Sayfa 92/1002 İlkİlk ... 42829091929394102142192592 ... SonSon
Arama sonucu : 8011 madde; 729 - 736 arası.

Konu: YATIRIM FONLARI VII ( & Mevduat faiz karşılığı oranları )

1.  Alıntı Originally Posted by hellistheothers Yazıyı Oku
    Herkese tekrar selamlar, kalıcı yerleşmek için epey bir araştırma yapmak amacıyla Macaristan'a gitmiştim. beklediğimden kısa sürdü. Arada takipteydim, ama yazacak çok az zamanım oldu.

2017 yılında şu anda başarılı olan hisse fonlar muazzam başarısız olmuş endekse göre. neredeyse %20 az getirmişler ilginçtir.

Bu arada değişkenlerle ilgili tüm chartları, geçmişe dair verileri vs. inceleyince opb, okd gibi agresiflerin değil, daha önce bir arkadaşın dediği gibi defansif olan sua, suc, eib gibi olanların tercih edilmesinin daha iyi olacağını düşünüyorum artık
    Kendi kişisel düşüncem, %50'den fazla hisse içeren değişken fon alacağıma hisse yoğun fon alırım stopaj ödemem. Mesela son 1 ayda FID, hisse yoğun TKF'den daha fazla düşmüş. Hem hisse yoğundan az getirecek, hem hisse yoğundan fazla düşecek, hem de %10 stopaj kesilecek.

2.  Alıntı Originally Posted by hellistheothers Yazıyı Oku
    Tefaşta sayfanın altında karşılaştırma kısmında ''altın'' adı altında bir kıyas gösteriyor. O gram altın mı ?
    Son 1 yıl %80 demiş. Eğer gramsa, tüm altın fonları yıllıkta %1,5-2 arası gerideler altından kabaca yıllık.
    O da yönetim ücretine geliyor neredeyse yaklaşık.
    Muhtemelen BİST kıymetli madenler bülteni altın ağırlıklı ortalama değerleri esas alınmıştır.
    Yandaki UYARI yazan sarı üçgene tıklandığında diğer kıyas verilerinin ne olduğu açıklanmış ama altını açıklamamış.

sn.admustafa bazen fonların haftalık getirilerini kıyaslayan bir rapor yayınlıyordu, orada altın fonları grama göre hep geri kalıyorlardı.
    Birde fonda %10 vergi olunca getiri biraz daha törpüleniyor.
    Ama fonların avantajı baştan peşin %1 vergi yok.Zarar varsa o %1'i kaybetmiyorsunuz bari.

Duhul
    Mar 2017
    İkamet
    istanbul
    Gönderi
    6,904
     Alıntı Originally Posted by myfinans Yazıyı Oku
    Hatta gerçek altın fonları bile gram altının getirisinin altında kalıyorlar.
    Ayrıca GBC'nin %1,679 gideri olmuş.
    Gr altın alış-satışında varolan makas ile altın fonu alışımızda kardan %10 stopaj kesimi düşünüldüğünde hangisi daha avantajlı peki?
    Yazdıklarım yatırım tavsiyesi değildir.

4.  Alıntı Originally Posted by turali Yazıyı Oku
    Gr altın alış-satışında varolan makas ile altın fonu alışımızda kardan %10 stopaj kesimi düşünüldüğünde hangisi daha avantajlı peki?
    Sanırım %10'a kadar olan getiride fon, %10'dan fazla olan getiride gram avantajlı. Yani uzun vade al-tut için makas ve alıştaki %1 vergiye rağmen gram daha mantıklı görünüyor. (Yatırım tavsiyesi değildir.) Altın fonunda süre ve getiri farketmeksiniz %10 stopaj ve fiyata yedirilen yönetim ücreti var. Gramda makas almış başını gitmiş, 6-7 lira civarında gözüküyor.

5. Altın konusunda bana en cazip gelen, gram altın vadeli hesapları aslında. ( mesela teb'de %1 altın faizli hesap gördüm )
    Hem altın faizi kazanımı var hem dolar ( onstan dolayı ) ve tüfeden ( usdtry dolaylı ) kombine şekilde etkilenen altın getirisi var.

Ancak ben kişisel olarak ( belki de konuyla ilgili teorik eğitimimin kötü etkisinden dolayı ) bir emtianın bilinmeyen bir vadede reel getirisinin sıfırlanacağı algısından kurtulamıyorum. Yani bugün 10 gram altına ne yapılıyorsa pratik hayatta, belli bir vadede de 10 gram altına sadece onun yapılabiliyor olması gerek. Bir otomobilin, bir kilo peynirin, bir gömleğin kaç gram altına denk geldiği şu anda artsa da bir vadede tekrar eninde sonunda belli yerlere dönmeli. Yani atıyorum, 20 yaşında 1 kilo altını olan birinin 50 yaşında 1 kilo altınla daha zengin oluyor olması tuhaf. O yüzden hayatımda elim hiç gitmedi altın yatırımına.

Uzun bir süredir bu teori işlemiyor. Tam da yukarıdaki şekilde oluyor, ben de izliyorum gözlerim buğulu

6.  Alıntı Originally Posted by turali Yazıyı Oku
    Altın için 3 imkan var
    1-Gram altın:Dezavantajı al-sat makası ve %1 vergi, avantajı kazançtan vergi yok ve anında al sat mümkün
    2-Altın fonları:Dezavantajı kazançtan %10 vergi ve al sat gecikmesi avantajı alımda vergi yok
    3-BYF'ler:Dezavantajı alırkende satarkende komisyon alınması, net aktif değerden uzaklaşabilen piyasa değeri ve kardan da %10 stopaj, avantajı %1 vergi yok ve al sat anında oluyor.

Tüm bunları değerlendirmek lazım.
    %1 vergi yokken gram altın rakipsizdi ama %1 vergi gelince ve makaslarda artınca cazibesini kaybetti.

7.  Alıntı Originally Posted by hellistheothers Yazıyı Oku
    Hisse fonlarım var ve yeterince agresifler ancak defansif değişkeni, aslında tam da o nedenle, '' ne öldürsün ne güldürsün'' diye FİL ppf'lerimin yarısı ile alacağım. Planım o. Yani ppf getirisini biraz alttan dürtsün istiyorum.
    Dogru bir karar oldugunu dusunuyorum.
    Şu ortamda Mevduat/PPF parayi eritiyor.
    SUA bence tam anlamiyla mevduata alternatif.
    Mevduat x 3 getirisi riskine göre oldukca tatmin edici.
    Zaten riske TKF ve MAC fonlarinda giriyoruz.
    Agresif degiskende riski almamiza hic gerek yok diye dusunuyorum.
    Saygilar.

8.  Alıntı Originally Posted by onurbey Yazıyı Oku
    Dogru bir karar oldugunu dusunuyorum.
    Şu ortamda Mevduat/PPF parayi eritiyor.
    SUA bence tam anlamiyla mevduata alternatif.
    Mevduat x 3 getirisi riskine göre oldukca tatmin edici.
    Zaten riske TKF ve MAC fonlarinda giriyoruz.
    Agresif degiskende riski almamiza hic gerek yok diye dusunuyorum.
    Saygilar.
    Tam aynı noktadayım. EIB, EIC, SUA , SUC arasında kararsızım sadece. suc biraz volatil. eib+sua karması anlamlı olabilir belki.

Sayfa 92/1002 İlkİlk ... 42829091929394102142192592 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •