Sayfa 28/156 İlkİlk ... 1826272829303878128 ... SonSon
Arama sonucu : 1248 madde; 217 - 224 arası.

Konu: Uzun Vadeli Yatırım

1. Sayın Günaydın Bey,

yazınızı yeni gördüm...Eğer yazdığım şeylerle sizi üzdüysem gerçekten çok özür dilerim..

2. SM-N920C cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

3. Erhan Beyin topiğini okumayanlar için :

1-Şirket temettü dağıtınca vergi öder, ayrıca temettü alan yatırımcı aldığı temettünün belli tutarının üstünde kalan kısım için ayrı bir vergi daha öder.

2- Yatırım yapmayı düşünen bir Şirket, yapacağı yatırımın finansmanını %50 iç % 50 dış kaynak olarak planladı diyelim. Bu şirket eğer temettü dağıtmasaydı yatırımının % 100 ünü kendi kaynaklarıyla yapabilirdi. Böylece en azından extra faiz ödemezdi.

Bu nedenlerden dolayı temettü dağıtmak şirket (ya da yatırımcı) için mantıksızdır (ya da Erhan beyin dediği gibi dezavantajlıdır) diyebilir miyiz ? EVET , DİYEBİLİRİZ.

Peki bu durumda TEMETTÜ ETKİSİZDİR diyebilir miyiz ? HAYIR DİYEMEYİZ ; çünkü temettü ödendiği için şirket bu paradan gelecek kazançtan olduğu gibi, vergi ve dış kaynak için extra ödeme yaparak ta ETKİLENİR….

Sizler ne düşünüyorsunuz ? Yazarsanız sevinirim....

Saygılarımla......

4. Onu bunu boşverin siz şus oruyu sorun kendinize.

@orelet osman
    Daha önce paylaşıldı mı bilmiyorum ama fiyatı 10 lira olan hisseden 1.000 lot alsak ve her yıl 2 lira temettü verse, tüm temettüye fiyatı 8 liraya düşeceği için yeniden 8 liradan hisse alsak. Bu hisse 8 den 10 liraya geri gelmek için %25 fiyat artışı yapmak zorunda, oysa temettü verirken %20 veriyordu!

Aynı şirketin özdeşini ama temettü vermeyenini düşünsek. Bundan da 1.000 lot alsak bu da diğeri gibi her yıl fiyatını %25 artırsa. 5 yılın sonunda,

1) Toplam portföyümüz ne olur?
    2) Elimizdeki hisse sayısı ne olur?
    3) Hisse fiyatı ne olur?

Bir yatırımcı olarak bu 3 maddeden sizin için en önemli olanı nedir?

Tablo aşağıda. İlki temettü veren şirket diğeri vermeyen.
    Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..
    Sokrates twit @erhanacikgoz1

5. Burayı daha fazla bulandırmazsanız sevinirim Erhan Bey. Kendi açtığınız konuya yazın lütfen. Ben temettü dağıtan şirketlerle ilgileniyorum ve inanın yazılarınızı birçok sessiz yığın gibi okumuyorum bile. Çünkü bana hiçbir şekilde hitap etmiyor. Benim çizgim belli. Her ay 3-5 lira zar zor arttırıp şeffaf, karını dağıtan şirketlere ortak oluyorum. Sürekli ekran başında olmamı gerektirmiyor bu durum ve zaten buna da gerek yoktur. Ve biliyorum ki bugün 2 lira olan hisse ileride (vadem sonsuz inşallah- çocuklarıma miras olarak bırakıp, yatırım felsefesini aşılamaya çalışacağım ) 10 lira olduğunda % 10 temettü veriyorsa bu benim için % 50 elli verim anlamına gelecektir. Yaşlandığımız zaman çalışmamıza gerek kalmayacak inşallah. Bir nevi daha erken emeklilik için yatırım yapıyorum.

6. Aksa nın bilançosu iyi gelmiş

twitter.com/ilker_2012

7. Alka da efsane
    Ağaç dikmek için en iyi zaman 20 yıl önceydi .Sonraki en iyi zaman ise şimdi (20.06.2014) Çin atasözü
    Birileri bugün gölgede oturuyorsa uzun zaman önce birileri ağaç diktiği içindir.(buffet) Zaman herşeyin anlamını değiştirir (ihtiyar balıkçı )

Alıntı Originally Posted by rockclimber Yazıyı Oku
    Burayı daha fazla bulandırmazsanız sevinirim Erhan Bey. Kendi açtığınız konuya yazın lütfen. Ben temettü dağıtan şirketlerle ilgileniyorum ve inanın yazılarınızı birçok sessiz yığın gibi okumuyorum bile. Çünkü bana hiçbir şekilde hitap etmiyor. Benim çizgim belli. Her ay 3-5 lira zar zor arttırıp şeffaf, karını dağıtan şirketlere ortak oluyorum. Sürekli ekran başında olmamı gerektirmiyor bu durum ve zaten buna da gerek yoktur. Ve biliyorum ki bugün 2 lira olan hisse ileride (vadem sonsuz inşallah- çocuklarıma miras olarak bırakıp, yatırım felsefesini aşılamaya çalışacağım ) 10 lira olduğunda % 10 temettü veriyorsa bu benim için % 50 elli verim anlamına gelecektir. Yaşlandığımız zaman çalışmamıza gerek kalmayacak inşallah. Bir nevi daha erken emeklilik için yatırım yapıyorum.
    teşekkürler
    bizim dilimizde tüy bitmişti
    borsa yatırımcılar içindir.

Sayfa 28/156 İlkİlk ... 1826272829303878128 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •