Sayfa 82/156 İlkİlk ... 3272808182838492132 ... SonSon
Arama sonucu : 1248 madde; 649 - 656 arası.

Konu: Uzun Vadeli Yatırım

Alıntı Originally Posted by british Yazıyı Oku
    Bilgilendireyim;

Bu sene ilk defa 60.000. tl beyan sınırını geçtim ve beyanname verdim.

100.000 tl temettüye , 3,500 tl cıvarı stpj iadesi çıkıyor.

3 ay geçti, vergi dairesine 4-5 kere gitmeme rağmen hala parayı göndermediler.

60.000 tl altında kalan temettü gelirlerinin stopajı devlete kalıyor......

Birçok yatırımcı yılmış , talep etmiyor.
    Boyle bir sey olabilir mi?
    Devlet sana odemeyi taahhut ettigi parayi odemiyor.
    Alenen kacakcilik yapiyor.
    Sonra da kamu spotu yayinlarlar; kacak sigaraya, kacak elektrige hayir diye.
    En organize kacakci sensin iste daha neyin reklamini yapiyorsun?
    Allah islah etsin.

Bakkala borcu oldugu icin onunden gecmeyen mahalleli gibi katakulli yapiyor.
    Biz bu devlete nasil guvenecegiz?
    Sinirlendim bak yine.

2.  Alıntı Originally Posted by rACE Yazıyı Oku
    Boyle bir sey olabilir mi?
    Devlet sana odemeyi taahhut ettigi parayi odemiyor.
    Alenen kacakcilik yapiyor.
    Sonra da kamu spotu yayinlarlar; kacak sigaraya, kacak elektrige hayir diye.
    En organize kacakci sensin iste daha neyin reklamini yapiyorsun?
    Allah islah etsin.

Bakkala borcu oldugu icin onunden gecmeyen mahalleli gibi katakulli yapiyor.
    Biz bu devlete nasil guvenecegiz?
    Sinirlendim bak yine.
    Kira stopaj iadesi hakkı olan arkadaşlarım var, çoğu uğraşmamak için parayı yakıyor.

Kiracının yatırması gereken stopajı vergi dairesi mal sahibinden istiyor .....

'' Stopajı benden isterler, aman kurcalamıyayım '' düşüncesi ile...

Neyse, burası yeri değil ama sahadaki uygulama böyle...
    Türkiye, kazığın her türlüsünü ayrı ayrı deneyimleyebilmek için mükemmel bir yer. Burada yetişen biri dünyanın başka bir yanında sıkıntı yaşamaz.
    Re-twittlediklerim katıldığım anlamına gelmez!

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    İstanbul
    Gönderi
    1,501
     Alıntı Originally Posted by british Yazıyı Oku
    Karşı görüş ....

Yatırım süresi 1 yıl varsayılır ise;

1.05 ^ 14 yıl = 1.979.931 .
    Bunu dağıtan için mi söylüyorsunuz dağıtmayan için mi ?

Dağıtan için ise %15 kesintiden dolayı daha az çıkıyor.

Dağıtmayan için ise onda kar büyümesi olmadığını her yıl aynı karı elde ettiğimizi varsaymıştım.

Önceden de söylediğim gibi, kar büyümesi olan örnekte dağıtım yapmayan daha avantajlıdır, kısa vadede.

Uzun vadede temettü alan yatırımcı almayanı geçecektir diye tahmin ediyorum, yeni hipotezim budur.

İsterseniz bunun excelini de yapayım ? Her yıl %10 kar büyümesi olsun bir şirket %100 dağıtsın ötekisi dağıtmasın ?

Syg.
    Yazdıklarım yatırım tavsiyesi değildir.

4. Ne guzel saygi cercevesinde anlayis cercevesinde hem okurlara hemde kendiniz ogreniyorsunuz ogretiyorsunuz.

Bir dip not duseyim iste bu sebeolerle ve orbeklerle diyoruzki

Bugun temettu dagitan sirketiniz bir kerelegine temettu dagitmamayi seciverirse.

Kufretmek yerine dur haci niye kufrettin yatirim yapacaktir. Diyebilin

Bunlari bu yuzden anlatiyorum ben konustursaniz bi beni.

Ama surekli temettu temettunderseniz diger insanlarda sizi gorup froto alir alsin sorun yoj yarin froto temettu dagitmayacaz dediginde hem size hemde sirkete kufredecekler.

Halbuki siz onlara temettu dagitmayip yatirim yapmayida tercih edebilir bundada bir sakinca yoktur buda guzel birseydir diye anlatirsaniz.

Kucuk yatirimci sacma sapan yere hem size hemde frotoya kufretmez.

Dogrumuyum
    Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..
    Sokrates twit @erhanacikgoz1

5.  Alıntı Originally Posted by british Yazıyı Oku
    Konunun başlığı '' UZUN VADELİ '' temettü yatırımı .....

Soru şu :

1- 100 makinelik parkuru olan şirkete ortak olup , şirketin %1 ini alıp , 1 makine sahibi olup, gelen temettülerle payımızı %2 ye çıkarıp, 2 makine sahibi olmak mı ?

2- 100 makinelik parkuru olan şirkete ortak olup , şirketin %1 ini alıp , 1 makine sahibi olup, şirketin temettü vermeyip, makine parkurunu 200 e çıkarıp , yine şirketin %1 ine sahip olup , 2 makine sahibi olmak mı ?
    Senaryo buydu ... % 5 kar marjı , yatırımların 1 yılda realize edilmesi varsayımlar .

Yatırım yapan şirket 15 ci yıl 200 adet makine parkuruna sahip oluyor. (kredi mredi almadan, %100 özkaynak ile)

Piyasa değeri 1.979.931 .
    Türkiye, kazığın her türlüsünü ayrı ayrı deneyimleyebilmek için mükemmel bir yer. Burada yetişen biri dünyanın başka bir yanında sıkıntı yaşamaz.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    İstanbul
    Gönderi
    1,501
    Açıkcası bir yere varılabileceğini düşünmüyorum. İki tarafı da başarılı gösteren farklı exceller yapılabilir. Sorun şu ki zaten hiçbir zaman bunlar eş şirketler olmazlar. Çok fazla değişken var hesap edilmesi gereken, gerçek bir sonuca ulaşılması için belki de 30-40 tane.

Ancak hiçbir zaman hesap edilemeyecek veriler de var, en temeli hisse temettü ödedikten sonra ne kadar yükselecek ? pd/dd oranı ne olacak ? Bunu hiçbir şekilde bilemeyiz.

Üstelemeyi sevmiyorum. Herkes bildiğini yapsın.

Syg.
    Yazdıklarım yatırım tavsiyesi değildir.

7. Bir kenarda dursun , gerçek yaşanmış olay...

Bundan 5-6 yıl önce idi, dayımın oğlu ile sohbet ediyoruz, Heineken'in Türkiye mümessiliğini almış , işler nasıl dedim, '' sorma az daha batıyordum , melekler korudu '' dedi...

''İşler ufak ufak hızlanıyordu,ana şehirlerdeki bakkallara marketlere o zamanın parası ile 3-4 bin tl hava parası+buzdolabı veriyoruz ki bizim biramızı satsın diye... bir süre geçti baktım geri dönüşler zayıf, bir dünya da taahüt altına girmişim (ithalat)....
    elemanlar piyasaya çıktı bir baktılar bakkal Efes satıyor.... abi ne oldu ? Efes'in adamları geldi (atıyorum) 6 bin tl verdiler kusura bakma al paranı ....
    işler bıçak gibi kesildi , ithalat taahütleri var, batıcam ...
    birgün, elemanlar odasına girdi, bay xxx biz sizi çok sevdik ancak Hollanda merkezi bize rüşvet vererek sizi atlıyarak Samsun,Konya vs vs (bayisi olmayan şehirler) ye mal satıyor, bizi de kullandılar, sizden özür diliyoruz...''

Bu haber üzerine bizim yeğen mümessillik anlaşmasını iptal eder ve taahhütlerinden sıyrılır.

8. sn british bu temettülerden kesilen vergilerin belirli oranlardaki geri iadesi küçük bireysel yatırımcılar için de geçerli midir,değerli bilgilerinizi paylaşırsanız ya da konu hakkında bilgi sahibi arkadaşlar yardımcı olurlarsa sevinirim,tesekkurler..

Sayfa 82/156 İlkİlk ... 3272808182838492132 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •