Sayfa 64/156 İlkİlk ... 1454626364656674114 ... SonSon
Arama sonucu : 1248 madde; 505 - 512 arası.

Konu: Uzun Vadeli Yatırım

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    İstanbul
    Gönderi
    1,501
     Alıntı Originally Posted by fiestaciboo Yazıyı Oku
    Syn borsainer sadece bu grafiğe bakarak verilen temettuyu başka hisselere kaydırmak mantıklı mı değil mi.ogrenmek için soruyorum.

düşüncelere kurşun işlemez.
    Sn fiestaciboo,

Tek önemli olan daha çok çıkacak hisseyi almaktır. Sn Erhan'ın dediği gibi, yükselişten/primden para kazanılır.

Mesela elinde Ttrak olan temettüsü ile hisse aldı ancak toplam portföyü değişmedi. Aralık ayında aynı fiyattaki Tuprs ise temettü vermesine rağmen yükselmeye devam etti.

Bu durumda Ttrak'ı olan temettüsü ile Tuprs alsaydı temettüden gelen parasını büyütmüş olacaktı.
    Tuprs'ı olan temettüsü ile Ttrak almış olsaydı temettüden gelen parayı büyütememiş olacaktı.

Benim bahsettiğim grafikteki maliyet unsuru sadece o hissenin birimine ne kadar ödemiş olduğunuzu gösterir. Eğer bir hisseye yatırdığınız parayı olabildiğince çabuk çıkartmak istiyorsanız temettüleri hisseden çıkartmalısınız, yani o hisseden almamalısınız.

Eğer derdiniz portföy değerinizi olabildiğince büyütmek ise temettülerinizi en çok yükselecek hisseye kanalize etmek en doğrusudur.

Bir hisseden beklentiniz çok büyükse temettüsü ile yine aynı hisseden almak sizin için tutarlı olacaktır.

Saygılar.
    Yazdıklarım yatırım tavsiyesi değildir.

2.  Alıntı Originally Posted by Börsianer Yazıyı Oku
    Sn fiestaciboo,

Tek önemli olan daha çok çıkacak hisseyi almaktır. Sn Erhan'ın dediği gibi, yükselişten/primden para kazanılır.

Mesela elinde Ttrak olan temettüsü ile hisse aldı ancak toplam portföyü değişmedi. Aralık ayında aynı fiyattaki Tuprs ise temettü vermesine rağmen yükselmeye devam etti.

Bu durumda Ttrak'ı olan temettüsü ile Tuprs alsaydı temettüden gelen parasını büyütmüş olacaktı.
    Tuprs'ı olan temettüsü ile Ttrak almış olsaydı temettüden gelen parayı büyütememiş olacaktı.

Benim bahsettiğim grafikteki maliyet unsuru sadece o hissenin birimine ne kadar ödemiş olduğunuzu gösterir. Eğer bir hisseye yatırdığınız parayı olabildiğince çabuk çıkartmak istiyorsanız temettüleri hisseden çıkartmalısınız, yani o hisseden almamalısınız.

Eğer derdiniz portföy değerinizi olabildiğince büyütmek ise temettülerinizi en çok yükselecek hisseye kanalize etmek en doğrusudur.

Bir hisseden beklentiniz çok büyükse temettüsü ile yine aynı hisseden almak sizin için tutarlı olacaktır.

Saygılar.
    Teşekkürler syn borsainer.

düşüncelere kurşun işlemez.

3. Ben temettu hisselerim arasinda al sat yapiyorum. Cok yukseleni satip, dusene veya az yukselene yatiriyorum. Hic bir hisseyi tamamen elimden cikarmiyorum. Gelen temettuler ile kizimin gelecegi icin altin aliyorum. 6 yildir bu sekilde mutevazi ama duzenli % 25-30 yillik kar ediyorum.

Bu baslikta guzel paylasimlar var. Ben yorum yazmaya zaman bulamazken, analiz yapip emek verip burada paylasan insanlar var.

Forumu laf kalabaligi ile kirletmeden bir hesabi olan varsa yapilan analizlerin yanlis oldugunu matematiksel olarak gosterebilir. Matematik yoruma gerek birakmaz.

Uzun vadeli dusunenler olarak buradan birseyler kapma amacindayiz. Uzun vadeli temettu yatirimciligi herkese mantikli gelmeyebilir. Mantikli bulmayanlar diger forum basliklarini inceleyebilir.

Iyi geceler.

4.  Alıntı Originally Posted by efix Yazıyı Oku
    eldeki yüklü sermaye değil mi? adamın 10 milyon parası var

ee bizde de milyonlar yok,
    bu alıntıya bu klibi ve şarkıyı armagan ediyorum

Dakıka 1:08 den sonrasına bayılıyorum :D

Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..
    Sokrates twit @erhanacikgoz1

5.  Alıntı Originally Posted by DRİZM Yazıyı Oku
    Sayın babacan86 ;

Fikir vermek açısından

http://www.hisse.net/topluluk/showth...t=3291&page=24 185 nolu ;

http://www.hisse.net/topluluk/showth...t=3291&page=26 206, 207, 208 nolu iletilerimi incelemeniz karar vermenize yardımcı olabilir.
    Bedavası bu.....

Aynı şeyleri (+teknik analiz) anlatan 5 saat sürecek olan 590 TL fiyatlı eğitim programının linki de aşağıda.....

https://spinnegitim.com/urun/hisse-s...-stratejileri/

Alıntı Originally Posted by Börsianer Yazıyı Oku
    Sn fiestaciboo,

.
    daha önceki yıllarda tüpraş yerinde sayar ttrktör yükselirdi
    hangi hissenin ne yapacağını kimse tahmin edemez

en iyisi sepet oluşturup riski de kazancı da paylaşmak
    borsa yatırımcılar içindir.

7. Borsadan hiç anlamayan bir uzun vade yatırımcı olarak 2011 yılının sonlarından beri hisse alıyorum. Ana hissem olan Aksa'dan örnek vermek isterim, lot sayısı haricinde verilen tüm rakamlar (lot sayısı 100 adede normalleştirilmiştir) tamamen gerçek rakamlardır.

Tarih Hisse Fiyatı Alınan Miktar Cepten çıkan Temettü ödemesi
    15.05.2012 4,12 100 412
    30.05.2012 20,66
    30.05.2012 3,91 5,29
    28.03.2013 43,16639386
    28.03.2013 4,98 8,67
    01.04.2014 56,7822009
    01.04.2014 6,47 8,78
    02.04.2015 68,72771748
    02.04.2015 9,20 7,47
    06.04.2016 93,74289912
    06.04.2016 9,97 9,40
    05.04.2017 118,6608231
    05.04.2017 9,88 12,01

Tüm temettüler ile aynı gün hisse alınmıştır (eldeki nakit ile, t+2 beklenmeden). Sonuç olarak;07.06.2017 tarihi itibariyle eldeki Lot sayısı; 151,6 - hisse fiyatı; 11,60 -

Toplam portföy; 1.758,7 TL
    Kar miktarı; 1758,7 - 412 = 1346,7
    Kar yüzdesi; %326,8

Temettüler ile hisse alınmayıp cebe konsaydı; Eldeki lot Sayısı; 100 - hisse fiyatı; 11,60 - Toplam Portföy; 1.160TL temettü geliri; 401,74TL.

Toplam varlık; 1.561,7 TL
    Kar miktarı; 1.561,7 - 412 = 1.149,7
    Kar yüzdesi; %279

Bir arkadaşın da yazdığı gibi, temettüyü kira geliri gibi düşünüyorum. tek farkı, aldığınız kira ile evinize ekleme yaparak (örneğin odaları büyüterek ) bir sonraki senenin kirasını yükseltemiyorken bunu temettü ile yapabiliyorsunuz. benim kira gelirim, 5 senede 6 kat artmış gibi görünüyor. burada şirketin son beş senedeki performansının tabii ki çok büyük rolü var. Fakat nihai hedefi temettüler ile yıllık sabit bir gelir oluşturarak emekli olmak olan birinin portföyü (lot sayısı) belli bir seviyeye geldikten sonra hissenin anlık fiyatı ile çok fazla alışverişi kalmıyor. çünkü belli bir noktadan sonra hisse alımını da yavaşlatıyor ve temettüyü yaşam harcamaları için kullanmaya, yani yıllık geliriymiş gibi kullanmaya başlıyor. sadece bilançoları ve faaliyet raporlarını takip ederek şirketin genel durumunu görmek yeterli oluyor. bir hisseyi uzun süre takip ettiğinizde ufak tefek alım satımlarla lot artırma zamanlarını kestirebilmeye başlıyorsunuz (ben sadece alım yapıyorum). bir senede yapacağınız 1-2 alım satım ile lot sayınızı artırma imkanınız oluyor.

Sonuç olarak, bir firma temettü dağıtmayıp bu parayı şirketin değerini yükseltmek için de kullanabilir, bu durum yatırımcı açısından hiç bir fark arz etmez. 100 liralık bir şirket sene sonunda 10 lira kazandı ise, ya bunu yatırımcısı ile paylaşarak yine 100TL'lik bir şirket olmaya devam eder veya bu parayı kasaya koyarak 110TL'lik bir şirket olur, bu da hisse fiyatına (er ya da geç) yansır. temelde hiç bir fark yok bence, fakat bir sistemde düzenli nakit elde edebilmek için elindeki hisselerin bir bölümünü satman gerekirken, diğer sistemde hisse miktarında değişiklik yapmadan düzenli gelir sağlayabiliyorsun. bu hem psikolojik olarak daha rahat, hem aldığın naktin tamamını veya bir kısmını tekrar hisseye yatırarak yatırımını büyütebiliyorsun, hem de hissedeki olağandışı değer artışlarından daha çok faydalanabiliyorsun.

toparlarsak; sadece psikolojik de olsa, matematiksel olarak hiç bir pozitif yönü olmasa da, hissse satmayı hiç sevmeyen ve beceremeyen biri olarak karının belli bir kısmını ortaklarına dağıtan şirketleri seviyorum. 2013 yılından beri hiç hisse satmadım. yukarıda da bir kısmı görülebileceği gibi kısa zamanda çok büyük paralar kazanmadım ama yine de yatırımlarımdan memnunum.

Sayfa 64/156 İlkİlk ... 1454626364656674114 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •