Sayfa 152/156 İlkİlk ... 52102142150151152153154 ... SonSon
Arama sonucu : 1248 madde; 1,209 - 1,216 arası.

Konu: Uzun Vadeli Yatırım

1.  Alıntı Originally Posted by ironarm Yazıyı Oku
    Dövizi de 8 yılda en azından vadeli hesapta değerlendirebilirsiniz.
    Ayrıca Aygaz'ın 2010 yılından itibaren 3,5 kat artışının içinde temettüler de var. Temettüyü ayrıca hesaplamak yanlış sonuç verir.

Ben de strateji ve mantık olarak uzun vadeli yatırımdan yanayım, tek farkla; ana trendleri takip edip belli dönemlerde alım-satım yapmak daha mantıklı geliyor.
    Temettüler yok hocam. Her yıl temettü tutarı kadar hisse düşüyor. Yani temettüden sonra eksi ile başlıyor. Ben nisan da 13 den aldım temettü günü 16.8 di 13 e düştü şimdi 12.50 lerde. Yani 2010 yılı grafiğinden itibaren artışlar grafiğe katılmıyor bildiğim kadarıyla onlar temettü kısmında ayrıca belirtiliyor. Sonuç olarak bir hayli karlı gibi.
    Faizle zaten işim olmaz, başka bir ülkenin mürekkebine de gidip yatırım yapmak bana çok sıcak gelmiyor alsam altın alırım o da 4 kat artırmış kaldı ki tüm vadeli hesaplara rağmen hisse fark atıyor.
    1 ocak 2009den hesaplasak dolar 1.5 tl
    Aygaz hisse 1 tl
    100 bin liralık dolarimiz bugün kabaca 500 bin tl faizsiz
    100 bin tl lik aygazimiz bugün 1.25 milyon tl olacaktı temettüsuz eskiye gittikçe absürt sonuçlar çıkıyor. Her şekilde fark atıyor.
    Tekrar ediyorum hesaplarimda yanlışlık olabilir yorumlara açığım.
    Yarın bunu bir de diğer hisseler üzerinden bakacağım.
    Ben emeklilik yatırımı yapabilecek durumum şu an yok muhtemelen de olmayacak ama hesap ortada gibi sanki ne dersiniz?

2.  Alıntı Originally Posted by enginkoto Yazıyı Oku
    Var mı?
    faize girerim diyorsan onu ben bilemem.
    Benim faizle işim olmaz.
    Ha onu da hesaplayabiliriz yıllık yüzde 3 veriyor geçmiş yıllara da bakmak lazım tabi. Yazarken dolar kurunu da yanlış hesaplamisim onu da yeniden hesaplayalim.
    166000 dolar aldık 1.80 den
    2011 yılında 3500 dolar
    2012 yılında 3600 dolar
    2013 yılında 3633 dolar
    2014 yılında 3709 dolar
    2015 yılında 3787 dolar
    2016 yılında 3866 dolar
    2017 yılında 3950 dolar
    2018 yılında 4030 dolar
    Toplamda 195 bin hadi 200 bin diyelim doları da altı diyelim fazla fazla hesapladim. Üstelik faiz oranları geçen yıla kadar yüzde bir iken yüzde üçten hesapladim.
    Yani 1.2 milyon lira yapıyor doların tavan yaptığı yediden sattık diyelim 1.4 milyon lira yapar.
    Aygazin bugünkü değeri ise 125 bin lot 1.6 milyon lira yapıyor. Yani ilk koyduğumuz anaparaya göre yüzde 66 lik bir fazladan getirisi var ki temettülerin hepsini çok düşükten hesapladim son temettü 1.5 ken birden hesapladim faizleri yüksekten hesapladim vs.
    Temettü çok çok daha karlı bir iş gibi duruyor dediğim gibi uzmanı değilim ama hesap da ortada gibi. Faizle işim olmaz ama yine de hesapladim.
     Alıntı Originally Posted by enginkoto Yazıyı Oku
    Temettüler yok hocam. Her yıl temettü tutarı kadar hisse düşüyor. Yani temettüden sonra eksi ile başlıyor. Ben nisan da 13 den aldım temettü günü 16.8 di 13 e düştü şimdi 12.50 lerde. Yani 2010 yılı grafiğinden itibaren artışlar grafiğe katılmıyor bildiğim kadarıyla onlar temettü kısmında ayrıca belirtiliyor. Sonuç olarak bir hayli karlı gibi.
    Faizle zaten işim olmaz, başka bir ülkenin mürekkebine de gidip yatırım yapmak bana çok sıcak gelmiyor alsam altın alırım o da 4 kat artırmış kaldı ki tüm vadeli hesaplara rağmen hisse fark atıyor.
    Aygaz hisse 1 tl
    100 bin tl lik aygazimiz bugün 1.25 milyon tl olacaktı temettüsuz eskiye gittikçe absürt sonuçlar çıkıyor. Her şekilde fark atıyor.
    Ben emeklilik yatırımı yapabilecek durumum şu an yok muhtemelen de olmayacak ama hesap ortada gibi sanki ne dersiniz?
    yani grafikteki fiyat artışı + temettü diyorsunuz doğru mu ?

3.  Alıntı Originally Posted by enginkoto Yazıyı Oku
    Aygaz hisse 1 tl
    Hisse temettü ödemesi yaptığı gün fiyatı bürüt temettü miktarı kadar düşüyor, ben onu kastetmedim. O konuda itirazım yok.
    Söylemek istediğim, mesela grafiğe baktığımızda Aygaz 2010 yılında 3,5 TL civarı fiyat şimdi 12,xx TL. yani sizin de hesapladığınız gibi kabaca 3,5 kat bir değer artışı var. Bu fiyatların içinde temettüler de var. Yani baktığımız grafiklerde fiyatlara temettü-bedelli-bedelsiz dahil. Güncellenmiş fiyatlar. Hisse senedi her temettü verdiğinde veya bedelli/bedelsiz bölündüğünde grafikteki fiyat başlangıçtan beri güncelleniyor. Bizim 2010 yılında 3,5 TL gördüğümüz fiyat aslında o tarihte öyle değildir, 8 yıllık temettüler düşe düşe şu anda fiyat öyleymiş gibi görünüyor. Yani hesapladığınız 3,5 kat değer artışının içinde temettüler de dahil. Onu ayrıca hesaplamak yanlış sonuç verir.
    Faiz konusu inanca ve tercihe bağlı, saygı duyarım.
    Dövizi de alıp senelerce beklemek bana mantıklı gelmiyor. Sadece endeksin ve hisse senedi fiyatlarının tepede olduğuna inandığım durumlarda -belki- belli bir süre için tutmayı düşünebilirim. Bunlar tabii tercih meselesi, her yiğidin yoğurt yeyişi ayrıdır.
    Ben de uzun vadeli yatırımın sürekli bişeyler alıp-satmaktan daha iyi olduğuna inanıyorum ama bunu yaparken ne kadar sağlam olursa olsun bir hisseyi alıp 10-20 sene kesintisiz tutmaktansa 2-3 seneyi bulan ana trend içerisinde alım-satım yapmaktan taraftarım.
    Saygılar.

4.  Alıntı Originally Posted by ironarm Yazıyı Oku
    Hisse temettü ödemesi yaptığı gün fiyatı bürüt temettü miktarı kadar düşüyor, ben onu kastetmedim. O konuda itirazım yok.
    Söylemek istediğim, mesela grafiğe baktığımızda Aygaz 2010 yılında 3,5 TL civarı fiyat şimdi 12,xx TL. yani sizin de hesapladığınız gibi kabaca 3,5 kat bir değer artışı var. Bu fiyatların içinde temettüler de var. Yani baktığımız grafiklerde fiyatlara temettü-bedelli-bedelsiz dahil. Güncellenmiş fiyatlar. Hisse senedi her temettü verdiğinde veya bedelli/bedelsiz bölündüğünde grafikteki fiyat başlangıçtan beri güncelleniyor. Bizim 2010 yılında 3,5 TL gördüğümüz fiyat aslında o tarihte öyle değildir, 8 yıllık temettüler düşe düşe şu anda fiyat öyleymiş gibi görünüyor. Yani hesapladığınız 3,5 kat değer artışının içinde temettüler de dahil. Onu ayrıca hesaplamak yanlış sonuç verir.
    Faiz konusu inanca ve tercihe bağlı, saygı duyarım.
    Dövizi de alıp senelerce beklemek bana mantıklı gelmiyor. Sadece endeksin ve hisse senedi fiyatlarının tepede olduğuna inandığım durumlarda -belki- belli bir süre için tutmayı düşünebilirim. Bunlar tabii tercih meselesi, her yiğidin yoğurt yeyişi ayrıdır.
    Ben de uzun vadeli yatırımın sürekli bişeyler alıp-satmaktan daha iyi olduğuna inanıyorum ama bunu yaparken ne kadar sağlam olursa olsun bir hisseyi alıp 10-20 sene kesintisiz tutmaktansa 2-3 seneyi bulan ana trend içerisinde alım-satım yapmaktan taraftarım.
    Saygılar.
    Eğer dediğiniz gibiyse dolar artı faiz daha mantıklı. Ben grafiğe temettülerin dahil olmadığını düşünerek hesapladim.
    Faizsiz dolar karşısında daha hesaplı eğer dediğiniz gibiyse altın daha mantıklı hale geliyor o zaman.

5. Eğer tarihleri yanlış hatırlamıyorsam;

- 2006 yılında 1 dolar 1 TL'ye çok yaklaşmıştı. Aramızda iddiaya giriyorduk, 1 TL olacak mı diye. Yıl 2018 ve zirve olarak 7,34 'ü gördü, yani kabaca 12 yılda 7 kat arttı.

-2003 yılında 1 cumhuriyet altını 109 TL idi. Şimdi 1498 TL. yani kabaca 15 yılda 14 kata yakın artmış.

Kazançlar kötü değil, hatta gayet iyi sayılır ama arada geçen süreyi dikkate alınca muhteşem bir kar yok bence.

O yüzden ben borsaya (her ne kadar stratejim teoride kalsa ve istediğim gibi bir sistemi daha oturtamasam da) daha sıcak bakıyorum. Temeli sağlam, büyük ve kar eden sanayi şirketlerinden (tercihen bist30 grubu) kriz-düzeltme dönemlerinde alım yapıp, 2-3-4 yıla varan vadelerle bekleyip yeni zirvelerinde, makul kar marjında satmak ve belirli bir süre sabırla beklemek bana daha uygun geliyor.

Not: Ayrıca yukarıdaki kar marjlarını yazarken reel getiri de dikkate alınmalı. Yani gerçek hayatta 15 yılda 14 kat getiri olmaz, enflasyonu da unutmamak lazım.
    Son düzenleme : ironarm; 23-10-2018 saat: 12:03. Sebep: ekleme

6.  Alıntı Originally Posted by ironarm Yazıyı Oku
    Eğer tarihleri yanlış hatırlamıyorsam;

- 2006 yılında 1 dolar 1 TL'ye çok yaklaşmıştı. Aramızda iddiaya giriyorduk, 1 TL olacak mı diye. Yıl 2018 ve zirve olarak 7,34 'ü gördü, yani kabaca 12 yılda 7 kat arttı.

-2003 yılında 1 cumhuriyet altını 109 TL idi. Şimdi 1498 TL. yani kabaca 15 yılda 14 kata yakın artmış.

Kazançlar kötü değil, hatta gayet iyi sayılır ama arada geçen süreyi dikkate alınca muhteşem bir kar yok bence.

O yüzden ben borsaya (her ne kadar stratejim teoride kalsa ve istediğim gibi bir sistemi daha oturtamasam da) daha sıcak bakıyorum. Temeli sağlam, büyük ve kar eden sanayi şirketlerinden (tercihen bist30 grubu) kriz-düzeltme dönemlerinde alım yapıp, 2-3-4 yıla varan vadelerle bekleyip yeni zirvelerinde, makul kar marjında satmak ve belirli bir süre sabırla beklemek bana daha uygun geliyor.

Not: Ayrıca yukarıdaki kar marjlarını yazarken reel getiri de dikkate alınmalı. Yani gerçek hayatta 15 yılda 14 kat getiri olmaz, enflasyonu da unutmamak lazım.
    evet enflasyonu da hesaplayınca aslında pek bir getirisi kalmıyor.
    bir de kriz yıllarına bakayım dedim 2001 krizinde hisse fiyatı 90 kuruştan 60 kuruşa düşmüş.
    krizde 100 bin liralık mallansaydık bugün 2,1 milyon liramız olacaktı.
    krizden hemen önce dolar fiyatı ise 68 kuruşa tekabül ediyor. 147 bin dolar alacaktık. bugünkü karşılığı ise 838 bin tl olacaktı tabi buna faizini de eklemek lazım. hisse senetleri son bir kaç yılda çok şişti tabi bunda enflasyonun etkisi de olabilir. ama abd ile yaşanan ağır krize rağmen 90 binlerin altını pek görmedik buralar dip gibi bir izlenim oluşuyor ister istemez tabi ki dibin dibi vardır orası ayrı konu.
    ama hisse senetleri çok karlı gibi bugün sinirlenip bir miktar daha lot sattım altın aldım eğer 20 yılık bir planım olsaydı kesinlikle temettü hisselerine çökerdim daha avantajlı duruyor gibi.

Duhul
    Jun 2018
    İkamet
    tekirdağ
    Gönderi
    77
    Bende birkaç şirketin hisse senedini aldım. 1 yıla yaydım bakalım nasıl olacak.

8. beyaz yaka çalışanlar ya da bordro mahkumları için uzun vade de 15 yıl ve üzeri için AYGAZ çok verimli bir hisse olabilir gibi borsa konusunda çok amatörüm bu sitedeki profesyoneller gibi bilgim yok ama incelediğim kadarıyla temettü ve kriz ortamlarına karsı direnci nedeniyle AYGAZ uzun vade için cazip gibi AYGAZ unutulmuş bir hisse bir köşeye atılmış yatırımcısı çok yorum yapmayan ilginç bir hisse bilgili büyüklerim AYGAZ konusunda ne düşünürler acaba?Herkese önce sağlıkve huzur sonra bol kazanç dilerim saygılar..

Sayfa 152/156 İlkİlk ... 52102142150151152153154 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •