Special Days Image
Sayfa 52/156 İlkİlk ... 242505152535462102152 ... SonSon
Arama sonucu : 1248 madde; 409 - 416 arası.

Konu: Uzun Vadeli Yatırım

1.  Alıntı Originally Posted by apa Yazıyı Oku
    Osman bey tebrikler beni doğru anlamışsınız.. size istatistigin mini eteğe benzediğini söylesem ne düşürsünüz ?

SM-N9000Q cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Pek çoğu gösterdiğini ama en önemli şeyi göstermediğini düşünürüm de zaten birisi bunu düşünüp söylemiş zamanında. Konu burada istatistik değil ama. Açık ve seçik olarak excel tablosuyla defalarca hesabını ben de Erhan bey de yaptık.

Matematiksel olarak birşeyin doğruluğu ispatlanmışsa konu kapanmıştır. Bitti.

Hele acemi bi borsacı arkadaşım vardı. Grafiğe bakmış, Peee dedi bana, baksana X hisse 2009 da 20 kuruşmuş, o zaman 10 bin liraya 50 bin lot alabilrmişiz, şimdi zengin olmuştuk.

Ben de ona o fiyatın temettüler ve bedelsizin düşüldüldükten sonraki düzeltilmiş fiyatı olduğunu, 2009 da o hissenin 20 kuruş değil, 3 küsür lira olduğunu anlatmıştım da öğrenmişti. Neyse konular dağılıyor, temettü yatırımcıları bu güzide şirketler kar ettiği için temettü alabiliyor ama tüm övgüleri temettü vermesine bağlıyorlar. Yazık oluyor.

2.  Alıntı Originally Posted by Börsianer Yazıyı Oku
    Mynetfinans'tan düzeltilmiş veriye göre baktım.

0,40 yazıyor 5 evvelki fiyat. Şu anda 0,83 ise %107,5 kazandırmış.

Grafikte görülen düzeltilmiş fiyatlar benim bildiğim kadarıyla şöyle hesaplanır :

Temettü ve bedelsizlerin kesildiği gün o temettünün fiyata oranı ne ise mesela 0,10 TL temettü ve 1,00 TL fiyat varsa ya da %10 bedelsiz verecekse hissenin geçmişteki bütün fiyat grafiği 1,1'e bölünür.

Dikkat ederseniz 2008'deki fiyatından fazla temettü veren Egeen gibi hisselerin bile grafikte en dipte bir fiyatı görünür. Eğer temettüler fiyattan direkt olarak çıkartılsaydı 2008 diplerinde fiyat eksi görünürdü. Ancak yüzdesi bölünerek fiyatlar düzeltilir.

Grafikte görülen getiriler temettü ile lot alınmış getiri midir bilmiyorum. Ancak yukarıdaki anlatımdan eminim.

Syg.
    BÜTÜN BEDELSIZ TEMETTÜ VESAİRe HEPSİ SENIN SOyleDIGINE BENZER SEKILDE FIYATTAN DÜŞÜRÜLÜYOR.

ORNEGIN HİSSE %10 TEmettü vermişse bütün geçmiş fiyatlar %10 düşürülür.

Bu yuzden hıcbır hısse geçmiş fiyatı hiçbir zman 0 TL olmaz 0,00000001111 olabılır ama 0 olamaz.

Ben bu meseleyı teeee 5 sene oncesınden bılıyorum. Bu yuzden temettü bedelsızı lotları boş yere hesaplamanıza gerek yok. TÜm getiriyi grafikten gorursunuz diyorum. Temettüyüde aynı gun hısse almış gibi hesaplanıyor grafikte. Halbukı sıze 2 gun sonra yatıyor.

%100 cıvarı niye dedim. işte bu yuzden dedım.
    Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..
    Sokrates twit @erhanacikgoz1

3.  Alıntı Originally Posted by Börsianer Yazıyı Oku
    Grafikte görülen getiriler temettü ile lot alınmış getiri midir bilmiyorum. Ancak yukarıdaki anlatımdan eminim.

Syg.
    Hayır, orası karışmış. Temettüyle yeniden hisse alınmış fiyatı değil o. 1 liralık hisse 20 kuruş temettü verirse bugün, ertesi gün grafikte 80 krş olarak görünür. Temettüyle yeniden hisse almışsın gibi hesaplamaz yani grafik. Sen temettünü al ister aynı hisseti al ister alma. Grafikte görülen şey, hisse fiyatından dediğiniz gibi temettü yüzdesi kadarını düşüp fiyatı güncellemektir.

4.  Alıntı Originally Posted by erhanacikgoz1 Yazıyı Oku
    Ben cevap verince kotu erhan oluyorum.

Once sunda karar kilalim

2011 aguatusundan tam tarih ver o gun froto kac liraymis bende goreyim
    Kardeşim lafımıza itibar etmiyon mu hisse 9.95 DEN döndü diyorum..11 Ağustos 13 olma ihtimali yüksek..

5.  Alıntı Originally Posted by Oralet_Osman Yazıyı Oku
    Hayır, orası karışmış. Temettüyle yeniden hisse alınmış fiyatı değil o. 1 liralık hisse 20 kuruş temettü verirse bugün, ertesi gün grafikte 80 krş olarak görünür. Temettüyle yeniden hisse almışsın gibi hesaplamaz yani grafik. Sen temettünü al ister aynı hisseti al ister alma. Grafikte görülen şey, hisse fiyatından dediğiniz gibi temettü yüzdesi kadarını düşüp fiyatı güncellemektir.
    Dur sımdı kafa karıstırıon osman :D

Büün grafiklerde aynı yuzdeyı düştüğü için sankı temettü yatmısta hemen lot almışsınla aynı hesaplama cıkar. Ben onu anlatmaya calıstım.

Şimdi sen boyle deyınce sankı temettüyüde ekledıgımızde demekkı grafikten daha cok kazanmışız gıbı algılanacak.

ARKADAŞLAR SADECE TEMETTÜ GÜNÜ DEGIL TEMETTÜDEN ONCEKI BUTUN GRAFİKLER AYNI ORANTIDA DÜŞÜRÜLDÜĞÜ İÇİN SANKI TEMETTÜYÜ ALIP HEMEN LOTA CEVIRMIŞSINIZ GIBI KAZANCINIZI GOREBILIYORSUNUZ.

KISACASI TEMETTÜYÜDE BEDELSIZIDE EXTRADAN HESAPLAMANIZA GEREK YOK.
    Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..

6.  Alıntı Originally Posted by Sercanhan Yazıyı Oku
    Kardeşim lafımıza itibar etmiyon mu hisse 9.95 DEN döndü diyorum..11 Ağustos 13 olma ihtimali yüksek..
    Kardesım lafına ıtıbar etmemek degıl bu herkes gorsun yaptıgımız hesaplamanın dogru olup olmadıgını.

Ben o soruyu geçmiş tarihsel veriler diye birşeyi biliyormusun onu anlamak ıcın sordum.

Grafikten bakıp soyluyorsan o fıyatı hatalı hesaplama yaparsın.

Aşağıdakı resme bak geçmiş fiyat verilerinde 11 ağustosta 2011 de 10,06 dan kapanmıs.

Sağ tarafta ise düzeltilmiş fiyat olarak. aynı gun

Bu vesıleylede duzeltılmış fiyat nasıl oluyor gormus oldunuz.

Temettününde fiyattan düzeltilmiş oldugunuda ıspatladık cunku froto 2011 den buyana hıc bedelsız dagıtmadı.

7. isyat 01.08..2011 de..0.28 yani 28bn tl 2017 de en yüksek 91 bn tl olmuş ..bugün..83 bn tl dir
    bilmeden yazma düşünmeden konuşma.......

8.  Alıntı Originally Posted by erhanacikgoz1 Yazıyı Oku
    Kardesım lafına ıtıbar etmemek degıl bu herkes gorsun yaptıgımız hesaplamanın dogru olup olmadıgını.

Ben o soruyu geçmiş tarihsel veriler diye birşeyi biliyormusun onu anlamak ıcın sordum.

Grafikten bakıp soyluyorsan o fıyatı hatalı hesaplama yaparsın.

Aşağıdakı resme bak geçmiş fiyat verilerinde 11 ağustosta 2011 de 10,06 dan kapanmıs.

Sağ tarafta ise düzeltilmiş fiyat olarak. aynı gun

Bu vesıleylede duzeltılmış fiyat nasıl oluyor gormus oldunuz.

Temettününde fiyattan düzeltilmiş oldugunuda ıspatladık cunku froto 2011 den buyana hıc bedelsız dagıtmadı.
    Kardeşim bu hisse seans içi 9.95 DEN döndü.. O günden bugüne Toplamda 7.8 tl temettü dağıttı..bu konuda anlaşalım!!hisse bugün bugün 41 tl ise aldığın temettüleri nakitte tutsan toplam portföyün 48 tl olur bi lot FROTO HİSSESİ İÇİN...YERYÜZÜNDE YÜZDE 500 GETİRİ YAPABİLCEĞİN 6 SENEDE BAŞKA Bİ YATIRIM ARACI YOKTUR!!! 10 tl ye bi hisse al 6 senede 7.8 tl temettü dağıtsın..al sana sermaye kazancı.. Hissenin 41 tl fiyatı da yatırım kazancın.

Sayfa 52/156 İlkİlk ... 242505152535462102152 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •