Sayfa 809/1002 İlkİlk ... 309709759799807808809810811819859909 ... SonSon
Arama sonucu : 8011 madde; 6,465 - 6,472 arası.

Konu: YATIRIM FONLARI VII ( & Mevduat faiz karşılığı oranları )

Alıntı Originally Posted by Trade Shark Yazıyı Oku
    Ipb hakkında anlattıkları ilgi çekici geldi. Serbest fon alamayan yatırımcılara serbest fon gibi yönetilen bir fon.
    Birde ileride ABD borsalarına yatırım yapan bir fon gelecek istanbul portföyden

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    Yazdıklarım kesinlikle yatırım tavsiyesi degildir..Sadece kendi kişisel görüşlerimdir...

2.  Alıntı Originally Posted by hellistheothers Yazıyı Oku
    Toplamda 3 aylık , 11,3 % aslında performans evet. Oranlar %25 olmadığı için. Ancak yurtdışı bir çok veri, bizde hesaplanan alternatif kaynaklar ve kişisel gözlemlerim de enflasyonun pratikte 35-40 % arası bir yerde seyrettiği. O yüzden bu getiri çöp hükmünde olabilir,, ancak tl'yi korumuş belki kılpayı.
    3 ay önceki portföye ne alabiliyorsam bu 11.3 % , 3 aylıktan sonra o kadarını alamıyorum hangi üründe test ettiysem. Yani dijital bir artış ilüzyonu ile aslında sürekli geriliyoruz belki de. Rakamlar büyürken biz un ufak oluyoruz.

Okuldayken sınavlarda hoca sınavın not ortalamasını söylerdi. Atıyorum 65 derdi, kime sorsam 65 altıydı , nasıl 65 çıkar diye gülerdik. Enflasyon da o hesap. Elbette ağırlıklı ortalama ile hesaplanıyor vs. 20 yıl boyunca resmi enflasyona itiraz eden herkese itiraz etmiştim, komplo teorisyenliği yapıyorsunuz, bir üründen örnek veriyorsunuz , hesaplanan ağırlıklı ortalama diye.

Ama Allah için, %12 hesaplanan enflasyonda, 12'den daha fazla artan bunca ürün/hizmet varken, bir tane, kör kurşun gibi bir tane de bu son 1 yılda bu oranın altında artan ürün/hizmet olması gerekmez mi ister basit ortalama ister ağırlıklı ortalama olsun?
    Bir tane ama sadece bir ürün olsun ki geçen sene 100 lira iken, bu sene 110 liranın altında olsun. Ya da 10 lira iken bu sene 11 lira olmamış olsun. Berber fiyatından, ayçiçek yağına, otomobilden, çakmağa, gömlekten, otel ücretine bakmadığım şey kalmadı. Neye baksam %12'den fazla artmış. O zaman %12'den az artan ne ?

Ama öte yandan teorik resmi enflasyon ile gerçek enflasyon arasında hakikaten bu kadar fark olsa tüm maaş zamları resmi enflasyon üzerinden yapılırken insanların fakirleşmesi falan değil bildiğin ayakkabı derisi kemirmeleri lazım o oranda reel olarak azalırsa. Orada da kafamı kurcalayan tuhaflıklar var. Enflasyon %40'sa her sene insanlara %10 zam yaparsanız. 3 senede 9 da bir fakirleşmeleri gerek. Bu kadarının olduğu konusunda kuşkuluyum. Reel fakirleşme çok açık ama bu oran çok ürkütücü ve gerçekçi değil.

Ya da kim bu milyarlarca dolar tahvili yıllık %14 ile alan .

Ya hakikaten fiyatı hiç artmayan benim bilmediğim ürünler var bu birinci olasılık, ya insanlar gerçekten o oranda fakirleşiyorlar.

İkisinden biri gerçek olmak zorunda.

Kafamda deli sorular.
    "TL bir illüzyondur" der sayın DUDU
    Yazdıklarım yatırım tavsiyesi olmayıp şahsi görüşümdür.

3. öbür başka forumda bir arkadaş sormuştu ona detaylı olarak zengin olmanın yollarını özetledim. boşa gitmesin normal küçük yatırımcı vatandaş da üçkağıt ekonomisini iyice öğrensin diye buraya da yapıştırıyorum.

Webster üstad, para işlerinden çok anlamam ama bence ne alırsan al kayıtdışı olsun. Tanıdığım tüm üst düzey zenginlerin ortak kesişim noktası devlete az vergi vermeleri ve kayıtdışı olmaları.

kör tuttuğunu şey yaparmış misali eğer kayıtlı olursan vergi ile öperler. ne yap et kayıtdışı ol.

kayıtdışı ekonomi olmak için yatırım tavsiyelerim şunlar:

RİSKSİZ KATEGORİ:
    1) taksi plakası al çünkü götürü vergi 2) fiziki commodity (buğday, arpa, mercimek, nohut, zeytinyağı, ayçiçek yağı, fındık, fıstık, soğan, sarımsak vs vs) al ambara at stokçuluk yap çünkü vergisi yok 3) köyde tarım arsası al çünkü vergisi çok az hatta ekmesen bile üstüne tarım teşviği alırsın 4) pazarcı veya kabzımal birisi ile ortak ol çünkü gelir vergisi yok, halde ve pazarda alım satım götürü vergi

ORTA RİSKLİ KATEGORİ:
    5) çifte vatandaşlık al yurtdışından bıyıklı yabancı görünerek yerli eurobond al çünkü yabancıya stopaj yok hiç vergi vermezsin

YÜKSEK RİSKLİ KATEGORİ:
    6) borsadan hisse HSYF al çünkü gelir vergisi yok 7) kapalıçarşı kuyumcudan fiziki külçe altın/gümüş al çünkü vergisi yok

Alıntı Originally Posted by Webster Yazıyı Oku
    Ustadlar
    Elime yaklasik 400 k gececek
    Kes tl olarak
    Ufak bir miras bolusmesinden
    Siz olsaniz bunu direk neye cevirirdiniz?
    Tahminen aralik ortasi gelecek
     Alıntı Originally Posted by tim42 Yazıyı Oku
    "TL bir illüzyondur" der sayın DUDU

Alıntı Originally Posted by hellistheothers Yazıyı Oku
    Toplamda 3 aylık , 11,3 % aslında performans evet. Oranlar %25 olmadığı için. Ancak yurtdışı bir çok veri, bizde hesaplanan alternatif kaynaklar ve kişisel gözlemlerim de enflasyonun pratikte 35-40 % arası bir yerde seyrettiği. O yüzden bu getiri çöp hükmünde olabilir,, ancak tl'yi korumuş belki kılpayı.
    3 ay önceki portföye ne alabiliyorsam bu 11.3 % , 3 aylıktan sonra o kadarını alamıyorum hangi üründe test ettiysem. Yani dijital bir artış ilüzyonu ile aslında sürekli geriliyoruz belki de. Rakamlar büyürken biz un ufak oluyoruz.

Okuldayken sınavlarda hoca sınavın not ortalamasını söylerdi. Atıyorum 65 derdi, kime sorsam 65 altıydı , nasıl 65 çıkar diye gülerdik. Enflasyon da o hesap. Elbette ağırlıklı ortalama ile hesaplanıyor vs. 20 yıl boyunca resmi enflasyona itiraz eden herkese itiraz etmiştim, komplo teorisyenliği yapıyorsunuz, bir üründen örnek veriyorsunuz , hesaplanan ağırlıklı ortalama diye.

Ama Allah için, %12 hesaplanan enflasyonda, 12'den daha fazla artan bunca ürün/hizmet varken, bir tane, kör kurşun gibi bir tane de bu son 1 yılda bu oranın altında artan ürün/hizmet olması gerekmez mi ister basit ortalama ister ağırlıklı ortalama olsun?
    Bir tane ama sadece bir ürün olsun ki geçen sene 100 lira iken, bu sene 110 liranın altında olsun. Ya da 10 lira iken bu sene 11 lira olmamış olsun. Berber fiyatından, ayçiçek yağına, otomobilden, çakmağa, gömlekten, otel ücretine bakmadığım şey kalmadı. Neye baksam %12'den fazla artmış. O zaman %12'den az artan ne ?

Ama öte yandan teorik resmi enflasyon ile gerçek enflasyon arasında hakikaten bu kadar fark olsa tüm maaş zamları resmi enflasyon üzerinden yapılırken insanların fakirleşmesi falan değil bildiğin ayakkabı derisi kemirmeleri lazım o oranda reel olarak azalırsa. Orada da kafamı kurcalayan tuhaflıklar var. Enflasyon %40'sa her sene insanlara %10 zam yaparsanız. 3 senede 9 da bir fakirleşmeleri gerek. Bu kadarının olduğu konusunda kuşkuluyum. Reel fakirleşme çok açık ama bu oran çok ürkütücü ve gerçekçi değil.

Ya da kim bu milyarlarca dolar tahvili yıllık %14 ile alan .

Ya hakikaten fiyatı hiç artmayan benim bilmediğim ürünler var bu birinci olasılık, ya insanlar gerçekten o oranda fakirleşiyorlar.

İkisinden biri gerçek olmak zorunda.

Kafamda deli sorular.
    Bende enflasyon hesabına ve gerçekte nedir sorusuna cevap arıyorum kendimce. Sürekli tükettiğim birçok gıda ürününde pandemi başından yani mart ayından bugüne enaz %40 artış oldu. Örneğin sürekli yediğim beyaz ayçekirdeği martta 20 TL den alırken şuan 28 TL oldu.
    Gıda ürünlerinde yıllık enflasyon %60-70 den aşağı değildir. Tekstil ürünlerinde %25-30 görüyorum. İthal bilişim ürünlerinde de kura bağlı olarak %40-50 bandında artış var.
    Hane halkı fakirleşiyor mu? Evet çok ciddi. Peki nasıl ayakta kalıyor? Öncelikle hane halkına düşen kredi kullanımında ciddi artış var. Bununla bir süredir hayat finanse edilmeye çalışılıyor. Harcamalarda öncelik sırası temel ihtiyaçlara kayıyor. Tekstil, elektronik, hizmet sektörü harcamaları, tatil harcamaları sona kalıyor hatta sıfırlanıyor.
    Maalesef dünyada para bolluğu olan dönemi ülke olarak tüketime harcayarak bu dönemi çok kötü kullandık. Şimdi kademeli olarak bizden önceki nesil gibi yaşamayı öğreneceğiz. Şuan 40 lı yaşlarda olanlar bu para bolluğu olan dönemi yaşadı. Ev, araba gibi şeyler sahibi oldu, iyi yerlerde tatil yaptı, yurt dışına gidebildi. Ve bunlara 30 lu yaşlarda erişti. Bizden önceki nesil ise bu dediklerime 50 li yaşlarında hatta emekli olduklarında erişti. Şuan 20 li yaşlarda olup hayata yeni atılanlar ise çok şanssızlar. 70 yaşına yakın emekli olabilecekleri, asgari ücretin en fazla 2-2.5 katı ile iş hayatına başlayabilecekleri, bir araba için enaz 6-7 yıllık maaşları kadar birikim yapmaları gereken, orta halli bir ev için 15 yıllık maaşları kadar para gereken bir hayat bekliyor onları.
    Ülkem adına üzülüyorum...
    Yazdıklarım kesinlikle yatırım tavsiyesi degildir..Sadece kendi kişisel görüşlerimdir...

5. Beyaz yakalinin asgari ucretin 2-3 kati yeni işe başlama şansi bile yok artik, buyuk kurumlar disinda.
    İş bulursa öpsün başina koysun.

SM-G610F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

Alıntı Originally Posted by onurbey Yazıyı Oku
    Beyaz yakalinin asgari ucretin 2-3 kati yeni işe başlama şansi bile yok artik, buyuk kurumlar disinda.
    İş bulursa öpsün başina koysun.

SM-G610F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Evet iyimser rakamlar kullandım maaşlar için.

Alıntı Originally Posted by pit Yazıyı Oku
    Evet iyimser rakamlar kullandım maaşlar için.

Bu konuda ki soru işaretlerini gidermek için durumu aktarayım.Ülkemizin en büyük yatırım kuruluşlarından birinde beyaz yaka olarak ilk işe başladığınızda arada ki fark açısından en fazla 950 tl rakamla başlıyorsunuz.İki katı veya üç katı gibi rakamların telafuz edilmesi dahi beis durmaktadır.

Elbette brüt iki katı olabilir en iyi ihtimalle fakat oda gelir vergisi dilimine takıldığından dolayı yılın son 6 ayı asgari ücretten 800 tl fazla maaş alarak geçirilir..Sizlerinde iyi bildiği gibi hiçbir şey dışardan göründüğü gibi değildir.Buna en güzel örnek elbette fon yatırımcısıdır.Yıllarca bekler ki yatırımları değerlensin fakat dışardan gören bir kişi baktığında ''ooo... şu paraya bak ne şanslı' der.

Gerçekler ise maalesef acı ve meşakkatli bir sürecin neticesidir. Ve o para bir günde gelmemektedir.

Nnf cuma performansını yayınladı mı?

Sayfa 809/1002 İlkİlk ... 309709759799807808809810811819859909 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •