Sayfa 760/1002 İlkİlk ... 260660710750758759760761762770810860 ... SonSon
Arama sonucu : 8011 madde; 6,073 - 6,080 arası.

Konu: YATIRIM FONLARI VII ( & Mevduat faiz karşılığı oranları )

1.  Alıntı Originally Posted by pit Yazıyı Oku
    yurt dışı hisse senedi alımı gibi. aracı kurumunuzla görüşüp aktive etmeniz gerekir. Bir de komisyon ve yan giderlerini kontrol edin kurumunuzun.
    Şunu da belirteyim, yurt dışı hisse senedi alımları ülkemizde gelir vergisine tabidir. alınan temettülerde, alış satıştan elde edilen karda %100 gelir vergisine tabidir, beyanname verilmesi gerekir.
    bu konu çok net olmadığı için bir soru da ben sormak istiyorum.. Çifte Vergilendirmeyi Önleme Anlaşmaları kapsamında vergiyi iki ülkeden birine vermemiz yeterli sanırım değil mi?

Alıntı Originally Posted by hellistheothers Yazıyı Oku
    Bence şöyle bir yanlış anlama var genel olarak piyasada. Etkin piyasalar teoremine göre bir piyasa ne kadar derinse, o piyasada para kazanmak o kadar zor olmalı. Yani bir yan tahtada para kazanma ihtimali büyük bir hissede kazanmaktan daha kolaydır. Ya da mesela atıyorum chfjpy paritede kazanmak eurusd'de kazanmaktan daha kolaydır. Mesela çok küçük bir piyasa atıyorum, Ermenistan borsasında hisse, yeşil mum yaptıktan sonra %95 ihtimalle yeşillere devam eder, trendler oluşur. Piyasa derinleştikçe trendler yerine randomize/rasgele hareketler artar. Ben trade yaşamımda pratikte bunu gördüm hep, bir piyasa ne kadar derinse kazanma ihtimalim o kadar azalıyor. Derinlik, daha çok büyük para haline gelmiş 10m üstü traderlar için daha anlamlı aslında. Bu arada regülasyondan kastınız ne bilmiyorum ama Amerikan piyasaları, 'insider' yani içeriden haber alma konusunda çok hassas, olması gerektiği gibi. Bizimki gibi tavantaban tek fiyat brüt takas gibi piyasaya mudahale eden hamleleri asla yapmıyorlar, çok ekstrem durumlar olmadıkça. Gerçi oradaki yatırımcı, eğer ana kurum mudahale ederse ortalığı yıkıyorlar, forumlarda vs. takip ediyorum, bizdeki gibi yetiş spk olayı yok. Gelen borsa başkanının ilk sözü müdahaleyi azaltacağız oluyor hep.
    Piyasanın likidite/derin ya da hacminin yüksek olması ile para kazanma ihtimali arasında ters ilişki vardır aslında. Derinlik, volatiliteyi azaltıyor sadece. En azından teori onu söylüyor, ve benim için de hep böyle oldu.
    Sadece para kazanma anlamında demedim üstad. Bizdeki borsanın stresi insanın ömrünü yer. Orada oturup değer analizi yaparak kazanma şansın var. Hisse seçerken 4000 tane hisse arasından seçim yaparsın. Yaptığın analiz esnasında herkesle aynı bilgiye sahipsin, kimse insider bilgi alamaz. Yatırım yaptığın hisse fiyatını genellikle firmanın temel verilileri etkiler uzun vadede. Bizde para kazanmak daha kolay tabi, kendini biraz yetiştirip tecrübe kazandığın anda binlerce kişinin önündesin.
    ABD piyasaları kolay demiyorum, bilakis profesyonellik isteyen piyasalar ancak oyun en azından dürüst kurulmuş.
    Yazdıklarım kesinlikle yatırım tavsiyesi degildir..Sadece kendi kişisel görüşlerimdir...

Alıntı Originally Posted by ulasss Yazıyı Oku
    bu konu çok net olmadığı için bir soru da ben sormak istiyorum.. Çifte Vergilendirmeyi Önleme Anlaşmaları kapsamında vergiyi iki ülkeden birine vermemiz yeterli sanırım değil mi?
    bireysel yatırımcı iseniz çok kolay değil vergiden kaçınmanız.
    Benim kabaca bulduğum çözüm şuydu, temettü vermeyen hisseler alıp onlara yatırım yapmak. Elde ettiğin karı geri getirmek için de varlık barışı beklemek. Bizde arada bir yurt dışından getirilecek paralar için vergi sıfırlanır, o dönemde para yurt içine getirilebilir.
    Ama bunun yerine iyi yönetilen değer yatırımı yapan yurt dışı fonlar olsa hepimize daha çok faydası olur.
    Yazdıklarım kesinlikle yatırım tavsiyesi degildir..Sadece kendi kişisel görüşlerimdir...

4. Tkf %+0.19

SM-G610F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

5.  Alıntı Originally Posted by pit Yazıyı Oku
    Sadece para kazanma anlamında demedim üstad. Bizdeki borsanın stresi insanın ömrünü yer. Orada oturup değer analizi yaparak kazanma şansın var. Hisse seçerken 4000 tane hisse arasından seçim yaparsın. Yaptığın analiz esnasında herkesle aynı bilgiye sahipsin, kimse insider bilgi alamaz. Yatırım yaptığın hisse fiyatını genellikle firmanın temel verilileri etkiler uzun vadede. Bizde para kazanmak daha kolay tabi, kendini biraz yetiştirip tecrübe kazandığın anda binlerce kişinin önündesin.
    ABD piyasaları kolay demiyorum, bilakis profesyonellik isteyen piyasalar ancak oyun en azından dürüst kurulmuş.
    Tabi ki bu kısmına tümü ile katılıyorum hocam. Mesela piyasa değeri defter değerine göre çok düşük şirket bulmak zor ama bulduğunuz da ve yatırım yaptığınızda para kazanıyorsunuz çünkü doğru denetleniyor, veriler doğru vs.

Sözgelimi abd değil ama yakın zamanda piyasa değeri çok düşmüş ama defteri muazzam ispanya ibex35'ten 3 hisse almıştım. İbex35'İn ortalama %30 üstü performans gösterdiler.
    Onların en büyük avantajı verilere güven var. Denetimin doğru yapıldığından eminsin vs.

En belirgin fark, onlar arka plana müdahale ediyorlar, yani mali denetimler, içeriden haber almalar vs.
    Bizde müdahaleler hep işlemlere, piyasaya.
    Burada yer alan yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

6.  Alıntı Originally Posted by flowski Yazıyı Oku
    sadece kazancın değil dolar arttıysa onun da vergisi gerekli diye biliyorum. kabaca %40-50 vergiyi yenebilen bir yatırım bulunursa mantıklı. yoksa biraz zor diye düşünüyordum.
    Evet dolar artışından da vergi var. Ama ben dolar anlamında reel getiri yapacağını düşündüğümde giriyorum. kur kazancını hesaplamıyorum pek. Ancak yıllık %2-3 usd mevduat faizi ortamında bile %20 lik usd kazançlar, vergiden sonra bile cazip oluyor genelde. Neredeyse tümü reel oluyor. Tl kazanç dijital ilüzyon gibi yatırım rakamları hızlı artıyor gibi görünüyor ama piyasaya döndüğünüzde ve tüketim yaparken farkediyorsunuz ki, tüm fiyatlar sizden hızlı artmış. Yılbaşında aldığım notebook , iki bucuk katına cıkmış, başetmek zor.
    Ama haklısınız tabi, çok düşünerek girilmeli.
    Burada yer alan yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Buarada TKF iyi yönetildiğini yine ispatladı.
    %0,1969

Alıntı Originally Posted by hellistheothers Yazıyı Oku
    Tabi ki bu kısmına tümü ile katılıyorum hocam. Mesela piyasa değeri defter değerine göre çok düşük şirket bulmak zor ama bulduğunuz da ve yatırım yaptığınızda para kazanıyorsunuz çünkü doğru denetleniyor, veriler doğru vs.

Sözgelimi abd değil ama yakın zamanda piyasa değeri çok düşmüş ama defeteri muazzam ispanya ibex35'ten 3 hisse almıştım. İbex35'İn ortalama %30 üstü performans gösterdiler.
    Onalrın en büyük avantajı verilere güven var. Denetimin doğru yapıldığından eminsin vs.
    aynı fikirdeyiz üstadım zaten birçoğumuzun beklentisi iyi denetlenen, serbest piyasa koşullarına göre hareket eden adil bir piyasa.

Sayfa 760/1002 İlkİlk ... 260660710750758759760761762770810860 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •