Sayfa 561/1002 İlkİlk ... 61461511551559560561562563571611661 ... SonSon
Arama sonucu : 8011 madde; 4,481 - 4,488 arası.

Konu: YATIRIM FONLARI VII ( & Mevduat faiz karşılığı oranları )

Alıntı Originally Posted by trust06 Yazıyı Oku
    valla nette elime %25 geçmeden mevduatın yüzüne bakmam üstat. ben risk almadan kazanç olmazın tarafındayım
    mevduata bağlayayım kafam rahat olsun strese girmem diyenlere bir şey diyemem tabi...
    net %25 den aşağısında para erir zaten haklısınız. %13-14 ile elde bişey kalmaz. Ha mevduatta 10 milyon paran olur o zaman mantıklı olabilir.
    GBC ler hesabıma düştü bakalım.
    Yazdıklarım kesinlikle yatırım tavsiyesi degildir..Sadece kendi kişisel görüşlerimdir...

2. Aslında şurada geçmiş dönem portföy getirilerinizi de paylaşsanız arada çok iyi olur. Az çok isimlerden kimin nereye yatırım yaptığını, risk tercihlerini biliyor gibi hissediyorum.

Ona göre hangi risk düzeyinin ne kadar getirdiğini de görmüş olurduk. Ben sadece 2 aydır fonlara geçtim o yüzden geriye dönük fazla data yok, ancak sizlerden gelecek oranlara hayır demem.

3. Arkadaşlar, fon portföyümü telefonumdan “google sheets” ile takip ediyordum ama birkaç gündür tefastan veri çekemiyor. Sorun bende mi yoksa tefas sisteminde mi bilemedim. Aynı sorunu yaşayan var mı?

4.  Alıntı Originally Posted by myfinans Yazıyı Oku
    PPF’lerin hiç cazibesi kalmadı, stopaj %10 devam ediyor

EIB VE SUA benzeri fonlarda cazip olmayabilir artık

%5 stopajlı en yüksek günlük faizi bulmak lazım
    Aslına bakarsan insanlar PPF leri maaştan arta kalan kısımlarnı boşta duracağı yerde bari burda tutayım niyeti ile alıyorlardı. Şahsen ben çalıştığım yıllarda hep böyle yaptım. PPF lerden mevduat getirisi kadar verim beklemek hata. Çünkü hem istediğin zamanda boz hem de mevduat kadar getirisi olsun. Böyle bir şey hiç olmadı olmaz da. Ama yatırım amaçlı olarak alınan SUA ve EIB gibi fonlar yatırım amacı ile alındığı için mevduatın önünde olmaları gerekir. Eğer olmaz ise kaybederler.

5.  Alıntı Originally Posted by delpiero7474 Yazıyı Oku
    TDG aldık, usd arttıkça kazanalım diye, ama TDG kazandırmadı neden acaba ?

Redmi 5 Plus cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    TDG sanırım perşembe günü maalesef eksi yazacak. Olay şu, eğer doların düşmeyeceğini yani düşe kalka yoluna devam edeceğini düşünüyorsan bu fonu elinde tutacaksın. Ki; bu da orta vadeyi işaret eder. Çünkü dolar her yıl en az enflasyon oranında getir sağlar.

6.  Alıntı Originally Posted by ozmania Yazıyı Oku
    Bankadaki fiyat doğruysa IPB sanırım yüzde 7 düşmüş bugün sadece camlara oynuyor heralde bunlar
    Dün bir miktar aldım %11 pirimli fiyat üzerinden. O da bize denk eldi. Bugün evet %7 ye yakın düştü. Ama o aldığım kadar tekrar bugün alım girdim. Hepsi bu. Bundan sonra takip.

7.  Alıntı Originally Posted by meesut Yazıyı Oku
    Aslında şurada geçmiş dönem portföy getirilerinizi de paylaşsanız arada çok iyi olur. Az çok isimlerden kimin nereye yatırım yaptığını, risk tercihlerini biliyor gibi hissediyorum.

Ona göre hangi risk düzeyinin ne kadar getirdiğini de görmüş olurduk. Ben sadece 2 aydır fonlara geçtim o yüzden geriye dönük fazla data yok, ancak sizlerden gelecek oranlara hayır demem.
    67 aydır fon yatırımındayım. Bütün verilerimi tutarım excelde gün gün. Aylık ortalama getirim 3.71%. Son iki yılın biraz daha yüksek
    Mevduatın biraz üstünde getiri elde etmek için başlamıştım. Riskli fonların oranı %85'i de buldu, %15'e kadar düştüğü dönemlerde oldu. İdare eder. En azından benim amacım olan mevduatı geçmek hedefine uygun gidiyor şimdilik.

Genel olarak şu prensipleri izledim.

1. Her kategoride sadece en iyi fonları al.
    2. Aldığın fon, kendi benchmarkı/kıyas kriterine göre muhakkak başarılı olsun. ( benim için hayati derecede en önemli madde )
    İsterse bir yılda %500 getirsin kendi benchmarkı %550 getirmişse asla almam. Ama benchmark -%20 ise , -10% getirmiş fonu alırım.
    3. Fonu al-sat/ trade yapma. Sadece fonun yatırım yaptıgı ürün ( endeks , dolar vs. her ne ise ) geriledikçe artır/biriktir.
    4. Portföyü çeşitlendir. ( endeks/sabit getirililer/kur bazlılar mutlaka olsun)
    5. Başarılı olduğunu düşünüp aldığın fon 3 ay başarısız olursa ( makul zaman ver, asla 4-5 gün değil ) aynı meblağ ile başka fon ile değiştir. ( satıp nakde geçme, nakitle başka fona geç aynı miktarda)
    6. Aldığın kategoriyi en az 2 fonla , mümkünse 3-4 fonla sepet yap.
    7. Fonu alırken getirisine değil, risk/getiri oranına, stabilitesine, volatilitesine, tüm periyotlarda başarısına, zor zamanlarda, iyi zamanlardaki durumuna vs. bak.

Bunların bir çoğu başkalarına göre yanlış olabilir, sadece kendi bakış açım bu idi, ve bu perspektifte davrandım.
    Son düzenleme : hellistheothers; 30-09-2020 saat: 15:38.
    Burada yer alan yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

8. Fonlar belli başlı zaten. Sn hellistheothers in da dediği gibi güzel fonlar bir elin parmağını geçmiyor. O yüzden fonlar konu başlığı biraz yavaşladı.
    Son dönemde ipb ve gbc gündemde . Diğerleri aynı.

Sayfa 561/1002 İlkİlk ... 61461511551559560561562563571611661 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •