Sayfa 97/1002 ÝlkÝlk ... 47879596979899107147197597 ... SonSon
Arama sonucu : 8011 madde; 769 - 776 arasý.

Konu: YATIRIM FONLARI VII ( & Mevduat faiz karþýlýðý oranlarý )

Alýntý Originally Posted by hellistheothers Yazýyý Oku
    Çok kabaca normal piyasa eðrisi ile ayný giderken temmuz baþýndan sonra niye uçmuþ acaba hakkaten. taþýdýgý fonlar da uçmamýþ.
    bende sormuþtum, altýn var dediler icinde bu forumda , ayrica check etmedim ,

2.  Alýntý Originally Posted by Cancan88 Yazýyý Oku
    Portfoyum de sua ve suc fonuda vardi ancak sua dan cikis yapip suc a daha fazla yoneldim..
    TPC nin yatirim kisi sayisida az fazla kisi girmemis.
    benin o tip fonlarda gözüm ytd de kalmýþtý.hisse fonlarýnýn bir kýsmýný satmýþtým, tpc de güzel alternatif olabilir. bu ikisinden alabilirim.

3. Bu konuda þu þekil örnek vereyim; 2004’te Muþ’ta çalýþýyordum, maaþ + döner 170 çeyrek altýndý. Ama mesela bir takým elbise ve pardesüyü 20 çeyrek altýna satýn aldýðýmý gayet iyi hatýrlýyorum. Ayrýca 96 model Doðan SLX olan ilk arabamý 270 çeyrek altýna almýþtým. Sandýðýnýz gibi deðil yani

Alýntý Originally Posted by hellistheothers Yazýyý Oku
    Altýn konusunda bana en cazip gelen, gram altýn vadeli hesaplarý aslýnda. ( mesela teb'de %1 altýn faizli hesap gördüm )
    Hem altýn faizi kazanýmý var hem dolar ( onstan dolayý ) ve tüfeden ( usdtry dolaylý ) kombine þekilde etkilenen altýn getirisi var.

Ancak ben kiþisel olarak ( belki de konuyla ilgili teorik eðitimimin kötü etkisinden dolayý ) bir emtianýn bilinmeyen bir vadede reel getirisinin sýfýrlanacaðý algýsýndan kurtulamýyorum. Yani bugün 10 gram altýna ne yapýlýyorsa pratik hayatta, belli bir vadede de 10 gram altýna sadece onun yapýlabiliyor olmasý gerek. Bir otomobilin, bir kilo peynirin, bir gömleðin kaç gram altýna denk geldiði þu anda artsa da bir vadede tekrar eninde sonunda belli yerlere dönmeli. Yani atýyorum, 20 yaþýnda 1 kilo altýný olan birinin 50 yaþýnda 1 kilo altýnla daha zengin oluyor olmasý tuhaf. O yüzden hayatýmda elim hiç gitmedi altýn yatýrýmýna.

Uzun bir süredir bu teori iþlemiyor. Tam da yukarýdaki þekilde oluyor, ben de izliyorum gözlerim buðulu

4.  Alýntý Originally Posted by ReyseSakre Yazýyý Oku
    Bu konuda þu þekil örnek vereyim; 2004’te Muþ’ta çalýþýyordum, maaþ + döner 170 çeyrek altýndý. Ama mesela bir takým elbise ve pardesüyü 20 çeyrek altýna satýn aldýðýmý gayet iyi hatýrlýyorum. Ayrýca 96 model Doðan SLX olan ilk arabamý 270 çeyrek altýna almýþtým. Sandýðýnýz gibi deðil yani
    Evet haklýsýnýz elbette .

Ama ben öyle sanmýyorum, teoride öyle olmasý gerek diyorum. Ama zaten yazýda da pratikte, yani hayatta öyle olmadýðýný biliyorum demiþtim.

Benim aylýk kazançlarým da altýn bazýnda üçte birine geriledi. Ancak ürünlerin emtia yani altýn karþýlýðýnýn uzun vadede bir yerlerde yine ayný yere dönmesi gerek diyorum kaðýt üstünde reel bazda( dünya üzerinde altýn üretimi artýþý nüfus artýþýnýn üstündeyken hele-ki öyle )

Yoksa altýnýn çookk uzunca bir dönemdir enflasyonun katbekat üstünde arttýðýný elbette biliyorum.

20 yýl önce 100 birim altýný olup, þu anda yine 100 birim altýný olan birinin ekonomi teoriði açýsýndan þu anda daha zengin olmamasý, daha çok ürün/hizmet alamamasý lazým. Ama daha zengin ve alabiliyor elbette.

Ancak eninde sonunda bir yerde, 20 yaþýndaki maddi durumuna dönmesi lazým eþit miktarda altýnla. Sadece kaðýt üstünde ekonomik teoriyi söylüyorum.

Kaðýt üstündeki doðrular hayatla uyuþmuyor , onu anlatmaya çalýþtým.
    Son düzenleme : hellistheothers; 10-08-2020 saat: 10:59.

5.  Alýntý Originally Posted by mrfatih Yazýyý Oku
    bu seviyelerden garan-akbank gibi banka hissesi alan kaybeder mi sizce? grafiðe bakmanýzý tavsiye ederim hiç þaþmaz
    Fatih bey, ortada çok büyük bir deðer var.Piyasa þu an fiyatlamýyor o ayrý bir konu.
    Garanti/Ak bank/Ýþ Bankasý defter deðerlerinin yarýsýnda bile deðiller.
    Eðer bekleyecek zamanýnýz varsa bu þirketler üzmeyecektir diye düþünüyorum.
    Warren Buffet Bank of America'da baya yüklüce alýmlar yaptýðýný okumuþtum.
    Saygýlar.

6. https://www.tefas.gov.tr/FonAnaliz.aspx?FonKod=NNF

NNF bugün iþleme baþlamýþ ama tefaþta iþlem görmüyor görünüyor.

edit : test yapýlýyormuþ, 10-15 güne açýlacakmýþ.

7. Piyasada tam olarak bilmiyorum ama iki ila üç yüz arasý fon vardýr herhalde. Ama bizim burada konuþtuðumuz fonlarýn sayýsý iki elin parmaklarý kadar. Çünkü getirleri iyi olarak göründüðü için. Peki geri kalan diðer fonlar niye güzel performans gösteremiyor? Sebebi nedir? Yanlýþ seçim mi? Personel kalitesi mi? Yoksa baþka bir neden mi? Bu fonlarý kuran kurumlar sonuçlarý görmüyor mu? Özellkle bankalarýn kurduðu fonlar ki; bir ikisi dýþýnda performanslarý çok düþük. Eleman nasýl olsa maaþýný alýyor. Fondan da yönetim ücreti alýnýyor. Sorun yok. Baþarýlý olarak kabul ettiðimiz fonlar genellikle aracý kurum fonlarý. Çünkü orada fonu iyi yönetirsen prim artý yüksek maaþ alýrsýn. Kötü performans gösterirsen kapýnýn önüne koyulursun. Aradaki fark bu. Bence fon kuranlar bu konu hakkýnda ciddi düþünüp tedbir almalý. Eðer yarýn yatýrýmcý giderse geri dönmesi çok zor olur. Madem para kazanýyorsun, yatýrým yapana da kazandýrmak senin görevin.

8.  Alýntý Originally Posted by hellistheothers Yazýyý Oku
    https://www.tefas.gov.tr/FonAnaliz.aspx?FonKod=NNF

NNF bugün iþleme baþlamýþ ama tefaþta iþlem görmüyor görünüyor.

edit : test yapýlýyormuþ, 10-15 güne açýlacakmýþ.
    -5,17 gözüküyor bugün getirisi
    Burada yazmýþ olduðum bilgi,yorum ve düþünceler tavsiye ve yatýrým danýþmanlýðý kapsamýnda deðildir. Lütfen kurumunuzdaki profesyonel yatýrým uzmanlarýnýza danýþýn.

Sayfa 97/1002 ÝlkÝlk ... 47879596979899107147197597 ... SonSon

Yer Ýmleri

Yer Ýmleri

Gönderi Kurallarý

• Yeni konu açamazsýnýz
  • Konulara cevap yazamazsýnýz
  • Yazýlara ek gönderemezsiniz
  • Yazýlarýnýzý deðiþtiremezsiniz
  •