Sayfa 565/1002 İlkİlk ... 65465515555563564565566567575615665 ... SonSon
Arama sonucu : 8011 madde; 4,513 - 4,520 arası.

Konu: YATIRIM FONLARI VII ( & Mevduat faiz karşılığı oranları )

1.  Alıntı Originally Posted by melihsah Yazıyı Oku
    Mac Fon bugün de kötü gidiyor. Kapanışta eksiye geçmee bari.
    son dakikaya kadar beklemek lazım

2.  Alıntı Originally Posted by Eren8002 Yazıyı Oku
    Piyasa ile fazla inaylaşıyor.İki aylık performansıyla bir zamanların meşhur gpg fonunu hatırlatıyor.Kurumun yönettiği tek bir fon olduğu için işlerine odaklanacaklarını düşünüyordum.Ama tam tersi oldu endeks düşerkende çıkarken de gözlerine far tutulmuş tavşan gibi izlemekle yetindiler.Endeks ve hisselerde oluşan fırsatları malesef değerlendiremiyorlar.Haydar bey iyi bir insan ama benim fonları tercih etmemin sebebi hisseye aşık olmadan profesyonel olarak birikimlerimi yönetmek.Mac fonununda aşık olduğu bazı hisseler pörtföyün getirilerini törpüledi ve fon yönetiminin bu durumu karşıdan izlemesi hiç hoşuma gitmiyor.

SM-J710FQ cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    bir fon aynı portföyü pek değiştirmiyorsa bir bildiği vardır diğer fonlar kadar getirmemişse eninde sonunda çıkar sabreden kazanır.

3. Büyük , hem de çok büyük haksızlık yapılıyor bence MAC'a gerçekten, 80-90 hisse fonun içinde düzenli olarak ( ara sıra değil bildiğin her ay ) endeksi geçebilen taş çatlasa 4 fon var. Bak yazıyla 'dört' , hep birlikte itelersek beşe çıkar. Gerisi çöp. Hele de haftalık hariç her vadede endeksi geçmişken. Hadi olsa 10 tane alternatifi, vuralım yerden yere ama yok, gerçekten yok muadili. Bir elin parmağı kadar yok. Bunu da 3-5 gündür değil yıllardır yapıyor. 1 ayda endeksin 2 puan gerisinde kaldıgında öbür ay 10 puan fazla yaparak aldıgı öyle çok dönem gördüm ki. Yani gerçekten bu 4-5 fon , öyle 1 haftalık falan performansları ile ölçülecek fonlar değil. Nacizane daha insaf ile değerlendirilmesinde şahsen yarar görüyorum.
    Üstüne bir de bu fon türev kullanmıyor, sadece temel bazlı uzun vadeli değer yatırımı yapıyor. İnat ettiğinden değil, bu fonun 5 yıldır tarzı bu. Bu tarzla inandığı hisseleri periyotlu, orta vadeli tutarak geçti endeksi.
    O bahsedilen diğer fonlar hep saman alevi gibi bir ay iyi olup unutulup gittiler .
    En küçük periyota bile bakıldığında, aylık 4.14 endekste , 6.47 yapmış bir fon. Aylıkta iki buçuk puan fark kabaca yıllıkta 30 puan yapar. Sırf endekse attığı fark bu, getirisi bile değil. Bunun üçte birine millet mevduat bağlıyor. Ben anlamıyorum gerçekten ne bekleniyor.
    En çok korktuğum bu adamlar da bezecek , kalacağız büyük bankaların endeksi kopyala yapıştır dandik fonlarına.
    Son düzenleme : hellistheothers; 30-09-2020 saat: 18:44.
    Burada yer alan yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

4.  Alıntı Originally Posted by meesut Yazıyı Oku
    Aslında şurada geçmiş dönem portföy getirilerinizi de paylaşsanız arada çok iyi olur. Az çok isimlerden kimin nereye yatırım yaptığını, risk tercihlerini biliyor gibi hissediyorum.

Ona göre hangi risk düzeyinin ne kadar getirdiğini de görmüş olurduk. Ben sadece 2 aydır fonlara geçtim o yüzden geriye dönük fazla data yok, ancak sizlerden gelecek oranlara hayır demem.
    Ben de 20 gün önce başladım. Amacım mevduat üstü getiri elde etmek. %20 hisse fonlardayım (mps, nnf, tkf, mac, tte ve aft - yaklaşık %5 getirmiş), %20 eib aldım ama mevduatla kafa kafaya gidiyor, % 25 mevduatta ne olur ne olmaz tutmak istiyorum. Kalan %35 dövizden TLye döndüm, bu kısmı tekrar dövize dönebilirim, istediğim rakama inerse.
    Riskli fonlara pek bakmadım, bir süre öğrenmek istiyorum. Yavaş yavaş tcd gibi fonlara da girmek istiyorum ama gördüğüm borsa düzeltmelerinde almak mantıklı, tkf gibi değil.
    Hellistheothers beye maşallah, ayda 3,7 görsem işi bırakır, bu işe yönelirim. 39 yaşında geç keşfettik ama herkesin desteğiyle öğrenmeye devam.

5.  Alıntı Originally Posted by Eren8002 Yazıyı Oku
    Piyasa ile fazla inaylaşıyor.İki aylık performansıyla bir zamanların meşhur gpg fonunu hatırlatıyor.Kurumun yönettiği tek bir fon olduğu için işlerine odaklanacaklarını düşünüyordum.Ama tam tersi oldu endeks düşerkende çıkarken de gözlerine far tutulmuş tavşan gibi izlemekle yetindiler.Endeks ve hisselerde oluşan fırsatları malesef değerlendiremiyorlar.Haydar bey iyi bir insan ama benim fonları tercih etmemin sebebi hisseye aşık olmadan profesyonel olarak birikimlerimi yönetmek.Mac fonununda aşık olduğu bazı hisseler pörtföyün getirilerini törpüledi ve fon yönetiminin bu durumu karşıdan izlemesi hiç hoşuma gitmiyor.

SM-J710FQ cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Siz böyle yazınca baktım. Yıllık %84 getirmiş. Gayet iyi getiri.
    Bizim gibi mevduattan gelenler olarak keşke erken farketse idik diyorum.

6.  Alıntı Originally Posted by hellistheothers Yazıyı Oku
    Büyük , hem de çok büyük haksızlık yapılıyor bence MAC'a gerçekten, 80-90 hisse fonun içinde düzenli olarak ( ara sıra değil bildiğin her ay ) endeksi geçebilen taş çatlasa 4 fon var. Bak yazıyla 'dört' , hep birlikte itelersek beşe çıkar. Gerisi çöp. Hele de haftalık hariç her vadede endeksi geçmişken. Hadi olsa 10 tane alternatifi, vuralım yerden yere ama yok, gerçekten yok muadili. Bir elin parmağı kadar yok. Bunu da 3-5 gündür değil yıllardır yapıyor. 1 ayda endeksin 2 puan gerisinde kaldıgında öbür ay 10 puan fazla yaparak aldıgı öyle çok dönem gördüm ki. Yani gerçekten bu 4-5 fon , öyle 1 haftalık falan performansları ile ölçülecek fonlar değil. Nacizane daha insaf ile değerlendirilmesinde şahsen yarar görüyorum.
    Üstüne bir de bu fon türev kullanmıyor, sadece temel bazlı uzun vadeli değer yatırımı yapıyor. İnat ettiğinden değil, bu fonun 5 yıldır tarzı bu. Bu tarzla inandığı hisseleri periyotlu, orta vadeli tutarak geçti endeksi.
    O bahsedilen diğer fonlar hep saman alevi gibi bir ay iyi olup unutulup gittiler .
    En küçük periyota bile bakıldığında, aylık 4.14 endekste , 6.47 yapmış bir fon. Aylıkta iki buçuk puan fark kabaca yıllıkta 30 puan yapar. Sırf endekse attığı fark bu, getirisi bile değil. Bunun üçte birine millet mevduat bağlıyor. Ben anlamıyorum gerçekten ne bekleniyor.
    En çok korktuğum bu adamlar da bezecek , kalacağız büyük bankaların endeksi kopyala yapıştır dandik fonlarına.
    hepsine katılıyorum.... bu işlerde psikoloji çok önemli gerisini portföy yöneticisi yapar diye düşünüyorum

Alıntı Originally Posted by yuji Yazıyı Oku
    Daha iyisini yapana kadar en iyisi bu: https://docs.google.com/spreadsheets...it?usp=sharing

*KAP'a her ay başında yapılan bildirimlerden oluştulmuş verilerdir
    Sayın yuji, emekleriniz için tekrar çok teşekkür ediyorum. Birde bireysel olarak elimizdeki fonları takip edebildiğimiz Ve paylaşabileceğiniz bir çalışmanız varmı acaba. Hani benim gibi Google sheets kurabilme özürlüleri için.

Ayrıca bu fon takip için büyük emekleri olan tüm yoldaşlara sonsuz teşekkür...

8.  Alıntı Originally Posted by hellistheothers Yazıyı Oku
    67 aydır fon yatırımındayım. Bütün verilerimi tutarım excelde gün gün. Aylık ortalama getirim 3.71%. Son iki yılın biraz daha yüksek
    Mevduatın biraz üstünde getiri elde etmek için başlamıştım. Riskli fonların oranı %85'i de buldu, %15'e kadar düştüğü dönemlerde oldu. İdare eder. En azından benim amacım olan mevduatı geçmek hedefine uygun gidiyor şimdilik.

Genel olarak şu prensipleri izledim.

1. Her kategoride sadece en iyi fonları al.
    2. Aldığın fon, kendi benchmarkı/kıyas kriterine göre muhakkak başarılı olsun. ( benim için hayati derecede en önemli madde )
    İsterse bir yılda %500 getirsin kendi benchmarkı %550 getirmişse asla almam. Ama benchmark -%20 ise , -10% getirmiş fonu alırım.
    3. Fonu al-sat/ trade yapma. Sadece fonun yatırım yaptıgı ürün ( endeks , dolar vs. her ne ise ) geriledikçe artır/biriktir.
    4. Portföyü çeşitlendir. ( endeks/sabit getirililer/kur bazlılar mutlaka olsun)
    5. Başarılı olduğunu düşünüp aldığın fon 3 ay başarısız olursa ( makul zaman ver, asla 4-5 gün değil ) aynı meblağ ile başka fon ile değiştir. ( satıp nakde geçme, nakitle başka fona geç aynı miktarda)
    6. Aldığın kategoriyi en az 2 fonla , mümkünse 3-4 fonla sepet yap.
    7. Fonu alırken getirisine değil, risk/getiri oranına, stabilitesine, volatilitesine, tüm periyotlarda başarısına, zor zamanlarda, iyi zamanlardaki durumuna vs. bak.

Bunların bir çoğu başkalarına göre yanlış olabilir, sadece kendi bakış açım bu idi, ve bu perspektifte davrandım.
    Üstadım muhteşem bir paylaşım olmuş, emeğinize sağlık. Rica etsem hazırlamış olduğunuz bu Excel tablosunu bizimle de paylaşabilir misiniz?

Sayfa 565/1002 İlkİlk ... 65465515555563564565566567575615665 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •