Sayfa 94/1002 İlkİlk ... 44849293949596104144194594 ... SonSon
Arama sonucu : 8011 madde; 745 - 752 arası.

Konu: YATIRIM FONLARI VII ( & Mevduat faiz karşılığı oranları )

1. BYF'ler kisa süreli pozisyon almak için mantıklı.

Bir arkadaş kaydı altın hesabında %1 vergi + Alim/satim %2ye varan makasları düşününce Baştan %3 masrafı olduğunu yazmıştı burada. Bence doğru bir bakis acısı %25-%30 gibi bir getiriye kadar BYF'ler avantajlıydi.

Ama bunu herkes farketmis olacak ki şuan aktif değerinde işlem görmüyor çoğu zaman. Çünkü fiziksel olarak bu altin, gümüş, dolar vs. hangisinin BYF ise fiziki olarak tutmak zorunda. Ve bazen aşırı talepte piyasadan toplayamiyorlar.

Bu arada bir arkadaş Ziraat'in kendi müşterilerine ZGOLD için on binde 2,5 komisyon uyguladıgini belirtmişti.

Bir diger handikapta cok spekülasyon var o tarafta. Piyasa emiri verirseniz o sirada havada kapmak için bekleyen spekülatörler de var. Limit emir girmeye dikkat etmek lazim.

2. %50 den fazla hisse içeren değişken fonlar arasında son bir aylık getirisi(borsanin %15'ten fazla düşüş dönemi) artı olan sadece Ata portföyün Aed fonu var sanırım. Türev kısmını çok güzel kullanmışlar. Tebrik etmek gerekir...

Daha önce de belirtmiştim, fon sepeti fonları da değişkenlerin bir kısmına alternatif olabilir. Tefas verilerine göre Yac; bir ay, yılbaşından itibaren ve bir yıllık vadelerde eıb ve sua' dan daha iyi getirmiş. Ben de her üç fon da var, her fonu başka bir parametreye dayalı olarak aldım. Eıb, eıc, sua, suc gibi defansif değişkenleri özellikle hisse krizlerinden çok az etkilenen görece düşük ama istikrarlı getirileri; yan, yac gibi fon sepeti fonlarını defansif değişkenlerin bir miktar üzerindeki istikrarlı getirileri; gma'yı hisse senedi miktarı az olmasına karşın 1-3-5 yıllık vadede ki tatmin edici ve istikrarlı getirileri nedeniyle portföyüme dahil ettim.

Bir çok arkadaşın da haklı olarak değindiği üzere, adı değişken olup, hisse fonlar kadar risk taşıyan fonlar yerine doğrudan hisse fon alınması mantıklı, örneğin ben tefas verilerine göre yüzde kırk-elli üzerinde hisse taşıyan değişken fon almamak gibi bir prensip edinmeye çalışıyorum. Tabi bu bir süreç, az yazsam da uzun sayılabilecek bir süredir başlığı takip ediyor, öğrenmeye çalışıyor ve öğrendiklerimi analiz ederek bir takım prensipler geliştirmeye çalışıyorum. Bu konuda emeği geçen tüm arkadaşlarla birlikte son günlerde tekrar katkıda bulunmaya başlayan admustafa'ya özellikle teşekkür ederim.

Redmi Note 8 Pro cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

Duhul
    Mar 2017
    İkamet
    istanbul
    Gönderi
    6,864
     Alıntı Originally Posted by myfinans Yazıyı Oku
    Altın için 3 imkan var
    1-Gram altın:Dezavantajı al-sat makası ve %1 vergi, avantajı kazançtan vergi yok ve anında al sat mümkün
    2-Altın fonları:Dezavantajı kazançtan %10 vergi ve al sat gecikmesi avantajı alımda vergi yok
    3-BYF'ler:Dezavantajı alırkende satarkende komisyon alınması, net aktif değerden uzaklaşabilen piyasa değeri ve kardan da %10 stopaj, avantajı %1 vergi yok ve al sat anında oluyor.

Tüm bunları değerlendirmek lazım.
    %1 vergi yokken gram altın rakipsizdi ama %1 vergi gelince ve makaslarda artınca cazibesini kaybetti.
    Size ve cevap veren tüm arkadaşlara teşekkür ederim...
    Yazdıklarım yatırım tavsiyesi değildir.

Duhul
    Mar 2017
    İkamet
    istanbul
    Gönderi
    6,864
     Alıntı Originally Posted by myfinans Yazıyı Oku
    BYF'lerden
    Finans portföyün altın ve dolar BYF'leri şu an için net aktif değerin altındalar
    Gümüş BYF'si ise net aktif değerin çok üstünde şu anda.

Yani ucuz altın ve dolar var pahallı gümüş var BYF'lerde.

Ziraatin altın BYF'sinin ise net aktif değeri ve içeriği belli değil, ne aldığınızı bilmiyorsunuz.
    Altına ve dolara bu kadar yüksek bir talebin olduğu şu dönemde bunların net aktif değerinin altında olmalarını nasıl yorumlamak lazım acaba?
    Yazdıklarım yatırım tavsiyesi değildir.

6.  Alıntı Originally Posted by hellistheothers Yazıyı Oku
    Kub hakkında ne düşünüyorsunuz, biraz da döviz faktörünü katmak içine belki anlamlı olabilir ? Hiç incelediniz mi ?
    KUB'u uzun uzun incelemistim.
    Döviz bazlı bir urun aliyorsam beni piyasa dalgalanmalarina karşi bir nebze korumalı.
    Mart ayinda piyasa kötüyken çok sert düşmüş.
    Yaklaşık %20 civari.
    Grafigi çok volatileli, buna ragmen getirisi bence tatmin edici degil.
    Attigim taş ürkuttugum kuşa değmeli.
    Bu yuzden almaktan vazgectim.
    Mesela doviz bazli bir fon alacaksam TDG'yi 1.siraya yazardim.
    Mart ayındaki düşüşü kabaca %4 civarı.
    Saygilar.

7. TPC fonu hakkinda bilgisi olan varmidir tavsiye edermisiniz?

8.  Alıntı Originally Posted by turali Yazıyı Oku
    Altına ve dolara bu kadar yüksek bir talebin olduğu şu dönemde bunların net aktif değerinin altında olmalarını nasıl yorumlamak lazım acaba?
    Cuma günü bist açıkken ons'ta dolar da düşüyordu.
    Haliyle bu fonları elinde bulunduranlar satmaya başladılar ve o zaman borsada oluşan fiyat NAD(net aktif değer)'in altına düştü.
    Yoksa altın ve onsun geleceği ile ilgili bir veri değil bu.

Sayfa 94/1002 İlkİlk ... 44849293949596104144194594 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •