Sayfa 480/1002 İlkİlk ... 380430470478479480481482490530580980 ... SonSon
Arama sonucu : 8011 madde; 3,833 - 3,840 arası.

Konu: YATIRIM FONLARI VII ( & Mevduat faiz karşılığı oranları )

1.  Alıntı Originally Posted by Ege35 Yazıyı Oku
    TDG ye ne dersiniz. Merkez Bankası gösterge kurlarına göre bugün dolar % 0,50 artıda ve amerikan 10 yıllık tahvilleri de -5 iken nasıl 0,19 da kalmış acaba.
    TDG'de sadece ABD değil, diğer ülkelerin ve bazı şirketlerin tahvilleride var.
    ABD tahvilleri dışındakiler bizim tahviller gibi eksi yapmış olabilir, tek tek bakmak lazım, ama çok vakit alıyor kontrol etmesi.
    Öyle değilse devamı yarın gelir.

2.  Alıntı Originally Posted by hellistheothers Yazıyı Oku
    Şahsen 1060 altı olmadıkça, bantta ( 1060-1120 ) konsolidasyonun süreceğini düşünüyorum. 1060 altının da önümüzdeki günlerde çok mümkün olduğunu sanmıyorum. Bir yandan dolar da arttığı için zaten bant içerisinde iken endeks dolar bazında değer kaybetmeye devam ediyor. 1060 civarına olası yaklaşmalarda hacme ve alıcı gelip gelmeyeceğine bakmak gerek. Daha önce orada alıcının yoğun olduğu görülmüştü.
    usdtry 7.50 üstüne atmasıyla, zaten tüm piyasanın beklentisi 7.80 hareketine başladı ve devam ediyor. Ancak 7.80 bir çok açıdan hesaplanan gerçek kur değerine oldukça yakın, mb'den ne karar gelirse gelsin 7.80 üstünün 1-2 ay içinde görüleceğini düşünmüyorum ben. ( uzun vadede çok daha üstünün görüleceği açık, sadece kısa vadede beklemiyorum )
    Çok sevdiğim, beni 20 yıl önce bu işlere sokan trader abimin dediği gibi, piyasadaki mutlulukların toplamı, mutsuzlukların toplamına eşittir. Her şeyin her an tekrar değişeceğini bilerek duygusal/anlık karar vermemekte yarar var.
    Borsaya ve piyasalara yeni giren arkadaşlar için de iyi oluyor bir yandan, buraların dikensiz gül bahçesi olmadığını, piyasada trade etmenin sanılanın aksine dünyanın en stresli işlerinden bir olduğunu görmelerine yarıyor.

Yarın bir miktar hisse fonlarımı artıracağım ( muhtelemen mps ve mac'ı, belki tkf'yi)
    eib ve sua biriktirmeye devam.
    eurobond fonlarımı dolar 7.50 altına gelmedikçe artırmayacağım şimdilik.

yeni fon olarak portföyüme epey agresif bir stratejiye dönüşen değişken ıpb ekliyorum çeşitlilik artırmak adına

halkbank vadeli kontratım, tektu, viking, avisa, aygaz ,ihlgm, ceoem gibi bir miktar hissem var. onları da taşımaya devam edeceğim.
    dolar uzun kontratlarımı azaltıyorum, 7.80'e yukseldikçe azaltıp komple kapatacağım şimdilik.

1060 altında günlük kapanış olmadıkça devam, 1060 altı olursa yeni bir plan kurarız.

Herkese bol kazançlar,
    Viop a uzağım biraz marjin call kismini nasıl hesaplıyorsunuz? İlave olarak ipb riskini almak yerine neden yhsf riskini almıyorsunuz? Yükselişler de hsyf lere göre daha az yükselir iken düşüşler de onlar kadar düşüyorlar?

3.  Alıntı Originally Posted by sevinen Yazıyı Oku
    Viop a uzağım biraz marjin call kismini nasıl hesaplıyorsunuz? İlave olarak ipb riskini almak yerine neden yhsf riskini almıyorsunuz? Yükselişler de hsyf lere göre daha az yükselir iken düşüşler de onlar kadar düşüyorlar?
    Hocam margin call şu anda uygulamada %100' çıktı.
    Kontrat teminatı*kontrat sayısı kadar hesapta teminat olmalı, onun altında olmamalı.

Ancak örnekle anlatayım.

Örnek : halkbank 10 kontrat aldınız.

Halkbank için kontrat başı gerekli teminat = 100 tl ( her hisse/pay için farklı) :

bulunması gereken minumum teminat = 10(kontrat sayısı)*100 ( kontrat başı teminat ) = 1000 tl.

Bu değerin altı margin call'a girer, hesapta ekstra para olmazsa patlar.

Bu minumum değerin üstünde koyduğunuz ( viopta takasbank nezdinde boşta tuttuğunuz ) her faziadan miktar ile margin call mesafesi, aralığı açılabilir.

Yine aynı örnekte 10 kontrat halkbank için gerekli 1000 tl yerine 2000 tl koydunuz sözgelimi hesaba/takasbank viop hesabına).

1000 tl ekstra paranız ( hareket alanınız) olacak.

1 kontrat 1 kuruşluk ters harekette 1 tl margin yer.

elinizde 10 kontrat vardı 1 kuruş ters harekette 10 tl yer.

Fazladan koyduğunuz 1000 tl paranın tükenmesi için 10 kontratın 100 kuruş (1 tl ) terste kalması gerekir.

Örnekteki durumda diyelim ki halkbank vadelisini 5.00 liradan aldıysanız 4.00 liraya kadar margin call olmaz. (5,00-4,00 = 1 tl )

Bu örnekteki değişkenleri spesifik durumuza göre ayarlayıp hesaplayabilirsiniz.
    Burada yer alan yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

4.  Alıntı Originally Posted by hellistheothers Yazıyı Oku
    Hocam margin call şu anda uygulamada %100' çıktı.
    Kontrat teminatı*kontrat sayısı kadar hesapta teminat olmalı, onun altında olmamalı.

Ancak örnekle anlatayım.

Örnek : halkbank 10 kontrat aldınız.

Halkbank için kontrat başı gerekli teminat = 100 tl ( her hisse/pay için farklı) :

bulunması gereken minumum teminat = 10(kontrat sayısı)*100 ( kontrat başı teminat ) = 1000 tl.

Bu değerin altı margin call'a girer, hesapta ekstra para olmazsa patlar.

Bu minumum değerin üstünde koyduğunuz ( viopta takasbank nezdinde boşta tuttuğunuz ) her faziadan miktar ile margin call mesafesi, aralığı açılabilir.

Yine aynı örnekte 10 kontrat halkbank için gerekli 1000 tl yerine 2000 tl koydunuz sözgelimi hesaba/takasbank viop hesabına).

1000 tl ekstra paranız ( hareket alanınız) olacak.

1 kontrat 1 kuruşluk ters harekette 1 tl margin yer.

elinizde 10 kontrat vardı 1 kuruş ters harekette 10 tl yer.

Fazladan koyduğunuz 1000 tl paranın tükenmesi için 10 kontratın 100 kuruş (1 tl ) terste kalması gerekir.

Örnekteki durumda diyelim ki halkbank vadelisini 5.00 liradan aldıysanız 4.00 liraya kadar margin call olmaz. (5,00-4,00 = 1 tl )

Bu örnekteki değişkenleri spesifik durumuza göre ayarlayıp hesaplayabilirsiniz.
    Detaylı açıklama için teşekkür ederim.

EIB 4 günde verdiğini bir günde geri aldı. -0,2371
    Şu blcyt aşkını da anlamış değilim.
    Yazdıklarım kesinlikle yatırım tavsiyesi degildir..Sadece kendi kişisel görüşlerimdir...

6.  Alıntı Originally Posted by pit Yazıyı Oku
    Eib ve Eic fonların aylık getirisi para piyasası fonunun altına indi, üç ve altı aylık getirileri de alınana riske değmeyecek kadar. Tekrar bir düşünmek gerek. Sua ve Suc için de aynısı geçerli

7. Cuma biraz EIB alış talimatı vermiştim, keşke dün verseymişim, zararı 2 haftada zor çıkarır

Alıntı Originally Posted by pit Yazıyı Oku
    Altin ve tahvil cok etkiliyor eib i blytc etkisi- 0.075 gibi.

Sayfa 480/1002 İlkİlk ... 380430470478479480481482490530580980 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •