Sayfa 8/51 İlkİlk ... 67891018 ... SonSon
Arama sonucu : 405 madde; 57 - 64 arası.

Konu: Yatırım Fonu Portföyleri

1. Sn. Tradestop, gram altın ve dolar kuruna bakmak doğru olmayabilir, çünkü bunların içinde enflasyon da olduğu için bahsettiğiniz ortalamaların yukarıda olması hep daha yüksek ihtimal . Yani yurtdışında nominal ya da reel değer yokken , bizdeki yüsek enflasyon yüzünden var. Gram altın yerine ons/altın usdtry yerine de enflasyondan arındırılmış usdtry düşünülebilir belki. Çünkü usdtry sonucta uzun vadede türkiye enflasyonu-abd enflasyonu kadar artacağı için, ortalamalrın hep üzrinde seyretme olasılığı çok yüksek.
    Burada yer alan yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

2. Evet Sn. hellistheothers, dediğiniz gibi ülkemizde yüksek enflasyon olduğu için altın ve dolar üzerinde hesaplar baya şaşıyor.

Yukarıda bahsettiğim ağırlıklı ortalama, hisse yoğun fonlar ile ilgili endekslerde dikkate alınması daha mantıklı duruyor. Şahsen uzun vade yatırımcısı olarak kendi adıma ayda 1 kez hisse fonun ilgili endeksine 10 aylık ortalama ile bakıp, ne durumda diye bir göz geçireceğim.

Altını uzun vadede küresel riskler, enflasyon, kriz vs için sigorta olarak görüyorum. Belli dönemler duraklama yaşasada, ardından gelen yıllarda patlamalar yapıyor, bir de ülkemizde altın kuru hesabına dolarda etki etmesi gayet cazip.

Dolar ile ilgili de, uzun vadede yastık altı doların enflasyona göre getirisi olduğunu düşünmüyorum ama, eurobond ve döviz tahvili, kira sertifikası vb fonları uzun vadede ek getirisi sebebiyle enflasyona ezilmeyeceğini geçtiğimiz 30 yıla baktığımızda görüyoruz.

Finansal okur-yazarlık önemli, sizin bahsettiğiniz kademeli alım-satım stratejiside sabırla uygulayabilen için güzel bir strateji.

3.  Alıntı Originally Posted by zenci42 Yazıyı Oku
    en son durum

% 80 doviz
    % 14 TDG
    % 6 TZL
    en son son durum:

%75 doviz
    %25 ppf

4. 1/3 Mps, 1/3 Tca, 1/3 Zpf portföyümün Eylül ayı(1-30 Eylül) getiri durumu;

MPS: % +.13.36
    TCA: % +1.32
    ZPF: % %+5.70
    Pörtföy Getirisi: % +6.79

Portföyün Eylül ayı getirisi olarak, geçen ayın aksine borsanın performansı nedeniyle 2020'nin en iyi 3. ayını yaşadı. Stratejide değişiklik yapmadan ekim ayında da aynı fonlarla devam ediyorum.

Portföyün 2020 aylık getirileri
    Ocak: % +5.13
    Şubat: % +0.54
    Mart: % -3.41
    Nisan: % +15.53
    Mayıs: % +1.82
    Haziran: % +4.60
    Temmuz: % +8.71
    Eylül: % +0.92

Herkese hayırlı kazançların olacağı bir ay dilerim.

5. Herkese iyi günler hayırlı forumlar,

Eski bir hisse.net üyesi ve aktif yazarı olarak yaklaşık 15 yıl sonra foruma dönmek ve paylaşımda bulunmak çok güzel hissettirdi. Yaklaşık 1 aydır yatırım fonu forumlarını takip ediyorum ve çok kaliteli paylaşımlar gördüğüm ve bundan sonra portföyüme ağırlıklı fonlarla devam etme kararı aldığım için ufakta olsa paylaşımda bulunma istedim. Bu vesileyle tüm yazar arkadaşlara sonsuz teşekkürlerimi iletiyorum.

Uzun yıllardır sermaye piyasalarında karınca kararınca işlem yapan ve sürekli kendini geliştirmeye çalışan bordrolu bir çalışan/amatör bir yatırımcı olarak, hiç bu seneki kadar kendimi yorulmuş hissetmedim. Sürekli bir hareket, sürekli bir kriz ve ralli ortamı insanı gerçekten yıpratıyor. Ülkemiz gibi enflasyonist bir durumun hakim olduğu yerde birikimleri korumak ve karınca kararınca arttırabilmek için inanılmaz bir mesai gerekebiliyor buda çok yıpratıcı ve yaşam kalitesini azaltan bir süreç.

Kısaca bu stres ve yorucu durumu bir nebzede olsa azaltabilmek için işi ehline yani profosyenellere bırakmaya karar verdim ve fon portföyü oluşturmak üzere aranızdayım. Amacım bir çoğunuz gibi asgari 10 yıl boyunca mevcut birikimlerin üzerine aylık düzenli ilaveler yaparak erken yaşta finansal özgürlüğü kazanmak ve EYT ordusuna katılmak. Malum maaşlı emeklilik ülkemiz şartlarında hayli zorlu bir süreç ve bunu aşabilmek için tasarruf ve yatırım gerekiyor.

Planım 2 portföy oluşturmak. 1. si yukarıda da belirttiğim mevcut birikimlerimi ve aylık düzenli ek alımları kapsayacak. 2. si ise yeni doğan kızım için oluşturacağım gelecek portföyü. Buna 10 yıl boyunca düzenli alım yapmayı ve emeklilik sonrası alımları keserek bileşik getiri ile üniversiteyi bitirene kadar büyüterek mezuniyetinde ona teslim etmeyi planlıyorum.

1. Portföyü geçtiğimiz ay içerisinde oluşturmaya başladım ve bunu düzenlerken burada yer alan paylaşımlardan fazlasıyla yararlandım. Aslında planım ağırlıklı hisse fonlarından oluşan bir portföy oluşturmaktı ancak okuduklarım ve değerlendirmelerim sonrası şu şekilde bir ağırlıklandırma ile başladım;

%15 MAC
    %15 TKF
    %7,5 NNF
    %7,5 AFT
    %7,5 FIB
    %7,5 GMA
    %10 EIB

+ %25 USD VE %5 GR ALTIN

USD ve GR altınları çok düşük seviyelerde aldığım için devam ettiriyorum. Hedefimde USD'yi bozup ilave olarak %5 MPS, %7,5 GBC, %7,5 GMA, %5 EIB eklemek var.

2. portföyde ise amacım öncelikli hisse senedi biriktirmekti ama hala kararımı net vermiş değilim ve fikirlerinizi almak beni son derece mutlu edecektir. Burada gelecekte hem büyümesi devam edecek hemde temettü verimliliği sağlayacak asgari 3 şirket bulmak bugün için belli şartlarda mümkün gibi gözüksede Türkiye şartlarında değişkenliği de göz önüne aldığımızda yaşanabilecek sıkıntılar beni korkutmakta ve kızımın geleceği için yapacağım bu birikimde işi profesyonellere bırakmak daha doğru gibi geliyor. Bu sebeple hisse biriktirmek ile fon biriktirmek arasında gidip geliyorum. Şuan için kararım fon biriktirmekten yana gibi ve bu sebeple ilk alımlarımı şu şekilde gerçekleştirdim;

%25 MAC
    %25 TKF
    %25 AFT
    %25 FIB (daha sonra düşününce, gr altın daha mantıklı geldi ki vergi düzenlemeside bunu tetikledi. aynı oranda gr altın ile devam edebilirim)

Değerli yorumlarınız ve tavsiyeleriniz ile daha verimli ve başarılı bir yöntem belirleyeceğimi düşünüyorum. Vakit ayırıp okuduğunuz için teşekkür ederim.

Sn. Safsata06, çocuğunuz için yani uzun vadeli bir yatırım planlaması amacindaysaniz ve "ucuz" maliyetli USD mevzuatınız var ise.

Eurobond yatırımını da araştırmanızı tavsiye ediyorum. Dediğiniz gibi enflasyonist bir ülkedeyiz ve bir ayağımızın mecburen "hard currency" üzerinde olması gerekiyor.

Bol kazançlar.

Bu arada seçtiğiniz fonlar kendi kategorisine rüştünü ispatlamış diyeceğimiz başarılı fonlar.

7.  Alıntı Originally Posted by matac Yazıyı Oku
    Sn. Safsata06, çocuğunuz için yani uzun vadeli bir yatırım planlaması amacindaysaniz ve "ucuz" maliyetli USD mevzuatınız var ise.

Eurobond yatırımını da araştırmanızı tavsiye ediyorum. Dediğiniz gibi enflasyonist bir ülkedeyiz ve bir ayağımızın mecburen "hard currency" üzerinde olması gerekiyor.

Bol kazançlar.

Bu arada seçtiğiniz fonlar kendi kategorisine rüştünü ispatlamış diyeceğimiz başarılı fonlar.
    Değerli yorumunuz ve tavsiyeniz için çok teşekkürler Sn. matac

Küçükte olsa Eurobond yatırımlarım var ancak bildiğiniz gibi faizlerdeki oynaklıklarda anapara kayıp riski mümkün (vade öncesi satış işleminde) Yatırım her ne kadar uzun vadelide olsa esneklik ve konjonktüre göre değişiklik imkanının elimde olmasını istiyorum. Bu sebeple eurobond fonları daha makul ve uygun görünüyor. Ordada şu soru işareti ile karşılaştım. Bu gelecek fonunun kafamdaki çıkış amacı büyüme potansiyeli olan ve temettü verimi olması muhtemel hisse biriktirme olduğundan hisse fonu dışına çıkarsam amaç dışında bir yatırım olacağı kanısı oluştu. %25 lik altın ise eşimin ısrarı ile girdi portföye.(Abd'deki malum faiz kararları ile ons tarafında asgari 2-3 yıl yükseliş beklentisi, usd tarafını anlatmaya gerek yok heralde %25 AFT hem yurtdışı piyasalardaki fırsatlardan yararlanmak hemde portföyün döviz ayağını (defansif) desteklemek amaçlı yer buldu.

Ancak 1. Portföyde usd mevduat yerine düşündüğüm fon eklemelerine eurobond fonu düşüneceğim.

MI 5 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Bilgi paylaştıkça artar... Yazdıklarım, yorumlarım kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

8. Çoğunuzun bildiği,okuduğu ama duymayanlar için bir kitap tavsiyesinde daha bulunmak istiyorum.

Babil'in En Zengin Adamı diğer adı ile Babil'in Kervan Taciri George S. Clason

Tanıtım bültenlerinden;

Parayı idare etme, finansal planlama ve kişisel servet konularında ilham veren eserlerin en önemlisi olarak bilinen Babil hikâyelerinden çok sayıda okuyucu faydalanmıştır. İncildeki kadar basit bir dille anlatılan bu ilgi çekici ve bilgilendirici hikâyeler kişiyi refaha ev refahla gelen mutluluğa götüren kesin yolu önümüze sermektedir. Bir modern klasik olarak beğeni toplayan bu bestseller, kişisel maddi problemlerinizi kavramanıza yardımcı oluyor ve size ömür boyu yol gösterecek çözümler sunuyor.
    Bu kitap para kazanmanın, elinizdeki paraya sahip çıkmanın ve paradan para kazanmanın yollarını içeriyor.
    Bir zamanlar Babil'de dünyanın en zengin adamı yaşardı; adı Arkad. Zenginliğinin ünü bütün dünyaya yayılmıştı. Aynı zamanda eli açıklığıyla da ünlüydü. Yardımlarında cömertti. Ailesine karşı cömertti. Kendi harcamalarında cömertti. Gene de serveti her geçen yıl harcadığından
    daha hızlı bir biçimde artardı.

Bugün, dedi Kobbi, eski arkadaşımız Arkadla karşılaştım, altın kaplama arabasında gidiyordu. Onun gibilerden beklenen bir davranışla beni görmezden gelip geçmedi. Tam tersi herkesin görebileceği biçimde el salladı, bana, çalgıcı Kobbiye gülümsedi. Babilin en zengin adamı olduğunu söylerler, dedi Bansir dalgın dalgın.
    Öyle zengin ki kralın hazinesi dara girdiğinde ondan borç altın aldığını işittim, diye karşılık verdi Kobbi.

Günün birinde gençlik günlerinden arkadaşları Kobbi ve Bansir çıkıp geldiler ve Sen Arkad, dediler, Hepimizden daha şanslı oldun. Biz ayakta kalabilmek için didinip dururken sen Babilin en zengin adamı haline geldin. En güzel giysileri giyip en nadide yiyecekleri yiyebiliyorsun, oysa biz, ailelerimizi eli yüzü düzgün giysilerle giydirebilir, karınlarını doyurabilirsek ne mutlu bize.
    Ama bir zamanlar eşittik. Aynı hocadan ders aldık. Aynı oyunlarda oynadık. Ne derslerde ne oyunlarda bizden üstün değildin. Gördüğümüz kadarıyla ne bizden daha sadakatla ne de daha çok çalıştın. Öyleyse neden kahpe kader dünyadaki tüm iyi şeylerin tadını çıkartmak için seni
    seçerken senin kadar hak eden bizleri görmezden geldi?
    Bunun üzerine Arkad onlara uzun bir söylev çekti : Gençlik günlerimizden bu yana çıplak bir varoluşun ötesinde bir şey elde edemediyseniz bu ya zengin olma yasalarını
    öğrenemediğiniz ya da onlara uymadığınız içindir.
    Öğrenmek istediklerinizi size söyleyeceğim, çünkü artık yaşlı bir adamım ve yaşlılar gevezeliği sever. Gençlik öğüt alacak yaşa geldiğinde ona verilen geçmiş yılların bilgeliğidir. Ama genellikle gençlik, yaşlılığın yalnızca geçmiş günlerin bilgeliğini bildiğini sanır, onun için
    yararlanamaz. Oysa unutmayın ki, bugün parlayan güneş, babanız doğduğu gün parlayan güneşle aynı ve en son torununuz bu dünyadan gittiğinde hâlâ aynı güneş parlıyor olacak.

Sayfa 8/51 İlkİlk ... 67891018 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •