Sayfa 51/156 İlkİlk ... 41495051525361101151 ... SonSon
Arama sonucu : 1248 madde; 401 - 408 arası.

Konu: Uzun Vadeli Yatırım

1.  Alıntı Originally Posted by Oralet_Osman Yazıyı Oku
    Çok ilginç bir bakış açısı. Matematiksel olarak doğru ama gerçek hayatta o işler öyle değil!

Yani bildiğimiz su, H2O, matematiksel olarak 2 hidrojen 1 oksijen atomundan oluşur ama gerçek hayatta iş değişir, 3 Carbon 2 azot atonundan oluşur gibi birşey mi bu?

2+2 matematiksel olarak 4'tür ama temettü söz konusu olunca 5 mi oluyor?
    Bir işçi bir binayı 37 milyon saniyede yapıyor 37 milyon işçi bir binayı kaç saniyede yapar.buda metematik

düşüncelere kurşun işlemez.

2.  Alıntı Originally Posted by erhanacikgoz1 Yazıyı Oku
    Atakan bence borsa isleyisini daha iyi ogrenmelisin.

Kim dedi sana temettuculerin hem temettuden.hemde hisse fiyatindan kazandigini bu bilgiyi nereden edindi isen hem acikla bilelim o kisileride uyaralim. Cunku bildigin sey yanlis
    Erhan bey , yukarıdaki paylaşım size ait değil mi, ben yanlışmı okuyorum. geçmiştede bu mantelde paylaşımlarınız olmadı mı, sizin yada diğer arkadaşın hesabı doğrudurda değilim.. uzatmaya gerek yok.

SM-N9000Q cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

Alıntı Originally Posted by Oralet_Osman Yazıyı Oku
    Çok ilginç bir bakış açısı. Matematiksel olarak doğru ama gerçek hayatta o işler öyle değil!

Yani bildiğimiz su, H2O, matematiksel olarak 2 hidrojen 1 oksijen atomundan oluşur ama gerçek hayatta iş değişir, 3 Carbon 2 azot atonundan oluşur gibi birşey mi bu?

2+2 matematiksel olarak 4'tür ama temettü söz konusu olunca 5 mi oluyor?
    aynı hisseden aldıkları için hisse sayısı arttığı için temettüyü seviyorlar diye düşünüyorum,

4.  Alıntı Originally Posted by fiestaciboo Yazıyı Oku
    Bir işçi bir binayı 37 milyon saniyede yapıyor 37 milyon işçi bir binayı kaç saniyede yapar.buda metematik

düşüncelere kurşun işlemez.
    Tamamen alakasız bir örnek olmuş. Önermenin ilk yarısı doğru olduğu için bunun tersinin de doğru olduğunu iddia etmişsiniz. Kelime oyunu sizinki, tıpkı şunun gibi,

Tüm canlılar içinde sadece insan rakı içer.
    Hayvanlar rakı içmez.
    O zaman rakı içmeyen herkes hayvandır.

Doğru mu şimdi bu? Tabi ki değil. Yukarıdaki arkadaş Erhan beyin anlattığı olayın matematiksel olarak doğru olduğunu kabul ediyor ama öyle bir şartlanmış ki bu doğrunun gerçek piyasada işlemediğini, temettü almanın daha çok kazanç getirdiğine kendisini inandırmış ve bunun da bu başlıkta dile getirilmesinden rahatsız oluyor. Size ne karışmayın bana diyor.

5.  Alıntı Originally Posted by apa Yazıyı Oku
    Erhan bey , yukarıdaki paylaşım size ait değil mi, ben yanlışmı okuyorum. geçmiştede bu mantelde paylaşımlarınız olmadı mı, sizin yada diğer arkadaşın hesabı doğrudurda değilim.. uzatmaya gerek yok.

evet ne gördünüz bu cumlede ?

Sana böyle oluyor dıye anlatan kımse cıkar karsıma dıyorum onada öğretelım dogrusunu ?

Yanlısmı soylemısım hem hısse fıyatından hemde temettüden kazanmak var mı ? gerçekten yanlıs bır kelammı kurmusum cıdden anlamadım.

BASİT BİR ORNEK
    11 lıradan hısse aldın elınde tutun hisse 10 lıraya düştü bölgede patlama oldu dıye 10 lırada ıken 1 lıra temettü dagıttı.

Temettü sonrası %11 yukarı gıttı. Toplamda

11 lıra yatırdın 10 lıraya düştü 1 TL temettü yattı portfoyun 9 lıraya düştü 9 lıradan %11 yükseldi.

porfoyun 10 TL oldu 1 TL de temettü paran = 11 TL

baştada 11 TL para yatırmıstık. yıne 11 TL paramız var temettü aldık gelir vergisi ödedik hangi gelirin vergisini ödedik ?

Temettü ek geliri kazancı neden yok üstelik temettü sonrası %11 de yukarı gıttı hısse.

11 lıradan -%9 düştü 10 lıra oldu temettü dagıttı sonra %11 yukarı gıttı kazanç 0 TL temettü gelirim nerede ?

Ne diyeceksınız bunu soran bırıne yaw matematiksel olarak öylede rakamları boşver mi diyeceğiz.

BU SORUYU BEN DEGIL BIR BASKASI SORMUŞ GİBİ CEVAPLA.
    Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..
    Sokrates twit @erhanacikgoz1

6. Osman bey tebrikler beni doğru anlamışsınız.. size istatistigin mini eteğe benzediğini söylesem ne düşürsünüz ?

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    İstanbul
    Gönderi
    1,501
     Alıntı Originally Posted by erhanacikgoz1 Yazıyı Oku
    mesele temettü hisse alın veya almayın meselesı değil.

2012 de İş yatırım alan bırı 30 bin TL sini 155 bin yapmışmıdır yapamamışmıdır meselesı.

Biz bunu tartısıyoruz bunu konusuyoruz.

Benim veya bir baskasının azından temettü hissesi almayın ben temettüye söyle böyle bakıyorum veya baska bir şekilde bir anlatım cıktımı cıkmadı.

Biri cıktı dediki tememettü verimliliğine bakarak yatırım yaptıgımda İş yattan param şu kadar katlamıs dedi.

Bakın sadece bunu dedi. hayır kardesım hesabın yanlıs dogrusu 2012 de yatırım yapan bırının parası bugun %100 aldıgı temettü ile lot arttırmasına rağmen dedim.

BİTTİ GİTTİ TEMETTÜYE BAKIŞMIŞ CIKISMIS KOTUYMUS IYIYMIS BUNUNLA ILGILI TEK BIR KELAMIMI OLDU MU ? OLMADI eeee

KONUMUZ BU TEMETTÜYE BAKIŞ ACIMIZ DEGIL.

DOĞRUYU ANLATTA İSTERSEN TEMETTÜ DİYE YERİ GÖĞÜ YIK AMA BİLMEYEN BIRINE OGRENMEK ISTEYEN BIRINE İŞ YATIRIM ALIRSAN 30 BİN TLLIK BUGUN 155 BİN TL OLDU DEME CUNKU DOGRU DEGIL. BENIM MESELEM BU Bunu Ben DEGIL ASLINDA SIZIN DEMENIZ LAZIM

DUR ARKADAS İŞ YATTA OYLE OLMAMIS DIYE DOGRU ANLATMANIZ LAZIMKEN. BASKA KONULARA GIRIYORSUNUZ HIC SES ETMIYORSUNUZ.

TEMETTÜYE BAKIŞ ACISI MESELESI DIGER BASLIKLA ALAKALI KONULAR. BİRİ BİRŞEY SORMUŞ BENDE YOK OYLE DEGIL BOYLE DEMISIM NE VAR BUNDA YLANMI SOYLMISIM YADA SIZE TERS BIRSEYMI SOYLEMISIM YADA BASKA BIRSEYMI YAPTIM NE YAPTIM BEN.

NEDEN BU SUSKUNLUK NEDEN HER SEFERINDE BENIM MUDAHLEM GEREKIYOR NIYE KIMSE DUR YA USTAD NAPTIN SEN IS YATTA NASIL 155 BINI BULDUN DIYE SORMAZMI YA

PES
    Mynetfinans'tan düzeltilmiş veriye göre baktım.

0,40 yazıyor 5 evvelki fiyat. Şu anda 0,83 ise %107,5 kazandırmış.

Grafikte görülen düzeltilmiş fiyatlar benim bildiğim kadarıyla şöyle hesaplanır :

Temettü ve bedelsizlerin kesildiği gün o temettünün fiyata oranı ne ise mesela 0,10 TL temettü ve 1,00 TL fiyat varsa ya da %10 bedelsiz verecekse hissenin geçmişteki bütün fiyat grafiği 1,1'e bölünür.

Dikkat ederseniz 2008'deki fiyatından fazla temettü veren Egeen gibi hisselerin bile grafikte en dipte bir fiyatı görünür. Eğer temettüler fiyattan direkt olarak çıkartılsaydı 2008 diplerinde fiyat eksi görünürdü. Ancak yüzdesi bölünerek fiyatlar düzeltilir.

Grafikte görülen getiriler temettü ile lot alınmış getiri midir bilmiyorum. Ancak yukarıdaki anlatımdan eminim.

Syg.
    Yazdıklarım yatırım tavsiyesi değildir.

8. neyse yaaw amannn valla arkadaslar dogru bılgıye ogrenmeye nıyetlı bu adam ne zırvalıyor dıye merak eden varsa.

belki bunuda bır dınleyeyım bıldıgı bırseyler belkıde olabılır dınlemekte yarar var dıyen adam varsa.

Sorguladıktan, tam bılgıyı ogrendıkten sonra yatırım yapmak ıstıyorsa.

İşin egrisini dogrusunu ölçüp biçim sonuclarını hesapladıktan sonra mantıklı bır karar vermek ıstıyorsa.

Özelden yazsın. İSTEDİĞİNİZ SORUYU SORABILIRSINIZ. Cevabını en acemı borsacıya anlatır gıbı anlatırım.

Ezbere örnek vermem hesaplayıp saglamasını yapabılecegınız ornek verır hatta sızın hesaplamanız ıcın soru sorarak anlatabılırım.

Benım sızden bır cıkarım olmadıgı gıbı sızınden benden bır cıkarınız yok. Boş BOş tartısmak benim işim değil hoşnutta olmuyorum.

Benım kapım ogrenmek ısteyene acık. GÖZÜ KAPALI yatırımcılar yatırımlarına devam etsın. İnşallah kazanırlar. Onlarında ıyı olmasını dogru yatırım yapmasını ısterım. Ama bazan ya anlatamıyoruz yada anlaşılmak ıstenmıyoruz.
    Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..
    Sokrates twit @erhanacikgoz1

Sayfa 51/156 İlkİlk ... 41495051525361101151 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •