Sayfa 526/1002 İlkİlk ... 26426476516524525526527528536576626 ... SonSon
Arama sonucu : 8011 madde; 4,201 - 4,208 arası.

Konu: YATIRIM FONLARI VII ( & Mevduat faiz karşılığı oranları )

1. bu fonu USD ile alırsam kardan ne kadar stopaj ödüyorum sattığımda?

Alıntı Originally Posted by atmega48pa Yazıyı Oku
    Usd ile alinirsa, kur farki gelirinden stopaj odemiyorsunuz, cunku ettiginiz kar dolar uzerinden hesaplaniyor.

Fondan cikista da usd odeniyor yani tl den dolara gecerkenki %1 vergiden de kurtuluyorsunuz.

Fon TL ile alinirsa, dolar yukselirse, euribindlar deger kazanmasa bile stopaj ödemek gerekiyor.

Bu yüzden bu fonlara ek vergi saldilar. Fon kendi icinde euribond al sat islemleri yaparken de vergi oduyor..

2.  Alıntı Originally Posted by sadecegrafik Yazıyı Oku
    Ben cepten denedim FFS fonu alabiliyorum istersem. Ama hem TL hem USD ile alma imkanı verdi. Ben başka bankadan bu fonu almayı denedim.

bu fon TEFAS ta işlem görüyor, sadece önüme SERBEST fon mutabakat formu çıkardı. Onu onaylayıp devam edebildim.

Sadece TL ile mi alsam yoksa döviz ile mi alsam diye kafam karıştı. Bir de diyelim USD ile aldım. Satarken dönüşü yine USD olarak mı verecek?
    Serbest fon mutabakatı içinde kişisel menkul kıymetlerimin toplamı 1m'den fazladır vs. gibi bir taahhütname var mıydı içeriğinde ?
    Burada yer alan yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

3. Vardı. Baktığımda uzun bir Serbest fon kabul formu vardı. Okuyup anladım deyip geçiyorsun.

Fonda stopaj USD ile bile alsan sanki %15. Dövize döviz ile almak ve döviz ile satmak dışında bir esprisini göremedim.

bu FFS fonu, Fibanın diğer Eurobond fonu FPE fonundan daha kötü getirmiş. Adı havalı ama içi boş gibi.

TL ile alacaksam gider FPE alırım. Ancak USD ile alacaksam belki o zaman FPS alabilirim. Ama stopaj avantajı yok. Her ikisinde de %15 stopaj var kardan.

https://www.tefas.gov.tr/FonAnaliz.aspx?FonKod=FPE

Alıntı Originally Posted by hellistheothers Yazıyı Oku
    Serbest fon mutabakatı içinde kişisel menkul kıymetlerimin toplamı 1m'den fazladır vs. gibi bir taahhütname var mıydı içeriğinde ?

4.  Alıntı Originally Posted by sadecegrafik Yazıyı Oku
    Vardı. Baktığımda uzun bir Serbest fon kabul formu vardı. Okuyup anladım deyip geçiyorsun.

Fonda stopaj USD ile bile alsan sanki %15. Dövize döviz almak dışında bir esprisini göremedim.

bu FFS fonu, Fibanın diğer Eurobond fonu FPE fonundan daha kötü getirmiş. Adı havalı ama içi boş gibi.

TL ile alacaksam gider FPE alırım. Ancak USD ile alacaksam belki o zaman FPS alabilirim. Ama stopaj avantajı yok. Her ikisinde de %15 stopaj var kardan.

Çok anladığım bir durum değil, usd bazlı ya da tl bazlı olması fonların, yanıltmak istemem. Ama usd olarak alınca, bu usd'yi leş gibi banka kurlarından tl.ye çevirdikleri için direk %2-3 zararla başlanıyor gibi bir his var içimde. Sadece nitelikli yatırımcı için yeterli olma durumunun pratik bir örneğinden emin olmak istedim. Okudum, onayladım, bitti şeklinde olduğunu da öğrenmiş olduk.
    Burada yer alan yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

5.  Alıntı Originally Posted by sadecegrafik Yazıyı Oku
    Vardı. Baktığımda uzun bir Serbest fon kabul formu vardı. Okuyup anladım deyip geçiyorsun.

Fonda stopaj USD ile bile alsan sanki %15. Dövize döviz ile almak ve döviz ile satmak dışında bir esprisini göremedim.

Daha önce yazmıştım.
    IDF fonu var İş portföyün
    Bu fonun B tipini de dolarla alabiliyorsunuz.

6. Niteliklilik sadece beyana tabi
    Ama doğru olmaması durumunda yaptırımı olabilir, dikkatten kaçırılmasın.

Sermaye Piyasası Kanunu

ALTINCI KISIM
    İdari Para CezasıGerektiren Fiiller ve Sermaye PiyasasıSuçları
    BİRİNCİBÖLÜM
    İdari Para CezasıGerektiren FiillerGenel esaslar
    MADDE 103 –(1) Bu Kanuna dayanılarak yapılan düzenlemelere, belirlenen standart ve formlara ve Kurulca alınan genel ve özel nitelikteki kararlara aykırı hareket eden kişilere Kurul tarafından yirmi bin Türk Lirasından iki yüz elli bin Türk Lirasına kadar idari para cezası verilir. Ancak, yükümlülüğe aykırılık dolayısıyla menfaat temin edilmiş olması hâlindeverilecek idari para cezasının miktarı bu menfaatin iki katından az olamaz.

7.  Alıntı Originally Posted by myfinans Yazıyı Oku
    Niteliklilik sadece beyana tabi
    Ama doğru olmaması durumunda yaptırımı olabilir, dikkatten kaçırılmasın.

Sermaye Piyasası Kanunu

ALTINCI KISIM
    İdari Para CezasıGerektiren Fiiller ve Sermaye PiyasasıSuçları
    BİRİNCİBÖLÜM
    İdari Para CezasıGerektiren FiillerGenel esaslar
    MADDE 103 –(1) Bu Kanuna dayanılarak yapılan düzenlemelere, belirlenen standart ve formlara ve Kurulca alınan genel ve özel nitelikteki kararlara aykırı hareket eden kişilere Kurul tarafından yirmi bin Türk Lirasından iki yüz elli bin Türk Lirasına kadar idari para cezası verilir. Ancak, yükümlülüğe aykırılık dolayısıyla menfaat temin edilmiş olması hâlindeverilecek idari para cezasının miktarı bu menfaatin iki katından az olamaz.
    Elbette gerçeğe aykırı bir durum varsa, hukuki yaptırımı da olacaktır tabi ki. Ben sadece nitelikli yatırımcı vasfına sahip olunduğu durumda, bir kurumdan bir belge vs mi almak gerekiyor, yoksa dijital bir onay yetiyor mu diye emin olamıyordum.
    Teşekkürler uyarı için.

Hafta sonu boş kalmışken biraz fon çalıştım. Tefas verilerinden hareketle popüler fonlarla (stopaj düşülmüş net tutarlar) dolar ve altının geçmiş 6 ay, 1 ve 3 yıllık getirilerini mukayese ettim.

Hesaplamaları yaparken,

Döviz- eurobond (Tdg, ıpv);
    Yerli hisse senedi (Tkf, mps, tte);
    Yabancı hisse senedi (Aft, yay);
    Altın (Fıb);
    Sabit getiri-fon sepeti (Fıl, yac)

olmak üzere 5 ana kategoride 10 ayrı fondan aynı anda eşit miktarda (1000/10=100 TL) alım yaptığımızı farzediyorum. Söz konusu 1.000 TL,

6 aylık vadede: Fonlar (1.475 TL), Usd (1.180 TL), altın (1.389 TL)

1 yıllık vadede: Fonlar (1.598 TL), Usd (1.350 TL), altın (1.650 TL)

3 yıllık vadede: Fonlar (2.418 TL), Usd (2.200 TL), altın (3.130) TL olmuş.

Kendi adıma ve genel olarak şu sonuçları çıkardım:

-Yazdığım fonların bir kısmı halen portföyümde, bir kısmını daha önce alıp sattım, fakat getiri oranım bu sanal fon sepetinin altında. Söz konusu fonların tamamını bu forumda okuduklarımdan ve tefas verilerinden öğrendim. Biriktirme mantığını yavaş yavaş oturttuğum için doğru fonları tespit etsem de, sabırsızlık ve acemilikten yeterli getiriyi elde edemedim. (Zararda satmamaya çalışıyorum, fakat geriye doğru bakınca bir kısım fondan -Tte, aft, mps- oldukça erken çıktığımı, altın fonlarına da oldukça geç girebildiğimi açıkça görüyorum.)

-Genel olarak bakıldığında ise hiç bir finansal bilgi ve yeterliliğe sahip olmadan yapılabilecek altın yatırımının neredeyse kategorisinde en iyi olan fonlardan oluşan bir sepeti üç yıllık vadede net bir şekilde yendiğini, bir yıllık vadede sepetin bir miktar üzerinde getirdiğini, 6 aylık vadede ise bir miktar gerisinde kaldığını görüyoruz. (Yazdıklarımdan; forumdan edinilen bu kadar bilgi, yapılan analizler değersiz, hadi paramızın tamamıyla altın alalım gibi bir sonuç çıkmasın. Şahsi olarak, portföyde her zaman bir miktar altın bulundurulması gerektiğini, fakat altının uzun döngüsel hareketleri olduğu unutulmadan kişinin risk algısına göre hareket edilmesi gerektiğini düşünüyorum.)

Geçmişe dair bu verilerden hareketle geleceğe dair nasıl hareket edilmesi gerektiği hususunda değerleri yorumlarınızı iletirseniz memnun olurum.

*Hesaplamaları manuel yaptım, bir kısım yuvarlamalar var, hatalı veriler içerebilir, acemiyim, dolayısıyla YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR.

Redmi Note 8 Pro cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

Sayfa 526/1002 İlkİlk ... 26426476516524525526527528536576626 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •