Sayfa 461/1002 İlkİlk ... 361411451459460461462463471511561961 ... SonSon
Arama sonucu : 8011 madde; 3,681 - 3,688 arası.

Konu: YATIRIM FONLARI VII ( & Mevduat faiz karşılığı oranları )

1.  Alıntı Originally Posted by fon_fan Yazıyı Oku
    Tum aileden para toplayip 1milyon ile nitelikli yatirimci olmak mantikli midir sizce?
    Değil-dir bence. Hepsi çok iyi kazandırmıyor. Sonra aile paramizi heba ettin diyebilir

2.  Alıntı Originally Posted by Kemtuz Yazıyı Oku
    Sn supremegod,
    Avrupa borsaları için, afv var
    Aoy da biraz var
    Çok teşekkür ederim üstadım, çok makbule geçti.

3.  Alıntı Originally Posted by pit Yazıyı Oku
    Kendi adıma Avrupa borsalarına yatırımı çok beğenmiyorum. Avrupa ülkeleri nispeten nüfusu yaşlı, şirketleri durağan borsaları da ekonomik büyümeleri kadar büyüyen ülkeler. Fonlarında euro artışı dışında çok da başarılı olacağını sanmıyorum.
    Risk alabilene en yüksek getiri bizim borsamızda olur Reel olarak. Ama dediğim gibi öte yandan riskli.
    ABD borsalarından direkt hisse almak fon almaktan daha doğru olabilir. Ancak hisse al-sat yapan ve oradan temettü geliri almayı düşünen birine ciddi oranda vergi çıkıyor.
    ABD borsaları çok geniş ve derin borsalar. Hisse sayısı çok fazla, iyi finansal analiz yapabilen bir kişiye orada güzel şirketler bulma şansı var.
    Teşekkür ederim sayın Pit, yorumunuz çok değerli, mutlaka dikkate alacağım

4.  Alıntı Originally Posted by burak1987 Yazıyı Oku
    Bu 3 fon hem serbest hemde özel fondur. Nitelikli yatırımcı olsanızda alamıyorsunuz.
    Bu kısmı gözümden kaçmış özür dilerim. Haklısınız. Bunlar hem serbest hem özel yani bir aileye, bir kişiye özel. Nitelikli olmak da yetmiyor.
    Burada yer alan yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

5.  Alıntı Originally Posted by Dr. Boone Yazıyı Oku
    Yabancı ETF sepetlerini inceliyorum, GBC haricinde YTD'nin getirisi istikrarlı gözüküyor ama TDG ile karşılaştırınca pek fark göremedim. 5 yıllık getirilere göre yıllık %1 civarı fark var. GBC'deki ağırlık altın olunca tefas'da altınla kıyaslamasına baktım. Son 6 ayda altını geçebilmiş, daha uzun vadede altının gerisinde kalmış.
    GBC'nin geçmişte yine ağırlıklı altın içeren enstrümanlar var mıydı geçmişte portföyünde. Belki de ona bakmak gerek. Bu sene altındaki fırsatı görerek, altın ağırlığı oluşturmuşlarsa olumlu görünüyor. Çünkü fon daha genel bir yabancı borsa yatırım fonu.
    Ama hep altın ise, dediğiniz gibi çok da anlamı yok. Gram altın getirisine fark atamıyor, aynısını getiriyorsa, anlamsız.
    Dayanağını geçemeyenin dayanağını alırım.
    Burada yer alan yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

6.  Alıntı Originally Posted by fon_fan Yazıyı Oku
    Tum aileden para toplayip 1milyon ile nitelikli yatirimci olmak mantikli midir sizce?
    Yani tüm para ile tek bir operasyona bağlı kalmak benim yatırım anlayışımda yok. (Yani kıl payı tutarı toplayıp hepsini aynı yere gömmek )

1 milyonu bir enstrümana yatırmam için 15 milyonum olmalı en az benim mantığımda.
    Paramın belli bir kısmı fonda mesela , onun belli bir kısmı hisse fonda.

Hisse fonları bile kendi seçtiğim farklı 4 fona bölmüş biriyim.

Yani ben bölüyorum bir çok alana, kripto para da var bende , altın kontratı da var, hisse de var, üç farklı ülkede yatırım fonları da var. Ama hiç bir yatırımımın tüm portföydeki ağırlığı %5-10'u geçmez.

Hayatım boyunca da her şeyi sepet yaptım. Ama her finansal yatırımıma gerekli zamanı tanıdım.

Mevduatı bile tek bankada yapmam, yaptığımda. Bu coğrafyada her an her şey mümkün çünkü. Burası Ortadoğu.

Para çok zor kazanılıyor. Biraz kişisel tercihle ilgili bir durum sanırım. Kişisel risk algısına bağlı.

7.  Alıntı Originally Posted by hellistheothers Yazıyı Oku
    GBC'nin geçmişte yine ağırlıklı altın içeren enstrümanlar var mıydı geçmişte portföyünde. Belki de ona bakmak gerek. Bu sene altındaki fırsatı görerek, altın ağırlığı oluşturmuşlarsa olumlu görünüyor. Çünkü fon daha genel bir yabancı borsa yatırım fonu.
    Ama hep altın ise, dediğiniz gibi çok da anlamı yok. Gram altın getirisine fark atamıyor, aynısını getiriyorsa, anlamsız.
    Dayanağını geçemeyenin dayanağını alırım.
    GBC'nin kasım 2019'dan beri dağılımlarına baktım. Temmuza kadar full altın etf taşırken temmuzdan itibaren IHI MTUM XBI XLY gibi etf'leri ilave etmiş ama ağırlık yine altında.

8.  Alıntı Originally Posted by sadecegrafik Yazıyı Oku
    Akbank fonlarının çoğu karışık bir sürü çorba gibi. Kalitesiz.

AFT dışındakilerin odağı yok bence.

Normalde 10-20 tane senet seçip ayda 1 değiştirseler, daha iyi olur. Kendine güvenen analizini iyi yapar. Nerde çokluk orada.....

Akbank fonlarında çarşaf gibi 150-200 tane hisse var. Hele içlerinde bazılarında yabancı bankalar var, bunlar son 5 senedir eksi yazdılar.
    üstadım yorumlarınızdan çok faydalanıyoruz teşekkür ederim bilgiriniz özenli bir şekilde ifade ediliyor yazılarınızda
    keza myfinans ustada da çok teşekkürler

bi ara mustafa hocam da aydınlatıyordu ama bıraktı bu işleri.

Sayfa 461/1002 İlkİlk ... 361411451459460461462463471511561961 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •