Sayfa 528/1002 İlkİlk ... 28428478518526527528529530538578628 ... SonSon
Arama sonucu : 8011 madde; 4,217 - 4,224 arası.

Konu: YATIRIM FONLARI VII ( & Mevduat faiz karşılığı oranları )

1.  Alıntı Originally Posted by sadecegrafik Yazıyı Oku
    Başka dövizle alınıp satılabilecek TEFAS fonu var mı?
    Serbest döviz fonlarının hepsi öyle alınabiliyor galiba
    Ayrı ayrı bakmak lazım.

2. Bu arada şunları da dikkate almak lazım.
    TL bazında eurobond fonu aldığımızda kur değer artışının da stopajını ödüyoruz.Çünkü kar sayılıyor. Stopaj %10
    Dolar bazlı alırsak bunun kur artışının vergisi yok.Karın stopajı %15(Genelde serbest döviz fonu oldukları için)
    Döviz mevduat yapsak kur artışı vergiye tabi değil, ama stopajı %20 ve alımda %1 vergi.

Seç beğen al.

3. Bu ikisi dışında TEFAS ta işlem göreni bulamadım. Direk kendi kurumundan almak gerekiyor.

Alıntı Originally Posted by myfinans Yazıyı Oku
    Serbest döviz fonlarının hepsi öyle alınabiliyor galiba
    Ayrı ayrı bakmak lazım.

4.  Alıntı Originally Posted by sadecegrafik Yazıyı Oku
    Bu ikisi dışında TEFAS ta işlem göreni bulamadım. Direk kendi kurumundan almak gerekiyor.
    Siz altınla ve gümüşle bir hayli ilgilisiniz.
    Ne olacak bu onsun durumu.
    1800 altı olurmu acaba.
    Bu seviyelerden takviye yapsakmı 1800 veya altını beklesekmi
    Ne dersiniz?

5.  Alıntı Originally Posted by sadecegrafik Yazıyı Oku
    Bu ikisi dışında TEFAS ta işlem göreni bulamadım. Direk kendi kurumundan almak gerekiyor.
    Var.
    Mesela MPN
    Tek tek bakmak lazım.

6. Ben düştükçe fiziki alır atarım kenara. Fiyatla ilgilenmem! İner çıkar takılmam.

Misal geçen 100 günlük hareketli ortalamaya değdi, 4 kilo gümüş aldım attım unuttum. 200 günlüğe değerse daha çok alıyorum.

Yöntem basit. SMA100 ve SMA200 değdikçe fiziki altın platin veya gümüş alın atın unutun. Tavsiyem böyle yapmanızdır.

Dibi ve tabanı kestirmeniz kıymetli metallerde imkansızdır! Piyasayı ROTHSCHİLD yönetir. Ağa babası odur! O aile ne derse kıymetli metallerde o olur!

LBMA, COMEX, ve BIS gibi kuruluşlar ROTHSCHİLD ailesine bağlıdır! O kadar. Bu sebeple altın gümüş platin de teknik analiz çizenlere dötümle gülerim.

SMA100 ve SMA200 dışında başka bir araca gerek yoktur. $ bazında SMA100 e gelirse 1 birim fiziki al, SMA200 e gelirse 2 birim al. Birimler ne kadar? Boştaki sigorta paran ne kadarsa o kadar!

Altın yükseliş trendleri genelde 8 sene sürer. Yükseliş 2018 de başladı, 2025 e kadar 2 ileri 1 geri sürekli yükselecektir. Zirvesinin neresi olacağını kestiremiyorum. Düşerse fiziki alırım, ama satmam.

Misal bugün olmaz da altın 1000$ olsun, ölümüne fiziki alırım! Son söz piyasayı yapan o aile dışında sanal ortamda ALTIN GÜMÜŞ ve PLATİN fiyatlarının ne olacağını kimse bilemez!

JPMORGAN, HSBC, DeutscheBank, ve BLACKROCK da bu aile adına işlem yapar.

Trade etmek için sanal altın gümüş platin alıp satıyorsanız bu aileyi yenebileceğinizi düşünüyorsunuz demektir ki bu ahmaklıktır!

Ben daha çok uzun vadeli arsa yatırımı yapar gibi aldığım için bana SMA100 200 bilgisi kafidir. Değdikçe alırım boştaki sigorta paramla ama fiziki yastıkaltı alırım.

Alıntı Originally Posted by myfinans Yazıyı Oku
    Siz altınla ve gümüşle bir hayli ilgilisiniz.
    Ne olacak bu onsun durumu.
    1800 altı olurmu acaba.
    Bu seviyelerden takviye yapsakmı 1800 veya altını beklesekmi
    Ne dersiniz?

7. Türk eirobondlarinin fiyati piyasa faizinden pozitif etkilenir mi?sonuçta eurobind tahvil olmuyor.mu?

8.  Alıntı Originally Posted by mask543 Yazıyı Oku
    Hafta sonu boş kalmışken biraz fon çalıştım. Tefas verilerinden hareketle popüler fonlarla (stopaj düşülmüş net tutarlar) dolar ve altının geçmiş 6 ay, 1 ve 3 yıllık getirilerini mukayese ettim.

Hesaplamaları yaparken,

Döviz- eurobond (Tdg, ıpv);
    Yerli hisse senedi (Tkf, mps, tte);
    Yabancı hisse senedi (Aft, yay);
    Altın (Fıb);
    Sabit getiri-fon sepeti (Fıl, yac)

olmak üzere 5 ana kategoride 10 ayrı fondan aynı anda eşit miktarda (1000/10=100 TL) alım yaptığımızı farzediyorum. Söz konusu 1.000 TL,

6 aylık vadede: Fonlar (1.475 TL), Usd (1.180 TL), altın (1.389 TL)

1 yıllık vadede: Fonlar (1.598 TL), Usd (1.350 TL), altın (1.650 TL)

3 yıllık vadede: Fonlar (2.418 TL), Usd (2.200 TL), altın (3.130) TL olmuş.

Kendi adıma ve genel olarak şu sonuçları çıkardım:

-Yazdığım fonların bir kısmı halen portföyümde, bir kısmını daha önce alıp sattım, fakat getiri oranım bu sanal fon sepetinin altında. Söz konusu fonların tamamını bu forumda okuduklarımdan ve tefas verilerinden öğrendim. Biriktirme mantığını yavaş yavaş oturttuğum için doğru fonları tespit etsem de, sabırsızlık ve acemilikten yeterli getiriyi elde edemedim. (Zararda satmamaya çalışıyorum, fakat geriye doğru bakınca bir kısım fondan -Tte, aft, mps- oldukça erken çıktığımı, altın fonlarına da oldukça geç girebildiğimi açıkça görüyorum.)

-Genel olarak bakıldığında ise hiç bir finansal bilgi ve yeterliliğe sahip olmadan yapılabilecek altın yatırımının neredeyse kategorisinde en iyi olan fonlardan oluşan bir sepeti üç yıllık vadede net bir şekilde yendiğini, bir yıllık vadede sepetin bir miktar üzerinde getirdiğini, 6 aylık vadede ise bir miktar gerisinde kaldığını görüyoruz. (Yazdıklarımdan; forumdan edinilen bu kadar bilgi, yapılan analizler değersiz, hadi paramızın tamamıyla altın alalım gibi bir sonuç çıkmasın. Şahsi olarak, portföyde her zaman bir miktar altın bulundurulması gerektiğini, fakat altının uzun döngüsel hareketleri olduğu unutulmadan kişinin risk algısına göre hareket edilmesi gerektiğini düşünüyorum.)

Geçmişe dair bu verilerden hareketle geleceğe dair nasıl hareket edilmesi gerektiği hususunda değerleri yorumlarınızı iletirseniz memnun olurum.

*Hesaplamaları manuel yaptım, bir kısım yuvarlamalar var, hatalı veriler içerebilir, acemiyim, dolayısıyla YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR.

Redmi Note 8 Pro cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

Altının dönemsel bir yatırım aracı olduğunu unutmamakla beraber çok güzel aydınlatıcı bir çalışma olmuş emeklerinize sağlık. (Özellikle 2011 sonrası ons durumu)

Forumda sn. hellistheothers da fonlarda birikim yapıyor. (belirlediği fonları elinden hiç çıkarmıyor aksi bir durum olmadıkça) Benim de aklımı hep bu durum kurcalıyor;

Birikim mi yapmalıyız yoksa belli dönemlerde belli fonlardan ağırlıklı azaltıp belli fonlarda ağırlık arttıracak şekilde mi ilerlemeliyiz?
    Burada yazmış olduğum bilgi,yorum ve düşünceler tavsiye ve yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Lütfen kurumunuzdaki profesyonel yatırım uzmanlarınıza danışın.

Sayfa 528/1002 İlkİlk ... 28428478518526527528529530538578628 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •