Sayfa 58/156 İlkİlk ... 848565758596068108 ... SonSon
Arama sonucu : 1248 madde; 457 - 464 arası.

Konu: Uzun Vadeli Yatırım

1. Evet soruyor isyat 2012 de alan biri temettu ile lotlarini arttirmasina ragmen yuzde kac kazandi ?

Konulari bir kenara atin su soruya cevap olarak yuzde 110 un uzerinde kazanmistir diyeniniz varmi varsa konusalim yoksa konu benim acimdan kapandi.
    Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..
    Sokrates twit @erhanacikgoz1

2. 1994 ten beri 23 temettü mevsimi geçti .

Rahmi Beyi 23 mevsimdir kendi şirketini alırken piyasalarda göremedim .
    Türkiye, kazığın her türlüsünü ayrı ayrı deneyimleyebilmek için mükemmel bir yer. Burada yetişen biri dünyanın başka bir yanında sıkıntı yaşamaz.
    Re-twittlediklerim katıldığım anlamına gelmez!

Alıntı Originally Posted by erhanacikgoz1 Yazıyı Oku
    Evet soruyor isyat 2012 de alan biri temettu ile lotlarini arttirmasina ragmen yuzde kac kazandi ?

Konulari bir kenara atin su soruya cevap olarak yuzde 110 un uzerinde kazanmistir diyeniniz varmi varsa konusalim yoksa konu benim acimdan kapandi.
    Dostum günaydın,

Hisse fiyat olarak 0,40 tan 0,83 e gelmiş bunda hemfiriz değilmi? 400 TL yatıran birinin şuan 830 TL parası olmuş? Ama bu şirket 5 sene boyunca temettü vermişmi vermiş. Bunu ev almak gibi düşün hem kiranı almışsın hemde evinin fiyatı katlamış. Her yıl aldığın kar payı ile tekrarda aynı hisse 0,50-0,60-0,70 kuruştan girmişsen şuan senin elinde 2000 TL para olur. İstersen sende hesaplayabilirsin. Yani %110 değil %500 kazanmışsın. Bunun bu kadar getirdiğini herkesle tartışırım. Matematik ortada ben cebimdeki paraya bakarım. 400 TL 2000 TL oldu.

Tarih Bedelli % Bedelsiz % Temettü % Eski Sermaye Yeni Sermaye
    24 Mart 2017 0,00 0,00 12,50 0,00 0,00
    24 Mart 2016 0,00 0,00 12,50 0,00 0,00
    24 Mart 2015 0,00 0,00 18,70 0,00 0,00
    28 Mart 2014 0,00 0,00 18,70 0,00 0,00
    29 Mart 2013 0,00 0,00 20,00 0,00 0,00
    03 Nisan 2012 0,00 0,00 16,00 0,00 0,00

4.  Alıntı Originally Posted by british Yazıyı Oku
    1994 ten beri 23 temettü mevsimi geçti .

Rahmi Beyi 23 mevsimdir kendi şirketini alırken piyasalarda göremedim .
    Citybanktan alış yapmış görünen elin gavuru belkide bu ülkenin gavurlarıdır

5.  Alıntı Originally Posted by Babacan86 Yazıyı Oku
    Dostum günaydın,

Hisse fiyat olarak 0,40 tan 0,83 e gelmiş bunda hemfiriz değilmi? 400 TL yatıran birinin şuan 830 TL parası olmuş? Ama bu şirket 5 sene boyunca temettü vermişmi vermiş. Bunu ev almak gibi düşün hem kiranı almışsın hemde evinin fiyatı katlamış. Her yıl aldığın kar payı ile tekrarda aynı hisse 0,50-0,60-0,70 kuruştan girmişsen şuan senin elinde 2000 TL para olur. İstersen sende hesaplayabilirsin. Yani %110 değil %500 kazanmışsın. Bunun bu kadar getirdiğini herkesle tartışırım. Matematik ortada ben cebimdeki paraya bakarım. 400 TL 2000 TL oldu.

Tarih Bedelli % Bedelsiz % Temettü % Eski Sermaye Yeni Sermaye
    24 Mart 2017 0,00 0,00 12,50 0,00 0,00
    24 Mart 2016 0,00 0,00 12,50 0,00 0,00
    24 Mart 2015 0,00 0,00 18,70 0,00 0,00
    28 Mart 2014 0,00 0,00 18,70 0,00 0,00
    29 Mart 2013 0,00 0,00 20,00 0,00 0,00
    03 Nisan 2012 0,00 0,00 16,00 0,00 0,00
    Tabloya göre ilk temettüyü 3 nisan 2012 günü vermiş. Bundan 1 gün önce tam kapanışta 1 lot hisse aldığımızı düşünelim.

Kapanış fiyarı 1.19 TL

5 yıl önce 1.19 dan aldığımız hissenin fiyatı bugün 83 krş. Bu haliyle zarardayız. Ama bu 5 yıllık süreçte 12,50+12,50+18,7+18,7+20+16=98,50 krş temettü almışız.

Hisseye verdiğimiz para=1,19 TL
    Geri aldığımız para= 0,985 TL
    20,5 kuruş zarardayız. Ne zaman zarardayız? Aldığımız temettüleri çatır çatır yediğimiz zaman.

Eğer ki temettülerle yeniden hisse alsaydık o zaman maliyetimiz grafiklerde görülen düzeltilmiş fiyata inecekti ve 40 küsüra ineceği için 5 yılda yaklaşık %100 kazanmış olacaktık. Bunu anlamanın nesi bu kadar zor?

6.  Alıntı Originally Posted by erhanacikgoz1 Yazıyı Oku
    Sercana cevabimi vereyim hicbir grafik temettuden arindirilmamistir tum grafikler temettu ile lot alinmis gibi hesaplanir. Eger froto hic temettu dagitmasaydi.

Bugun 40 da degil 50 kusurlerde belkide daha fazla bir fiyatta olacakti. Senin hesaplamana yanlis demiyorum gun icinde aldigin fiyat kapanis fiyatinin altinda bir yerde ise hesaplaman dogru gun icindeki fiyati biz bilemeyecegimiz sadece sen bilecegin icin kapanis fiyatindan hesapladigimizda getirimiz 4.84 kat cikar. Hiddetlenmene gerek yok.

Drzim hocam konu baska birseydi dagildi gitti.

Soru etkisizlik veya degil veya yatirimlari sorgulamak degil.

En basa don konu neydi temettuden gelen parayi bir arkadasimiz isyatirima 30 bin tl mal alirsan 2012 yilinda 155 bin tl ediyormus dedi bende bu yanlis dedim.

Hayir dogru diyen varmi aranizda buna var diyeniniz varsa kusura bakmayin ona hepimiz dogruyu anlatalim haklisin is yatirimda temettusu ile lot arttirmis biri yuzde yuz civarinda para kazanabilmistir diyorsaniz benim avimdan konu kapandi.

Evet soruyor isyat 2012 de alan biri temettu ile lotlarini arttirmasina ragmen yuzde kac kazandi ?
    Erhan ben aşağıdaki iletilerini yanlış anlamışım o zaman....

@mıkro yatırım son kez sana yazıpp yatayım dedim.

Temettü severler veya temettü karıştıları diye bir durumumuz yok önce onu düzeltelim.

Temettü MANTALITESINDEN MATEMATIGINDEN ANLAYANLAR. yani ben ve osman belkide aranızdan bır kaç kişi daha

TEMETTÜ MANTIGINI ANLAMADAN EZBERE YATIRIM YAPANLAR GURUBU muhtemelen sızı baz alan tarafın tanımı.

Bunu bu sekılde iki guruba ayırabılırız. Biz burada temettü karıştılıgı yapmadıgımız gibi öylede değiliz bilakis aldıgımız şirketin %95'i temettü dagıtan sizin aldıgınız şirketlerdendir. Bu sebeple tanım bize uymuyor temettü karşıtlıgı yanlıs bir tanımlama.

1-TEMETTÜ MANTIGINI MATEMATİĞİNİ ANLAMINI KAVRAMIS YATIRIMCILAR.

2-TEMETTÜ MANTIGINI KAVRAMADAN EZBERE YATIRIM YAPAN YATIRIMCILAR.

TARAFINIZI SEÇİN

2. GURUPTA YER ALIYORSANIZ SOYLENEN HERSEYE INANIR VE SORMADAN SIKIŞTIRMADAN KOŞULSUZ INANCINIZ VARDIR.

1. GURUPTA OLMAK ISTIYORSANIZ. 2. GURUPTAKI ARKADAŞLARINIZI SIKIŞTIRIP SORUN NASIL OLDU BU DEYIN NASIL SOYLE OLDU DEYIN ISPAT ISTEYIN.
    tahammül etmek=dayanıklılık göstermek, dayanmak, kaldırmak, katlanmak.

Yazılar cumleler tahammul sınırlarını gerçekten zorluyor işte bu yuzden dayanamayarak yazmak zorunda kalıyorum.
    Birşeyi araştırıp öğrenır hatta inanmayıp hesaplarsın ondan sonra konuşursun bul bul mısalı. Ama araştırmadan hesaplamadan sağlamasını yapmadan. Gelip oradan burada duyduklarınla bul bul gibi şakınca ben tahammul edemıyorum.

Bakın yeni okuyucular eskılere demıyorum yenılere dıyorum.

Lütfen yazı yazan hiçkimseye itibar etmeyın ben dahil saglamasını ve dogrulugunu ıspatlayamadıgınız hiçbir cumleye inanmayın.

Buna benım cumlelerımde dahildir. Ben birşey ortaya atmışsam aklınızı kullanıp sızde hesaplayın sonra karar verın bır baskası ortaya bırsey atmıssa hesaplayın ondan sonra katılın veya katılmayın.

Yanlıs cok fazla bılgı dolanıyor formda hele bu sayfada bunları düzeltende olmuyor her kapıdan bır ses cıkıyor.

MESELA: Temettü ile lot arttırsınız malıyetınız düşer deniyor. Nasıl oldugu ıse ıspatlanmıyor sadece söyleniyor ve çekiliniyor kenara İşte bu cumleye hemen balıklama ınanmayacaksın SIKIŞTIR BUNU SOYLEYENI ben yeni borsacıyım nasıl malıyet düşer bana bi anlat ornekleeeeeee deeeeeeeeeeeee sorrrrrrrr bakam nasıl cevap verecek.

TEMETTÜ İLE MALIYET DÜŞMEZ İSTEYENE ISPATLARIM.

MESELA DEMIŞ Kİ: Spekilasyonla ılgılı bırseyden bahsetmıs spekilasyon nedir önce onu sorun arkadaşa
    Sonra temettü veren hisse senedinde spekilasyon oluyormu olmuyormu onu sorun odaaa yetmez dahada sıkıştırın mesela deyin ki.

Temettü veren hissede spekilasyon olmasaydı grafik hareket edermıydı diye sorun peki ya grafik hareket etmeseydı nasıl para kazancaktık diyede sorun.

SOnrada soyle soyleyın tamam hadı herkes dünyadakı tum frotocular al sat yapmasın yanı spekilasyon yapmasın froto hiç hareket etmeyecek değil mi. Herkes temettü yatırımı yapsa frotoda frotodan ne kazanırız dıye bır sorun.

SIKIŞTIRINN KONUSANLARI BEN DAHIL BEN SIKIŞTIRILMAYI COK SEVERIM O YUZDEN SIK SIK CEVAP VERIYORUM CUNKU VERECEK CEVAPLARIM VAR KAFADAN ATMA VE UYDURMA KONUSMUYORUM.

Bana bırakmayın bu sıkıştırma işini siz sıkıştıracaksınız arkadaşlar bu sayfaya gönül verecek olanlar sizlersiniz...

SORU SORMAKTAN VE SOYLEDIGI SEYI NASIL ISPATLADIGINA BAKIN.

Şu cumlelerın ıcın boş ee işte ben zamanında aldımda öyle oldu. boş bu cumle göster hesapla ıspatla bitti.

iyi geceler.
    evet ne gördünüz bu cumlede ?

Sana böyle oluyor dıye anlatan kımse cıkar karsıma dıyorum onada öğretelım dogrusunu ?

Yanlısmı soylemısım hem hısse fıyatından hemde temettüden kazanmak var mı ? gerçekten yanlıs bır kelammı kurmusum cıdden anlamadım.

BASİT BİR ORNEK
    11 lıradan hısse aldın elınde tutun hisse 10 lıraya düştü bölgede patlama oldu dıye 10 lırada ıken 1 lıra temettü dagıttı.

Temettü sonrası %11 yukarı gıttı. Toplamda

11 lıra yatırdın 10 lıraya düştü 1 TL temettü yattı portfoyun 9 lıraya düştü 9 lıradan %11 yükseldi.

porfoyun 10 TL oldu 1 TL de temettü paran = 11 TL

baştada 11 TL para yatırmıstık. yıne 11 TL paramız var temettü aldık gelir vergisi ödedik hangi gelirin vergisini ödedik ?

Temettü ek geliri kazancı neden yok üstelik temettü sonrası %11 de yukarı gıttı hısse.

11 lıradan -%9 düştü 10 lıra oldu temettü dagıttı sonra %11 yukarı gıttı kazanç 0 TL temettü gelirim nerede ?

Ne diyeceksınız bunu soran bırıne yaw matematiksel olarak öylede rakamları boşver mi diyeceğiz.

BU SORUYU BEN DEGIL BIR BASKASI SORMUŞ GİBİ CEVAPLA.

Alıntı Originally Posted by Oralet_Osman Yazıyı Oku
    Tabloya göre ilk temettüyü 3 nisan 2012 günü vermiş. Bundan 1 gün önce tam kapanışta 1 lot hisse aldığımızı düşünelim.

Kapanış fiyarı 1.19 TL

5 yıl önce 1.19 dan aldığımız hissenin fiyatı bugün 83 krş. Bu haliyle zarardayız. Ama bu 5 yıllık süreçte 12,50+12,50+18,7+18,7+20+16=98,50 krş temettü almışız.

Hisseye verdiğimiz para=1,19 TL
    Geri aldığımız para= 0,985 TL
    20,5 kuruş zarardayız. Ne zaman zarardayız? Aldığımız temettüleri çatır çatır yediğimiz zaman.

Eğer ki temettülerle yeniden hisse alsaydık o zaman maliyetimiz grafiklerde görülen düzeltilmiş fiyata inecekti ve 40 küsüra ineceği için 5 yılda yaklaşık %100 kazanmış olacaktık. Bunu anlamanın nesi bu kadar zor?
    Ooooppps. Bunu şimdi öğrenmiş oldum. Bilgilendirme için teşekkür ederim. Ben temettüden arındırılmış olduğunu bilmiyordum. Ozaman temettü almak mantıksız oluyor. 5 yılda dolar alsam ikiye katlardı. Ben %100 kazanmak için standart bir bist 30 hissesine girerim daha iyi bu mantıkla. Hisselerin temettüden arındırılmamış haline bakabileceğimiz bir site varmı özelden atabilirmisiniz? Bütün hesaplamalarım zengin olma hayalim suya düştü

8. Babacan86 nikli arkadaş diyor ki : Yani %110 değil %500 kazanmışsın. Bunun bu kadar getirdiğini herkesle tartışırım. Matematik ortada ben cebimdeki paraya bakarım. 400 TL 2000 TL oldu.

Bu hesaba göre 5 yılda %500 kazandıran İşyat hissesinin yıllık getirisi %100 dür. Kurumsal yatırımcılar ve ky lar o kadar saf ki yılda %100 kazandıran bir hisse dururken diğer hisselere yatırım yapıyorlar. Çok safız çok.

Sayfa 58/156 İlkİlk ... 848565758596068108 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •