Alıntı Originally Posted by Kartal Yazıyı Oku
Hocam, uzun vadeli yatırım, al-unut şeklinde olmamalı. Eski forumdaki UVY başlıklarının ilk mesajlarını okuduysanız hep "al-izle" şeklinde yazılmıştır. Gereğinde acımadan stop-loss yapmak lazım. Selamlar.

MI 8 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Yapabiliyorsan tebrik ederim, ben yapamadım. Bu yazımda ki amacım, işin psikoloji boyutuna dikkat çekmekti. Eğer benim gibi asli işin borsa değilse takip etmek insana acı veriyor, hele ki bu ayı piyasasında. Takip etme, ekrana bakma demek kolay bak iki kelimeyle yazılıyor. Ama bu psikolojiyi oturtmak çok zor. İnsanı yıpratıyor, uyuşturcu, sigara, alkol gibi bağımlılık yapıyor. Hafta sonlarının gelmesini istemiyorsunuz. Arkadaşınla, eşinle konuşurken aklına borsa geliyor, çocuklarınla oynarken aklına aniden geliyor. Bunu borsaya yeni giren arkadaşlara anlatmaya çalıştım. Ben alıp izlemeyeceğim, çünkü izlemek istemiyorum. Bu benim yaşam kalitemi olumsuz etkiliyor. Ha borsaya yatırdığım paraya ihtiyacım var mı? Bu yatırdığım parayla çoluk çocuğumun veya evimin giderlerinden kısıyormuyum. Çok şükür Allah’a böyle bir durum söz konusu değil. O zaman neden yıpranıyorsunuz diye sorabilirsiniz? Bende bilmiyorum, takip edince yoruluyorum, enerjim düşüyor, kendimi yorgun hissediyorum. Hisse senedim değer kazanınca mutlu, değer kaybedince mutsuz olmak istemiyorum. Çünkü hayatta mutluluk veya mutsuzluğa sebebiyet verecek daha büyük ve değerli işler var. Kırmızı ve yeşillerin hayatımda belirleyici olmaya başlaması kendimi tutsak gibi hissettirdi bana. Bu yüzden gözünüzü seveyim sizi esir almalarına izin vermeyin. Arsa, tarla yatırımı gibi düşünüp fiyata bakmayın, çok ama çok yıpranırsınız. Takip edip, uygun yerlerden alan ve satan, bunu yaparken moralini, enerjisini koruyabilen arkadaşlara en ufak bir sözüm yok, yanlış anlaşılma olmasın.