Sayfa 12/996 İlkİlk ... 210111213142262112512 ... SonSon
Arama sonucu : 7963 madde; 89 - 96 arası.

Konu: Viop - XXIII

1. Toyota, Honda yerli ortağı çıkardı, keza Hyundai yerli ortağın payını sanırım azalttı. M.A.N da yerliydi tamamen yabancı oldu diye hatırlıyorum. Herifler dünya çapında harcama yapıp marka oluşturmuş, yerlinin çok katkısı olmayınca ve pazarı tanıyınca ortaklıktan çıkarıyorlar. Komprador Burjuvazi diye literatüre geçmiş bu durum.

Yabancı o ülkede hükümete yakın veya pazarı tanıyana öncelikle distribütörlük veriyor, sonra dışlıyor, ya da pazar karlı ise üretim aşamasında da ortaklık sürüyor fakar er geç yollar ayrılıyor. Samsung ve LG de baştan distribütör ile çalışırken sonradan tüm kontrolü kendileri aldı gibi.
    Tüm yorumlarım asla/zinhar alım veya satım tavsiyesi değildir.
    "Zayif devamli adalet ister, halbuki bu kuvvetlinin umurunda bile değildir."

KGF, VERDİĞİ KEFALETLERE KARŞILIK BANKALAR GİBİ FİRMALARDAN TEMİNAT İSTİYOR MU?
    KGF, kuruluş amacına uygun olarak kredi değerliliği bulunan ancak teminat yetersizliği içinde olan KOBİ ve KOBİ dışı işletmelere kefalet vermektedir. Ancak öngörülmeyen risklerinin olduğu kanaatine varılması durumunda KGF tarafından teminat talep edilebilmekle birlikte bankalarca teminat vasfında görülmeyen menkul ve gayrimenkuller teminat olarak kabul edilebilmektedir. İşletme rehni, makine rehni, taşıt rehni, marka rehni, maden ruhsatı rehni gibi rehinler ile imarsız, hisseli araziler, tarla vasıflı gayrimenkul ipotekleri ile tapusu olmayan OSB arsaları ve kooperatif hisseleri üzerine rehin şerhleri, doğmamış alacak temlikleri hatta büyükbaş/ küçükbaş canlı hayvan rehni, sigorta poliçesi rehni, alacak sigortası rehni gibi imkanlarla teminat çeşitliliği sağlanarak KOBİ lerin finansmana erişimi kolaylaştırılmaktadır.

https://www.kgf.com.tr/index.php/tr/...rular?start=20

YTD
    Son düzenleme : iki gozum; 14-08-2020 saat: 03:20.

3. Prensip olarak ihracatçı olmayan yabancılara çok izin verilmemesi lazımdı.

Yerli insanlar bir şekilde iç pazara üretim yapıp karnını doyururken global firmalar geldi küçük esnaf ve üreticinin de işini aldı.

Son dönemde bir sürü yerli kahve, restaurant, giyim ve gıda perakende, araç kiralama, akaryakıt dağıtım vs zinciri oluştu. Adamların yaptığını biz de yapabiliriz demiş olabilirler. Üretim için çok akıl ve bilgi gerekiyor ama pazarlama daha çok duygusal bir iş.

Alıntı Originally Posted by ariston Yazıyı Oku
    Prensip olarak ihracatçı olmayan yabancılara çok izin verilmemesi lazımdı.

Yerli insanlar bir şekilde iç pazara üretim yapıp karnını doyururken global firmalar geldi küçük esnaf ve üreticinin de işini aldı.

Son dönemde bir sürü yerli kahve, restaurant, giyim ve gıda perakende, araç kiralama, akaryakıt dağıtım vs zinciri oluştu. Adamların yaptığını biz de yapabiliriz demiş olabilirler. Üretim için çok akıl ve bilgi gerekiyor ama pazarlama daha çok duygusal bir iş.
    Üstat,tespitiniz çok doğru,hatta yüksek montanlı ithal edilen ürünlerin ülkede üretilmesi teşvik edilmeli gerekirse baskı oluşturulmalı idi.

5.  Alıntı Originally Posted by iki gozum Yazıyı Oku
    Üstat,tespitiniz çok doğru,hatta yüksek montanlı ithal edilen ürünlerin ülkede üretilmesi teşvik edilmeli gerekirse baskı oluşturulmalı idi.
    Ölçek ekonomisi de önemli. Güney Kore çelik şirketi POSCO, kabaca 20 km2 lik iki ayrı tesiste 40 milyon ton kadar kapasitesi var. başka ülkelerde de tesisleri vardır. Her türlü çeliği muhtemelen üretip aynı gemiye koyup dünyaya satıyordur. Büyük olunca AR-GE harcaması da fazla olur.

En azından meyve suyu, domates suyu vs de dünya çapında markaların çıkması lazımdı. Girişimcilik önünde mevzuattan, parasızlıktan öte kültürel engeller de olabilir. Zengine saygı duyulsa belki zengin olup kendimi kurtarayım diyenler de olabilir.

Yatay tekelleşme bir şekilde engellense o zaman bir konuda büyümek durumunda kalınır ve ister istemez dünyaya açılınır. Her holding minimum sağlık, turizm, inşaat işini yan iş olarak ekliyor. Kendini rahat ve güvende hissedince asıl işlere o kadar da asılmıyor muhtemelen.

6. Karabük'de iki ayrı haddehane ISO500 e girmiş. Tam sistem nasıl işliyor bilmiyorum ama ciddi şirketler katma değeri olan her işi kendi üzerine alıyor, alengilli işleri dışarı veriyor.

Bir arkadaş Ereğli dilimleme işini bile kendi yapmaya başladı bizim işimizi elimizden aldı demişti. Ereğli daha akıllı yönetiliyor olabilir.

7. Geçen Varan Turizm müdürü BBHT'deydi. Dünyada otobüs ile ulaşım en yaygın Türkiye'deymiş ve bunu en iyi yapan ülkeymişiz.
    Tekrar Varan markası ile işe başlamışlar, amacımız know how'ı ileride Avrupa ve başka ülkelere taşımak dedi.

sn.Ariston tüm tespitlerinize katılıyorum,İzmir'de toplantımız olursa sizi de misafiri olarak bekliyoruz,bilgilerinizi bizlerle paylaşmanız keyifli olacaktır.
    İyi geceler diliyorum.

Sayfa 12/996 İlkİlk ... 210111213142262112512 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •