman silahı bizim elimizde.

Yatırım tavsiyesi değildir.

Bol kazançlar.

2.  Alıntı Originally Posted by tradestop Yazıyı Oku
    6 aylık değerlendirme(01/07/2023-31/12.2023)

Fon portföyüm %100 Hsyf(%50 Hkh, %50 Kpu)

6 aylık getiriler

Hkh: %47.4
    Hkh $ bazlı: %29.9
    Kpu: %61.6
    Kpu $ bazlı: %43.1
    Bist 100: %29.7
    Bist 100 $ bazlı:%14.2
    Dolar/Tl : %13.5
    Gram altın/Tl: %21.5

12 aylık getiriler

Hkh: %81.4
    Hkh $ bazlı: %15.1
    Kpu:Yok(yeni kuruldu)
    Kpu $ bazlı:-
    Bist 100: %35.6
    Bist 100 $ bazlı: %-14.4
    Dolar/Tl : %58.1
    Gram altın/Tl: %78.4

Bir yılı daha geride bıraktık, öncelikle herkese sağlık ve mutluluk dolu bir yıl diliyorum.

Portföy getirimi tam olarak hesaplamak biraz zor. Daha önce bu başlıkta belirttiğim şekilde, düzenli her ayın 15'inde yüksek düşük demeden, aylık alımlar yapıyorum. Bu nedenle fonların geçmiş getirileri üzerinden 6/12 aylık bir değerlendirme yapmayı uygun biliyorum.

Öncelikle fonları kıyaslamadan önce, varlık sınıfı Bist 100 üzerinden konuşursak, daha önce de belirttiğim şekilde, endeksin geçmiş getirilerinden yola çıkarak %95 aralık ile 6 aylık getirilerde %+60 ile %-30 arasında olduğunu bulmuştum. (%5, %50 üzeri kayıp ihtimali var)

Bist 100 endeksinin 6 aylık getirisine baktığımızda %29.7 ile belirlediğim aralık içerisinde yer alıyor(%60 ile %-30 arasında). Bu neyi ifade ediyor; varlık sınıfı beklenildiği gibi hareket ediyor.

Portföydeki fonlara geçersek,

KPU:
    Öncelikle yeni bir fon olduğu için Kpu ile başlarsam, ilk 6 aylık performansı etkileyici. Fon kıtasının üzerinde bir getirisi oluşmuş.Fon hem büyüme ve hem değer hisselerine yer veriyor. Fon 3 yıllık bir bakış açısıyla, Temel analiz yöntemiyle istontolu işlem gördüğü belirlenen, ilerleyen yıllarda güçlü büyüme potansiyeli olan, net aktif değerine göre yüksek iskonto içeren uzun vadeli yatırıma uygun şirketlerin oluşturduğu bir portföy hedefliyor. Fon uzun vade temalı olduğu için biraz daha fazla sabır isteyen fonlardan biri.

HKH:
    Yunus Şahin ve Yaşar Yıldırım yönetiminde, bilanço odaklı temel analiz ile belirlenen hisselerden oluşan bir fon. Proaktif yönetilen, hızlı karar alan bir fon. Kuruluşundan bu güne etkili bir performansı var. Son 1 yıllık getiride kendi kategorisinde (katılım hisse fonlar) 1. Sırada. 6 aylık getirisine de kıtasının üzerinde getiri oluşmuş durumda.

Portföydeki %100 Hsyf oranına gelirsek, vadem uzun(10 yıl üzeri). Henüz ulaşmayı düşündüğüm yatırım hedefimin oldukça uzağındayım. Bu nedenle varlık dağılımına odaklanmak yerine düzenli alımlara odaklaniyorum. Bordrolu bir çalışan olarak portföy büyüklüğüm, yıllık maaşımın 5 katına ulaştığında varlık dağılımı üzerine kafa yormaya başlayacağım, bu noktada yıllık portföy getirilerim, yıllık alım miktarimi oldukça geçecektir.

Yeni yılda da %100 hsyf olarak aynı fonlarla devam ediyorum. Sabırlı bir şekilde düzenli alımlarla yatırıma devam. Zaman silahı bizim elimizde.

Yatırım tavsiyesi değildir.

Bol kazançlar.
    Sn tradestop iyi dilekleriniz için teşekkürler.
    Bol kazançlar dilerim.

KPU ekim başından bu yana biraz kopmuş görüyorum.
    Endeks %20 düşmüşken KPU %30 gerilemiş gibi.
    RHS yi ıirsat bulduğunuzda incelemenizi öneririm.

3.  Alıntı Originally Posted by Xer Yazıyı Oku
    Sn tradestop iyi dilekleriniz için teşekkürler.
    Bol kazançlar dilerim.

KPU ekim başından bu yana biraz kopmuş görüyorum.
    Endeks %20 düşmüşken KPU %30 gerilemiş gibi.
    RHS yi ıirsat bulduğunuzda incelemenizi öneririm.
    Teşekkür ederim sn Xer,

Katılım fonları dışında yatırım yapmıyorum.

Kpu dediğiniz gibi 2-3 aylık bir durum var ama daha uzun vade bakış açısı ile yatırım yapıyorum. Yukarıdaki grafikte de Kpu 6 aylık periyotta xu100 üzeri bir getiri elde etmiş. Hersene en çok getiren fonu bulmak benim için baya zor. Benim için önemli olan uzun vadede sıralamalarda yukarılarda yer almaları.

Şuan için Hkh ve Kpu'dan memnunum. İleride ne olur tabiki takip ediyorum.

Yedek olarak Kst, Ktı, Elz takip ettiklerim. Kst ve ve Ktı henüz çok yeni fonlar.

Saygılar

4. Güncelleme...

Bir maaşlı çalışan olarak 4 yıldır uzun vadeli yatırım için,(emeklilik finansmanı), yatırım fonlarından oluşan, aylık düzenli alım yaptığım bir plan yürütüyorum. Gelişimi, bu başlıktaki daha önceki mesajlarda bulabilirsiniz.

Yatırımın hedef büyüklüğü, 20 yıllık toplam güncel maaşıma denk düşen bir büyüklük.(240 aylık maaşım)

Hedef yıl 2032 (+-2)

2024 için aylık olarak yatırıma yönlendirdiğim miktar, maaşımın %45'i.(tasarruf oranım)
    İlk yıllar bu kadar fazla değildi. Tasarruf oranını ileride daha fazla arttırmayı düşünmüyorum, %45 şimdilik yeterli.

Hedefe ulaşırsam, her yıl, yıllık %4 ila %7 çekim oranı ile emekliliğimi desteklemeyi düşünüyorum.(düşük ihtimal 2032 yılında sosyal güvenlik sisteminden de emekli olma ihtimalim var). Bu kısım üzerine ayrıntılı olarak ileride düşüneceğim, daha oldukça vakit var.

Emeklilikte yıllık çekim sonrası, geri kalan kısım değerlenmesi için yatırımda kalmaya devam edecek. Kabaca plan böyle, yaşarsak, Allah nasip ederse neticeyi görmüş olacağız. Yatırım ömür boyu sürecek bir olgu.

Şuanki portföy dağılımım %100 hsyf, (%50 Hkh, %50 Kpu)

Yatırım tavsiyesi olarak algılanmasını istemem, tereddüt etmeden ilk işim alım yapmak oluyor. En son Şubat ayı alımımı da Kpu'ya yaptım.

6 aylık giderlerim kadar miktar, acil durumlar için 3 farklı çoklu varlık fonlarında bulunduruyorum.

Maaştan arta kalan, ödemeler, aylık giderlerle ilgili miktarlar, likit fonlarda.

4 yıldır bir adet te Bes, yürütüyorum, %100 hsyf( Keh fon), 56 yaşına kadar devam ettirmeyi planlıyorum.

Sabır ve disiplinle yatırıma devam.

Fırsat bulursam, planda bir değişiklik olursa tekrar güncellerim.

Yatırım tavsiyesi olmayıp, uzun vadeli yatırım yolculuğumdur. Hedefe ulaşıp ulaşamayacağımı bilmiyorum, ulaşamazsam başkaları için iyi bir tecrübe olabilir.

Saygılar.

5. %100 hisse fonla devam ediyorum.

KPU ile bugün vedalaştım, yerine KST ile devam edeceğim. Portföy: %50 HKH, %50 KST

Kpu büyüme hisseleri içeriyor, geçmiş 6 aylık performans vasat. Uzun vade perspektifli bir fon olduğu için, fazlaca sabır isteyen bir fon. Önümüzde dönem, yüksek faiz kısa vadede büyüme hisseleri için olumsuz olabilir. Yanılabilirimde. Önümüzdeki dönem hisse seçimlerinde daha hızlı daha aktif yönetim, gerekebilir diye düşündüm. KPU daki 6 aylık birlikteliğimde, çok fazla portföy de değişiklik yapmadıklarını gördüm, zaten bunu taahhüt ediyorlar. Çok Uzun vadede muhtemelen getirileri iyi olacaktır ama kısa vadede düşüşlerdeki performansı oldukça volatil.

Kst 3 aylık performansa baktığımda duruma göre daha sık portföy değişikliği yapıyor, konsantre bir portföy taşıyor. Allbatross Portföy butik bir şirket, Hvz fon yöneticisi değişimi biraz soru işareti yaratmıştı bende, Kst fonunu Mustafa Başalp yönetiyor. Bir müddet bu fondayım.

Yatırım tavsiyesi değildir

Alıntı Originally Posted by tradestop Yazıyı Oku
    %100 hisse fonla devam ediyorum.

KPU ile bugün vedalaştım, yerine KST ile devam edeceğim. Portföy: %50 HKH, %50 KST

Kpu büyüme hisseleri içeriyor, geçmiş 6 aylık performans vasat. Uzun vade perspektifli bir fon olduğu için, fazlaca sabır isteyen bir fon. Önümüzde dönem, yüksek faiz kısa vadede büyüme hisseleri için olumsuz olabilir. Yanılabilirimde. Önümüzdeki dönem hisse seçimlerinde daha hızlı daha aktif yönetim, gerekebilir diye düşündüm. KPU daki 6 aylık birlikteliğimde, çok fazla portföy de değişiklik yapmadıklarını gördüm, zaten bunu taahhüt ediyorlar. Çok Uzun vadede muhtemelen getirileri iyi olacaktır ama kısa vadede düşüşlerdeki performansı oldukça volatil.

Kst 3 aylık performansa baktığımda duruma göre daha sık portföy değişikliği yapıyor, konsantre bir portföy taşıyor. Allbatross Portföy butik bir şirket, Hvz fon yöneticisi değişimi biraz soru işareti yaratmıştı bende, Kst fonunu Mustafa Başalp yönetiyor. Bir müddet bu fondayım.

Yatırım tavsiyesi değildir
    Bireysel emeklilik tarafını da hesaba katınca ben de % 70 hisse fonlardayım, bu oranı bir miktar daha artırmayı düşünüyorum.

"Yazdıklarım kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir."

Sayfa 51/51 İlkİlk ... 41495051

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •